Meža dzīvnieku dzīve ziemā. Izglītojošā nodarbība "Rudens" (sagatavošanas grupa) Dzīvnieki mežā rudenī

« Dzīvnieku pasaule rudenī"

Mērķis: bagātinot bērnu zināšanas par izmaiņām savvaļas dabā rudenī.

Uzdevumi :
1. Izglītojoši:

    attīstīties kognitīvā interese meža un tā iemītnieku dzīvei,

    attīstīt atmiņu, saskaņotu runu un spēju klausīties vienam otru.

    prasme risināt mīklas par savvaļas dzīvniekiem (vāveri), koncentrējoties uz raksturīgās iezīmes izskats vai uzvedība.


2. Izglītība:

    veicināt zināšanu padziļināšanu un vispārināšanu par savvaļas dzīvniekiem;

    turpināt iepazīstināt ar gadalaikiem raksturīgajām iezīmēm - rudeni,


3. Izglītojoši :

    audzināt mīlestību un cieņu pret dabu,

    radīt nemateriālo vērtību.

Plānotie rezultāti pirmsskolas vecuma bērna integrējošo īpašību attīstībai:

izrāda interesi piedalīties kopīgās izglītojošās un izglītojošās spēlēs,

Klausās skolotāja stāstījumu, atbild uz jautājumiem,

Piedalās sarunā, skatoties uz gleznu, kurā attēlota rudens mežs un priekšmetu attēli;

Izrādes pozitīvas emocijas fiziskās aktivitātes laikā.

Spēj noteikt cēloņu un seku attiecības un modeļus dabas parādībās.

Materiāls : dzīvnieku bildes (zaķis, lācis, lapsa, vilks), rudens meža bilde, objektu bildes (sēnes, ogas, āboli, rieksti, burkāni), grozs ar priežu čiekuriem āra rotaļām.

Priekšdarbi: novērojumi pastaigā, ilustrāciju skatīšanās, sarunas par dzīvnieku dzīvi, izmaiņām dabā rudenī, dziesmu apgūšana un spēles brīvā dabā.

Nodarbības gaita:

1. Laika organizēšana:

Bērni stāv aplī.

V. - Puiši, es vēlreiz gribu jums pasveicināties. Bet mēs to darīsim neparastā veidā. Es lūgšu jūs pēc manis atkārtot:

Sveika saule,

Sveikas debesis,

Sveiki, vējiņš, zāle,

Sveiki mani draugi!

V. - Labi darīts. Puiši, šodien viņi atnesa mums vēstuli grupai, un no kā, jums ir jāuzmin:

Lapas lido no zariem,
Putni lido uz dienvidiem.
"Kāds ir gada laiks?" - jautāsim.
Viņi mums atbildēs: "Šī ir..."
(rudens)

V. - Labi darīts, tieši tā, ir rudens. Tātad vēstule mums tika nosūtīta līdz rudenim. Izlasīsim šo vēstuli:

"Dārgie puiši, es aicinu jūs apmeklēt mežu, redzēt, kā dzīvnieki dzīvo mežā rudenī"

V. - Nu, puiši, ejam izbraucienā uz mežu? (Jā) Ko, jūsuprāt, var izmantot, lai nokļūtu mežā? (ar mašīnu, autobusu) Un iesaku doties izbraucienā ar vilcienu. Es būšu lokomotīve, un jūs būsiet vagoni. Pasteidzies, pieķeries man, un dosimies ceļā.. (skan dziesma “Tvaika lokomotīve”)

V. - Nu, lūk, mēs esam. Paskatieties, kāds brīnišķīgs mežs mūs sagaida (pievērsiet uzmanību attēlam, kurā attēlots rudens mežs). Puiši, lūdzu, pastāstiet man, kāds gada laiks ir mūsu mežā? (Rudens)

Kā jūs uzminējāt, ka ir rudens? (Dzeltenas lapas uz kokiem)

Pa labi. Lapas kļuva dzeltenas, pienācis rudens. Pastāstiet, lūdzu, kas vēl notiks rudenī. (Līst, vējš pūš, lapas krīt no kokiem)

Pa labi! rudenī līst, pūš auksts vējš, lapas no kokiem krīt zemē.

Puiši, kādi dzīvnieki, jūsuprāt, dzīvo šajā mežā? (Lācis, lapsa, vilks, zaķis, ezis)

Protams, šajā mežā dzīvo zaķis, lācis, ezis un vāvere. Tie ir savvaļas dzīvnieki.

Sakim visu kopā: “Savvaļas dzīvnieki” (tiek rādīti attēli, kuros attēloti dzīvnieki)

Mums pretī steidzas viens no meža iemītniekiem. Un jūs uzzināsit, kas tas ir, ja uzminēsit mīklu:

Dzīvo ieplakā

Jā, viņš grauž riekstus. (Vāvere).

Tev taisnība, tā ir vāvere. Un tagad viņa pati ir atbraukusi pie mums ciemos. (Tiek ienesta rotaļu vāvere)

B. - Sveiki, puiši. Es dzīvoju šajā mežā. Mana māja atrodas kokā, ieplakā. Man ļoti patīk rieksti, ogas, sēnes, āboli. Kad nāk rudens, es savācu sausas lapas, zāli un siltinu māju, lai ziemā nenosaltu. Es arī krāju krājumus ziemai. Sēnes un ābolus žāvēju uz koku zariem, savācu čiekurus un izņemu no tiem riekstus. Galu galā ziemā tas var būt auksts un izsalcis.

V. - Paldies, vāverīt, ka pastāsti par sevi. Zini, es un puiši varam tev palīdzēt uzkrāt krājumus. Tiešām, puiši? (Jā)

Puiši, paskatieties, mums šeit ir bildes, pastāstiet man, kas šeit ir redzams? (Rieksti, sēnes, ogas, burkāni, āboli)

Ir d/spēle “Palīdzi vāverei”

Kuru no šiem, tavuprāt, vāvere ieliks savā grozā? (Bērnu atbildes)

Ja bērni sauc burkānus

Vāvere nevēlas burkānu grozā, kāpēc jūs domājat? (Vāvere neēd burkānus)

Pa labi. Vāvere neēd burkānus, jo burkāni ir mežā... (Neaug, aug dārzā)

Labi padarīts! Visi atbildēja pareizi. Ak, vāverīt, paskaties, cik daudz čiekuriņu te izkaisīti! Puiši, palīdzēsim vāverei savākt čiekurus grozā... Palīdzēsim? (jā) Citādi mūsu vāvere viena pati ar to netiks galā.

P/spēle "Vāvere un rieksti"

Spēles noteikumi: Skolotājs no groza izlej riekstus, un bērni tos savāc. Atkārtota 2 reizes.

V. - Labi darīts, puiši. Mūsu īstie palīgi aug. Tagad mūsu vāverei ir daudz krājumu, un tie palīdzēs viņai pārdzīvot ziemu. Bet mums ir pienācis laiks atvadīties no vāveres un atgriezties bērnudārzā. (Pie dziesmas “Tvaika lokomotīve” bērni “atgriežas” bērnudārzā)

V. - Nu, lūk, mēs esam mājās. (stāv aplī) Atcerēsimies, ko šodien darījām? Ar ko jūs satikāties?

Pēc spēles beigām bērni apsēžas uz krēsliem.

Puiši, uzminiet, kurš vēl steidzas mums pievienoties?

Guļ ziemā,

Vasarā stropus maisa. (Lācis)

Pa labi. Šis ir lācis

Pastāsti man, lūdzu, ko lācis dara rudenī? (Ēd daudz, sagatavo bedri ziemai.)

Kāpēc viņš daudz ēd? (Gulēt ziemā.)

Tieši tā, lācis rudenī daudz ēd un sagatavo midzeni, lai ziemā varētu mierīgi gulēt.

Sakiet, lūdzu, ko lācis liks grozā? (Sēnes, ogas, zivis.)

Puiši, lācis ēd visu, viņš ir visēdājs. Teiksim to visu kopā:

"Visēdājs"

Ja lācis visu apēdīs, ko viņš vēl ieliks grozā? (tārps un ozolzīles) (2. cēliens)

Parādiet, kā lācis vāc priežu čiekurus.

Spēle "Pa mežu staigā lācis ar krospēdu"

Pa mežu pastaigājas lācis ar lācis.

Viņš vāc čiekurus un dzied dziesmas.

Čiekurs trāpīja tieši lāča pierē.

Lācis sadusmojās un sita ar kāju.

Pa mežu viņš vairs nestaigās.

Viņš iekāpj mašīnā un dodas gulēt.

Pēc spēles bērni sēž uz krēsliem

Tā zaķis ieradās pie mums ciemos. Pastāsti man, lūdzu, kādā krāsā ir šis zaķis? (Pelēks.)

Vai jūs domājat, ka zaķis ir sagatavots ziemai? (Nē.)

Kāpēc nolēmāt, ka zaķis nav sagatavots ziemai?

Ko zaķis vēl nav paveicis? (Nemainīja kažoku.)

Kāds kažoks ir zaķim ziemā? (Balts.)

Kāpēc, tavuprāt, zaķim ziemā vajag baltu mēteli? (Lai tas nebūtu redzams sniegā, lai paliek siltāks.)

Ja bērniem ir grūti atbildēt, tiek uzdoti vadošie jautājumi:

Ar ko zemi klāj ziemā? (ar sniegu)

Kādā krāsā ir sniegs? (balts)

Vai jūs domājat, ka pelēks zaķis var paslēpties baltajā sniegā? (Nē)

Kas viņam jādara, lai netiktu pamanīts sniegā? (Nomainiet kažoku no pelēka uz baltu.)

Tieši tā, puiši. Rudenī visi zaķi maina kažoku no pelēka uz baltu, lai ziemā lapsa viņu neredzētu uz baltā sniega. Balts kažociņš ir siltāks par pelēko, tāpēc zaķis ziemā nenosalst.

Paskaties, mūsu mazais zaķis ir nomainījis kažoku.

Iesaku uzdāvināt zaķim gardumu. Ar ko mēs viņu pacienāsim?

(Burkāni un kāposti)

Palīdzi sev, zaķīt.

Un puiši spēlēs spēli.

Spēle brīvā dabā "Mazais baltais zaķis sēž."

Baltais zaķis sēž

Un viņš kustina ausis (2p.)

Zaķītim ir auksti sēdēt

Mums ir jāsasilda ķepas (2 rubļi)

Zaķītim auksti stāvēt

Zaķim jālec (2p.)

Kustības tiek veiktas atbilstoši tekstam. Pēc spēles bērni apsēžas uz krēsliem.

Labi, puiši, jūs izveidojāt labus zaķus.

Un tagad es ierosinu atcerēties, kas šodien ieradās uz mūsu nodarbību. (Vāvere, lācis, zaķis.)

"Labi darīts!" saka dzīvnieki.

Inna Lopatiņa
GCD par ekoloģiju “Dzīvnieku dzīve mežā rudenī”

Dzīvnieku dzīve mežā rudenī. Vecāks vecums.

Mērķis: attīstīt interesi par dabas objektiem, paplašināt bērnu redzesloku un idejas par izmaiņām dzīvnieku dzīve rudenī, attīstīt runu, bagātināt leksikā bērni, attīstīt runas gramatisko struktūru. Izkopiet rūpes sajūtu dzīvnieki.

1. Kāds tagad ir gada laiks?

Agrs rudens, zelta vai vēlu?

Kāds ir mēneša nosaukums?

2. Vai jūs domājat, ka mums, cilvēkiem, ir laba dzīve? rudenī? (bērnu atbildes)

Ir siltas mājas, drēbes, ēdiens

Kā notiek dzīve meža dzīvnieki rudenī, Kā jūs domājat? (bērnu atbildes)

3. Šodien es jums pastāstīšu, ko mēs darām dzīvnieki mežā rudenī.

Lācis. Viņš, ģērbies siltā kažokā, neveikls, greizā pēda, jau kopš vasaras gatavojās ziemai, krāj taukus, gatavoja omulīgu midzeni. Lācis baidās no sala, tāpēc visu ziemu guļ midzenī. Ar asiem nagiem tas noplēš priedes un egles mizas sloksnes un sajauc tās ar sūnām. Un viņš sev bedrē sagatavo tādu mīkstu gultu. Saritinās un guļ līdz pavasarim.

Ezītis gatavo pakaišus savā veidā. Tas ripo pa zāli un uzkrāj lapas uz savām skujām. Tad viņš nes savu lapu matraci uz savu caurumu zem koka saknēm. Viņš neveido nekādus krājumus ziemai. Kad uznāk aukstums, viņš uzkāpj savā mājā un guļ līdz pavasarim.

Bet vāvere kaltē sēnes, vāc čiekurus, riekstus, zīles - ziemā viss noderēs. Vāveres ir ļoti ekonomiskas. Viņai ir mežā ir noliktavas. Viņš atradīs riekstu un aprakt to bedrē zem koka. Viņš to atkal atradīs, ieliek tajā pašā bedrē. Šādās uzglabāšanas telpās dažādi koki Vāvere veido daudz rezervju un ziemā pat pati to neēd. Ļoti strādīgs.

Es visu dienu lēkāju apkārt, Rudenī ir daudz darāmā

Izvēlieties iedobi ziemai, lai tā būtu silta,

Pārklāj to ar paklāju - siltu dūnu, mīkstas sūnas.

Es lēkāju visas dienas garumā Mežā savācu mīkstās sūnas,

Un, ja es redzu riekstu, es ar to ielecu pieliekamajā!

Nu, ja es izcirtumā atrodu sēni, tad nāc ziemā - es tevi noteikti pacienāšu.

Lapa rudens lido apkārt, lapas krīt no zariem.

Paskaties, es mainu savu tērpu.

Viņa bija sarkana, tagad viņas kažoks ir biezāks un gaišāks,

Aste ir sudrabaini pelēka, pūkaina.

Bet viņi gatavojas pavisam savādāk dzīvniekus aukstumam rudenī, kas neguļ ziemas miegā un neveido sev rezerves. Ko jūs domājat par dzīvnieki mēs runājam par ? (lapsa, zaķis, vilks, mežacūka, brieži).

Dāsns pret viņiem visiem rudens dod siltus pūkainus kažokus. Šādos kažokos var pārdzīvot salnas.

Kurš maina kažoku? (lapsa, zaķis)

Lapsa nomaina kažoku uz pūkainu, skaistāku, siltāku. Uz ķepām parādās bieza kažokāda, un aste kļūst pūkaina. Vasarā lapsai ir daudz barības. Tās ir vardes, ķirzakas, peles un cāļi. Bet ziemā lapsu no bada glābj tikai peles. (Iepriekš sagatavotais bērns to dara maza ziņa O lapsas dzīve mežā)

Arī vilkam vajag pūkainu asti. Ziemā viņš guļ tieši sniegā un aizsedz degunu un ķepas ar asti. Vilks nemaina kažoka krāsu, bet viņa kažoks kļūst biezāks. Un vilks negatavo stipras, ātras kājas, palīdz viņam izdzīvot, asiem zobiem.

Par vilka dzīve mežā Artjoms mums pastāstīs (bērns ir sagatavojis stāstu par vilka dzīve mežā)

Grūtākais iekšā mežam ir Kā jūs domājat?

Protams, zaķis. Zaķim nav savas mājas, viņš slēpjas, kur var, baidās no visa. Un viņš ir pilns ar ienaidniekiem. Viņa neuzkrītošais kažoks viņu glābj. Vasarā pelēks, ziemā balts. Nav nejaušība, ka acis ir šķības, ka zaķis redz priekšā, aizmugurē un uz sāniem. Jūtīgs, bet arī ausis palīdz zaķim. Zaķis barojas naktī, tā ir drošāk. Mīl ēst jaunu koku zarus.

Fizminutka "Mēs tagad esam iekšā mežs»

Bērni stāv aplī. Apļa centrā ir viens bērns ar acis aizvērtas. Bērni staigā aplī un saka: vārdus:

Roma, mēs tagad esam iekšā mežs, mēs zvanām tu: AU, Roma, atver acis, uzzini, kas tev zvanīja.

4. GCD didaktikas otrā daļa spēles:

Spēles vingrinājums "kurš" lai vārdam atlasītu īpašības vārdus dzīvnieki.

(zālēdāji, ļauni, lieli, laipni, mazi, viltīgi)

Spēle "Kas bija kurš?" kad biju maza

Bija lācis... bija vāvere kā lācēns... bija zaķis...

Bija ezis... bija vilks... bija āpsis.

Bija lapsa... bija alnis...

Spēle "Kura ģimene"

Vilks, vilks, mazulis - kura ģimene šī ir? (vilks)

Zaķis, zaķis, zaķis...

Lapsa, lapsa, lapsa...

Lācis, lācis, mazais lācis

Ezītis, ezis, ezis...

Alnis, aļņu govs, teļš.

Āpsis, āpsis, āpsis.

"Kurš ar ko dzīvo" (sastādīt priekšlikumu)

Vilks dzīvo kopā ar vilku un mazuļiem (lapsa, zaķis, lācis, ezis)

Noslēgumā jūs varat izdomāt mīklas par dzīvnieki.

Kā opcija - jebkura skice dzīvnieks.

Apakšējā līnija: Par ko mēs šodien runājām? Ko jaunu uzzināji?

Publikācijas par šo tēmu:

Didaktiskās spēles par ekoloģiju Piedāvāju vairākas spēles vides izglītība Priekš dažādi vecumi. 1. “Ātrā palīdzība” (bērniem vidējā grupa) Mērķis: attīstīties.

Noslēguma nodarbība par ekoloģiju Mērķis: Noteikt bērnu vides zināšanu un ideju attīstības līmeni. Stiprināt idejas par pavasara zīmēm (pievienot.

Mērķis: vispārināt un precizēt bērnu zināšanas par dabu, audzināt mīlestību un cieņu pret to. Mērķi: Attīstīt atmiņu, intelektu.

Ekoloģijas nodarbība “Pasaule mums apkārt” Programmas saturs: Kognitīvā attīstība: 1. Veidojiet gādīgu attieksmi pret savu ķermeni, izmantojot zināšanu sistēmu par kaitīgajiem faktoriem.

Jevgēnija Soloda
Nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupai “Dzīvnieku dzīve rudenī”

Mērķi: attīstīt interesi par dabas objektiem, paplašināt bērnu redzesloku un idejas par izmaiņām dzīvnieku dzīve rudenī, runas attīstība, bērnu vārdu krājuma bagātināšana.

Nodarbības gaita:

Klase notiek bērnu runu fragmentu ķēdes veidā, kuri pārstāv vienu vai otru meža dzīvnieku un stāsta par visām izmaiņām šī dzīvnieka dzīve rudenī.

No rīta mēs ejam uz pagalmu -

Lapas krīt kā lietus,

Viņi šalko zem kājām

Un viņi lido, lido, lido...

Tātad sanāk rudens pilsēta. Lapu krišana. Lapu šalkoņa zem kājām. Kas notiek rudens ar mežu? (Bērni stāsta stāstu, un, stāstam turpinoties, skolotājs pie magnētiskās tāfeles piestiprina zelta bērzu, ​​sarkano kļavu, brūno ozolu un zaļo Ziemassvētku eglīti.)

Kāpēc mežs ir mainījies? (Bērnu atbildes. Saule parādās uz tāfeles, zemu virs meža, mākoņiem un mākoņiem.)

Iedomājieties, ka mēs atrodamies mežā. (Skan P.I. Čaikovska mūzika "Gadalaiki"-"novembris".)

Kura pietrūkst mūsu mežā? ( "Dzīvnieki".) Ieliksim savā bildē dzīvniekus, kas var būt iekšā rudens mežs.

Bildes tiek izstādītas pēc tam, kad puiši tērpos un dzīvnieku maskās dzīvnieku vārdā stāsta, kas viņos ir mainījies dzīve līdz ar rudens atnākšanu un kā viņi gatavojas ziemai. (Bērnu ieeju dzīvnieku tērpos un maskās pavada muzikāls fons, bērniem pēc skaņas jāuzmin, kurš dzīvnieks ienāk meža izcirtumā.)

"Lācis"

Audzinātāja: Milzīgs, ģērbies siltā kažokā, neveikls pēc izskata. Izcirtumā ļoti uzmanīgi parādās lācis. Viņš liek ķepas ar kāju pirkstiem uz iekšu, tāpēc viņu sauc par greizpēdu, un viņš soļo tik klusi, ka zem ķepām nekraukstīs neviena zariņa.

Bērns valkā lāča masku: Mums, lāčiem, vasarā dzīve ir laba. Mežs dāsni piedāvā sēnes un ogas. Ir mazie mazie dzīvnieki un skudras. Dobumā var atrast savvaļas bišu medu un savākt sulīgas augu saknes. Mums ir laiks uzkrāt taukus vasarā. Kā gan citādi, jo priekšā ziema, un tauku rezerves pietiks visai ziemai.

Mežā krīt lapas, laiks meklēt vietu midzei. Vietai jābūt drošai, lai mierīgi gulētu līdz pavasarim. Midzeni vajadzētu pārklāt ar lapām, smaržīgām priežu skujām un sausām sūnām, lai tā būtu silta. Drīz sāks snigt. Sniega sega pārklās midzeni augšpusē, un tā mani uzturēs siltumu un klusumu.

"Lapsa"

Uz muzikālā fona skan dzejolis - noslēpums:

Aiz kokiem un krūmiem

Liesma ātri uzplaiksnīja;

Tas mirgoja, skrēja ...

Nav dūmu? nav uguns?

ko tu dari! Šī ir krāpšanās

sarkana galva,

Aste pūkaina - kāds skaistums!

Un viņas vārds ir (lapsa)

Meitene lapsas kostīmā: Un mēs, lapsas, nomainām kažoku ziemai pret siltu un pūkainu. Uz manām ķepām aug bieza kažokāda kā silti filca zābaki. Un cik pūkaina kļūst aste! Visbargākajā salnā varu taisni apgulties sniegotā gultā, tikai ar savu pūkaino asti aizsedzot degunu un ķepas!

Mana bedre atrodas dziļā mežā, krūmiem aizaugušā strauta vai upes smilšainā nogāzē. Vasarā man ir daudz pārtikas. Un vardes, un ķirzakas, un cāļus, un lauka peles, pretējā gadījumā es noķeršu jaunu pīli pie strauta un ēdīšu ogas mežā. Ziemā no bada mūs glābj tikai peles.

"Ezītis"

Audzinātāja: Interesanti par sagatavošana ezis ziemai stāstīja D. Zuevs: “Ezītis gatavo pakaišus savā veidā. Tas ripinās pa zāli un izdur lapas uz savām skujām. Ezītis piecelsies rokās un nesīs palagu matraci uz ligzdu. Tuvojas neticams briesmonis, uzzini neiespējami: kaudze!

Puika ir ezis: Es neuzkrāju krājumus ziemai. Kad uznāk aukstums, kāpju savā siltajā, mājīgajā mājā un guļu, līdz pavasara saule mani sasilda un sniegs nokusīs. Es guļu un sapņoju par to, ka vasarā klejoju pa mežu, ķeru peles un vardes, veiklās ķirzakas, blaktis un tārpus...

"Zaķis"

Zēns - zaķis: Dzīvnieki no ienaidniekiem, kuri slēpjas kur. Daži atrodas ieplakās, citi urvās. Bet es neko no tā nevaru izdarīt. Un man ir daudz ienaidnieku. Mani glābj deguns, jūtīgās ausis, ātras kājas un neuzkrītošais kažoks. Vasarā tas ir pelēks, bet ziemā tas ir balts. Tā nav nejaušība, ka manas acis ir šķības ar tām es redzu ne tikai to, kas ir priekšā, bet arī uz sāniem un pat nedaudz aiz muguras. Jutīgs deguns un ausis man ir palīdzējuši ne reizi vien. Tagad es Es nopluku: pelēkas kažokādas vietā aug balta kažokāda. Es baroju naktī - tas ir drošāk. Man patīk ēst zarus, jaunu koku un krūmu mizu.

"Vāvere"

Vāveru meitene:

Es visu dienu lēkāju apkārt,

Rudenī ir daudz darāmā:

Izvēlieties iedobi ziemai,

Lai saglabātu siltumu,

Pārklājiet to ar paklāju -

Iesildīties, mīkstas sūnas.

Dienu no dienas es auļoju pa mežu

Es savācu mīkstās sūnas

Un, ja es redzu riekstu,

Es ar viņu ielekšu pieliekamajā!

Nu, ja nu izcirtumā

Es atradīšu sēni

Tad nāc ziemā -

Es tevi noteikti pacienāšu.

Lapa rudens lido apkārt,

No zariem krīt lapas.

Skaties, skaties

Es mainu savu apģērbu.

Tagad bija rudmate

Kažoks ir biezāks un vieglāks,

Sudraba aste -

Pelēks, pūkains.

"Vilks"

Audzinātāja: Vilkam arī vajag lielu pūkainu asti. Kad vilks ziemā iet gulēt tieši sniegā, viņš aizsegs degunu un ķepas ar savu pūkaino asti. Vilks nemaina kažoka krāsu. Tas paliek pelēks, bet kažoks kļūst vēl biezāks un sulīgāks.

Zēns vilka kostīmā: Mēs, vilki, neveidojam uzkrājumus ziemai. Palīdziet pārvarēt grūtos laikus ziemas laiks spēcīgas kājas jā asi zobi. Mums ir daudz jāskrien, pirms atrodam laupījumu, tāpēc par mums saka, ka vilka kājas viņu baro.

Spēle "Labs slikts"

Ieteicamā situācija: "Skaidra saulaina diena rudens - labs vai slikts? Vai līst - labi vai slikti? Izcirtumā augoša sēne – labi vai slikti? Agrās salnas- labs vai slikts? Meža malā stāv pūkaina eglīte - labi vai slikti? utt." Bērniem jāpaskaidro, kurš dzīvnieks ir labs, kurš slikts un kāpēc.

Publikācijas par šo tēmu:

"Dzīvnieku dzīve rudenī." Nodarbības kopsavilkums par iepazīšanos ar ārpasauli vecākajā grupā Tēma: “Dzīvnieku dzīve rudenī” Izglītības joma: “Izziņa” Integrācija izglītības jomās: “Izziņa”, “Socializācija”, “Veselība”,.

Individuālās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas skolas grupā bērniem ar garīgo atpalicību “Koki rudenī” Mērķis: nostiprināt vārdu krājumu par tēmu “Koki”, attīstīt domāšanu, roku-acu koordināciju, skaitīšanu no dotā skaitļa un spēju salīdzināt.

Mērķis: audzināt bērnos skaistuma izjūtu, mīlestību pret dzimtā daba, atzīmēt dzīvnieku raksturīgās iezīmes, sistematizēt zināšanas.

Izglītības aktivitāšu kopsavilkums fiziskajai audzināšanai sagatavošanas grupā “Zvēru karalis” Mērķis: stiprināt bērnu veselību, ieaudzināt bērnos vajadzību pēc fiziskās audzināšanas. Mērķi: uzlabot fiziskās prasmes.

Kopīgās logopēdiskās nodarbības senioru un sagatavošanas grupās “Dzīvnieku dzīve ziemā” kopsavilkums Ceļojumu aktivitāte: “Dzīvnieku dzīve” vidējā zona ziemā” Mērķi: 1. Koriģējoši un izglītojoši: Veidot bērnu vārdu krājumu.

Gadalaikiem ir milzīga loma dzīvnieku dzīvē. Viņiem katrs gadalaiks ir noteiktas aktivitātes periods. Lai gan cilvēks var pārplānot savus plānus vai mainīt savu dzīvesveidu, dzīvnieki uz to nav spējīgi. Dzīvošana pēc dabas likumiem viņiem ir asinīs.

Pavasaris

Kā dzīvnieki sagaida pavasari

Pavasaris ir jaunas dzīves periods visiem dzīvniekiem. Pēc garas un mierīgas ziemas visi dzīvnieku pasaules pārstāvji sāk aktīvi gatavoties karstās vasaras sākumam.

Pavasara dienas dzīvnieku dzīvē pavada apmatojuma maiņa – no ziemas uz vasaru. Vāveres maina savu pelēko ādu uz spilgti sarkanu. Tos arvien biežāk var atrast parkos. Vāveres lec pa kokiem, meklējot barību.

Pēc hibernācija Burunduki pamostas. Ārēji to var sajaukt ar vāveri, taču galvenā atšķirība ir piecas tumšas svītras aizmugurē. Burunduki barību krājuši kopš ziemas, pirms pārziemo. Tāpēc, iestājoties pavasarim, šie dzīvnieki nemulsina meklējumos, ar ko var pietikt.

Bet lāčiem, arī ziemā guļot, ir vienalga, ko viņi ēdīs pēc ilgāka miega. Tāpēc pavasarī viņi iznāk no savām midzenēm, meklējot barību.

Vilkiem pavasaris ir laiks, kad tie vairojas. Mazie vilku mazuļi uzturas savu vecāku bedrē, līdz viņiem rodas redze, kā labi orientēties kosmosā. Būdami mazi, tie ir ļoti līdzīgi lapsām, tikai astes gali ir nevis balti, bet pelēki.

Zaķi sāk birt, nomainot savu ziemas balto kažoku pret pelēku un mazāk siltu kažoku. Arī jenotsuņi, pamostoties pēc ziemas miega, mainīt to krāsu uz mazāk pamanāmu. Mēteļa krāsa ir liela nozīme. Ziemā ādas ir baltas, tas ļauj saplūst ar sniegbaltu zemes segumu, ja tuvumā medī plēsējs. Pelēkā vilna vasarā kalpo arī kā sava veida maskēšanās.

Agrā pavasarī eži mostas, jo aprīlī tiem jāvairojas.

Vasara

Dzīvnieku dzīve vasarā

Vasara ir vislabvēlīgākais periods dzīvnieku dzīvē. Garš Saulainas dienas, siltums un daudz barības neapšaubāmi priecē dzīvniekus. Viņi ir īpaši aktīvi šajā gadalaikā. Viņi vēl negatavojas ziemai, bet gatavo savus pēcnācējus skarbam periodam. Tāpēc dzīvnieki pastāvīgi meklē barību saviem mazuļiem, lai tos piesātinātu noderīgas vielas un vitamīni.

Zālēdāji zīdītāji dažreiz pamet savas dzīvotnes, jo tas, ko viņi ēd, aug visur. Svaigas sulīgās lapas ļauj viņiem uzkrāt noderīgas vielas turpmākai lietošanai.

Putniem vasara ir svētki, jo tie gardumu var atrast pilnīgi visur. Dīgļi, tārpi, kāpuri, zivis - tas viss ir viņu barība vasaras laiks. Putni ir arī dārznieku palīgi. Viņi ēd visus kaitēkļus, kas var iznīcināt ražu.

Neskatoties uz to, ka vasara ir visaktīvākais periods dzīvnieku dzīvē, ir viens izņēmums. Goferi dod priekšroku atpūtai uz tiem siltas dienas. Un, lai piesātinātu sevi ar dzīvības enerģiju, viņi naktī dodas medībās.

Aktīvākie dzīvnieki vasaras periods ir vāveres, vilki, lāči, dažādi grauzēji. Šo laiku mīl arī: žirafes, kamieļi, hiēnas, gepardi, pērtiķi un daudzi citi.

Rudens

Izmaiņas dzīvnieku dzīvē rudenī

Rudens ir sagatavošanās periods ziemas aukstumam. Viņu dzīve ziemā ir atkarīga no tā, kā viņi nodzīvo rudeni, ko viņi paspēj paveikt šajā laikā. Pūkaini, spalvainie, plēsēji – ikvienam šī gatavošanās ir jāuztver atbildīgi, jo uz spēles ir likta viņu pašu un pēcnācēju dzīvība.

Aukstā laika iestāšanos pirmie sajūt kukaiņi. Viņi sāk būvēt sev bedres un meklēt pajumti, kas visbiežāk nāk no kritušām lapām vai koku mizas. Šeit viņi pavadīs visu ziemu.

Tauriņiem ir savs izdzīvošanas veids aukstais periods- tie pārvēršas par kucēniem.

Tāpat vieni no pirmajiem paslēpjas krupji, vardes, čūskas un ķirzakas. Dažas vardes dzīvo tuvāk ūdenstilpēm, lai, iestājoties aukstam laikam, varētu tajās ienirt un gulēt apakšā, līdz atgriezīsies siltas dienas. Bet krupji, gluži pretēji, slēpjas uz zemes. Viņu ziemas patvērums ir koku saknes vai grauzēju urvas.

Meža dzīvnieki iekšā rudens periods Viņi sāk ēst bieži un barojoši, jo viņiem ir jāuzkrāj vielu un tauku krājumi, kas palīdzēs izdzīvot bargā salnā.

Un vāveres, peles un kurmji sāk uzkrāt pārtiku turpmākai lietošanai. Viņi ienes mājā pēc iespējas vairāk riekstu, ogu un čiekuru.

Lielākā daļa dzīvnieku iziet cauri dabiskajam pirmsziemas kausēšanas procesam. Viņi atkal nomaina ādu uz siltāku un mazāk pievilcīgu.

Ziema

Kā dzīvnieki ziemo

Parasti pārziemo tikai tie dzīvnieki, kuri ir spējīgi uz šo miegu. Un tie, kas kategoriski baidās no aukstuma, bēg uz dienvidu reģioniem.

Dzīvnieku dzīve ziemā sasalst. Rudenī katrs sagatavoja sev patversmes, kurās tagad dzīvo. Aukstums nav briesmīgs tiem, kas silti tērpušies savās kažokās: zaķiem, vāverēm, arktiskajām lapsām, lapsām, vilkiem, aļņiem un daudziem citiem.

Un daži vienkārši aizmieg: jenoti, murkšķi, burunduki, āpši, lāči un citi dzīvnieki.

Uz ziemu mīkstmieši aprok sevi dubļos. Arī lapsenes, kamenes un tarantulas gatavoja sev ūdeles.

Tritoni slēpjas krastā, biezā nobirušo lapu vai sazarotu koku sakņu slānī.

Goferi, kāmji un jerboas dod priekšroku gulēt ziemā.

Augusta beigās - septembra sākumā goferi, kāmji un jerboas iekāpj savās dziļajās bedrēs un aizmieg.

Olga Samuseviča
Nedēļas tēma: “Putni un dzīvnieki rudenī”

TEMATI: Dzīvnieki un putni rudens pirmdienā

Mērķi:

Paplašinot un padziļinot idejas par dzīvnieki un putni, to uztura īpatnības, izskats rudenī.

Saikņu veidošana starp izmaiņām laika apstākļi Un izskats, uzvedība, dzīves apstākļi dzīvnieki un putni.

Audzināšana uzmanīga attieksme dabai, mīlestība pret putni un dzīvnieki.

RĪTS:

Iekļaujiet bērnus kopējā dzīves rutīnā, radiet dzīvespriecīgu noskaņojumu. Saruna "Kā dzīvnieki satiek rudeni» ar parādītām ilustrācijām.

Rīta vingrinājumi: pēc fiziskā plāna. instruktors.

Gatavošanās brokastīm brokastis: turpiniet uzlabot kultūru ēdiens: pareizi lietojiet galda piederumus (dakša, nazis); ēst uzmanīgi, klusi, saglabājot pareizu stāju pie galda; izteikt pieprasījumu, paldies.

Spēles, sevi. aktivitāte: D/i "Uzmini un atņem", izvēlieties no visiem publicētajiem gājputni.

IZGLĪTĪBAS DARBĪBAS

WALK Integrēts tematiskā darbība : Vārnas novērošana. Paplašiniet zināšanas par vārnu. Didaktiskā spēle/ eksperimentiem: “Sauc to vienā vārdā”, pievienojiet vispārinošus vārdus piedāvātajām vārdu grupām.

Darbs: Barība putni.

Āra spēles: "Putni lido", iemācīt bērniem lēkt no zemiem objektiem, skriet visos virzienos un rīkoties pēc signāla. "Lidojums putni» , nostipriniet skrējienu visos virzienos, nesaduroties vienam ar otru.

Es pats. aktivitātes: Interešu spēles bērnudārza teritorijā - veicina pozitīvu attiecību veidošanos starp bērniem, audzina organizētību.

Sagatavošanās miegam. E. Čarušina lasīšana "Kaķis Maruška"

Lasīšana literatūra: M. Pļatskovskis "Ezis, kuru varētu samīļot"

Sižets/lomu spēle: "Zoodārzs", "Ciema pagalms"

Gatavošanās vakariņām, vakariņām. Pievērsiet bērnu uzmanību viņu ķermeņa un veselības īpašībām ( "Es nevaru ēst apelsīnus - man ir alerģija", "Man jāvalkā brilles"). P/spēle "Pele Maša"

Es pats. aktivitātes, spēles: S/roll. spēle "ferma", izglītojošas spēles "Kam šī ir māja?", "Kas ko ēd"

Vakara pastaiga.

Bērni dodas mājās Priekšmets: Turpiniet vērot vārnu. Izkopt zinātkāri un interesi par dzīvi putni.

Spēle brīvā dabā: "Pīlēni", « Putni un lietus» , vingrošana skriešanā, kāpšanā, lēkšanā. Attīstīt veiklību un ātrumu.

Darbs. Aktivitātes: Atkritumu savākšana. Sausu lapu savākšana herbārijam.

Pats aktivitātes: Bērnu spēles ar ārējo materiāls

DARBS AR VECĀKIEM: Iesakiet vecākiem noskaidrot savu bērnu zināšanas par migrāciju putni un ziemošana.

RĪTS:

Rīta pieņemšanas organizēšana ma: saruna ieslēgta temats: "Kā dzīvnieki satiek rudeni» (vāvere, āpsis, bebri, lapsa, vilks, pele). Runas vingrinājumi un pirkstu teātris par to, kā dzīvnieki satiek rudeni.

Rīta vingrinājumi: pēc fizkultūras instruktora plāna

Gatavošanās brokastīm brokastis: Nostipriniet spēju rūpīgi lietot galda piederumus, izteikt pieprasījumus un pateikties. Pal / spēle “Vecmāmiņas vārīta želeja”.

Spēles, es pats. aktivitāte: spēle "Kur ir kura māja?", dzīvnieku un viņu māju attēli (Viņš dzīvo bedrē...; Viņš var dzīvot bedrē...; Viņš dzīvo būdā)

IZGLĪTĪBAS DARBĪBAS

WALK Integrēts tematiskā darbība: Priekšmets: "Zvirbuļu vērošana", turpiniet un sistematizēt zināšanas par zvirbuli, bagātiniet savu vārdu krājumu. vārds par zvirbuli; aktivizēt uzmanību un atmiņu.

Didaktiskā spēle/eksperimenti: "Vārds dzīvnieki mīļi» .

Darbs: Lapu vākšana no celiņiem un soliņiem. Mērķis: izkopt vēlmi palīdzēt pieaugušajiem sakopt apkārtni.

Āra spēles:. "Pie lāča mežā", "Putns ligzdā", iemācīt lēkt uz divām kājām, kad tiek dots signāls, attīstīt veiklību un vērīgumu.

Es pats. Aktivitāte: Piedāvājiet bērniem spēles ar sporta inventāru (bumbiņas, lecamauklas, stīpas, riņķa mešana). Mērķis: attīstība motora aktivitāte ar sporta palīglīdzekļu palīdzību.

Ēdināšanas, miega organizēšana.

Pašapkalpošanās. Gatavošanās pusdienām, pusdienām. Stiprināt spēju ātri, glīti saģērbties un izģērbties, uzturēt kārtību savā skapī (izkārtot drēbes noteiktas vietas, glīti iztaisnojiet gultu

Sagatavošanās miegam. Pal / spēle "Šis pirksts vēlas gulēt".

DIENA Pakāpeniska kāpšana, gaisa un ūdens procedūras. Paplašiniet savu izpratni par sastāvdaļām (svarīgas sastāvdaļas) veselīgs tēls dzīve ( pareizu uzturu, kustība, miegs un saule, gaiss un ūdens ir mūsu labākie draugi) un faktori, kas grauj veselību.

Lasīšana literatūra: E. Čarušina stāsta lasīšana "Par zaķiem"

Sižets/lomu spēle: "Uzcelsim māju āpsim", "Cienasts vāverēm"

Gatavošanās vakariņām, vakariņām. Turpiniet uzlabot kultūru ēdiens: pareizi lietot galda piederumus; ēst uzmanīgi, klusi, saglabājot pareizu stāju pie galda.

Es pats. aktivitātes, spēles: Pasakas "Zajuškina būda" dramatizācija.

Mērķis: palīdziet bērniem izspēlēt pasaku "Zajuškina būda" kustības, sejas izteiksmes; attīstīt iztēli, spēju just līdzi notiekošajam, atbrīvot bērnus, vairot pašapziņu.

Vakara pastaiga.

Bērni iziet no mājām. Priekšmets: "Zvirbuļu vērošana".

Spēle brīvā dabā: "Kaķis un pele". Mērķis: atdarina peļu radītās skaņas, viegli skrien kā peles.

Darba aktivitāte: Ūdens rudens ziedi uz vietas

Es pats. aktivitāte: Iesakiet spēlēm nepieciešamos atribūtus (mašīnas, lelles).

Mērķis: saliedējiet bērnus kopīgām spēlēm, audziniet līdzjūtības sajūtu, raisiet interesi, prieku no darbībām.

DARBS AR VECĀKIEM: Iesakiet vecākiem vest bērnus uz zoodārzu, runāt ar bērniem par dzīves maiņu dzīvnieki līdz ar rudens atnākšanu.

RĪTS:

ma: saruna par tēmu "Migrācijas putni un rudens zvani» , mācāmies atšķirt ķīli, auklu un baru. ( Putni Viņi vienmēr lido grupās – ganāmpulkos. Baras galvgalī ir spēcīgākais putns - vadonis. Pasūtījums iepakojumā ir ļoti stingrs, katrs putns lido savā vietā. pavasarī putni atkal pulcējas savos ganāmpulkos. Šos ganāmpulkus sauc savādāk: zosu virkne, gulbji, dzērvju ķīlis, bezdelīgu bars, staļļi, strazdi)

Rīta vingrinājumi: pēc fizkultūras instruktora plāna.

Gatavošanās brokastīm brokastis: Pal/spēle "Cāļi ligzdā". Turpiniet uzlabot kultūru ēdiens: ēst uzmanīgi, klusi, saglabājot pareizu stāju pie galda; izteikt pieprasījumu, paldies.

Spēles, es pats. aktivitāte: D/spēle "Ceturtais ritenis".(Vārna, zvirbulis, strazds, balodis. Strazds, rausis, balodis, strazds).

IZGLĪTĪBAS DARBĪBAS

WALK Integrēts tematiskā darbība: "Migrācijas novērošana putni» putni, par dzīves maiņu putni rudenī putni.

Didaktiskā spēle/eksperimenti: "Pabeidz teikumu". (Kokā un kokos ir ligzda. (ligzdas).)

Darbs

Āra spēles: "Mazais suns un zvirbulis", nostiprināt zināšanas par raksturīgajām kustībām putni, atdariniet tos ar balsi.

Es pats. aktivitātes: Bērnu spēles ar ārējo materiāls: automašīnas, rati, lelles, smilšu komplekti.

Ēdināšanas, miega organizēšana. Pašapkalpošanās. Gatavošanās pusdienām, pusdienām. Situācijas saruna par ziepju priekšrocībām

di "Mācīsim zaķim taisīt putas"

Sagatavošanās miegam. Klausoties miega melodijas

DIENA Pakāpeniska kāpšana, gaisa un ūdens procedūras.

Lasīšana literatūra: G. H. Andersens "Neglītā pīle"

Stāsts/lomu spēle: “Omulīga ligzda gārnam”, "Gatavošanās lidošanai".

Gatavošanās vakariņām, vakariņām. Kultūras un higiēnas prasmju izglītība - “Mācīšanās pareizi sēdēt pie galda”. Pal / spēle "Mēs dalījāmies ar apelsīnu".

Es pats. aktivitātes, spēles: Didaktiskā spēle “Lidot prom - nevis aizlidot”. (Pieaugušais zvana putns, un bērns saka, vai tas ir migrējošs vai ziemojošs.) Spēles pēc bērnu lūguma.

Vakara pastaiga.

Bērni iziet no mājām. Priekšmets: "Migrācijas novērošana putni» . Paplašiniet savu izpratni par migrāciju putni, par dzīves maiņu putni rudenī kad kļūst auksts; izkopt mīlestību un rūpes par putni.

Spēle brīvā dabā: "Saule un lietus", ejiet un skrieniet visos virzienos, nesaskrienoties; iemāciet viņiem ātri rīkoties pēc skolotāja signāla un palīdzēt viens otram.

"No trieciena līdz triecienam", lēkt uz divām kājām; lēkt no augstiem priekšmetiem, maigi piezemēties, saliekot ceļus; uzlabot lēkšanas prasmes.

Darba aktivitāte: barošana putni

Pats aktivitāte: spēles pēc bērnu izvēles.

DARBS AR VECĀKIEM: palīdziet bērniem uzzīmēt migrējošu attēlu putns, norādiet "Kāpēc to sauc par migrāciju".

RĪTS:

Iekļaut bērnus vispārējā dzīves rutīnā, radīt jautru noskaņojumu Organizēt rīta pieņemšanu ma: vispārīga saruna ieslēgta temats: Kā mainās dzīvnieku dzīve rudenī? (Mērķis: nostiprināt priekšstatu par dzīvnieku pielāgošanās īpatnībām dzīvei dažādos dabas apstākļos)

Rīta vingrinājumi: pēc fizkultūras instruktora plāna

Gatavošanās brokastīm brokastis: komunikācijas spēle "Pīrāgi", attīstīt komunikācijas prasmes.

Spēles, es pats. aktivitātes: « Labi vārdi» . Izkopt mīlestību pret dabu un vēlmi par to rūpēties.

IZGLĪTĪBAS DARBĪBAS

WALK Integrēts tematiskā darbība: "Vērojot laikapstākļus", nostiprināt zināšanas par sezonālajām izmaiņām dabā.

Didaktiskā spēle/eksperimenti: "Kas ir papildus?" Stiprināt zināšanas par dažādu gadalaiku zīmēm, spēju skaidri izteikt savas domas; attīstīt dzirdes uzmanību.

Darbs: Sēklu vākšana no kokiem. Iesaistiet bērnus sēklu vākšanā un koku nosaukumu apgūšanā.

Āra spēles: "Peles dejo apļos", iemācīt bērniem kustēties atbilstoši tekstam, ātri mainīt kustības, orientēties telpā, skriet viegli, uz pirkstgaliem, cenšoties neaizķert ķērāju.

Es pats. Aktivitātes: Spēles pēc bērnu izvēles

Ēdināšanas, miega organizēšana. Pašapkalpošanās. Gatavošanās pusdienām, pusdienām. Attīstīt spēju noteikt produktu kvalitāti, balstoties uz maņu sajūtām.

Sagatavošanās miegam. Pal / spēle "Šis pirksts vēlas gulēt"

DIENA Pakāpeniska kāpšana, gaisa un ūdens procedūras. Pal / spēle "Rīts ir pienācis, saule ir uzlēkusi"

Lasīšana literatūra: G. Skrebitskis "pazuda uz ziemu"

Lomu spēle: “Mēs izārstēsim lelles un dzīvniekus”

Gatavošanās vakariņām, vakariņām. Paplašiniet idejas par racionāls uzturs(ēdiena daudzums, tā uzņemšanas secība, uztura daudzveidība, dzeršanas režīms).

Bērnu patstāvīgas aktivitātes spēles: Spēles ar loto, mozaīkām, kubiņiem.

Vakara pastaiga.

Bērni dodas mājās Priekšmets: Vērojot kaķi (suns). Stiprināt ideju par raksturīgās iezīmes dzīvnieki.

Spēle brīvā dabā: "Kaķis Vaska", spēlējoties, bērni mācās raksturīgas kustības dzīvnieki.

Darbs. aktivitāte: Grupas zonas slaucīšana.

Pats aktivitātes: Interešu spēles bērnudārza teritorijā - veicina pozitīvu attiecību veidošanos starp bērniem, audzina organizētību.

DARBS AR VECĀKIEM: Aiciniet vecākus kopīgi izveidot modeli, kolāžu par putni vai dzīvnieki. Apvienojiet bērnus un pieaugušos vispārīgas aktivitātes un intereses.