Nodarbība par nedzīvās dabas zīmēšanu, vecākā grupa. Vides izglītības izglītojošo pasākumu kopsavilkums senioru grupā “Ceļojums uz savvaļas pasauli”

GCD kopsavilkums in vecākā grupa par tēmu "Dzīvs un ne Dzīvā daba"

Mērķis: vispārināt bērnu zināšanas par dzīvo un nedzīvo dabu, attīstīt izziņas darbību eksperimentu procesā; paplašināt zināšanas par gaisu.
Uzdevumi:
1) Attīstības
- attīstīt zinātkāri, atmiņu, spēju izdarīt secinājumus par dabas attīstību;
- attīstīt radošo iztēli, spēju fantazēt;
- attīstīt aktīvās runas prasmes, bagātināt aktīvo vārdu krājumu;
- veicināt izziņas interešu attīstību;
-paplašināt zināšanas par dzīvo un nedzīvo dabu, parādīt to savstarpējo atkarību;
- iemācīties risināt mīklas;
- iemācīties ātri atrast pareizo atbildi uz jautājumu;
- iemācīt patstāvīgas zināšanas;
- turpināt izkopt mīlestību pret dabu;
- vispārināt un precizēt iepriekš iegūtās zināšanas par gaisa īpašībām;
- iepazīstināt ar gaisa noteikšanas īpašībām un metodēm;
- attīstīt iemaņas eksperimentu veikšanā;
- paplašināt un aktivizēt bērnu vārdu krājumu;
- veicināt hipotēžu izstrādi;
- attīstīt spēju patstāvīgi izdarīt secinājumus, pamatojoties uz praktisko pieredzi;
- Ievērojiet piesardzību, strādājot ar ūdeni.
Metodes un materiāli: spēles, praktiski, verbāli
Individuālais darbs: aktivizē neaktīvos bērnus
Aprīkojums:
- dzīvās un nedzīvās dabas diagrammas;
- dzīvās un nedzīvās dabas attēli;
- Rotaļlieta “Lelle” un ekrāns;
- plastmasas maisiņi (atbilstoši bērnu skaitam);
- glābšanas piedurknes;
- bļoda (vēlams stikla) ​​2 gab. ;
- kauss;
- rotaļlietas un citi nelieli priekšmeti, kas ir blīvi un dobi;
- krūtis;
- tasītes ar vārītu ūdeni un salmiņiem atbilstoši bērnu skaitam;
- ķiploki, ķiploku spiede;
- līdzjutēji atbilstoši bērnu skaitam;
- Baloni pēc bērnu skaita.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Puiši, sveiciniet, šodien mums ir ciemiņi.
(Bērni sveicina).
Šodien mēs runāsim par dabu, klausīsimies dzejoli:
Uz zemes ir milzīga māja
Zem jumta ir zils
Tajā dzīvo saule, lietus un pērkons
Sērfings mežā un jūrā,
Tajā dzīvo putni un ziedi,
Jautrā straumes skaņa.
Tu dzīvo tajā gaišajā mājā
Un visi tavi draugi.
Kurp ved ceļi,
Jūs vienmēr būsiet tajā.
Mūsu dzimtās zemes daba
Šo māju sauc.
- Kas ir daba? (Bērnu atbildes)
Tieši tā – ziedi, upes, koki, augi, cilvēki, dzīvnieki, gaiss, ūdens, kalni, akmeņi, planētas zvaigznes un daudz kas cits, ko rada daba.
Kāpēc jūs nenosaucāt nosaukumus mājām un automašīnām? (Bērnu atbildes). Tieši tā, jo to visu ir radījis cilvēks, nevis daba.
– Visu dabu var iedalīt divās daļās milzīga pasaule: dzīvās un nedzīvās dabas pasaule. Tagad Samira mums pastāstīs par savvaļas dzīvniekiem.
Samira: Savvaļas dzīvnieku pasaule ir augi, dzīvnieki, kukaiņi, putni, zivis (rāda attēlus). Gan cilvēki, gan visi dzīvie organismi nevar dzīvot bez gaisa, bez ūdens, bez saules, bez pārtikas. Dzīvā daba ir viss, kas aug, elpo, ēd, attīstās (rāda diagrammu)
Pedagogs: Danils mums pastāstīs par nedzīvo dabu.
Danils: Nedzīvā daba ir viss, kas neelpo, neaug, neattīstās. Tas ir viss, kas mūs ieskauj – zvaigznes, mēness, planētas, saule, kalni, ūdens, akmeņi, gaiss utt (rāda bildes). Gan cilvēki, gan visi dzīvie organismi nevar iztikt bez nedzīvās dabas.
Pedagogs: Labi darīts! Tagad spēlēsim spēli “Pabeigt teikumu”.
Protams, jūs atceraties, ko mums teica Samira un Danils. Pabeidz manu teikumu.
Tā ir nedzīva daba. (zvaigznes, mēness, vējš, ūdens, gaiss utt.)
Savvaļas dzīvnieki ir. (augi, dzīvnieki, kukaiņi, zivis)
Visi dzīvie organismi nevar dzīvot bez. (nedzīvā daba).
Pedagogs: Mēs teicām, ka dzīvi organismi nevar dzīvot bez nedzīvās dabas. Nesen mēs veicām eksperimentu. Diedzēti sīpoli iekšā dažādi apstākļi. Un viņi uzzināja, ka, lai sīpoli augtu, tiem ir nepieciešams: siltums, ūdens, gaisma un aprūpe. Varam secināt, ka bez ūdens, siltuma, gaismas un aprūpes nevar izdzīvot vairāk nekā viens dzīvs organisms, un tāpēc jūs un es. Un bez kā vēl nevar iztikt cilvēki un dzīvie organismi, to uzzināsi, uzminot manu mīklu:
Caur degunu iekļūst krūtīs,
Un atgriešanās ir ceļā.
Viņš ir neredzams, bet tomēr
Mēs nevaram dzīvot bez viņa.
Mums vajag, lai viņš elpot
Lai piepūstu balonu.
Ar mums katru stundu,
Bet viņš mums ir neredzams!
Bērni: Gaiss!
Pedagogs: Tieši tā, tas ir gaiss! Un es ierosinu tagad veikt izpēti un izpētīt gaisa īpašības.
Lelle parādījās aiz ekrāna: Sveiki, puiši! Ko tu te darīsi?
Pedagogs: Mēs ar puišiem runājam par dabu. Un mēs vēlamies izpētīt gaisu un uzzināt par to vairāk.
Lelle: Gaiss? Un kas to redzēja, šis gaiss? Varbūt viņš nemaz neeksistē? Personīgi es nekad neesmu redzējis gaisu! Kā ar jums, puiši?
Pedagogs: Sakiet, puiši, vai jūs redzat gaisu mums apkārt?
Bērni: Nē, mēs to neredzam.
Pedagogs: Tā kā mēs to neredzam, kāda veida gaiss tas ir?
Bērni: gaiss ir caurspīdīgs, bezkrāsains, neredzams.
Lelle: Tieši tā! Neredzams! Tas nozīmē, ka viņš vispār neeksistē!
Pedagogs: Pagaidi, pagaidi, lelle! Es arī gaisu neesmu redzējis, bet zinu, ka tas vienmēr ir mums apkārt!
Lelle: Ak, tu visu zini! Bet es tev neticu! Tagad pierādiet, ka šis gaiss pastāv!
Pedagogs: Puiši, pierādīsim Lellei, ka vēl ir gaiss! Lai redzētu gaisu, tas ir jānoķer. Vai vēlaties, lai es iemācu jums uztvert gaisu?
Bērni: Jā.
Eksperiments 1. Ar plastmasas maisiņu
Pedagogs: Ņem to plastmasas maisiņš. Kas tur ir iekšā?
Bērni: Tas ir tukšs.
Pedagogs: To var salocīt vairākas reizes. Paskaties, cik viņš ir tievs. Tagad mēs piepildām maisu ar gaisu un pagriežam to. Soma ir pilna ar gaisu, izskatās pēc spilvena. Gaiss aizņēma visu vietu somā. Tagad attaisīsim maisu un izlaidīsim no tā gaisu. Iepakojums atkal kļuva plāns. Kāpēc?
Bērni: tajā nav gaisa.
Pedagogs: Skaties, lelle! Secinājums: gaiss ir caurspīdīgs, lai to redzētu, tas ir jānoķer. Un mēs to varējām! Mēs uztvērām gaisu un ieslēdzām to maisā un pēc tam atbrīvojām.
Lelle: Šī soma man kaut ko atgādināja! Vasarā redzēju, kā cilvēki izmanto tādu “aizslēgtu” gaisu! Uz jūras! Izskatījās, ka tas bija piepūšamais matracis! Es redzēju arī bērnus, kas valkā glābējus un pat glābšanas riņķi!
Pedagogs: Bet man ir bērnu glābšanas piedurknes. Izlaidīsim no tiem gaisu. Gaiss ir vieglāks par ūdeni! Un, ja matrača iekšpusē ir gaiss, tad, protams, tas peld! Mēs to tagad pārbaudīsim.
Eksperiments 2. Zemūdene.
Pedagogs: Paņemiet bļodu ar ūdeni un ievietojiet tajā glāzi, lai tā būtu pilnībā iegremdēta ūdenī. Apgriezīsim otrādi. Tagad nolaidīsim cauruli ar noloku uz leju un iespiedīsim to glāzē. Galvenais, lai stikls neapgāztos. Viegli iepūtiet caurulē, un stikls uzpeld uz virsmas, piepildoties ar gaisu. Puiši, kāpēc stikls uzpeldēja?
Bērni: Jo tas bija piepildīts ar gaisu.
Lelle: Tātad, ja kaut kam iekšā ir gaiss, tas peldēs? Puiši, palīdziet man sakārtot rotaļlietas: kuras no tām peldēs un kuras ne? Kur paslēpās gaiss? (Izņem lādi).
Didaktiskā spēle: "Noslīkt - nevis noslīkt." (bērni pārmaiņus ņem no lādes akmeni, koka bluķi vai citus mazus priekšmetus un ievieto tos divos baseinos).
Pedagogs: Labi darīts, puiši! Palīdzēja! Tagad tu zini, lelle, ka priekšmeti, kuru iekšpusē ir gaiss, peldēs.
Pedagogs: Labi darīts, tagad mazliet atpūtīsimies.
Fiziskās audzināšanas minūte.
Tā kā mums ir darīšana ar ūdeni, (demonstrācija - lej ūdeni no vienas dūres uz otru)
Uzrotiet piedurknes ar pārliecību (atrotiet piedurknes)
Izlijis ūdens - nekādu problēmu (rokas uz vidukļa, pakratiet galvu)
Lupata vienmēr ir pa rokai (rāda plaukstas, kas ar malu savienotas viena ar otru)
Priekšauts ir draugs. Viņš mums palīdzēja (novelciet plaukstas no kakla līdz ceļiem)
Un neviens šeit nesamirka (rokas uz vidukļa, galva pagriezta uz sāniem)
Vai esat pabeidzis savu darbu? Vai esi visu nolicis savās vietās? (ieiet vietā)
Pedagogs: Mēs esam atpūtušies, un tagad es lūdzu visus apsēsties pie saviem galdiem (uz galdiem ir ūdens krūzes un salmiņi).
Lelle: Interesanti, vai cilvēkos ir gaiss?
Pedagogs: Ko jūs domājat, puiši? Pārbaudīsim?
Eksperiments 3. Gaiss cilvēkā.
Iepūš mēģenē, kas ievietota glāzē ūdens.
Pedagogs: Iepūš mēģenē, kas ievietota ūdens glāzē. Kas notiek?
Bērni: Iznāk burbuļi.
Pedagogs: Redzi! Secinājums: tas nozīmē, ka mūsos ir gaiss. Mēs iepūšam caurulē, un viņš iznāk. Bet, lai pūstu vairāk, mēs vispirms ieelpojam jaunu gaisu, pēc tam izelpojam caur cauruli, un mēs iegūstam burbuļus.
Lelle: Es redzu. Jūs izelpojat. Tas nozīmē, ka tas ir tevī. Bet kā tas nonāk pie jums? Caur degunu?
Pedagogs: Protams! Visi cilvēki elpo caur degunu. Puiši, parādīsim, kā mūsu deguns elpo. Kad mēs vienkārši ieelpojam un izelpojam gaisu, vai mēs to redzam?
Bērni: Nē.
Pedagogs: Bet mēs to jūtam ar degunu. Es ņemšu ķiplokus un sasmalcinu.
Lelle: Ak! Smaržoja pēc ķiplokiem! Es negribu to smaku! Es labāk aizveru degunu un neelpoju.
Pedagogs: Ko tu dari, lelle! Bez gaisa tu nosmaksi. Katrai dzīvai būtnei uz zemes ir vajadzīgs gaiss: cilvēkiem, dzīvniekiem un augiem! Bez gaisa viņi mirs.
Pieredze 4. “Es nevaru elpot”
Puiši tur degunus un cenšas neelpot.
Pedagogs: Redziet, ne visas smiltis tika iebērtas smilšu pulkstenis, tu nevarētu iztikt bez gaisa pat vienu minūti!
Pedagogs: Lelle, ja tev nepatīk ķiploku smarža, mēs tev palīdzēsim. Puiši, vai vēlaties radīt vēju?
Bērni: Jā.
Pedagogs: Puiši, mēģināsim radīt vēju ar ventilatora palīdzību! Pamājiet ar ventilatoru vispirms pret sevi, tad viens pret otru. Ko tu jūti?
Bērni: Vējš pūš tev sejā.
Lelle: Ak, paldies. Tas nozīmē, ka, kad gaiss kustas, tas rada vēju.
Pedagogs: Puiši, kā jūs domājat, kā smaržo pats gaiss? Pasmaržo to. Kā tas nākas, ka, cepot pīrāgus, mēs tos smaržojam? Izrādās, ka gaiss kustas un nes šīs smakas mūsu degunā, lai gan pašam gaisam nav smaržas.
Lelle: Paldies! Cik daudz es šodien uzzināju par gaisu!
- ka gaiss mūs pastāvīgi ieskauj;
- gaisa noteikšanas veids ir gaisa “bloķēšana”, “ieķeršana” čaulā;
- ka gaiss ir vieglāks par ūdeni;
- ka cilvēkos ir gaiss;
- ka dzīve nav iespējama bez gaisa;
- ka gaisam nav smakas, bet tas var pārraidīt smaku;
- ka vējš ir gaisa kustība.
Pedagogs: Lelle, kur tu aizgāji? Ko tu tur dari?
Lelle: Es esmu klāt! (sitieni). Es ieslodzu gaisu skaistos elegantos balonos. Es vēlos uzdāvināt šos balonus visiem bērniem, kuri man palīdzēja saprast, kas ir gaiss. Paldies puiši! Tagad es pastāstīšu saviem draugiem visu, ko šodien uzzināju. Uz redzēšanos!
Pedagogs: Un mums, puiši, ir pienācis laiks atvadīties. Ātri saģērbjamies un ejam ārā – ieelpojam svaigu gaisu!

Anna Skokova
"Dzīvo un nedzīvā daba" Nodarbības par ekoloģiju kopsavilkums bērnudārza vecākajā grupā

Nodarbības par ekoloģiju kopsavilkums bērnudārza vecākajā grupā

Audzinātāja: Skokova A.P., Kaļiņingrada.

Priekšmets: Dzīvā un nedzīvā daba.

Mērķis: Iepazīstiniet ar koncepciju « dabu» , « Dzīvā daba» , « nedzīvā daba» .

Uzdevumi:

1. Māciet bērniem pareizi atbildēt uz skolotāja jautājumiem, pamatojoties uz priekšmetu attēliem, attīstīt runu cauri māksliniecisks vārds un ja salīdzina zivis.

2. Iemācīt atšķirt un atlasīt objektus no dabu, pieiet pie koncepcijas « dabu» . Daba ir viss kas mūs ieskauj, bet nav cilvēka roku radīts.

3. Iepazīstināt ar jēdzienu « Dzīvā daba» , « nedzīvā daba» . Viss, kas ēd, aug, elpo, tiek uzskatīts par dzīvu dabu. Ja nav spēju augt, ēst un elpot, nedzīvā daba.

4. Apkopot bērnu zināšanas par dzīvajām būtnēm un nedzīvs objekts. Identificējiet ar bērniem galveno atšķirības: dzīvas zivis dzīvo ūdenī, peld patstāvīgi un ēd pārtiku; rotaļu zivs - nedzīvojošs. Viņi stāv uz plaukta, skapī un nevar peldēt paši.

5. Izglītot kognitīvā interese uz zivju uzvedbu un mlestbu pret dabu.

Materiāls uz nodarbošanās: stāsta bilde « dabu» , priekšmeta bildes ar daba un bez dabas katram bērnam; attēli - cilvēks, suns, putns, zivs, koks, zieds, ezis, saule, mākoņi, augsne, akmeņi, ūdens; akvārijs ar zivīm, rotaļu zivtiņas, krāsaina papīra sirsniņas, krāsaini zīmuļi.

Nodarbības gaita:

1. Skolotāja bērniem nolasa fragmentu no F. Tjutčeva dzejoļa.

Saule spīd, ūdeņi dzirkstoši.

Par visu ir smaids, visā ir dzīvība.

Koki priecīgi trīc

Peldēšanās zilajās debesīs.

Koki dzied, ūdeņi šļakstās,

Gaiss ir piepildīts ar mīlestību.

Un miers, ziedoša pasaule dabu,

Apreibināts no dzīves pārpilnības.

Par ko, jūsuprāt, ir šis dzejolis?

Tieši tā, par mūsu dabu. Mēs par to runāsim šodien.

2. Uzminiet mīklas un atrodiet atbildes šajā attēlā (skolotājs parāda lielu attēlu, kurā attēlots dabu).

a) dzīvo jūrās un upēs,

Bet tas bieži lido pāri debesīm.

Un cik viņai būs garlaicīgi lidot.

Tas atkal nokrīt zemē pa pilieniem. (ūdens)

b) Viņi mani sita, viņi mani sita,

Viņi griežas, viņi griež -

Un es izturu visu

Un es raudu ar visu labo. (zeme, augsne)

c) zila šalle,

Sarkanā bulciņa.

Ritināšanās uz šalles

Un viņš smaida cilvēkiem. (debesis un zeme)

d) zilā lapa

Aptver visu gaismu. (debesis)

d) spīd, mirdz,

Sasilda visus. (Saule)

f) bez rokām, bez kājām,

Un viņš atver vārtus. (vējš)

Labi darīti puiši! Jūs pareizi uzminējāt visas mīklas!

3. - Puiši, ko jūs vēl redzat šajā attēlā?

(Bērni objektus sauc par dzīviem un nedzīvā daba)

Tagad vēlreiz apskatiet šo zīmējumu un padomājiet, kā visu attēloto var nosaukt vienā vārdā?

(Skolotājs liek bērniem izdarīt secinājumu, kas parādīts attēlā dabu)

Kas, jūsuprāt, ir dabu?

Bērni: Attēlā nav māju un mašīnu, rūpnīcu, soliņu utt.

Ko jūs, puiši, domājat, kāpēc mākslinieks viņus neattēloja? Vai viņš to izdarīja ar nolūku vai vienkārši aizmirsa to uzzīmēt?

Bērni: Īpaši tāpēc, ka šajā attēlā redzams tikai dabu.

Un kurš ražo automašīnas, mājas, soliņus, rotaļlietas, velosipēdus?

Bērni: Cilvēks.

Tātad, puiši, visu, kas ir izgatavots ar cilvēka rokām, mēs nevaram nosaukt dabu. Kā to sauc? dabu? Daba ir viss kas mūs ieskauj, bet nav cilvēka roku radīts. Pa labi!

4. Skolotājs piedāvā bērniem spēli « Daba vai nē

Puiši, uz jūsu galdiem ir attēli un aploksnes. Uzņemiet attēlus un uzmanīgi apskatiet tos. Padomājiet par to, ko viņi rāda daba vai nē?

Tagad ielieciet bildes ar daba aploksnē, un pārējo atstāj uz šķīvjiem.

(Bērni izplata attēlus)

Tagad es iesaku jums pārbaudīt, kā jums gāja.

Vispārināšana.

5. Fiziskie vingrinājumi "Kļūda".

IN mūsu grupā ielidoja vabole, (viņi krata ar pirkstu)

Buzzed un dziedāja: "W-w-w-w",

Tāpēc viņš lidoja pa labi, (norādiet virzienu ar roku un seko ar viņu skatienu)

Visi paskatījās pa labi.

Tāpēc viņš lidoja pa kreisi,

Visi paskatījās pa kreisi.

Vabole grib sēdēt tev uz deguna, (labā roka kustība virzienā uz degunu no sāniem)

Mēs neļausim viņam apsēsties. (kustības virziens uz leju un tupus)

Mūsu vabole ir nolaidusies.

Buzzed un griezās (veiciet rotācijas kustības kā augšdaļa un piecelieties)

W-w-w-w-w-w-w-w-w-w.

Vabole, lūk labā plauksta, (viņi pa vienam izstiepj rokas un skatās uz tām)

Pasēdi mazliet.

Vabole, šeit ir kreisā plauksta,

Pasēdi mazliet.

Vabole uzlidoja augšā

Un viņš apsēdās pie griestiem. (paceliet rokas un paskatieties uz viņiem)

Mēs piecēlāmies kājās, (pacelties uz pirkstgaliem un izstiepties)

Bet vaboli mēs nesaņēmām,

Aplaudēsim kopā (aplaudē virs galvas)

Aplaudēt - aplaudēt - aplaudēt,

Lai viņš varētu aizlidot. (atdarināt vaboles lidojumu un sēdēt uz krēsliem)

W-w-w-w-w-w-w-w-w.

6. Nākamā uzdevumu spēle « Dzīvā un nedzīvā daba» . Bērni stāv aplī.

Skolotājs visiem iedod vienu attēlu. Pēc tam bērni pēc kārtas novieto attēlus uz tāfeles. Ar tiešraidi dabu novietots uz augšējās sloksnes, ar nedzīvs - līdz apakšai.

Vēlreiz apskatīsim augšējo joslu. Šeit mēs atrodamies Bildes: cilvēks, suns, putns, zivs, koks, puķe, ezis - tie visi ēd, aug, elpo, tāpēc tiek klasificēti kā dzīvi dabu.

Un saule, mākoņi, akmeņi, augsne, ūdens tiek klasificēti kā nedzīvā daba, jo viņiem nav spēju augt, ēst vai elpot. Labi, puiši, jūs paveicāt uzdevumu.

7. – Puiši, paskaties uzmanīgi. Vai mums ir savvaļas objektu grupa.

Eksperimentālā darbība. Bērni iet uz akvāriju. Skolotāja aicina bērnus salīdzināt dzīvu zivi ar rotaļlietu.

Salīdzināsim zivis. Kas viņi ir? (Viens tiešraide, vēl viena rotaļlieta)

Kur dzīvo dzīvas zivis? (ūdenī) Kā ar rotaļlietām? (skapī, plauktā)

Ko var darīt dzīvas zivis? (peldēt, ēst, luncināt asti utt.)

Vai drīkst rotaļlietas? (nē, tie atrodas baseina apakšā)

Ņemsim tos rokās. Kāpēc nevar noņemt dzīvas zivis? (viņi mirs, jūs varat tos barot, skatīties, un kādas zivis jūs varat savākt?

8. Spēle "Labs slikts". TRIZ.

(Vārdi: ūdens, saule, lietus, vējš. Skolotāju interesē, kādu labumu un kādu kaitējumu katra no šīm parādībām var radīt. Piemēram: Kas ir labs ūdenī? Kādu kaitējumu ūdens var nodarīt?

9. Daba bērnu zīmējumos. Skolotājs piedāvā zīmēt dabu. Bērni

zīmēt un dāvināt viesiem zīmējumus.


Autors: Prokudina Evgenia Aleksandrovna
Amats: augstākās kvalifikācijas kategorijas skolotājs
Darba vieta:
Atrašanās vieta: Kemerovas apgabals, Belovskas rajons, ciems. Menčerepa, st. Centrālā

Jomu integrācija: “ Kognitīvā attīstība”, “Runas attīstība”, “Sociālā un komunikatīvā attīstība”, “Mākslinieciskā un estētiskā attīstība”.

Programmatūras uzdevumi:

Izglītības: paplašināt un . Veidot interesi par, iepazīstināt bērnus ar normām un.

Attīstība: attīstiet bērnos vēlmi sniegt iespējamu ieguldījumu iedzīvotāju labā, attīstīt viņu redzesloku, domāšanu un saskaņotu runu.

Priekšdarbs: Videoprezentācija “Rezervuāru dzīve”, lasīšana daiļliteratūra, .

Materiāli: dekorēta zāle, liels baseins ar ūdeni, tīkli, spaiņi, uzzīmēta ceļojuma karte, transports un krēsli (atbilstoši biļetei), muzikālais pavadījums.

GCD pārvietošana:

Puiši, saņēmām vēstuli, esam aicināti ciemos. Jā, šeit ir vēl kaut kas. Kas tas ir? (bērnu karte). Labi darīts, pareizi. Vai jūs zināt, kas ir parādīts kartē (ceļš). Paskatīsimies kopā. Kāds ceļojums, vai jūs vēlētos doties ceļojumā? Vispirms jums ir jāaprēķina attālums un kā to aprēķināt (izmērīt). Pareizi, ko izmanto mērīšanai (lineāls, mērlente, mērītājs). Mums nav neviena no šīm precēm. Lūk, kas tas ir. Pārbaudīsim savas kabatas. Mašīna, matadata, ķemme. Vai ir iespējams izmērīt attālumu ar šiem objektiem, jā (to dara). Tik forši mēs tagad zinām, ka uz staciju ……………………….un uz staciju……………………….un uz staciju…………………………………… …A kur attālums starp stacijām ir lielāks………..un kur attālums ir mazāks. Labi darīti zēni. Jūs varat doties ceļojumā ar jebkuru transporta līdzekli (auto, vilciens, autobuss, lidmašīna). Mēs brauksim ar autobusu. Bet tas nav viegli, jo ceļojumam ir jāiegādājas kaut kas... (biļetes). Lūgums nāc pie kases, biļetes tiek pirktas par naudu...būsim tev līdzās burvju vārdi. Atcerieties. Sveiki. Lūdzu, iedodiet man 1 biļeti. Paldies.

Tagad ieņemiet vietas atbilstoši savām biļetēm (geomert.figugam). Visi ir gatavi, ejam, dziedāsim (koris: Mēs ejam, ejam, ejam uz tālām zemēm …).

1 Pirmā stacija “Vesennyaya Polyana”.

Kas tas par klīringu. Pavasaris. Puiši, kas, jūsuprāt, šeit notika? Atpūtnieki piegružoti. Kādi noteikumi, jūsuprāt, jāievēro atpūtniekiem (bērnu atbildes). Kas mums tagad jādara? Protams, palīdzēsim un atjaunosim tīrību un kārtību (visus atkritumus savāksim atkritumu maisos). Mēs tagad dosimies prom, bet ja nu atkal atbrauks atpūtnieki? Šeit, izcirtumā, atstāsim zīmi “Nepiegružot”. Šeit skaidri kaut kā pietrūkst (sarkana zīme — izsvītrot nozīmē, ka nemetiet ). Viņi uzlika zīmi.

Tagad mēs atkal esam ceļā. Vietas ieņemam atbilstoši mūsu biļetēm. Viņi iet un dzied dziesmu. Esam ieradušies. Kur mēs esam nonākuši?

2 Šī ir stacija Water World

Paskatīsimies. Kas notika purvs?

1. bērns - Šis ir ļoti aizaudzis ezers, kas kļuvis piesārņots. Šeit ir čūskas un vardes. Aug ūdensrozes un niedres – mitrumu mīloši augi, kuriem nepieciešams daudz ūdens. Purvā dzīvo stārķu putni. Un arī ūdenslīdēji un spāres, tie slīd pa ūdeni kā uz slidām.

Kas tas ir pavasaris (atbildes).

2. bērns - Rodņičok. Un viņi arī saka atslēgu. Tas nav tas, kas atver durvis. Atslēga iznāk no zemes. Tas ir tīrs saldūdens. Tajā nav lielu zivju.

Kas notika jūra, okeāns (atbildes).

3. bērns - Ūdens jūrā un okeānos ir sāļš. Nav iespējams šādi dzert. Bet medūzas tur peld un visvairāk lielie zīdītāji vaļi. Man patīk haizivis – tās ir plēsēji. Un delfīni - viņus sauc par glābējiem, tie gudrākie izturas pret cilvēkiem un bērniem.

Kas notika 4 ezers?

4 . bērns - ezers var nebūt ne ļoti liels, ne mazs. Bet ir arī lielākais ezers Baikāls. Tur ir visvairāk tīrs ūdens. Tās zemūdens iemītnieki ir uzskaitīti Sarkanajā grāmatā.

Mēs rūpīgi apskatījām šo… ezeru. Bet, manuprāt, ar mūsu ezeru ir problēma... paskatieties (kāds noķēra visas zivis, gliemežvākus, oļus un aļģes). Palīdzēsim (bērni laiž ūdenī zivis, gliemežvākus, oļus un aļģes). Labi padarīts. Tas kļuva tik lieliski. Es tikai tagad domāju, ka mēs drīz aizbrauksim, un mūsu ezers paliks bez tik brīnišķīgiem palīgiem. Kā būt... (uzliksim zīmi dzīvas ūdenstilpnes - Ezera skaistuma sargāšanai).

Vai esat gatavs doties ceļā? (braukt, dziedāt).

3 Te nu mēs esam stacija "Dzīvnieku un putnu pasaule".Šķiet, ka šeit ir noticis kaut kas slikts. Jūs redzējāt, kas notika ar izcirtumu, kas notika ar ezeru. Tāpēc dzīvnieki, putni, nevarēja dzīvot kā agrāk, viņi aizgāja. Šeit, šajā stacijā, visi tagad dzīvo kopā. Jā, tas vienkārši nav skaidrs. Palīdzēsim. Uzmanīgi klausieties, kurš lūdz palīdzību (atskan fonogramma. Dzeguzes - jā, tas ir VILKS, bērni NĒ tas tā navDZEGUZE) . Labi darīts pareizi. ,,pastāsti, ko tu zini par šo dzeguzes putnu (bērnu stāsts)

6 . bērns - Lūk-a-boo, peek-a-boo dzeguze, Dzeguze mežmalā.
Lapojums to slēpj, pasargā no acīm.
Dzeguze sauc vasaru, kas kaut kur pazudusi,
Saule lūdz siltumu, Lai vējš lietus aiznes.
Viņa skaita gadus un zina, cik ilgi mums jādzīvo.

Klausīsimies vēlreiz - tā ir VĀRNA, kas lūdz palīdzību (lācis rūc). Kurš... pareizi lācis.……… pastāstiet man, ko jūs zināt par lāci

7. bērns - Ziemā guļ milzis, Siltā midzenī.

Gaidot pavasara siltumu, Un dabas uzplaukumu.

Klubpēda ir ļoti izveicīga un mīl ķert zivis.

Lai nogaršotu saldo medu, es varu iznīcināt stropu.

Klausīsimies vēlreiz (VILKS gaudo) Kas tas ir? pastāsti par ko tu zini viņu.

8. bērns -Mūsu Kuzbasa mežos ir vilki. Viņi arī saka par viņiem: " Pelēkās haizivis" Viņi ir ļoti ļauni un bīstami. Vilki ēd visu, tie ir plēsēji. Visi meža iemītnieki sargā savus mazuļus. Vilks neglābs savus vilku mazuļus, ja tiem būs nepatikšanas, viņa izglābs sevi.

Un kas ir SIĀŽI... pastāsti man, ko tu zini O Dzenis.

9. bērns - Kokiem ir savs ārsts, Nevis parasts, bet meža,

Viņš runā vienkārši, Viņš runā ar bērziem un priedēm.

Bez narkotikām un instrumentiem. Viņš izārstēs pacientu

Viņš ielidoja un apsēdās uz zara - Kā tev iet? Knock-nock…

Un kas ir šī LAKSTĪGA Pareizi. pastāstiet man, ko jūs zināt par dzīvnieku 10 . bērns - tas nav dzīvnieks, tas ir putns. Viņa nav mājdzīvnieks, dzīvo mežā, pareizāk sakot, lido pie mums pavasarī. Mazs un ne pārāk spilgts. Viņai ir brīnišķīgas dziesmas. Kad lakstīgala dzied, visiem patīk klausīties.

Iznāk 2 rūķi.

1 rūķis: Man ir bail... Un man ir bail Ved: Kas tas ir? Nu, esiet drosmīgāki.

2 rūķi: Mēs esam rūķi. Es esmu Tims. Un viņš ir Toms.

1 rūķis: Atnācām pateikties puišiem visu meža iemītnieku vārdā un Mātes Dabas vārdā, lai pateiktu Jums lielu PALDIES.

Ved: Puiši, ko mēs atbildēsim... lūdzu (čukst vadītājam ausī). Rūķi ir ļoti kautrīgi... viņi ir sagatavojuši jums dāvanu.

1 rūķis: Mums ir mīļākā spēle. Mēs to jums tagad iedosim. Mēs iemācīsim jums spēlēt, un jūs varat to ņemt līdzi un iemācīt citiem bērniem spēlēt (tiek spēlēta spēle).

Rūķi:(viņiem ir liela konfekte). Mēs zinām, ka visiem puišiem ir salds zobs. Lūk, dāvana jums (bērni, paldies).

Ved: Mēs kļuvām tik labi draugi. Bet ir pienācis laiks doties mājās. Atvadāmies un ejam (brauksim, dziedam). Mēs ieradāmies (iet uz karti). Vai jums, puiši, patika ceļojums? Kuras stacijas esat apmeklējis?

Mēs palīdzējām visiem. Atcerēsimies uzvedības noteikumus dabā.

Labi padarīts! Tagad jūs varat iet ēst saldumus.

Raksta nosaukums: GCD kopsavilkums par vides izglītība senioru grupā “Ceļojums dzīvās dabas pasaulē”

ATVĒRTA MEZGLA PAŠANALĪZE

Pedagogs: Prokudina E.A.

Klasē tika lietots jomu integrācija: “ Kognitīvā attīstība”, “Runas attīstība”, “Sociāli komunikatīvā attīstība”, “Mākslinieciskā un estētiskā attīstība”.

Programmatūras uzdevumi:

Izglītojoši: paplašināt un sistematizēt bērnu zināšanas par dabu. Attīstīt interesi par dabas aizsardzības problēmu, iepazīstināt bērnus ar uzvedības normām un noteikumiem dabā.

Attīstība: attīstīt bērnos vēlmi sniegt iespējamu ieguldījumu iedzīvotāju vides izglītībā, attīstīt viņu redzesloku, domāšanu un saskaņotu runu.

Izglītība: izglītot uzmanīga attieksme uz dabu.

Ir veikti sagatavošanās darbi:

Videoprezentācija “Rezervuāru dzīve”, daiļliteratūras lasīšana, didaktiskās spēles par dabu.

Materiāls:

izrotāta zāle, liels baseins ar ūdeni, tīkli, spaiņi, uzzīmēta ceļojuma karte, transports un krēsli (atbilstoši biļetei), muzikālais pavadījums.

NOD laikā skolēni apmeklēja 3 stacijas: 1 POLYANA, kur iztīrīja to no atkritumiem un sagatavoja maketu atpūtniekiem - Atgādinājumi par rūpēm par dabu; 2 Ezers - atjaunojām līdzsvaru dabā, savedām kārtībā un palaidām dzīvas zivis, izgatavojām arī maketu - Atgādinājumi par ūdenskrātuvju kopšanu; 3. stacijā - Meža iedzīvotāji atdeva savas mājas visiem dzīvniekiem un putniem. Un kā balvu viņi saņēma lielu saldo konfekti no meža Rūķiem.

Skolēni rādīja savas zināšanas vides izglītībā. Viņi bija aktīvi un radoši pildot uzdevumus.

Nosaukums: Izglītības pasākumu kopsavilkums par vides izglītību senioru grupā “Ceļojums uz savvaļas pasauli”
Nominācija: Bērnudārzs, Nodarbību pieraksti, GCD, ekoloģija, Ārpusskolas nodarbības, Meistarklases

Tatjana Nazarova
Nodarbības par ekoloģiju kopsavilkums senioru grupā “Dzīvā un nedzīvā daba”

Mērķis: apkopot bērnu zināšanas par dzīvošanu un nedzīvā daba, veicināt izziņas interešu attīstību.

Uzdevumi:

1) Attīstības

Attīstīt zinātkāri, atmiņu, spēju izdarīt secinājumus par attīstību dabu;

Attīstīt radošo iztēli, spēju fantazēt;

Attīstīt aktīvās runas prasmes, bagātināt aktīvo vārdu krājumu;

Veicināt izziņas interešu attīstību;

Ieviest efektīvu attieksmi pret dabu.

2) Izglītojoši

Paplašināt zināšanas par dzīvošanu un nedzīvā daba, parādīt savu savstarpējo atkarību;

Iemācīties atrisināt mīklas;

Iemācīties ātri atrast pareizo atbildi uz jautājumu;

Iemācīties risināt problēmu problēmas;

Nostiprināt priekšstatu par visu dzīvo organismu augšanas un attīstības apstākļiem uz zemes;

Stiprināt bērnu zināšanas par dzīvniekiem un putniem, prasmi tos klasificēt;

Runājiet par augu elpošanu un augšanas apstākļiem.

3) Izglītojoši

Mācīt patstāvīgu zināšanu veidus;

Turpiniet izkopt mīlestību pret dabu un rūpīga attieksme pret to;

Izkopt vēlmi savaldīties un izrādīt pacietību. neatlaidība

Radiet vēlmi pašam audzēt augu, pieskatīt viņu.

Metodes un materiāli: spēles, praktiski, verbāli

Individuālais darbs: aktivizē neaktīvos bērnus

Nodarbības gaita:

Bērni baltos mēteļos (stāvēt puslokā)

Audzinātāja: Puiši, sveiki, mums šodien ciemiņi. Un šodien tu būsi jauns vides aizstāvji. Kas ir šis jaunais vīrietis? ekologs?

(bērnu atbildes - “šis ir bērns, kurš mīl dabu, vienmēr un visur rūpējas par viņu”).

Kā tu domā – kā var kļūt jaunam? ekologs? (bērnu atbilde ir “dari labus darbus vienam pret otru un pret dabu»)

Spēle "Trīs vārdi"

Audzinātāja: Jauns ekologi daudz zina par dabu. Uzspēlēsim spēli "Trīs vārdi"(skolotājs nosauc jēdzienus, un bērni saka, kas ir ietverts šajā jēdzienā)

1. Dārzeņi. (kāposti, gurķi, tomāts)

2. Augļi. (banāns, apelsīns, ābols)

3. Ziemojošie putni. (zvirbulis, balodis, pūce)

4. Gājputni. (dzērves, bezdelīga, dzeguze)

5. Mājdzīvnieki. (govs, zirgs, suns)

6. Savvaļas dzīvnieki. (vilks, lapsa, zaķis)

7. Tālo Ziemeļu dzīvnieki (polārlācis, ronis, kažokādas ronis)

8. Tropu dzīvnieki (lauva, lūsis, gorilla)

9. Jūras dzīvība (zivis, valis, delfīns)

10. Kukaiņi. (ods, muša, tauriņš)

11.Ūdensputni. (zoss, pīle, gulbis)

12. Ogas (avenes, zemenes, ķirsis)

Labi darīts, jūs visu nosaucāt pareizi. (viņi atnes telegrammu)

Audzinātāja: Ak, puiši, mums ir telegramma (lasa): “Aicinām jauniešus ekologi zinātniskajai padomei, kas notiks šodien pulksten 9.” Mums steidzami jādodas uz zinātnisko padomi. Lūdzu, ienāciet sapulču telpā.

(ienāk bērni grupa -"konferenču zāle", krēsli stāv puslokā, divi "tribīnes", attēli ar attēliem dabu, tiek atskaņots audio ieraksts "Maģija dabu» )

Audzinātāja: (ģērbies kā zinātnieks) Sveicu jūs, mani jaunie draugi, jauniešu domes sēžu zālē ekologi. Šodien uzklausīsim jauno zinātnieku vēstījumus, runāsim par dzīvošanu un nedzīvā daba kā viss dzīvais aug, spēlēsim gudri vides spēles , uzzināsim kā aug augs, veiksim eksperimentu.

(klauvē pie durvīm, ienāk jaunie zinātnieki un stāv aiz tribīnes)

Spēle "Zinātniskais vēstījums"

Audzinātāja: Un šeit ir mūsu jaunie zinātnieki. Timurs mums pastāstīs par dzīvajiem dabu.

(bērni dod ziņu)

1 bērns: Pasaule ir dzīva daba ir augi, dzīvnieki, kukaiņi, putni, zivis (rāda attēlus). Gan cilvēki, gan visi dzīvie organismi nevar dzīvot bez gaisa, bez ūdens, bez saules, bez pārtikas. Savvaļas daba ir viss kas aug, elpo, ēd, attīstās (rāda diagrammu)

Audzinātāja: Jūlija mums pastāstīs par nedzīvā daba.

2 bērns: Nedzīvā daba ir tas viss kas neelpo, neaug, neattīstās. Tas ir viss, kas mūs ieskauj – zvaigznes, mēness, planētas, saule, kalni, ūdens, akmeņi, gaiss utt. (rāda attēlus). Gan cilvēks, gan visi dzīvie organismi nevar dzīvot bez nedzīvā daba.

Audzinātāja: Paldies jaunajiem zinātniekiem par ziņām.

Spēle "Pabeidz teikumu"

Protams, jūs atceraties, par ko runāja mani jaunie kolēģi. Pabeidz manu teikumu.

1. Nedzīvā daba ir. (zvaigznes, mēness, vējš, ūdens, gaiss utt.)

2. Savvaļas dzīvnieki ir. (augi, dzīvnieki, kukaiņi, zivis)

3. Visi dzīvie organismi nevar iztikt bez. (nedzīvā daba) .

Mīklu un problemātisko jautājumu konkurss

Labi darīts, tagad dažas mīklas un jautājumi prātam. Pārbaudīsim jūsu intelektu.

1. Nevis putns, bet ar spārniem, nevis bite, bet lido pāri ziediem (tauriņš).

2. Astoņas kājas ir kā astoņas rokas, zīds izšuj apli (zirneklis).

3. No zara uz zāles stiebru, no zāles stiebra uz zāles stiebru lec pavasaris, zaļa mugura (sienāzis).

4. Lido, dūc, vasarā ēd, ziemā guļ (kļūda).

5. Bez spārniem viņi lido, bez kājām skrien, bez burām peld (mākoņi).

6. Kāpēc jums ir nepieciešams deguns? (elpojiet un sajūtiet smaržas).

7. Kā redzēt gaisu? (vējdzirnavas, vējdzirnavas, pūķis).

8. Kā tu sasniegsi debesis? (Skaties)

9. Ko jūs varat redzēt ar aizvērtām acīm?

(sapnis).

Labi darīts, tu atbildēji pareizi.

Spēle "Uzmini, kura reklāma"

Audzinātāja: (paņem avīzi) Paskaties, meža sludinājumu avīze, bet bez parakstiem. Uzminēsim, kura reklāmas ir tās.

1. Nāciet pie manis ciemos. Man nav adreses. Es nēsāju savu māju uz sevi (gliemezis, bruņurupucis)

2. Apnicis rāpot! Es gribu pacelties. Kurš aizdos spārnus (kāpurs, čūska, tārps).

3. Esmu visburvīgākā un pievilcīgākā! Es apmānīšu ikvienu, kuru vēlaties maldināt (lapsa).

4. Es gaidīju draugu 150 gadus. Man ir pozitīvs raksturs, bet es esmu ļoti lēns (bruņurupucis).

Labi darīts, jūs uzminējāt pareizi.

Fizminutka "Pilieni"

(tiek atskaņots audio ieraksts "Izklausās dabu» )

Audzinātāja: Celies augšā, es tevi pārvēršu par lāsītēm (pamāj ar roku, skrien, laisti zemi, puķes, zāli, kokus.

(bērni skrien, "laista" zeme)

Tas tā, lietus beidzās, augi pateicas.

Audzinātāja: Kā viss dzīvais aug un attīstās?

Spēle "Kā aug visas dzīvās būtnes"

Audzinātāja: Skaties (rāda attēlu)- mēs runājām par to, kā bērns aug un attīstās ( Mazs bērns, pirmsskolas vecuma bērns, skolnieks, jaunieši, vīrietis, vecs vīrs). Šim nolūkam jums ir nepieciešams. (siltums + uzturs + ūdens + gaiss + mīlestība)- uz paklāja ir izklāta diagramma - Tā cilvēks attīstās un aug. Paskaties, kas tu biji, par ko tu esi kļuvis un kāds tu būsi. Šeit attēlā redzams, kā vista aug un attīstās. Ej, saki man, Alīna.

(attēlā bērns stāsta: vistas māte izperē olu, tad no olas izšķiļas vista, tā izaug, kļūst par jaunu vistu, tad par pieaugušo cāli)

Audzinātāja: Kas nepieciešams vistai, lai tā augtu un attīstītos?

(jāpabaro ar graudiem, jāpastaigājas, jāsildās saulē, jāelpo svaigs gaiss, jāpagožējas zem mātes spārna)

Audzinātāja: Izrādās, ka vistas augšanai un attīstībai vajag to pašu, ko persona:

Bērni: siltums + ēdiens + ūdens + gaiss + aprūpe

Audzinātāja: Kā redzam, visiem dzīvajiem organismiem augšanai un attīstībai ir nepieciešama viena lieta vai: siltums, pārtika, ūdens, gaiss, aprūpe.

Audzinātāja: Kā augi aug un attīstās? Augi ir. (zāles, koki, krūmi, ziedi). Puiši, vai augi ir dzīvi vai nedzīvojošs? (dzīvi augi)

Kāpēc jūs sakāt, ka augi ir dzīvi? (augt, ēst, elpot, dzīvot, vairoties, mirt.)

Izrādās, ka augi ēd savādāk nekā dzīvnieki. Zem siltajiem saules stariem tie absorbē oglekļa dioksīdu no gaisa, ko izelpo cilvēki un dzīvnieki. Un viņi to pārvērš cietē un cukurā. Augiem noteikti ir nepieciešams ūdens. Viņi to ņem no zemes, no augsnes kopā ar barības vielas augt un attīstīties. Bez ūdens, oglekļa dioksīds Un saules gaisma augi nevar ēst. Kad augi barojas, tie izdala skābekli gaisā. Skābeklis ir nepieciešams, lai visas dzīvās būtnes varētu elpot un dzīvot. Mežā, kur ir daudz koku, puķu, zāles, gaiss ir tīrāks – gaisā ir vairāk skābekļa. Ko darīt pilsētā, lai gaiss būtu tāds pats kā mežā? (stādiet kokus, ziedus, zālienus, rūpēties par augiem, neplēsiet tos)

Spēle "Stādīsim koku" (uz paklāja)

Stādīsim koku uz šī burvju paklāja. Vispirms ņemsim to. (sēkla) un ieliec viņu iekšā. (zeme).

Lai grauds uzdīgtu, tas ir vajadzīgs. (ūdens).

Augam vajag vairāk. (Saule)

Paies laiks un parādīsies. (dīgst)

Laika gaitā, ja viss būs kārtībā un būs visi apstākļi, jaunā koka tievais stumbrs kļūs stiprāks un varenāks, koka vainags kļūs biezāks. Visvairāk labi apstākļi augu augšanai, kur ir silts un mitrs. Piemēram, tropos. Skaties (rāda stūri "džungļi", projektēts grupai, šeit mums ir kaut kas līdzīgs tropiem. Džungļus sauc par augu valsti. Pie mums, iestājoties aukstam laikam, augi izžūst, nokrīt lapas, un to augšana apstājas. Šķiet, ka augi ir miruši. Bet viņu saknes ir dzīvas, un pumpuri ir dzīvi. Un tā būs sega ziemas aukstumā sniega sega. Pavasarī, saulei sasilstot, augi atdzīvosies un atkal kļūs zaļi.

Apskatiet diagrammu, kā koks aug

(sēkla - asns - koks - nobriedis koks)

Audzinātāja: Kāpēc nepieciešami augi? (attīra gaisu, ļauj viegli elpot).

Jā, kokus sauc par mūsu planētas plaušām. Klausieties tautas teicienus par augi:

Augs ir zemes rotājums.

Lai nolauztu koku, nav vajadzīgs ilgs laiks, bet, lai to izaudzētu, ir vajadzīgi gadi.

Ja jūs nogalināsiet vienu koku, iestādiet četrdesmit.

- Vecs jauni koki ir aizsargāti.

Meža ir daudz - neiznīcini to, pasargā nedaudz meža, nav meža - iestādiet to.

Psihovingrošana "sēkla"

(skan mierīga mūzika)

Audzinātāja: Tagad katrs no jums kļūs par mazu sēklu. Aizver savas acis. Iedomājieties, ka esat mazs graudiņš. Tu sēdi dziļi zemē. Tumšs. Pēkšņi kļuva siltāks. Jūs pastiepaties augšup, un jūsu asns bija brīvs. Saule tevi sildīja, silti stari skāra tavu kātu, vējiņš šūpojās. Jūs gribējāt izklāt savas jaunās zaļās lapas. Saule tevi uzvilka ar saviem stariem. Jūs sākāt augt augstāk un augstāk. Un tad uzšļāca dzīvinošs lietus, tu sāki dzert lietus ūdeni, tu kļuvi stiprs un liels. Tavs pumpurs atvērās, un tu pārvērties par skaistu ziedu. Un tu jūties tik labi, ka dzīvo uz šīs zemes, tu elpo Svaigs gaiss, tu dzer lietus ūdens un gozēties siltās saules staros. Un tā viņš uzauga šāds skaista puķe (skolotājs parāda skaistu ziedu)

Audzinātāja: Puiši, vai jums patika būt dzīvai sēklai? Es tev iedošu mazas pupiņas. Kāpēc, jūsuprāt, sēklas nedīgst uzglabāšanas laikā? (nav ūdens, gaismas)

Mūsu pupiņas vēlas kļūt dzīvas un augt. Eksperimentēsim un stādīsim tos zemē, mums tie patiks, rūpes, laistiet, mēslojiet, un viņi priecāsies par dzīvi un darīs mūs laimīgus.

Pieredze "Iestēsim sēklu"

Audzinātāja: Puiši. Ikviens iet pie jūsu rakstāmgalda un iesējiet sēklu. (bērni stāda sēklu un laisti). Labi darīts, graudi jums pateiks paldies.

Audzinātāja: Puiši, šodien mums bija jauniešu zinātniskā padome ekologi. Par ko mēs runājām (par dzīvošanu un nedzīvā daba, kā aug viss dzīvais, kā aug grauds, veica eksperimentu). Vai jums patika? kas tev patika?

Mūsu kopējās mājas (rāda globusu) ir planēta Zeme, kas riņķo ap Sauli. Ir arī citas planētas – Venēra. Jupiters. Marss utt., bet uz šīm planētām dzīvības nav, jo tur nav gaisa un ūdens. Zeme ir kopīga brīnišķīga mājvieta visiem cilvēkiem, putniem, zivīm, kukaiņiem, augiem. Mums ir jārūpējas par savu planētu un zemes daba lai gaiss un ūdens būtu tīri, augi un dzīvnieki augtu, un jaunieši palīdz pieaugušajiem ekologi.

(bērni lasa dzejoļus par planētu Zeme)

Uz zemes ir milzīga māja

Zem zilā jumta,

Tajā dzīvo saule, lietus un pērkons,

Sērfings mežā un jūrā.

Tajā dzīvo putni un ziedi,

Jautrā straumes skaņa.

Tu dzīvo tajā gaišajā mājā

Un visi tavi draugi.

Kurp ved ceļi,

Jūs vienmēr būsiet tajā.

Manas dzimtās zemes daba

Šo māju sauc. (L. Daineko dzejoļi)

Audzinātāja: Šajā brīdī mūsu akadēmiskā padome savu darbu pabeidza. Paldies visiem. Es jums saku - labi darīts, paldies un apbalvoju jūs ar šīm neaizmirstamajām nozīmītēm. Ardievu mani jaunie draugi.

Šī video apmācība ir paredzēta pašmācība tēmas “Dzīvā un nedzīvā daba”. Pirmklasnieki iepazīs mūsu pasaules skaistumu – dabu, kas ieskauj cilvēci burtiski visur. Skolotājs sniegs arī dzīvās un nedzīvās dabas definīciju.

Nodarbība: Dzīvā un nedzīvā daba

Daba rotā mūsu pasauli. Ar kādu prieku klausāmies putnu dziesmās, strauta čalošanā, noslēpumainos meža čukstos! Ar kādu baudu mēs apbrīnojam upju spoguļveida virsmu, majestātisko kalnu daļu.

Paskaties, mans dārgais draugs,
Kas ir apkārt?
Debesis ir gaiši zilas,
Saule spīd zeltaini.
Vējš spēlējas ar lapām,
Debesīs peld mākonis.
Lauks, upe un zāle,
Kalni, gaiss un lapotne,
Putni, dzīvnieki un meži,
Pērkons, migla un rasa,
Cilvēks un gadalaiks -
Visapkārt ir daba.

Rīsi. 1. ( )

Viss pieder dabai kas mūs ieskauj: saule, gaiss, ūdens, upes un ezeri, kalni un meži, augi, dzīvnieki un pats cilvēks. Neattiecas uz dabu tikai to, kas ir izgatavots ar cilvēka rokām: māja, kurā tu dzīvo, galds, pie kura tu sēdi, grāmata, ko lasi.

Uzmanīgi apskatiet zīmējumus un nosakiet, kas ir dabisks un kas ir cilvēka roku darbs.

Rīsi. 2. ( )

Rīsi. 3. ( )

Rīsi. 4. ( )

Rīsi. 5. ( )

Rīsi. 6. ( )

Rīsi. 7. ( )

Saule, koks un skudra ir daba.

Tējkanna, lidmašīna, rotaļlietas ir izgatavotas ar cilvēka rokām.

To sauc par dabu viss, kas mūs ieskauj un nav cilvēka roku radīts. Daba ir sadalīta dzīvajā un nedzīvajā. Nedzīvajā dabā ietilpst saule, gaiss, ūdens, kalni, akmeņi, smiltis, debesis, zvaigznes. Dzīvā daba ietver augus, dzīvniekus un sēnes.

Apskatīsim dzīvās un nedzīvās dabas pazīmes.

8. un 9. attēlā redzamas divas zvaigznes: jūras un kosmiskā.

Rīsi. 8. ( )

Rīsi. 9. ( )

Kura zvaigzne elpo? Jūras zvaigzne elpo, bet kosmosa zvaigzne neelpo.

Kura zvaigzne aug? Jūras zvaigzne aug, bet kosmiskā zvaigzne neaug.

Kura zvaigzne barojas? Plūsmas Jūras zvaigzne, telpa viens nebaro.

Kura zvaigzne dzemdē? Jūras zvaigzne dzemdē pēcnācējus;

Vai jūras zvaigzne var dzīvot mūžīgi? Nē, viņa mirst.

Jūras zvaigzne ir dzīva būtne, jo tā elpo, aug, barojas, dzemdē un mirst.

Kosmiskā zvaigzne ir nedzīva, jo tā neelpo, neaug, nebarojas un nedzemdē.

Dabai ir divas formas - dzīvā un nedzīvā. Savvaļas priekšmeti ir atšķirīgas iezīmes:

1. Dzīves ilgums - tie aug;

2. ēst;

3. elpot;

4. dot pēcnācējus.

Nedzīvas dabas objektiem šādu zīmju nav.

Apskatiet attēlus un nosakiet, vai šie objekti ir daļa no dzīvās vai nedzīvās dabas.

Rīsi. 10. ( )

Cālis elpo, ēd, aug, dzemdē, mirst. Tas nozīmē, ka vista pieder dzīvajai dabai.

Rīsi. vienpadsmit ( )

Akmens neelpo, nebarojas, neaug, nedzemdē un tiek iznīcināts. Tas nozīmē, ka akmens pieder nedzīvai dabai.

Rīsi. 12. ( )

Saulespuķe aug, ēd, elpo, vairojas ar sēklām un mirst. Tas nozīmē, ka saulespuķe pieder pie dzīvās dabas.

Sadaliet objektus divās grupās: dzīvā un nedzīvā daba.

Rīsi. 13. ( )

Rīsi. 14. ( )

Rīsi. 15. ( )

Rīsi. 16. ( )

Rīsi. 17. ( )

Rīsi. 18. ( )

Savvaļas dzīvniekiem pieder zēns, zvirbulis, koks un suns.

Nedzīvā daba ietver kalnus un mākoņus.

Uzmanīgi pārbaudiet zīmējumu un nosakiet, kas ir nevajadzīgs.

Rīsi. 19. ( )

Rīsi. 20. ( )

Rīsi. 21. ( )

Papildu ir sniegavīrs, viņš ir cilvēka roku radīts un nepieder pie dabas. Krabis un roze ir dzīva daba.

Rīsi. 22. ( )

Rīsi. 23. ( )

Rīsi. 24. ( )

Papildu ir varde, tā pieder pie dzīvās dabas. Varavīksnes un negaisa mākoņi pieder pie nedzīvās dabas.

Kādas dabas daļa ir cilvēks? Cilvēks aug, ēd, elpo, dzemdē pēcnācējus, kas nozīmē, ka cilvēks ir daļa no dzīvās dabas.

Paskaties bildēs, kādas dzīvās dabas zīmes tajos attēlotas?

Rīsi. 25. ( )

Rīsi. 27. ( )

Rīsi. 28. ( )

25. attēlā redzama augšana, 26. attēlā – uzturs, 27. attēlā – elpošana, 28. attēlā – pēcnācēji.

Uz brīdi iedomāsimies, ka pazudīs nedzīvā daba, proti, saule, gaiss un ūdens. Vai tad varēs pastāvēt augi, dzīvnieki un pats cilvēks? Nē, dzīvā un nedzīvā daba ir savstarpēji saistītas. Apskatīsim šādu savienojumu piemērus.

1. Bez saules gaismas un siltuma lielākā daļa dzīvnieku, augu un paši cilvēki nevar pastāvēt.

2. Bez ūdens visas dzīvās būtnes mirst.

3. Visas dzīvās būtnes elpo gaisu. Gaisam jābūt tīram.

Vai jūs domājat, ka cilvēki varētu dzīvot bez dabas? Protams, nē,Visa mūsu dzīve ir saistīta ar dabu.Mēs elpojam gaisu, veldzam slāpes ar ūdeni, cilvēks nevar dzīvot bez pārtikas, un dzīvnieki un augi dod mums pārtiku.

Daba ir mūsu mājas. Cilvēkam ir jārūpējas un jāsargā daba. Daba ir ļoti bagāta, bet tās bagātība nav neierobežota. Un cilvēkam šīs bagātības ir jāizmanto kā saprātīga un laipns cilvēks. Par to saviem lasītājiem stāsta izcilais krievu rakstnieks Mihails Prišvins stāstā “Saules pieliekamais”.

Zivīm nepieciešams tīrs ūdens. Sargāsim savas ūdenstilpes.

Rīsi. 29. ( )

Mežos, stepēs un kalnos dzīvo dažādi vērtīgi dzīvnieki. Mēs aizsargāsim savus mežus, stepes un kalnus.

Rīsi. trīsdesmit ( )

Zivis ir ūdens, putni ir gaiss, dzīvnieki ir mežs, stepe, kalni, bet cilvēkam vajag dzimteni. Mīlēt un sargāt dabu nozīmē mīlēt un sargāt Dzimteni!

Nākamajā nodarbībā tiks apskatīta augu daudzveidības tēma. Nodarbības laikā iepazīsies ar nozīmīgu dabas daļu – augiem.

1. Samkova V.A., Romanova N.I. Pasaule 1. M.: Krievu vārds.

2. Pleshakov A.A., Novitskaya M.Yu. Pasaule mums apkārt 1. M.: Apgaismība.

3. Džins A.A., Faer S.A., Andrzheevskaya I.Yu. Pasaule mums apkārt 1. M.: VITA-PRESS.

1. Reģionālais centrs informācijas tehnoloģijas ().

2. Festivāls pedagoģiskās idejas "Publiskā nodarbība" ().

1. Pastāstiet, kā dzīvā daba atšķiras no nedzīvās dabas.

2. Sniedziet dzīvās un nedzīvās dabas piemērus, pamatojoties uz saviem novērojumiem.

3. Vai pastāv saikne starp dzīvo dabu un nedzīvu dabu?

4. * Uzzīmējiet divus attēlus. Vienā zīmējumā attēlojiet tikai dzīvās dabas objektus, bet otrā - nedzīvu dabu.