Bioloģijas stundas izklāsts (7. klase) par tēmu: Ārpusstundu stunda bioloģijā. Ārpusskolas aktivitāšu veidi bioloģijā

Pašvaldības valsts izglītības iestāde

Oktobra vidējais rādītājs vidusskola

Manturovas pašvaldības rajons

Kostromas reģions

Pašvaldības konkurss metodoloģiskā attīstība par tēmu:

"Putni ir mūsu spalvainie draugi"

Ārpusstundu darbība bioloģijā

"Pazīstami svešinieki"

bioloģijas un ģeogrāfijas skolotājs

MKOU Oktjabrskas vidusskola

Oktjabrskas ciems

2015

Ārpusskolas nodarbības bioloģijā (7. klase)

Priekšmets : Pazīstami svešinieki

Mērķis: vispārināt un padziļināt zināšanas par Kostromas reģiona putniem

Uzdevumi:

Izglītojoši: vispārināt un sistematizēt zināšanas par savas dzimtās zemes putniem

Attīstība: attīstīt spēju analizēt, salīdzināt, attīstīt domāšanu, uzmanību, atmiņu un praktizēt prasmes darbā ar zīmējumiem.

Izglītojoši : audzināt uzmanīga attieksme dabai, putniem, mīlestībai pret dzimtā zeme, ekoloģiskā kultūra.

Nodarbības atbilstība:

Attīstība kognitīvā interese viņa priekšmets ir viens no galvenajiem bioloģijas skolotāja uzdevumiem. Tas ietver milzīgu skaitu dažādu aktivitāšu formu klasē un ārpusskolas aktivitātēs. Spēļu uzdevumi vienmēr izraisa skolēnu interesi. Pasākuma mērķis ir attīstīt prasmes pielietot zināšanas, veicot dažādus uzdevumus, analizēt, salīdzināt, apkopot datus, domāt loģiski un kritiski.

Metodes un formas:

Studentu mācības notiek sadarbībā; ņemti vērā individuālās īpašības studenti. Pasākuma laikā plānots izmantot inovatīvas un tradicionālās metodes un formas: verbālo (informācija, diskusija), informāciju un komunikāciju (darbs ar uzdevumiem, tekstu, zīmējumiem) . Studenti strādā grupās un individuāli. Tiek pieņemta vienlīdzīga mijiedarbība starp visiem dalībniekiem.

Mērķauditorija: 7. klases skolēni

Mācību rīki : dators, multimediju projektors, ekrāns, prezentācija, izdales materiāli, mucas ar cipariem, putnu attēli, dzejoļi par dabu, audio ieraksts ar putnu balsīm.

Nodarbības gaita

Šodien, puiši, mēs vadīsim ārpusskolas bioloģijas nodarbību “Pazīstami svešinieki”, lai pārbaudītu savas zināšanas par Kostromas reģiona putniem. (1. SLAIDS)

Kāpēc nodarbība saucas “Pazīstami svešinieki”?

Jo mēs satiksim slavenus putnus, bet katrs putns mums vienmēr paliek noslēpums.

Nodarbību es vēlētos sākt ar Nikolaja Grišina dzejoļiem.

1 skolēns

Mīli mežu un rūpējies

Viņu dziesmām ir skaņas pavedieni

Tie nāk no mežiem.

2 skolēns

Ak, cik līdzīgi ir putnu trilles,

Pārtrauktie meža sapņi,

Bērzu zvanam, egļu čukstam,

Uz kārklu un priežu šalkoņu.

3 students

Šķiet, ka esmu iemīlējusies mūžīgi

Caurspīdīgi tīrs kā upes,

Un plānas, kā straumes.

4 students

Cik pasaule būtu neinteresanta,

Kaut putni mežos nedziedātu

Galu galā cilvēks bez putnu dziesmām

Viņš pats nemācēs dziedāt.

5 students

Un kurš kopš dzimšanas ir bez dvēseles pret mežiem,

Ļaujiet viņam nocirst vienu koku,

Viņš ievaino savu māti - dabu

Un viņš pats sevi noplicina.

Putnu pasaule ir ļoti daudzveidīga. Kopumā ir aptuveni 9 tūkstoši putnu sugu. No tām 107 putnu sugas ir aizsargājamas. Cik skaisti un unikāli, un vissvarīgāk neaizsargāti ir putni radījumi. Ir ļoti lieli putni, un ir arī mazi putni. Ir putni, kas lido virs mākoņiem, un ir putni, kas nelido vispār. Daži putni dzīvo tikai mežā, citi ūdenī. Daži putni barojas ar zivīm, citi ar kukaiņiem. Ēst plēsīgie putni kas ēd citus putnus un dzīvniekus, un ir arī “veģetārieši”, kas ēd tikai augu pārtiku.

Bet visi šie putni ir mūsu patiesie draugi.

Mūsu spēlē piedalās 2 komandas.

Katrai komandai jāizdomā nosaukums, kas saistīts ar putnu pasauli.

1 KONKURSS “DEFINĒT” (2. SLAIDS)

Jūsu priekšā ir putni

1. pūce 5. piekūns

2. ērgļa pūce 6. vērša zibens

3. zelta ērglis

4. vanags

1 uzdevums. Vai šeit ir pārstāvēti tikai plēsīgie putni? Vai tā ir taisnība?

+ (Nē. Vērsis nav plēsīgs putns)

2. uzdevums. Plēsīgie putni gūst labumu, iznīcinot liels skaits grauzēji Vai visi šie putni ir noderīgi? Paskaidrojiet savu atbildi.

+ (Nē. Vanags iznīcina vistas, zosis, pīles, zaķus)

3 uzdevums. Daži plēsīgie putni ir pieradināti un izmantoti medībās. Kādi putni tiek prezentēti? Un kuru medībām?

+ (Berkuts - zaķiem, piekūni - pīlēm)

4 uzdevums. Kurš putns ir dziedātājputns?

Bullfinks

2 KONKURSS “KURŠ IR LIELĀKS?” (3. SLAIDS)

Pierakstiet, kuram ir visvairāk Krievijā dzīvojošo putnu vārdu (Laiks 1,5 minūtes)

3 KONKURSS “SVĒTKU VAKARIŅAS” (4. SLAIDS)

Jūsu priekšā ir ēdienkarte. Izvēlieties svētku vakariņas putniem: dzenis, rubeņi, piekūns, pūce, zīle, ērglis (katrai komandai tiek piešķirts galds uz papīra lapiņām)

IZVĒLNE:

Putns

Melnā maize

Lauka pele

Odi

Prosa

Priežu un egļu sēklas

Mazie putniņi

Kukaiņi

Brūklenes un mellenes

Salo

(Pierakstiet savu atbildi)

4 KONKURSS “Šifrēšana” (5. SLAIDS)

Šeit ir šifrēti putnu vārdi

NARVAO - vārna

RVAKYAK - meža pīle

KACHYA - kaija

VERTEET - rubeņi

KAISO - polārā menca

5 KONKURSS “MINĒJUMS” (6. SLAIDS)

Jūsu priekšā ir putni

zīle

žubīte

baļķis

stārķis

Mārtiņš

dzeguze

1 uzdevums . Vai mūsu apkārtnē ziemo visi putni?

+ (Nē. Stārķis, bezdelīga, vantis neguļ ziemas miegā)

2 uzdevums . Kurš no šiem putniem tiek uzskatīts par “pavasara vēstnesi”?

Rooks

3 uzdevums. Pavasarī visi šie putni veido ligzdas. Vai tā ir taisnība?

+ (Nr. Stārķis, dzeguze)

6 KONKURSS “NUMURI NO MUCAS” (7. SLAIDS)

(komandas pārmaiņus izvelk no kastes mucas ar jautājumu numuriem)

1. Ikviens zina, ka putni var izperēt savus cāļus, bet vai putni var izperēt savus cāļus?

Jā. Pūces un citi plēsīgie putni inkubē sajūgu no 1 olas

2. Kuru putnu cāļi aug zemē?

Bezdelīgajās zivju dzīslās, t.i. visos urvos ligzdojošajos putnos

3. Minūtē smags šoks lazdu rubeņiem (piemēram, ja iekrīt vanaga nagos) spalvas izkrīt bagātīgi. Kā var izskaidrot šo funkciju?

Putnu pielāgošanās spējas, jo plēsējam palikušas tikai spalvas.

4. Visi skolēni, kuri ir mācījušies, zina, ka zosis izglāba Romu. seno vēsturi. Kad galli naktī mēģināja uzbrukt romiešu cietoksnim, zosis sāka kliegt. Romieši pamodās un atvairīja ienaidnieka uzbrukumu. Kā izskaidrot zosu uzvedību?

Ar skaļiem saucieniem zosis brīdina savus līdzcilvēkus par briesmām.

7 KONKURSS “KNĀBIS” (8. SLAIDS)

Tiek uzskatīts, ka pēc knābja formas var noteikt, ko putns ēd. Šeit ir norādīti knābju veidi. Nosakiet, kādam ēdienam katrs knābis ir pielāgots.

8 KONKURSS "JAUTĀJUMS AIZPILDĪŠANAI" (9. SLAIDS)

1) Kuram putnam ir lielākais ātrums? (ātri 144 km/h)

2) Kurš putns iemet savus cāļus citu cilvēku ligzdās? (dzeguze)

3) Kurš putns izperē savus cāļus ziemā? (krustrēķins)

4) Kura putna nosaukumā ir 40 burti “a”? (varva)

5) Melns, veikls, kliedz “krak”, visu tārpu ienaidnieks (rooks)

6) Dienā klusē, naktī kliedz. (pūce)

7) Kāda ir putna ķermeņa temperatūra (40, 42 grādi)

8) Koku vidū kalējas (dzenis)

9 KONKURSS "MUZIKA" (10. SLAIDS)

Žūrija apkopo gala rezultātus

(Komandu apbalvošana ar diplomiem)

Šodien atcerējāmies putnus. Mēs uzzinājām kaut ko jaunu par saviem spalvainajiem draugiem. Cik daudz viņi mums, gan maziem, gan lieliem, nozīmē, bet cik daudz no tiem jau ir iznīcināti. Jūs visi zināt par “Sarkano grāmatu”. Tajā ir apdraudētas vai izmirušas augu un dzīvnieku sugas. Sarkanā grāmata parādījās arī Kostromas reģionā. Tajā ir iekļautas 56 putnu sugas. Tas ir……..(11. SLAIDS)

Es ceru, ka darīsit visu, kas ir jūsu spēkos, lai šī grāmata tiktu atjaunināta.

Ak, cik daudz dzīvības ir putna veiklībā,

Tajā neremdināmajā, zvanošajā,

Mīli mežu un rūpējies

Viņš tev atmaksās ar laipnību.

Ārpusskolas darba formu noteikšanas iemesli.

Vispārizglītojošā skola ir sakrājusies lieliska pieredzeārpusstundu darbs bioloģijā, kas atspoguļots speciālajā metodiskās publikācijas, kā arī bioloģijas mācīšanas vispārīgo un specifisko metožu nodaļās. Dažās no tām kopā ar ārpusstundu darba satura un organizācijas atklāšanu tiek aplūkotas tā formas un veidi.

Jauno dabaszinātnieku loks kopumā ir atzīts par galveno ārpusskolas darba formu. Citu formu noteikšanā ir neatbilstības. Līdzās aplim ārpusskolas darba formas ietver, piemēram, ārpusskolas lasīšana. Vispieņemamāko formu izvēli piedāvāja N. M. Verzilins. Grāmatā " Vispārējā tehnika bioloģijas mācīšana" (M., Prosveshchenie, 1974), autore kā ārpusstundu darba formas klasificē individuālās, grupu un masu nodarbības. Tajā pašā laikā jauno dabaszinātnieku loks piedāvātajā sistēmā tiek pasniegts kā grupas formas veids ārpusskolas aktivitātes.

Nosakot ārpusstundu darba formas, jāvadās gan no ārpusstundu darbā iesaistīto studentu skaita, gan no sistemātiskas vai epizodiskas īstenošanas principa. Ņemot vērā iepriekš minēto, pareizāk būtu izšķirt 4 ārpusskolas darba formas bioloģijā:

  • 1. Individuālās nodarbības;
  • 2. Grupu epizodiskās nodarbības;
  • 3. kluba aktivitātes;
  • 4. masu naturālistiskie pasākumi.

Ārpusstundu lasīšanu vai ārpusstundu novērojumus, uzskates līdzekļu izgatavošanu un citus darbus, ko studenti veic uz brīvprātības pamata, kā patstāvīgas formas nav ieteicams izcelt, jo to izmanto gan individuālajā, gan gadījuma grupā, pulciņā un masu. nodarbību formas.

Ārpusstundu darba formu raksturojums bioloģijā.

Visās skolās notiek individuāla ārpusstundu darba forma. Mēģinot apmierināt atsevišķu bioloģijas interesentu skolēnu vajadzības, skolotājs aicina izlasīt vienu vai otru populārzinātnisku grāmatu, veikt novērojumus dabā, izgatavot uzskates līdzekli, atlasīt materiālu stendam. Dažreiz, apmierinot atsevišķu skolēnu zinātkāri, skolotājs neizvirza sev nekādu mērķi, nevirza šo ārpusskolas darbu noteiktā virzienā un pat neuzskata, ka viņš to veic. Šāda aina bieži vērojama skolotāju vidū, kuriem nav pietiekamas darba pieredzes.

Pieredzējuši skolotāji izzina skolēnu bioloģiskās intereses, pastāvīgi notur viņus savā redzeslokā, izvirza sev uzdevumu attīstīt viņu intereses bioloģijā un izvēlas atbilstošus. individuālās nodarbības, pakāpeniski sarežģījot un paplašinot to saturu. Daži skolēni veido paši savus mājas savvaļas dzīvnieku stūrīšus. Skolotājs dod šādiem skolēniem norādījumus eksperimentu veikšanai mājās. Individuālās ārpusskolas aktivitātes būtībā ir brīvprātīga mājasdarbu un ārpusskolas pasākumu dažādība.

Izplatītākie individuālā ārpusstundu darba veidi ir augu un dzīvnieku eksperimenti un novērojumi dabā, mācību un eksperimentu vietā, savvaļas dzīvnieku nostūrī, mākslīgo ligzdu veidošana un to nosēšanās vērošana, pašnovērošana, uzskates līdzekļu izgatavošana, referātu sagatavošana. , abstrakti un daudz kas cits.

Grupu neregulāras nodarbības parasti organizē skolotājs saistībā ar skolas publisko pasākumu, piemēram, skolas bioloģijas olimpiādes, bioloģijas nedēļas, veselības nedēļas, putnu dienas svētku sagatavošanu un norisi. Lai veiktu šādu darbu, skolotājs izvēlas skolēnu grupu, kas interesējas par bioloģiju, uzdod viņiem atlasīt noteiktu materiālu, izdot tematisku sienas avīzi, sagatavot un vadīt ziņojumus un mākslinieciskos priekšnesumus svētkiem. Parasti pēc jebkura publiska pasākuma pabeigšanas epizodiskās grupas darbs beidzas. Lai vadītu citu publisku pasākumu, skolotājs piesaista skolēnus no iepriekšējās gadījuma grupas vai izveido jaunu.

Reizēm grupu ārpusstundu darbs tiek organizēts arī saistībā ar skolotāja vēlmi dziļāk izpētīt sava novada dzīvo dabu, piemēram, veikt koku un krūmu veģetācijas inventarizāciju, noskaidrot sugu sastāvs putni, kas apdzīvo vietas pie ūdenstilpnēm; pētījums ikdienas darbība vienas vai citas sugas dzīvnieki, augu “bioloģiskais pulkstenis”. Nepieciešamība organizēt šādus neregulārus grupu darbus parasti rodas, ja skolā nav jauno dabaszinātnieku pulciņa.

Jauno dabaszinātnieku loks ir galvenā ārpusskolas aktivitātes forma. Atšķirībā no epizodiskās naturālistiskās grupas, apļa aktivitātes pulcē skolēnus, kuri tās sistemātiski veic gada vai pat vairāku gadu garumā. Apļa sastāvs parasti ir stabils un tajā var būt gan vienas klases vai paralēlklases skolēni, gan arī studenti, kas atšķiras pēc mācību gadiem. Bieži vien skolēnus lokā vieno nevis vecums vai sagatavotības līmenis, bet gan tieksmes un aizraušanās ar jauniešu aktivitātēm.

Naturālistiskajam lokam raksturīgi tādi darba veidi kā eksperimenti un novērojumi (dabā, mācību un eksperimentu vietā, savvaļas nostūros); ekskursijas dabā un lauksaimnieciskajā ražošanā; dalība dabas aizsardzībā; Ar roku rakstītu žurnālu izdošana; uzskates līdzekļu izgatavošana. Jauno dabaszinātnieku loks ir visu ārpusskolas masu bioloģisko pasākumu organizators.

Skolu praksē notiek dažādi naturālistu pulciņi. Dažas no tām ietver dažādas bioloģiskas tēmas, bet citas ir diezgan šauras darba saturā. Tādējādi līdzās jauno botāniķu vai pieredzējušu augu audzētāju pulciņiem bieži vien darbojas iekštelpu puķkopības pulciņi vai pat kaktusu klubi.

Nosakot pulciņa darba saturu, vēlams vadīties no tā, lai katram skolēnam, kuram interesē bioloģija, būtu vispusīgas zināšanas par dzīvo dabu. Tāpēc šaura specializācija pašā apļa darba sākumā ir pāragra. Daudzu skolotāju prakse liecina, ka apļa darbs skolā ir veiksmīgāks, ja pulciņa dalībnieki, kas vispirms iepazīstas ar dažādām iespējamām problēmām, tad nodarbību laikā apzināti izvēlas sev tādu virzienu, kas atbilst viņu interesēm. .

Masu naturālistikas pasākumi tiek organizēti pēc bioloģijas skolotāja iniciatīvas un tiek īstenoti, aktīvi piedaloties jauno dabaszinātņu pulciņam, skolas audzēkņu aktīvistam, skolas administrācijai, priekšmetu skolotājiem. Publisku pasākumu rīkošanas plānus apstiprina skolas mācību padomes.

Iesaistīts masu darbā liels skaits skolēni – paralēlklases, visa skola. To raksturo sabiedriski noderīga orientācija. Parasti skolas veic tādus masu darbu veidus kā bioloģiskās olimpiādes; tematiskie vakari veltīta dienai veselība, Putnu diena, Dārza nedēļa, Meža nedēļa; koku un krūmu stādīšanas, sēklu un citas barības vākšanas akcijas putnu ziemas barošanai; putnu ligzdu veidošana un izkarināšana.

Visas iepriekš minētās ārpusskolas darba formas un veidi bioloģijā ir savstarpēji saistīti un papildina viens otru. Viņu savstarpējo attiecību veidošanā un attīstībā ir noteikts pedagoģiskais modelis. Interese par darbu ar dzīviem organismiem parasti rodas skolēnu vidū, pildot individuālos uzdevumus. Sekmīgi izpildot vienu vai otru skolotāja uzdevumu, viņi parasti lūdz papildu ārpusstundu darbu. Ja klasē ir vairāki šādi skolēni, tad skolotājs apvieno viņus pagaidu naturālistiskās grupās un pēc tam jauno dabaszinātnieku pulciņos, kuros viņi piedalās aktīva līdzdalība masu naturālistisku pasākumu sagatavošanā un vadīšanā.

Individuālā, gadījuma grupu un apļa darba rezultātu izmantošana mācību stundās (piemēram, izgatavoto rokasgrāmatu demonstrējumi, novērojumu atskaites, atskaites, kas sagatavotas uz ārpusstundu lasīšanas pamata) veicina tādu skolēnu iesaistīšanos ārpusstundu aktivitātēs, kuri iepriekš nav bijuši. izrādīja pietiekamu interesi par to. Bieži vien daži skolēni, kuri sākotnēji pasīvi piedalījās masveida ārpusskolas darbā skolas teritorijas labiekārtošanā, putnu mājiņu veidošanā, kā klausītāji pēc tam kļūst vai nu jauni dabaszinātnieki, vai arī aktīvi iesaistās individuālā vai grupu epizodiskā darbā, ko veic pēc skolotāja norādījumiem. .

Skolās, kur ārpusstundu darbs bioloģijā ir labi izveidots, notiek visas tā esošās formas. Publisku pasākumu veikšana obligāti ir saistīta gan ar studentu individuālo, gan grupu epizodisko un apļa darbu.

Arī ārpusskolas aktivitāšu veidi ir savstarpēji saistīti un papildina viens otru. Tādējādi, veicot novērojumus un eksperimentus ar augiem un dzīvniekiem vai pašnovērošanu, skolēniem rodas dažādi jautājumi, uz kuriem atbildes viņi atrod populārzinātniskajā un literatūrā. zinātniskā literatūra, un pēc tam pēc darba ar to (ārpusskolas lasīšana) atkal pievēršas eksperimentiem un novērojumiem, lai precizētu un vizuāli nostiprinātu grāmatās iegūtās zināšanas.

Skolu pieredzes izpēte liecina, ka ārpusstundu darbs bioloģijā tiek veikts visos tā veidos. Gandrīz katrā skolā ir naturālistu pulciņš un dažādi publiski pasākumi, tiek organizētas individuālās un grupu neregulāras nodarbības. Tomēr ārpusstundu darbs bieži vien ir saistīts ar skolēnu vasaras darbu izstāžu organizēšanu, konkursu rīkošanu, Bioloģijas nedēļu un Putnu dienu. Pārējā laikā aprūpe parasti tiek nodrošināta. istabas augi, tiek izdoti informatīvie izdevumi, pamatojoties uz populārzinātnisko periodisko izdevumu materiāliem, “Pulksteņi”. izklaidējoša bioloģija" Tikmēr ārpusskolas darba specifika bioloģijā - zinātnē, kas pēta dzīvās būtnes - ir saistīta ar tādiem darba veidiem, kas ietver skolēnu patstāvīgus pētījumus, nostāda viņus atklājēju pozīcijās un izraisa patiesu interesi par dabas izzināšanu.

MBOU "15. pamatskola"

Ārpusstundu darbība bioloģijā

klašu skolēniem 7.-8

“Veselība ir lieliska!”


Bioloģijas skolotājs

Korotina Svetlana Nikolajevna


Starijs Oskols

2013-2014 akadēmiskais gads

Mērķis: skolēnu vērtīgās attieksmes pret savu veselību veidošana. Uzdevumi:- paplašināt studentu izpratni par veselīgs veids dzīve; veicināt veidošanos pozitīva attieksme uz veselību kā lielāko vērtību - dzīves perspektīvas modelēšana no vērtībās balstītas attieksmes pret veselību viedokļa.

Nodarbības gaita

    Saruna “Kas ir veselība? »
Mūsu klases stundas tēma "Veselība ir lieliska." Kopš seniem laikiem, kad cilvēki satikās, viņi viens otram vēlēja veselību: "Sveika", "Laba veselība!" Un tā nav nejaušība. Galu galā joprojām iekšā Senā Krievija Viņi teica: "Veselība ir vērtīgāka par bagātību", "Veselību nevar nopirkt", "Dievs ir devis veselību, bet mēs atradīsim laimi." Patiešām, veselība ir nepieciešama katram cilvēkam. Kādu nozīmi jūs piešķirat jēdzienam “veselība”? ( Studentu spriedumi). Paldies par interesantas definīcijas, šķiet, ka jūsu uzmanības lokā ir veselības problēma. Ikviens pieaugušais teiks, ka veselība ir lielākā vērtība, taču mūsdienu jaunieši nez kāpēc pie galvenajām vērtībām nosauc naudu, karjeru, mīlestību, slavu un veselību liek 7.-8.vietā.

Jau sen ir noteikts, ka veselība jāuzrauga jau no bērnības. Veiksim nelielu pārbaudi par jūsu veselību, jums tiek piedāvāts apgalvojumu saraksts, no kuriem katrs prasa atbildi “jā” vai “nē”. Šī informācija, pirmkārt, jums noderēs.

Pārbaude "Tava veselība". 1. Man bieži ir slikta apetīte. 2. Pēc vairāku stundu darba man sāk sāpēt galva. 3. Es bieži izskatos nogurusi un nomākta, dažreiz aizkaitināta un drūma. 4. Ik pa laikam piemeklē nopietnas slimības, kad vairākas dienas jāpaliek mājās. 5. Es gandrīz nenodarbojos ar sportu. 6. B pēdējā laikā Es pieņēmos svarā. 7. Man bieži ir reibonis. 8. Šobrīd es smēķēju. 9. Bērnībā es pārcietu vairākas nopietnas slimības. 10.Man ir slikts sapnis Un diskomfortu Par katru “jā” atbildi piešķiriet sev 1 punktu un aprēķiniet kopējo summu.Rezultāti.1-2 punkti. Neskatoties uz dažām stāvokļa pasliktināšanās pazīmēm, jūs esat labā formā. Nekādā gadījumā neatsakieties no centieniem saglabāt savu labsajūtu. 3-6 punkti. Tavu attieksmi pret veselību diez vai var nosaukt par normālu, jau tagad jūties, ka esi to izjaukts. 7-10 punkti. Kā jums izdevās nokļūt līdz šim punktam? Tas ir pārsteidzoši, ka jūs joprojām varat staigāt un strādāt. Jums nekavējoties jāmaina ieradumi, pretējā gadījumā... Diagrammas sastādīšana« Veselīgs dzīvesveids" Tagad padomāsim par savu dzīvesveidu un sastādīsim “Veselīga dzīvesveida” shēmu. Lai dzīvotu savu dzīvi gudri, jums ir jāzina divi galvenie noteikumi: labāk badoties, nekā ēst, un labāk būt vienam, nevis ar jebkuru citu.
– Kas veido veselīgu dzīvesveidu? (Skolēni izsaka savu viedokli) 1. Veselīgs uzturs; 2. Ikdienas rutīna; 3. Aktīvās aktivitātes un aktīvā atpūta; 4. Prombūtne slikti ieradumi. Tātad, kas ir veselīgs uzturs un ar ko jūs to ēdat? (Studentu runas ). Vārds tiek dots radošai studentu grupai "Veselīgs uzturs". 1. Pareizs uzturs ir pamats veselīgs tēls . Plkst veselīgu uzturu saslimstība samazinās, uzlabojas psiholoģiskais stāvoklis, jūsu garastāvoklis uzlabojas, un, pats galvenais, palielinās jūsu sniegums un interese par mācību aktivitātēm.Pēc lielā pārtraukuma viņi guļ miskastē tukšas pudeles no limonādes pudeles, parunāsim mazliet par ko mēs dzeram? Soda satur skābi, kas noēd zobu emalju un veicina zobu bojāšanos. Piemēram, iekšā ābolu sula satur daudzkārt vairāk skābes. Vienīgā atšķirība ir tā, ka tur tas ir dabīgs, lai arī korodē zobu emalju, bet neizskalo kalciju, kā tas notiek fosforskābe(E338). Visbiežāk to izmanto sodas. Sodas satur arī oglekļa dioksīds , kas stimulē kuņģa sekrēciju, palielina skābumu un veicina vēdera uzpūšanos. Nu protams kofeīns. Ja jūs ļaunprātīgi lietojat dzērienu, jūs varat iegūt kofeīna atkarību vai intoksikāciju. Tās pazīmes ir trauksme, uzbudinājums, bezmiegs, sāpes vēderā, krampji, tahikardija. Dažās devās kofeīns var būt letāls. Varbūt vismānīgākā lieta dzirkstošajā ūdenī ir konteiners. Alumīnija kannas palīdz izplatīt bīstamas, lipīgas slimības. Atvēršanas brīdī kanna saskaras ar tās saturu. dažādi veidi stafilokoki, kā arī baktērijas, kas izraisa salmonelozi un enterokolītu, šķidrums izlīst pāri vākam un kopā ar visām baktērijām nonāk mūsos. Lai samazinātu jebkuras sodas radīto kaitējumu, jums jāievēro vienkārši noteikumi: 1. Dzeriet to aukstu. Zobu emaljas iznīcināšana ir atkarīga arī no dzēriena temperatūras. Amerikā cilvēki dzer vairāk sodas nekā Eiropā, taču to vienmēr pasniedz ar ledu, un amerikāņu bērniem ir mazāk zobu bojājumu. 2. Dzeriet caur salmiņu, lai izvairītos no saskares ar kārbu. 3. Ierobežojiet sevi ar vienu glāzi 1-2 reizes nedēļā. 4. Izvairieties no sodas, ja ciešat no aptaukošanās, diabēta, gastrīta vai čūlas. Tagad parunāsim par mūsu klases problēmu, tie ir čipsu un krekeru maisi, kas vienmēr guļ apkārt un diezgan lielos daudzumos, tāpēc nevar nekoncentrēties uz to, ka htad ēdam? Garšas īpašībasčipsi un krekeri tiek iegūti, izmantojot dažādus aromatizētājus (lai gan nez kāpēc ražotāji tos sauc par garšvielām). Ir arī čipsi bez garšām, t.i. ar savu dabisku garšu, taču, kā liecina statistika, lielākā daļa mūsu tautiešu labprātāk ēd čipsus ar piedevām: sieru, bekonu, sēnēm, kaviāru. Šodien lieki piebilst, ka patiesībā kaviāra nav – tā garša un smarža čipsiem tika pievienota ar aromatizētāju palīdzību. Vislabākā cerība ir, ka garša un smarža iegūta, neizmantojot sintētiskas piedevas, ja čipsi smaržo pēc sīpoliem vai ķiplokiem. Lai gan izredzes joprojām ir niecīgas. Visbiežāk čipsu garša ir mākslīga. Zināmi kodi pārtikas piedevas, kam, pamatojoties uz to ietekmi uz cilvēka ķermeni, var piešķirt šādas īpašības:
Aizliegts – E103, E105, E111, E121, E123, E125, E126, E130, E152.
Bīstami – E102, E110, E120, E124, E127.
Aizdomīgi - E104, E122, E141, E150, E171, E173, E180, E241, E477.
Vēžveidīgie – E131, E210-217, E240, E330.
Izraisot zarnu darbības traucējumus – E221-226.
Kaitīgs ādai – E230-232, E239.
Izraisot spiediena traucējumus – E250, E251.
Tie, kas izraisa izsitumu parādīšanos, ir E311, E312.
Holesterīna līmeni paaugstinoši – E320, E321.
Izraisa kuņģa darbības traucējumus – E338-341, E407, E450, E461-466
Mēs ar jums runājām par nepareizu uzturu, un tagad mēs nosauksim pārtikas produktus, kurus ir labi ēst, lai saglabātu veselību: augļi, dārzeņi, zivis, pākšaugi. Tagad es piezvanīšu noderīgas īpašības produktu un uzmini, kam tie pieder.

Salāti, dilles, pētersīļi.

Zaļie - laba profilakse sirdslēkme, uzlabo ūdens bilanci, labvēlīgi ietekmē mazasinību un vitamīnu deficītu.Selerijas.Senie grieķi un romieši bez tā nevarēja iztikt ne darba dienās, ne brīvdienās. Šī auga augsto uzturvērtību un ārstniecisko labumu nosaka vairāk nekā četrdesmit garšas, vitamīnu un bioloģiski aktīvās vielas. Amerikāņu zinātnieku pētījumi ir parādījuši, ka šī auga saknes ir ideāls līdzeklis lai pazeminātu asinsspiedienu.

Burkāns

Šī dārzeņa ēšana ir ļoti labvēlīga redzei un vēža profilaksei.

Kāposti

Šis dārzenis uzlabo holesterīna vielmaiņu un ir spēcīgs antialergēns.

Bietes

Un šis dārzenis uzlabo zarnu darbību, samazina asinsspiediens. Joda klātbūtne šajā sakņaugā padara to vērtīgu vairogdziedzera slimību profilaksei un imūnsistēmas stiprināšanai. Nodrošina organismu ar fosforu, kāliju, kalciju, nātriju un hloru.

Baklažāni

Šis dārzenis ir maz kaloriju, bet tajā ir daudz folijskābes, kas nozīmē, ka tas paātrina holesterīna, liekā ūdens un galda sāls izvadīšanu no organisma, uzlabo insulīna spēju pazemināt cukura līmeni un veicina sarkano asiņu veidošanos. šūnas asinīs.

Āboli

Viņiem ir vispārējs stiprinošs efekts. Labi nierēm sirds un asinsvadu sistēma. Metabolisms.

Bumbieri

Tie palielina kapilāro asinsvadu izturību, iedarbojas pret sklerozi, veicina ūdens un galda sāls izvadīšanu no organisma.

Ķirsis

Vispārīgi stiprinoši augļi, noderīgi anēmijai.

Aveņu

Uzlabo gremošanu aterosklerozes un hipertensijas gadījumā.

upenes

Bagāts ar C vitamīnu.

2. Vārds studentu radošajai grupai “ Ikdienas rutīna" Ja centīsies ievērot rutīnu, labāk mācīsies, labāk atpūtīsies. Sapņotļoti pozitīvi ietekmē cilvēka ķermeni. Ir daudz strīdu par to, cik daudz miega cilvēkam nepieciešams? Iepriekš bija norādīts, ka bērnam - 10-12 stundas, pusaudzim - 9-10 stundas, pieaugušajam - 8 stundas. Tagad daudzi cilvēki nonāk pie secinājuma, ka tas viss ir individuāli, kādam vajag vairāk, kādam mazāk. Bet galvenais, lai cilvēks pēc miega nejustos noguris un visu dienu būtu dzīvespriecīgs. Es sāku sakāmvārdu, un tu to pabeidz.

Sakāmvārdi:

1. No labs miegs... Jūs kļūstat jaunāks 2. Miegs ir vislabākais ... Medicīna 3. Pietiekami izgulies - ... Jūs kļūstat jaunāks 4. Jūs pietiekami gulējat - tas ir kā piedzimt no jauna ...
Daudzi no mums neprot ievērot ikdienas rutīnu, netaupa laiku un tērē ne tikai minūtes, bet arī veselas stundas. 3. Vārds tiek dots radošai studentu grupai "Aktīva rosība un aktīva atpūta." Nepieciešama darba un atpūtas maiņa. Statistika: mazkustīgs dzīvesveids ir viens no 10 galvenajiem nāves un invaliditātes cēloņiem visā pasaulē. Trūkums fiziskās aktivitātes ir 2 miljonu nāves cēlonis gadā. Mazāk nekā 30% jauniešu piekopj aktīvu dzīvesveidu, kas ir pietiekams, lai saglabātu savu veselību nākotnē. palielina paredzamo dzīves ilgumu. Ir konstatēts, ka cilvēki, kas sporto 5 reizes nedēļā, dzīvo par 4 gadiem ilgāk nekā tie, kas pievēršas sportam tikai pastaigas, skriešana, braukšana ar velosipēdu, slēpošana, slidošana, peldēšana, un kur tur ir kustība? ir veselība. 4. Radošā grupa "Slikti ieradumi." Kādus ieradumus mēs saucam par sliktiem?

SMĒĶĒŠANA

No vēstures

Smēķējamās tabakas aizsākumi meklējami senos laikos. Izkāpis Amerikas krastā, Kolumbs un viņa pavadoņi ieraudzīja vietējos iedzīvotājus, kas tur mutē kūpošas zāles ķekarus. Tabaka Francijā ieradās no Spānijas, to atveda vēstnieks Žans Niko kā dāvanu karalienei Katrīnai de Mediči. Vārds “nikotīns” cēlies no uzvārda “Nico”. Daudzās valstīs par smēķēšanu piemērots sods, piemēram, Ķīnā smēķēšanai pieķertam skolēnam draudēs šausmīgs sods – trenēšanās uz velotrenažiera. 16. gadsimta beigās Anglijā par smēķēšanu tika sodīts ar nāvi, un laukumā tika izliktas ar pīpi mutē izpildīto galvas. Turcijā smēķētājus smēķēja. Mihaila Romanova valdīšanas laikā smēķēšana tika sodīta ar nāvi. Ikvienu, kam atrasta tabaka, "jāspīdzina un jāsit pa kazu ar pātagu, līdz viņš atzīst, no kurienes to dabūjis...". ALKOHOLISMS - hroniska slimība ko izraisa sistemātiska alkoholisko dzērienu lietošana. Izpaužas kā fiziska un garīga atkarība no alkohola, garīga un sociāla degradācija, patoloģija iekšējie orgāni, vielmaiņa, centrālā un perifērā nervu sistēma. Bieži rodas alkohola psihozes.

ATKARĪBA

Saskaņā ar starptautiski pieņemto definīciju narkomānija ir psihisks traucējums, ko veido spēcīga vēlme lietot kādu noteiktu vielu (vai vielu no noteiktas grupas), kaitējot citām darbībām, un ilgstošas ​​vielas lietošanas turpināšana, neskatoties uz kaitīgo ietekmi. sekas. Sinonīms terminam narkomānija ir jēdziens "atkarība" . Narkotiku grupu šī vārda šaurā nozīmē veido tā sauktie opiāti – vielas, kas tiek iegūtas no magoņu sēklām: morfīns, kodeīns, heroīns. Runājot par narkotiku atkarību, mēs domājam vielas, kas veido garīgu atkarību no to lietošanas. Tādējādi pašlaik termins " narkotiskā viela"(narkotiskais) lieto saistībā ar tām indēm vai vielām, kas var izraisīt hipnotisku, pretsāpju vai stimulējošu efektu. Saskaņā ar starptautiski pieņemto definīciju narkomānija ir psihisks traucējums, ko veido spēcīga vēlme lietot kādu noteiktu vielu (vai vielu no noteiktas grupas), kaitējot citām darbībām, un ilgstošas ​​vielas lietošanas turpināšana, neskatoties uz kaitīgo ietekmi. sekas. Sinonīms terminam narkomānija ir jēdziens “atkarība”.4 . Nobeiguma vārds Puiši, šodien mēs runājām par to, ka veselība ir cilvēka lielākā vērtība.
    - nekad neslimo; - ēst pareizi; - esi jautrs; - dari labus darbus.

Prezentācija bija sagatavota bioloģijas spēlei 5.-6.klasē. Jebkurš izglītības komplekss.

Mērķis: Skolēnu redzesloka paplašināšana par agri ziedošajiem augiem.

Uzdevumi: veicināt skolēnu izziņas darbības attīstību; attīstīties intelektuālās spējas un loģiskā domāšana; iepazīstināt skolēnus ar prīmulām, izmantojot mīklas kā piemēru.

Prezentācijā ir mīklas, atbildes uz tām un ilustrācijas par agri ziedošiem augiem. Slaidu un objektu maiņa uz tiem tiek veikta, noklikšķinot. Vispirms iznāk mīklas teksts, tad auga nosaukums un ilustrācija. Par katru pareizo atbildi - 1 punkts.

Formiņā notiek ārpusskolas pasākums “Būsi vesels, visu dabūsi”. intelektuālā spēle.

Intelektuālās spēles, izmantojot programmas spēles momentus, mērķis ir noskaņot skolēnus veselīgam dzīvesveidam, attīstīt veselīga dzīvesveida paradumus un iepazīstināt ar jaunu informāciju.

  • noteikt, cik labi skolēniem ir informācija par to, kas ir veselība un veselīgs dzīvesveids
  • veicināt veselīga dzīvesveida prasmju veidošanos skolēnu vidū

Aprīkojums: biroju rotā plakāti ar rakstnieku, zinātnieku izteikumiem, teicieniem par veselīgu dzīvesveidu, multimediju projektors, prezentācija.

Šī spēle ir paredzēta 5. klases bērniem. Piemērots bioloģijas nedēļai. Dalībnieku skaits var mainīties, bet ne vairāk kā 5.

Spēle sastāv no diviem apļiem. Pirmajā kārtā jums ir jāizvēlas emisijas kategorija un izmaksas. Nospiežot pulksteņa rādītāju, sāksies jautājuma apspriešanai atvēlētais laiks. Noklikšķinot uz papīra lapas apakšējā labajā stūrī, varat atgriezties slaidā ar jautājumu izlasi. 2. kārtā komandas pārmaiņus izslēdz kategoriju, kuras jautājumu tās nevēlas atbildēt. Kad ir palicis viens jautājums, jānoklikšķina uz papīra lapas, un jautājums tiks iezīmēts. Laiks diskusijai šo jautājumu tu vari izvēlēties pats.

Mērķauditorija: 5. klasei

Kas ir DZĪVE? Kāpēc es dzīvoju? Kāds ir mans mērķis?

Pusaudžiem neuzkrītošā formā autore iesaka rast atbildes un izprast dzīves jēgu: ģimene, draugi, sports, mācības, ceļojumi. Un, pats galvenais, tas dod pārliecību, ka nākotne ir atkarīga no mums pašiem, ka dzīve ir nenovērtējama dāvana, kas ir jāvērtē.
Prezentācija tiek iestatīta automātiski. Papildus aprīkots ar M. Bernesa skaņu failu “I love you, life” (beka dziesma), kas jāklausās klusi.

Mērķauditorija: 10. klasei

Prezentācijas virtuālā tūre “Records in flora» izveidots, lai veiktu ārpusskolas darbība bioloģijā 6. klasē.

Šis resurss satur interesanti fakti par mūsu planētas neparastajiem augiem, izmantojot foto un video materiālus.

Prezentāciju var izmantot arī uz klases stunda, ārpusskolas pasākumos vai sākumskolas skolotāju ārpusskolas pasākumā.

Mērķauditorija: 6. klasei

Resurss sastāv no diviem informācijas un spēļu blokiem:
"Mīklas par sēnēm"
Interaktīvs tests “Saliec puzles”
Šo resursu var izmantot bioloģijas stundās 5.-6.klasē apgūstot sēņu valstību, skolotāja ārpusstundu nodarbībās, dabaszinību priekšmetu nedēļā.
Spēli var spēlēt gan komandā, gan kā individuālas sacensības.
Prezentācija izveidota programmā Microsoft Office PowerPoint 2013. Galvenais fonts ir Calibri, 24 punkti.
Tika izmantoti tehnoloģiskie paņēmieni: “ābols uz šķīvja”, “animētas puzles”. Tiek izmantotas vadības pogas, aktivizētāji un hipersaites.

Mērķauditorija: 6. klasei

Šī viktorīna tika veikta pēcskolas grupā Zemes dienā kopā ar vidusskolēniem. Šis materiāls var izmantot arī savā darbā klašu audzinātājas, ekoloģijas, bioloģijas skolotājs ārpusstundu aktivitātēm. Viktorīna paplašina zināšanas par putniem, dzīvniekiem, kukaiņiem, abiniekiem, zivīm un jūras dzīvniekiem. Tas ieaudzina bērnos humānu attieksmi pret dabu un atbildības sajūtu par visu dzīvību uz zemes.

Mērķauditorija: 5. klasei

Prezentācija bija sagatavota ārpusstundu nodarbei bioloģijā. Var izmantot arī bioloģijas stundā. Šī pasākuma mērķis ir attīstīt loģiskā domāšana, interese par bioloģijas priekšmetu. Spēli pavada muzikāls fons. Skaņas pavadījums tiek nodrošināts automātiski. Spēles laikā slaidos secīgi parādās jautājumi, pēc tam atbildes. Pateicoties konfigurētajiem skaitļu trigeriem, slaida labajā stūrī tiek parādīta summa, ko spēlētājs saņem pareizās atbildes rezultātā. Tajā pašā laikā mainās pareizās atbildes figūras krāsa un pazūd taisnstūri ar nepareizām atbildēm. Dažos slaidos, noklikšķinot uz pareizās atbildes, jautājums pazūd un tiek parādīts pareizās atbildes attēls. Spēles laikā punkti tiek summēti un vadītājs tos parāda slaidā. Zem jautājuma katrā slaidā ir divi lauki un viena poga “Player”. Prezentētājs ievada punktus pirmajā laukā un nospiež pogu. Rezultātā nopelnītais punkts parādās otrajā laukā. Nākamajā slaidā vadītājs ievada punktus no iepriekšējās spēles pirmajā laukā un noklikšķina uz pogas “Spēlētājs”. Tālāk tiek ievadīts nopelnītais punkts pirmais lauks un Punkti tiek automātiski summēti, nospiežot pogu. Prezentācijai pievienots pasākuma kopsavilkums.