Leksikas tēmas sēnes sagatavošanas grupā. Tēma “Sēnes”: runas spēles un vingrinājumi attēlos nodarbībām ar bērniem

Kirilova Ju., skolotājs logopēds.

TĒMA: “MEŽS. SĒNES. OGAS".

Mērķis: - vārdnīcas paplašināšana un aktivizēšana.
Uzdevumi: - veidot daudzskaitlis lietvārdi;
- iemācīties veidot lietvārdus ar deminutīvu
sirsnīgi piedēkļi;

- izpratnes nostiprināšana un praktiskā izmantošana runā
prievārdi;

- darbības vārdu konsolidācija runā: “meklēt”, “noplūkt”, “savākt”


Nodarbības gaita:

1. Org. brīdis. Pirkstu vingrošana.
Viens, divi, trīs, četri, pieci, (abu roku pirksti "sveiki",
sākot ar vairāk.)
vidējie pirksti uz galda.)
liels.)
Brūklenēm, viburnum.
Mēs atradīsim zemenes
Un mēs to aizvedīsim manam brālim.

2. Ievads tēmā. Spēle "Pastaiga mežā". (Attēls no meža.)
Mežs ir liela māja, Kur dzīvo dažādi augi, dzīvnieki un putni.
Mēs ejam uz mežu. "Ko tu redzēsi mežā?" vai "Ko tu redzēsi mežā?"
Bērni atbild: “Es redzēšu kokus. Es redzēšu krūmus. Es redzēšu ziedus. Es redzēšu dzīvniekus. Es redzēšu putnus. Es redzēšu sēnes. Es redzēšu ogas."
Mēs nosaucam sēnes (pamatojoties uz attēliem) - Baltā sēne, baravikas, russula, medus sēne, gailenes, baravikas – ēdamās sēnes; mušmire, krupju sēnes ir indīgas sēnes.
Mēs saucam ogas(pēc bildēm) - brūklenes, avenes, mellenes, dzērvenes, mellenes, kazenes, zemenes.

3. Spēle “Liels-mazs”
Sēne - sēne, sēņu oga - oga
Koks - stāds - krūms - krūms
Lapu-lapu putns-putns
Zieds-ziedu zars-zariņš.

4. Spēle "Viens - daudzi"
Sēnes - sēnes oga - ogas
Koks - koki krūms- krūmi
Lapa - lapas putns - putni
Zieds - ziedi filiāle - filiāles
Zarnu-zaru stumbrs-stumbri.

5. Fiziskās audzināšanas minūte. "SĒNĒM"

Visi mazie dzīvnieki atrodas malā
Tiek meklētas piena sēnes un trompetes sēnes.
Vāveres lēkāja
Safrāna piena vāciņi tika noplūkti.
Lapsa skrēja
Es savācu gailenes.
Zaķi lēkāja
Viņi meklēja medus sēnes.
Lācis pagāja garām

(Viņi brien, rindas beigās stutē ar labo kāju.)

6. Spēle "Ko gatavosim?"
No sēnes - sēnes zupa
No avenes - avenes ievārījums
No mellenēm - melleņu ievārījums
No zemenēm - zemeņu ievārījums
No dzērvenēm - dzērveņu ievārījums
No brūklenēm - brūkleņu ievārījums

7. Spēle “Kas tas ir?” (pabeidz teikumu un atkārto to pilnībā).
Bērzs, apse, ozols ir...(koki).
Lazda, mežrozīšu, ceriņi ir...(krūmi).
Kumelīte, rudzupuķe, neaizmirstamie ir...(ziedi).
Medus sēne, russula, mušmire ir... (sēnes).
Moskīts, sienāzis, vabole ir...(kukaiņi).
Dzeguze, pūce, ērglis ir...(putni).
Zaķis, lapsa, vilks ir...(savvaļas dzīvnieki).

8. Spēle “Mozaīka” (no 6 trijstūriem ieliec sēni).

9. Spēle “Kas, kur, kur” (atbildes uz jautājumiem pēc attēla).
Kur ir kāpurs? Un tā tālāk.

10. Nodarbības kopsavilkums. Atsaukt par ko viņi runāja.
Atbildi uz jautājumu.
Izcirtumā pie ozola kurmis ieraudzīja divas sēnes,
Un tālāk, netālu no apses kokiem, viņš atrada vēl vienu.
Kurš ir gatavs man pateikt, cik sēņu kurmis atradis?

TĒMA: “MEŽS. SĒNES. OGAS".

Mērķis: - saskaņotas runas attīstība.
Mērķi: - iemācīt veidot lietvārdu dzimumu. lieta;
- iemācīties veidot relatīvos īpašības vārdus;
- darbības vārdu nostiprināšana runā: “meklēt”, “noplūkt”, “savākt”;
- apmācība atstāstīšanā;
- attīstīties smalkās motorikas, dzirdes uzmanība, domāšana.

Aprīkojums: meža bildes, sēnes, ogas, balle.
Nodarbības gaita:

1. Org. brīdis. Spēle "Dod man vārdu"”.
Netālu no meža malas, kas rotā tumšo mežu,
Izauga raibi, kā pētersīļi, indīgi... (mušmire).

Skatieties, puiši, te ir gailenes, tur medus sēnes,
Nu šitie, izcirtumā, ir indīgi... (krupju krēsli).

Pa meža takām ir daudz baltu kāju
Daudzkrāsainās cepurēs, pamanāmas no attāluma.
Nevilcinieties savākt, tie ir... (russula).
Pirkstu vingrošana.
Viens, divi, trīs, četri, pieci, (abu roku pirksti "sveiki",
sākot ar vairāk.)
Mēs ejam pastaigāties pa mežu. (abas rokas “iet” ar indeksu un
vidējie pirksti uz galda.)
Mellenēm, avenēm, (Salieciet pirkstus, sākot ar
liels.)
Brūklenēm, viburnum.
Mēs atradīsim zemenes
Un mēs to aizvedīsim manam brālim. (abas rokas “iet” ar indeksu un
vidējie pirksti uz galda.)

2. Spēle "Kas mežā ir daudz?" (sagatavo priekšlikumus)
Piemēram: “Mežā ir daudz sēņu. Sēnes aug mežā."
Sēnes - sēnes - daudz sēņu ogu - ogas - daudz ogu
Koks - koki - daudz koku krūms - krūmi - daudz krūmu
Lapa - lapas - daudz lapu medus sēne - medus sēnes - daudz medus sēnes
Zieds - ziedi - daudz ziedu zars - zari - daudz zaru.

3. Spēle "Ko gatavosim?" (pamatojoties uz attēliem)

Pagatavošu sēņu zupu no sēnēm.
Pagatavošu aveņu ievārījumu no avenēm.
Pagatavošu melleņu ievārījumu no mellenēm.
Pagatavošu zemeņu ievārījumu no zemenēm.
Es taisīšu dzērveņu sulu no dzērvenēm.
No brūklenēm pagatavošu brūkleņu ievārījumu. Un tā tālāk.

4. Fiziskās audzināšanas minūte. "SĒNĒM"

Visi mazie dzīvnieki atrodas malā
Tiek meklētas piena sēnes un trompetes sēnes.
Vāveres lēkāja
Safrāna piena vāciņi tika noplūkti.
Lapsa skrēja
Es savācu gailenes.
Zaķi lēkāja
Viņi meklēja medus sēnes.
Lācis pagāja garām
Mušu agaka sasmalcināta. (Bērni staigā apaļā dejā.)

(Viņi lec tupus un lasa iedomātas sēnes.)

(Viņi skrien un savāc iedomātas sēnes.)

(Viņi lec stāvot un “lasa” sēnes.)

(Viņi brien, rindas beigās stutē ar labo kāju.)

5. Mācīšanās pārstāstīt. Jā Taits “Sēnēm”.
Vecmāmiņa un Nadja devās uz mežu sēņot. Vectēvs iedeva viņiem grozu un sacīja:
- Nu, kurš dabūs visvairāk!
Tā viņi gāja un gāja, savāca un savāca, un devās mājās. Pēc vecmāmiņas pilns grozs, un Nadjai ir puse. Nadja teica:
- Vecmāmiņ, samainīsim groziņus!
- Ejam!
Tā viņi ieradās mājās. Vectēvs paskatījās un teica:
- Ak jā Nadja! Paskaties, es esmu ieguvusi vairāk nekā mana vecmāmiņa!
Šeit Nadja nosarka un klusākajā balsī sacīja:
- Šis nemaz nav mans grozs... tas ir pilnībā vecmāmiņas.
J: Kāpēc Nadja nosarka un atbildēja vectēvam klusā balsī?

-Kur Nadja un viņas vecmāmiņa devās?
- Kāpēc viņi iegāja mežā?
- Ko teica vectēvs, kad ieraudzīja viņus mežā?
- Ko viņi darīja mežā?
- Cik ieguva Nadja un cik ieguva vecmāmiņa?
- Ko Nadja teica savai vecmāmiņai, kad viņi devās mājās?
– Ko teica vectēvs, kad viņi atgriezās?
- Ko Nadja teica?
Atkārtota lasīšana.
Bērnu pārstāsti.
Stāstu analīze.

6. Nodarbības kopsavilkums. Atcerieties, par ko viņi runāja.
Atbildi uz jautājumu.
Tiklīdz iegāju krūmos, es atradu apses baraviku,
Divas gailenes, baravikas un zaļa sūna.
Cik sēņu es atradu? Kam ir atbilde?

Ludmila Konoņenko
Mājas darbs par tēmu “Sēnes”

1. Paplašināšana vārdu krājums bērniem:

Lietvārdi:

A: baravikas, baravikas, baravikas, mušmire, eļļotājs, russula, sēne, mežs, izcirtums, sūnas, celms, grozs.

B: gailenes, medus sēne, sūnu muša, piena sēne, safrāna piena cepure, voluška, krupju sēne, micēlijs, sēņotājs.

Īpašības vārdi:

A: balts, sarkans, sarkans, mazs, vecs, ēdams, neēdams, tārps.

B: sēne(lietus, vasara, izcirtums, gads, irdens (o sēne, draudzīgs (medus sēnes).

Darbības vārdi:

A: audzēt, savākt, gatavot, griezt, žāvēt, sālīt, marinēt.

B: stāvēt, slēpties, sarkt, izaugt, pazust, kliegt.

Apstākļa vārdi:

A, B: tuvu, tālu, tuvu.

2. Spēles vingrinājums "Viens ir daudz" (pierakstiet bērna atbildes) A:

Viens sēne - daudz sēņu;

Viens eļļotājs -

Viena lapsa -

Viens izcirtums -

Viena cepure -

Viens vilnis -

Viens celms -

Viena mušmire -

3. Spēles vingrinājums "Kuras? - katram vārdam nosauciet 3-5 zīmes" (pierakstiet bērna atbildes) A:

Mušu agara - neēdama, sarkana, liela.

Rižiks – ēdams, mazs, vecs.

baravikas -

baravikas –

4. Spēles vingrinājums “Nosauciet, ar ko viņi dara sēnes? Ko viņi darīja? Ko viņi darīs? (pierakstiet bērna atbildes) B:

Ko viņi dara? Ko viņi darīja? Ko viņi darīs?

Volnuška - viņi vāc, vāc, savāks.

Russula ir žāvēta,

Baravikas - griezts,

Sviesta trauks - marinēts,

Baravikas - sālītas,

Baravikas - mazgātas,

5. Masāža (vai pašmasāža) pirkstu gali (katrai dzejas rindai mīciet viena pirksta spilventiņu) A:

Izkāpiet uz mazā pirkstiņa

Mazs sēnes: nenosaukts

Piena sēnes un garozas, vidējā labā roka

Ryžiki, voluški. norādot

Pat mazs celms ir liels

Es nevarēju noslēpt savu pārsteigumu. liels

Medus sēnes izaugušas, indekss

Slidena eļļaina, vidējā kreisā roka

Bāli krupju sēnītes bez nosaukuma

Mēs stāvējām izcirtumā. mazais pirkstiņš

6. Pirkstu masāža (katram vārdam mēs saspiežam pirkstus abās rokās)B:

Paņem grozu ejam uz mežu norādot

Saskaitīsim vidējas piena sēnes un baltumus

Vairāk gailenes, russula, bezvārda kreisā roka

Un svaigas rozā baravikas

Medus sēnes, viļņu sēnes, šampinjoni, mazais pirkstiņš

Tad mēs pametīsim zaļo mežu. bezvārda

Krupju stilbs bāls, mušmire, vidējā labā roka

Neaiztieciet maldinošās sēnes. norādot

Neticiet viņu spilgtajam tērpam. īkšķis kreisā roka

Un netraucē viņu mieru. labais īkšķis

(I. P. Lukebanova)

7. Spēles vingrinājums “Uzmini, no kāda materiāla ir izgatavots šis grozs”

sēnes» (pierakstiet bērna atbildes) B:

Ādas grozs -

Dzelzs grozs -

Plastmasas grozs -

Gumijas grozs -

Koka grozi -

Salmu grozs -

8. Spēles vingrinājums "Skatīt 1-2-5" (pierakstiet bērna atbildes) B:

Viena baravika - divas baravikas, piecas baravikas.

Viena lapsa -

Viena baravika -

Viena mušmire -

Viena russula -

Viens vilnis -

9. Spēles vingrinājums "Vairāk" (pierakstiet bērna atbildes) B:

Tanjas baravikai ir gara kāja, bet Koļai vēl garāka.

Koļa savāc sēnes lēnām, un Olya joprojām

Katjai ir grozs ar sēnes smagas, un Rejai joprojām ir

Aliošas grozs ir plats, un Koljas grozs ir vienmērīgs

11. Uzmini mīklas.

Es augu sarkanā cepurītē netālu no meža malas,

Starp apses saknēm. Rotā tumšo mežu,

Jūs redzēsiet mani jūdzes attālumā. Viņš uzauga tik krāsains kā pētersīļi,

Mani sauc. Indīgs.

(baravikas) (Amanita)

sēnes ir draudzīgākas nekā šie - No zem eglēm uz kalniem

Pieaugušie un bērni zina, - Iznāca puika garš kā pirksts.

Tie aug uz celmiem mežā, Viņš skatījās uz mākoņiem,

Kā vasaras raibumi uz deguna. Es uzreiz uzvilku cepuri,

Šie draudzīgie puiši, jaunā meitene, labi,

Tos sauc. Šokolādes krāsa.

(Medus sēnes) (Balts sēne)

11. Spēles vingrinājums "Daudz" (pierakstiet bērna atbildes) B:

Gailenes - gailenes - gailenes

Russula - Russula -

Boroviks -

Medus sēne -

Volnuška -

Mušu agaric -

12. Spēles vingrinājums "Izlabojiet Dunno kļūdas". Izsakiet pareizu priekšlikumu B:

In, baravikas, grozs, meli, Grozā guļ baravikas un gailenes.

gailenes utt.

Mēs uzaugām brīnišķīgā mežā, sēnes.

Egle, zem, iekšā, sēne, mežs, uzaudzis.

13. Sakarīgas runas attīstība. Atstāstījums. B:

Pērkona negaiss mežā.

Kādā karstā vasarā Zoja un Vasja devās mežā. Viņi savāca pilnu baraviku grozu un sviestu. Bērni gatavojās doties mājās, bet tad viņus nokļuva pamatīgs negaiss. Zibens pazibēja un dārdēja pērkons. Zoja un Vasja apsēdās zem augstas priedes un apsēdās ar grozu. Drīz kāds viņiem uzsauca pusaudzis: "Bērni, ir bīstami sēdēt zem pērkona negaisa." augsts koks! - viņš teica. - Ej zem plūškoka krūma! Zoja un Vasja darīja tieši to. Drīz vien vētra norima un debesīs iemirdzējās varavīksne.

Jautājumi:

1. Kurš gāja uz mežu?

2. Ko viņi savāca mežā?

3. Kas viņus noķēra mežā?

4. Kur bērni sēdēja?

5. Kas viņiem zvanīja?

6. Kas spīdēja debesīs?

14. Sakarīgas runas attīstība. Atstāstījums. A:

Autors sēnes.

Mēs ilgi meklējām mežā sēnes. Nogurām un apsēdāmies atpūsties zem priedes. Mežā sāka satumst. Laiks doties mājās. Kaut kur tuvumā uzliesmoja gaisma un nodzisa. Tad izcēlās ugunsgrēks. Mednieki pie ugunskura. Uguns spīd un mājupceļš ir redzams.

Drīz mēs bijām Mājas. Lai gan viņi atrada tikai vienu sēnīte.

Jautājumi:

1. Ko bērni meklēja mežā?

2. Ko viņi darīja, kad bija noguruši?

3. Kas puišiem lika steigties mājās?

4. Ko viņi redzēja tuvumā?

5. Kas bija pie ugunskura?

6. Kā uguns palīdzēja bērniem atrast savu māju?

7. Cik bērni atrada sēnes?

Publikācijas par šo tēmu:

MEISTARKLASE “Spēlējamies ar bērniem un pildām mājasdarbus. Mērķis: Pozitīvu vecāku un bērnu attiecību veidošana caur kopīgu.

Mājasdarbi bērniem ar skaņas traucējumiem [S] un [Z] Mēs pareizi izrunājam skaņas [S] un [Z]. 1) Artikulācijas vingrinājumi. a) Vingrinājums “Lāpstiņa”. Atveriet muti un novietojiet plato mēli uz apakšējās.

Mājasdarbi bērniem ar skaņas traucējumiem [SH] un [Zh] Mēs pareizi izrunājam skaņas [Ш] un [Х]. 1) Artikulācijas vingrinājumi. a) Vingrinājums “Smaids – caurule”. Put augšējie zobi uz zemākajiem, stiept.

Mājasdarbs. Spēles un vingrinājumi vecākiem un skolotājiem. Mēs pastiprinām skaņas L-L Spēles un vingrinājumi vecākiem un skolotājiem Mēs konsolidējam un atšķiram skaņas “L - L” zilbēs, vārdos, tekstā 1. Aiciniet bērnu darīt.

Mājas darbu kartotēka par leksikas tēmām “Rudens”, “Sēnes”

Bederdinova Marina Valerievna

skolotājs - logopēds MBDOU

"DSKV" Nr.56

Čerepoveca

Mājasdarba karte

"Rudens" Nr.1

Rudens
Lapas krīt un krīt – lapu krišana mūsu dārzā.
Dzeltenās un sarkanās lapas lokās un lido vējā.
Uz dienvidiem lido putni - zosis, spāres, dzērves.
Tagad pēdējais ganāmpulks vicina spārnus tālumā.

Rudens
Rudens spēlējas ar lapām, plūc lapas no zariem.
Dzeltenās lapas lido tieši bērnu rokās.

Rudens dāvanas
Mūsu parkā staigā rudens, rudens dāvina ikvienam dāvanas:
Sarkanas krelles - pīlādži, rozā priekšauts - apse,
Dzeltens lietussargs ir papeles, rudens dod mums augļus.

Jautājums. Kam rudens ko dod?

Mājasdarba karte"Rudens" Nr.2

Izgudrojiet vārdus, kas atbild uz jautājumu "Kas?" (vārdi, kas apzīmē objektus) par tēmu “RUDENS”

Nāk (kas?)……

Pūtu (ko?)……

Peldošs (ko?)……

Līst (kas?)……

Aizlido (kurš?)……

Nokrīt (ko?)…

Kļūst dzeltens (kas?)…

Kļūst slapjš (ko?)…

Novīst (ko?)……

Mājasdarba karte "Rudens" Nr.3

Izdomājiet pēc iespējas vairāk vārdu, kas atbild uz jautājumiem: "Kurš?", "Kurš?", "Kurš?", "Kurš?" par tēmu "RUDENS"

Saule (ko?) - …….

Mākoņi…..

Zeme…..

Zāle…..

Vējš…..

Lapas….

Mājasdarba karte "Rudens" Nr.4

Sakarīga stāsta sastādīšana par tēmu “RUDENS”, izmantojot pirmos vārdus teikumā:

“Vasara ir pagājusi, un ... ir atnākusi. Dienas ir kļuvušas ... Tas ir sācis pūst ... Tas ir kļuvis .... Cilvēki ģērbjas... Kokos... Uz zemes.... Līst... Izgaist... Uz dienvidiem... Cilvēki vāc... Drīzumā...”

Pārstāsti stāstu.

Mājasdarba karte "Rudens" Nr.5

Spēle "Izteikt priekšlikumu"

Darbs pie deformētiem teikumiem.

Pūt, rudens, vējš, auksts.

Lapas un koki kļūst dzelteni.

Zeme, zāle, uz, nokalst.

Putni lido uz dienvidiem.

Gaisma, rudens, lietus, lietus.

Mājasdarba karte "Rudens" Nr.6

Spēle "Pasaki pareizo vārdu"

Paraugs: vējš pūš un vēji pūš.

Putns aizlido, un putni...

Lapa kļūst dzeltena, un lapas...

Lietus līst, un lietus....

Zieds novīst, un ziedi...

Nāk aukstums un aukstums...

Raža nogatavojas, un raža….

Mājasdarba karte "Rudens" Nr.7

Spēle "Atbildi uz jautājumiem".

Darbības vārdu lietojums dažādās laika formās runā.

(ko tas dara?) – sitieni

vējš (ko darīs?) - pūtīs

(ko tu izdarīji?) - nopūtās

(ko darīs?) – pūtīs.

Spēle tiek atkārtota ar vārdiem: lietus, zāle, lapas utt.

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.1

Spēle "Viens - daudzi"

Paraugs: sēne – sēnes – daudz sēņu

Vārdi: baravikas, baravikas, baravikas, russula, voluška, medus sēne, sviestsēne, krupju sēne, mušmire.

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.2

Spēle "Jautra skaitīšana"

Paraugs: viena russula, divas russulas, trīs russulas, četras russulas, piecas russulas.

Noskaitiet līdz 5 ar vārdiem: krupju sēnīte, baravikas, sviests, medus sēne.

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.3

“Jautājumi, kas jāaizpilda!”

Mērķis: attīstīt spēju atbildēt uz jautājumiem pilnos teikumos.

Pie malas ir trīs viļņi. Kas ir vairāk - malas vai viļņi?

Kas ir vairāk mežā - sēnes vai cūkasēnes?

Izcirtumā stāv divas russulas un krupji. Kas ir vairāk - cepures vai kājas?

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.4

Uzrakstiet aprakstošu stāstu par sēni (jebkuru) pēc plāna:

Kur tas aug?

Kuram ir izskats(izmērs, vāciņa krāsa; garums, kāta biezums).

Ēdamā vai neēdamā sēne?

Ko no tā var pagatavot?

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.5

Sakiet šādas frāzes:

Es kolekcionējam, mēs vācam, jūs savācat, jūs savācat, viņš kolekcionē, ​​viņi savāc.

Ar vārdiem: savākt, salasīt, žāvēt.

Mājasdarba karte "Sēnes" Nr.6

Spēle "Saki otrādi"

Daudz sēņu - maz sēņu

Mazs groziņš -

Tīra sēne -

Ēdamā sēne -

Medus sēnēm ir garas kājas, un medus sēnēm...

Baravikai ir resna kāja, un russulai...

- papildu materiāls par tēmu "Sēnes".

Lietvārdi:

baravikas, baravikas, baravikas, mušmire, gailenes,russula, sēne, kāja, cepure, mežs, izcirtums,

sūnas, celms, grozs, sviests, medus sēne, spararats, piena sēne, safrāna piena cepure,vilnis, krupju sēnīte, micēlijs, biezoknis,

grozs, sēņotājs,zemenes, jāņogas, ērkšķogas, avenes, mellenes,brūklenes, lācenes, dzērvenes,

zemenes, kompots, ievārījums.

Darbības vārdi:

augt, stāvēt, slēpties, sarkt, augt, gatavot,savākt, gatavot, sagriezt, žāvēt, sāli,

marinēt, pazūdi, kliedz.

Īpašības vārdi:

balta, sarkana, sarkana, maza, veca, ēdama,neēdams, tārps, sēnes (lietus, vasara,

tīrīšana, gads), avenes, zemenes, mellenes, brūklenes,dzērvenes, lācenes, zemenes.

Apstākļa vārdi:

tuvu, tālu, tuvu.

Pirkstu vingrošana

GROZS AR OGĀM

Tas ir grozs - tas ir grozs!

Tajā ir ērkšķogas,

Tajā ir avenes,

Un meža zemenes,

Un dārza zemenes,

Ir brūklenes un mellenes!

Nāciet ciemos pie mums!

Ogas, kuras mēs tajā atrodam,

Nav nekā veselīgāka un garšīgāka!

AR . Vasiļjeva

(Liels pārsteigums,izpleti rokas uz sāniem.)

(Viņi saliek pirkstus, sākotno liela, tajā pašā laikā

uz labās un kreisās rokas.)

(Izpildiet uzaicinājumužests - roku kustība uz

es pats.)

(Pārmaiņus ritmiskisit pa dūri un plaukstu palma .)

Runu saskaņošana ar kustību “Mēs ejam pavasarī” mežs"

Mērķi: mācīt koordinēt runas kustību, attīstītradošā iztēle, nostiprināties runā

lietvārdi -sēņu nosaukumus, attīstīt smalko motoriku.

Dodamies rudens mežā.

Un mežs ir pilns ar brīnumiem!

Vakar mežā lija lietus-

Tas ir ļoti labi.

Mēs meklēsim sēnes

Un savāc to grozā.

Šeit sēž tauriņi,

Uz celma - medus sēnes,

Un sūnās ir gailenes,

Draudzīgas māsas.

“Baravikas, piena sēne,

Iekāp kastē!

Nu un tu, mušmire,

Rotā rudens mežu."

I. Mihejeva

(Viņi soļo uz vietas.)

(Izpleti rokas puses ir "pārsteigtas".)

(Trīc plaukstas abām rokām.)

(Aplaudējiet plaukstas.)

(Novietojiet plaukstu uzpieri, viņi skatās uz vienu,tad otrā virzienā.)

(Salieciet viņu rokas kopā viņu priekšā- "grozs".)

(Salieciet pa vienampirksts uz abām rokām

katram vienlaikussēnes nosaukums.)

(Tie padara pievilcīgu roku kustības.)

(Viņi draud ar indeksulabās rokas pirksts.)

Patter

Mērķi: attīstīt vispārējās runas prasmes: dikcijas skaidrību,pareiza izruna, pareiza

Spēles gaita. Skolotājs piedāvā bērniem konkursu: kuršātrāk un pareizāk izrunās mēles griezēju.

Celmiem atkal piecas medus sēnes.

Dialogs

Mērķis: attīstīt vispārējās runas prasmes, strādāt tālākintonācija runas izteiksmīgums.

-Vai mēs ar tevi gājām?

- Ejam.

-Vai tu esi atradis baraviku?

- Atrasts.

-Vai es tev to iedevu?

- Iedeva.

-Tu paņēmi?

-Es paņēmu.

-Nu kur viņš ir?

-PVO?

-Baravikas.

-Kādu?

-Vai mēs ar tevi gājām?

- Ejam.

utt.

Spēle "Kas pazudis?"

Mērķi: attīstīt dzirdes uzmanību.

Spēles gaita. Skolotājs saka: “Iedomājies, tu un esIeejam mežā, kāds apmaldās un kliedz "Ak!"

Viens no bērniem pagriež muguru pret kaulu. Bērni pārmaiņussaki "Ak!" ar dažādiem

Spēle "Mežā"

Mērķi: aktivizēt un bagātināt bērnu vārdu krājumuleksiskā tēma"Sēnes".

Spēles gaita. Skolotājs aicina bērnus klausīties stāstuun papildināt to var likt priekšā

bērnu bildessēņu attēls.

Ir pienācis rudens, tu ieej mežā un ieelpo kokusviņi stāv zelta tērpos un laužas cauri zariem

saules Paskatieties apkārt un saprotiet - ne velti viņi tā sakarudens mežs ar dāvanām

bagāts. Šeit zem apses koka mirgo sarkanas cepures. Tas ir draudzīgiģimene. Un zem bērza ir slaidi (...)

stāv. Jūs iedziļināsities tālākmežs un sūnās redzēsi sarkanas cepures. Jūs sadalīsiet sūnas ar rokām, un tur

māsas (...) slēpās Un kas ir šī sēneVai viņi sēž uz celma? Pieredzējis sēņotājs uzreiz

sapratīs, kas tas ir (...). Bet visveiksmīgākais būs tas, kurš būs meža dzīlēs svarīga sēne

atradīs - (...).

I. Mihejeva, S. Češeva

Spēle “Kāda veida alus? Kāds kompots?"

Mērķi: attīstīt gramatisko runu (izglītībarelatīvie īpašības vārdi, vienošanās

īpašības vārdi arlietvārdi).

Hodigames. Skolotājs aicina bērnus atbildētjautājumi no meitenes Katjas, jums jāseko

pareizību galotņu izmantošana (aveņu ievārījums, aveņu kompots).

Rudens ir sagatavošanās laiks, nolēma Katja un viņas vecmāmiņakrāj saldo ievārījumu ziemai un

smaržīgs kompots.Agri no rīta viņi gāja pa mežu ar ogām nav tuvu.

"Vecmāmiņa," jautāja Katja, "Ja mana malinaSaliksim kopā, kādu kompotu dabūsi? (...) Un ievārījums

kuru? (...)

Ja nu mēs atradīsim mellenes,” Katja turpināja domāt.

Kādu kompotu dabūsi? (...) Kāds ievārījums? (...)

Nu, ja mēs saskaramies ar brūklenēm? Kādu kompotu vārīsim?(...) Kāds ievārījums? (...)

Mans mīļākais ievārījums no dzērvenēm. Uzmini, kura? (...)

Un es mīlu lāceņu kompotu. Uzmini, kura? (...)

Tā vecmāmiņa un viņas mazmeita tuvojās izcirtumam nemanotke, uz kuras acīmredzot bija zemenes.

Kuras Vecmāmiņa uztaisīs kompotu? (...) Kāds ievārījums? (...)

S. Češeva

Spēle "Papildu oga"

Mērķi: iemācīties atpazīt pazīstamās ogas un piešķirt nosaukumusogas, lai nostiprinātu jēdzienus “mežs” un

"dārza ogas"; apmācīt noteikt skaņas [a] klātbūtni vārdā vietas tajā

(sākums, vidus, beigas), attīstīt vizuālo uzmanību.

Spēles gaita. Skolotājs parāda attēlus arogu attēls (piemēram, dzērvenes,

mellenes, zemenes),lūdz nosaukt ogas un pateikt, kura oga ir neparastākā. Audzinātājajautā katrs bērns

paskaidrojiet savu izvēli.

Piemēram:

Papildus zemenes, jo tās ir dārza ogas, un visas pārējās ir mežs

Bērns nosaka, vai ogas nosaukumā ir skaņa [a] un vkādā vārda daļā tas ir.

Vārdi: brūklenes, zemenes, avenes, meža zemenes, dzērvenes,jāņogas, mellenes, ērkšķogas.

Spēle "Izveidojiet diagrammu"

Mērķi: nostiprināt prasmi analizēt teikumus vārdos.

Hodigames. Skolotājs aicina bērnus klausītiesteikumus, saskaitiet vārdu skaitu

zīmēt diagrammas. Atgādina man ka teikumos var būt “mazs”vārdi" ir prievārdi.

Piemēram:

Rudens mežs ir dāvanām bagāts.

Meža izcirtumā ir daudz zemeņu. ZemAiz egles zara paslēpās baravikas. Ieslēgtspurvā nogatavojušās skābās dzērvenes.

Spēle "Savākt sēnes"

Mērķi: uzlabot fonēmiskos procesus, mācītatlasiet vārdus noteiktai skaņai.

Hodigames. Skolotājs noliek mazu kastīti bērniem priekšārakstīts uz tā ar burtu “n” un iesaka

ielieciet tajā bērnustikai tās sēnes (manekeni, bildes), kurām nosaukumā ir skaņa[n].

Vārdi: medus sēne, tauriņš, baravikas, baravikas.

Puzles

Mērķi: attīstīt dzirdes uzmanību, dzirdes atmiņu, mācītsakarīgs monologa paziņojums

(mīklas interpretācija).

Spēles gaita. Skolotājs min mīklu, bērni min.Viens no bērniem izskaidro tā nozīmi.

Pārējais papildina.Tad visi kopā uzzina jebkuru mīklu.

Es sveicu jūs ar brūnu cepuri.

es pieticīga sēne bez jebkāda izskaistinājuma.

Zem Es atradu patvērumu pie balta bērza.

Pasaki man, bērni, kā mani sauc?

(baravikas)

Rudens mežā septembrī

IN garlaicīga lietaina diena

Sēne ir izaugusi visā savā krāšņumā,

Svarīgi, lepni.

Viņa māja atrodas zem apses koka,

Viņam ir sarkana cepure.

Daudzi cilvēki ir pazīstami ar šo sēni.

Kā lai mēs to nosauktu?

(baravikas)

Sarkana cepure, punktiņi uz cepures,

Īsi svārki ar baltu kāju.

Skaista sēne, bet tā jūs nepievils,

Kas par to zina, tas to neaiztiks.

Visi cilvēki zina jau ilgu laiku

Ka sēne ir piepildīta ar indi... (mušmire).

Teksts pārstāstīšanai

Mitka savāca tik daudz sēņu, ka nebija iespējams viņu atvestmājas. Viņš tos ielika mežā. Rītausmā Mitka

Aizgāju pēc sēnēm.

Sēnes tika aizvestas, un viņš sāka raudāt. Viņa māte viņam teica:

Kāpēc tu raudi? Vai arī kaķi ēda mūsu kūkas?

Tad Mitkes kļuva smieklīgs, interpolitsuslezuisam pasmējās.

L. Tolstojs

Jautājumi:

Kāpēc Mitja atstāja sēnes mežā?

Kas notika šorīt?

Ko mamma teica?

Teksts pārstāstīšanai

BRĀLIS UN JAUNĀKĀ MĀSA

Sanka un viņa mazā māsa Varja iet ārā no meža. Mēs zvanījāmzemenes ved kastēs.

Mana vecmāmiņa paskatījās un iesmējās:

Nu, Sanja... Mazais Varja ir guvis vairāk vārtus nekā tu!

Joprojām būtu! - Sanka atbild. - Viņai nav jāliecas, tas arī viss.un ieguva vairāk.

Sanka un Varja atkal nāk ārā no meža, velkot grozus ar sēnēm sviestains.

"Nu, Sanja," saka vecmāmiņa, "Tā ir maza." ieguva vairāk.

Joprojām būtu! - Sanka atbild. - Tas ir tuvāk zemei, tas arī viss zvanīja.

Trešo reizi viņi dodas uz Varyai un Sankas mežu.pulcēties. Un es devos viņiem līdzi.

Un pēkšņi es redzu, ka Sanka, Varja nepamanīta, viņai ielejogas kastē. Varja novērsīsies, un viņš to paņems

pievienos...

Atgriezīsimies Varjā ir vairāk ogu, Sankai mazāk.

Vecmāmiņa satiekas.

Nu ko? , - saka, - Saņa... Avenes ir augstasaug! Jums ir vieglāk to sasniegt, bet Varja ieguva vairāk!

Joprojām būtu! - Sanka atbild. - Varja ir lielisks puisis,

Varja ir mūsu strādnieks. Jūs nevarat sekot viņai līdzi.

Saskaņā ar E. Šim

Jautājumi:

Ko Sanka un Varja nesa kastē?

Ko teica vecmāmiņa?

Ko Sanka atbildēja?

Ko Saņa un Varja mežā savāca otro un trešo reizi?

Ko Sanka ikreiz atbildēja vecmāmiņai?

Kāpēc, tavuprāt, Sanka Varjai noslidināja ogas?

Logopēdiskās nodarbības kopsavilkums vecākajā grupā par leksisko tēmu “Mežs. Sēnes"

Konspekta pirmā versija (pirmais studiju gads)

Korekcijas izglītības mērķi:

Ideju nostiprināšana par mežu un mežā augošajiem augiem. Vārdnīcas precizēšana, paplašināšana un aktivizēšana par tēmu “Sēnes” (mežs, sēne, kājiņa, cepurīte, baravikas, baravikas, baravikas, gailenes, mušmires, medussēne, russula, vāc, vāc, paslēp, pakārt, indīgs, ēdams , smaržīgs, mīksts, gluds). Runas gramatiskās struktūras pilnveidošana (ciparu vārdu saskaņošana ar lietvārdiem dzimumā un skaitā), mācīšanās veidot aprakstošus stāstus; veido lietvārdus ar deminutīvām piedēkļiem; trenēties antonīmu vārdu atlasē; nostiprināt prievārdu lietojumu; nostiprināt šīs tēmas vārdu krājumu.

Koriģējošie un attīstības mērķi:

Vizuālās uzmanības un uztveres, runas dzirdes un fonēmiskās uztveres, atmiņas, artikulācijas, smalkās un rupjās motorikas, runas koordinācijas ar kustību attīstība.

Korekcijas un izglītības mērķi:

Sadarbības prasmju veidošana, savstarpēja sapratne, laba griba, neatkarība, iniciatīva, atbildība. Mīlestības audzināšana un uzmanīga attieksme uz dabu.

Aprīkojums: Salikšanas audekls, grozs ar plakaniem sēņu attēliem, mīkla “Ko tu redzi?”, burtnīcas, krāsaini zīmuļi.

es. Laika organizēšana

1 . Logopēde iedod bērniem vienu sēņu attēlu.

- Es jums pateikšu mīklas, apsēdīsies tas, kuram ir atbildes attēls.

Rudens mežā septembrī Šīs ir skaistas sēnes!

Garlaicīgi lietainā dienā, Cik daudz dažādu cepuru

Sēne izaugusi visā savā krāšņumā, Starp kaltētajām lapām -

Svarīgi, lepni. Dzeltens, zils, sarkans!

Viņa māja atrodas zem apses, (russula)

Viņam ir sarkana cepure. (baravikas)

Paveicās, tā paveicās - Nu un šis, izcirtumā

Pilns spainis ar sēnēm! Indīgi... (krupju krēsli)

Viņi pārklāja veselu koka celmu,

Savāc, ja nav pārāk slinks! (medus sēnes)

Es sveicu jūs ar brūnu cepuri.

Es esmu pazemīgs sēnīte bez jebkādiem izrotājumiem.

Es atradu pajumti zem balta bērza.

Sakiet man, bērni, kā mani sauc? (baravikas)

Sarkana cepure, punktiņi uz cepures,

Īsi svārki ar baltu kāju.

Skaista sēne, bet tā jūs nepievils,

Kas par viņu zina, tas viņu neaiztiks. (mušmire)

II. Galvenā daļa.

2. Vingrinājums “Atbalss”

- Mēs ar jums esam atpakaļ rudens mežs. Nedaudz apmaldījāmies un saucām “AU”. Meitenes skaļi kliedz, un zēni no tālienes klusi atbild: “AU”

3. Spēle “Grozs ar sēnēm”

– Tagad saskaitīsim, cik sēņu esat savācis.

Oktobris mums atnesa sēņu ražu.

Sāliet, marinējiet un apcepiet tos skābajā krējumā,

Pagatavojiet sēņu zupu, pagatavojiet tās ar kartupeļiem,

Un pievienojiet nedaudz no tiem gaļas ēdienam.

Mežs dalās ar jums savā bagātībā.

Paldies par rudens brīnumu prieku!

Bērni skaita sēnes trokšņainā attēlā.

4. Pirkstu vingrošana “Sēnes”

Viens divi trīs četri pieci! Viņi “staigā” ar pirkstiem pa galdu.

Braucam meklēt sēnes.

Šis pirksts iegāja mežā, viņi saliec pa vienam pirkstam,

Šis pirksts atrada sēni, sākot ar mazo pirkstiņu.

Es sāku tīrīt šo pirkstu,

Šis pirksts sāka cept,

Šis pirksts apēda visu

Tāpēc es kļuvu resna.

5. Didaktiskā spēle"Kur sēž kāpurs?"

Logopēds pie magnētiskās tāfeles piestiprina sēnes attēlu ar kāpuru un uzdod jautājumus:

-Kur sēž kāpurs?

-Kur paslēpās kāpurs?

6. “Vingrinājums “Pūt pa sēnīti”

– Katram no jums ir kāda sēne. Nosauciet, kas ir sēnei?

– Kā mums viņu mīļi nosaukt?

– Mežā sacēlās stiprs vējš. Pūt uz sēnītes.

7. Kompilācija aprakstošie stāsti par sēnēm.

Kur tas aug?

Zem kāda koka?

Struktūra.

Krāsa, forma.

Lielums.

Kādā formā mēs to lietojam?

8. Bumbas spēle "Viens ir daudz"

- Es tev uzmetīšu bumbu un nosaukšu vienu priekšmetu, un tu to izdarīsi

daudz runāt.

Sēņu – krupju sēnes – krupju sēnes

Sviesta trauks - sviests russula - russula

Mušķēres - mušmires gailenes - gailenes

9. Vingrinājums “Salocīt sēni” (no kociņiem)

– Paskaties uz attēlu, ņem tik daudz kociņu, cik nepieciešams vienas sēnes pagatavošanai.

10. "Matemātiskā mīkla"

– Es tev nolasīšu mīklu, bet ne vienkāršu. Klausieties un saskaitiet, cik sēņu es atradu.
Tiklīdz iegāju krūmos, es atradu apses baraviku,
Divas gailenes, baravikas un zaļa sūna.
Cik sēņu es atradu? Kam ir atbilde?

III.Nodarbības beigas