Apakšgrupas logopēdiskās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā bērniem ar īpašām vajadzībām par tēmu: “Savvaļas dzīvnieki”. Frontālās leksikas un gramatikas nodarbības “Savvaļas dzīvnieki” Nodarbības “Savvaļas dzīvnieki” kopsavilkums

Abstrakts frontālais treniņš par leksisko tēmu "Savvaļas dzīvnieki" vecākajā logopēdiskajā grupā

Durneva Marina Alekseevna, skolotāja-logopēde, MBDOU bērnudārzs Nr.17, Kamensk-Shakhtinsky.
Apraksts:Šī nodarbība notika vecāko logopēdijas grupā. Gatavojoties nodarbībai, uzsvars tika likts uz leksiskā tēma"Savvaļas dzīvnieki" Šī nodarbība būs noderīga logopēdiem un pirmsskolas skolotājiem.
Mērķis: Vispārējā jēdziena “savvaļas dzīvnieki” veidošanās (iespaidīgā runā).
Uzdevumi:
1. Attīstīt dzirdes uzmanību (mācīties atšķirt lietvārdus, kas pēc skaņas ir līdzīgi un atšķiras ar vienu skaņu).
2. Papildiniet aktīvo vārdnīcu ar lietvārdiem - dzīvnieku nosaukumiem; iemācīt pilnībā atbildēt uz jautājumiem.
3. Attīstīt krūšu-vēdera elpošanu; attīstīt elpošanas orgānu kustības sajūtas.
4. Iemācieties veidot vienskaitļa un daudzskaitļa lietvārdus.
5. Attīstīt rupjo motoriku; precizēt mērķtiecīgas kustības ar runātu tekstu.
6. Attīstīt smalkās motorikas, konstruktīva prakse.
7. Pastiprināt jēdzienu “horizontālā līnija”. Iepazīstieties ar jēdzieniem " vertikāla līnija", "slīpa līnija".
8. Iemācīties izsekot objektam pa kontūru; izvelciet kontūru ar vertikālām, horizontālām, slīpām līnijām.
9. Nostipriniet garīgo skaitīšanu desmit robežās uz priekšu un apgrieztā secībā.

Nodarbības gaita

1. Org. brīdis.
Sveiki puiši! Sasveicināsim viens otru ar Balles palīdzību (visi stāv aplī; viņi nodod bumbu kaimiņam, sasveicinoties un mīļi saucot viņu vārdā: “Sveiks, Mašenka!”).

2. Āra spēle “Lācis Žaks”.
Uzminiet, kurš šodien nāks pie mums ciemos?

Viņš iebāza ķepu dobumā,
Un rūksim, rūksim.
Ak, cik viņš ir salds zobs,
Klubpēda...
(lācis)

Skolotājs uzvelk lelli, iepazīstina ar sevi un lūdz uzspēlēt kādu spēli.

Lācim Žakam ir saaukstēšanās (viņi staigā pa apli, sadevušies rokās, centrā 1 bērns)
Viņam šodien vajadzīgs medus (viņi apstājas un sniedz rokas bērnam)
Iedosim viņam vakariņās medu (rokas kā kauss)
Jo mēs ar viņu draudzējamies (paņem bērnu aplī un visi kopā staigā).

Spēle tiek atkārtota vairākas reizes.

3. Runas attīstība.
A). Saruna par jautājumiem.

Par ko bija mūsu spēle?
- Kas ir lāča māte? Un tētis? (šemas lācis; lācis)
-Kur dzīvo lāči? (mežā)
- Kādus citus savvaļas dzīvniekus jūs zināt?
- Kāpēc viņus sauc par mežonīgiem?

4. Dzirdes uzmanības attīstīšana - spēle "Stomp, clap, don't žāvāties".
Es jums nosaukšu dzīvniekus un dažādus citus objektus. Ja es nosaukšu savvaļas dzīvnieku, jūs sasitīsit plaukstas. Un, ja es nosaucu kādu citu priekšmetu, jūs iespiedat kāju.

Lācītis ir pele, Liza ir lapsa, lācis ir bļoda, ezis ir nazis, T-krekls ir zaķis, vāvere ir bulciņa.

5. Krūškurvja-vēdera elpošanas tipa attīstība - vingrinājums “Elpo pareizi”.
Un tagad jūs un es pārvērtīsimies par nīlzirgiem.
Aptiniet savu kāju,
Pārvērties par nīlzirgiem! (bērni apgriežas, skolotājs viņiem uzliek "galvas lentes")
Apsēdieties, novietojiet plaukstu uz vēdera un jūtiet, kā tā paceļas, kad mēs ieelpojam, un krīt, kad mēs izelpojam.
Nīlzirgi apsēdās,
Mēs pieskārāmies saviem vēderiem.
Tad vēders paceļas (ieelpo),
Tad vēders nokrīt (izelpo).

6. Runas attīstība - spēle "Viens - daudzi".
Skolotājs nosauc lietvārdu in vienskaitlis un met bumbu bērnam, un bērns nosauc lietvārdu daudzskaitlis un atdod bumbu (dzīvniekus un viņu mazuļus sauc).

7. Smalko motoriku attīstīšana.
A). Spēle "Salieciet attēlu" (puzles "Savvaļas dzīvnieki").
- salikt bildi;
- kāds tas par zvēru izrādījās;
- pastāstiet mums par viņu (rakstot aprakstošu stāstu).

B). Spēle "Uzzīmē lāci"
- apli lāci pēc šablona;
- ēnojiet kontūru ar slīpām līnijām;
- uzzīmējiet 2 Ziemassvētku eglītes (no 2 trijstūriem);
- noēnojiet tos: 1. trijstūri ar horizontālām līnijām un 2. ar vertikālām līnijām.

8. Nodarbības rezumēšana. Šķiršanās.
Puiši, Mishka ir pienācis laiks doties mājās. Vēlreiz pastāstīsim viņam, ko mēs šodien darījām:
- Par kādiem dzīvniekiem mēs šodien runājām?
- Kāpēc viņus sauc par mežonīgiem?
- Kādus savvaļas dzīvniekus tu pazīsti?
- Kā mēs uzzīmējām lāci?
– Ar kuras palīdzību ģeometriskās formas vai mēs uzzīmējām Ziemassvētku eglīti?
- Kādu ēnojumu mēs šodien veicām?
Tagad atvadīsimies. Skolotājs saka vārdus un nodod bumbu bērniem aplī:
Bumba ripoja un atsitās pa taku,
Lec-lec, lec-lec bērnu plaukstas.
Uz redzēšanos... (aplaižam bumbu ap apli, saucot bērnu vārdus).

MŪSU MEŽU MEŽAS DZĪVNIEKI

MĒRĶIS: Padziļināt bērnu zināšanas par mūsu mežu savvaļas dzīvniekiem.

UZDEVUMI

Korekcijas un attīstības:

  • vārdu krājuma paplašināšana un aktivizēšana par tēmu, mūsu mežu dzīvnieku vārdu nostiprināšana bērnu runā;
  • attīstīt sakarīgu runu;
  • attīstīt garīgo aktivitāti, uzmanību, atmiņu;
  • turpināt attīstīt fonēmisko izpratni.

Korekcijas izglītība:

  • nostiprināt spēju veidot īpašumtiesības no lietvārdiem, kas apzīmē dzīvniekus;
  • pareizi mācīt, lietot īpašības vārdus;
  • prasmes nostiprināt teikumus ar dotiem vārdiem pēc piedāvātās shēmas;

Labošanas un audzināšanas:

  • attīstīt spēju uzmanīgi klausīties skolotāju un bērnus;
  • audzināt bērnus humānu, gādīgu attieksmi pret dzīvniekiem;
  • attīstīt zinātkāri un savstarpēju palīdzību.

VĀRDNĪBAS DARBS:īpašumtiesību īpašības vārdi (Lapsa, vilks...), lapsa, vilka mazulis,... midzenis, bedre, den...

MATERIĀLS: Mašas ilustrācija no pasakas “Maša un lācis”, savvaļas dzīvnieku attēli, flaneļgrāfs, attēli flaneļgrāfam, audio ieraksts “Mežs”, prezentācija par tēmu “Mūsu mežu savvaļas dzīvnieki”.

KLASES PROGRESS

Organizatoriskais brīdis.

LOGOPĒDS: Šodien klasē mums būs jāizpilda daudz dažādu uzdevumu. Lai veiksmīgi tiktu galā ar tiem, mums ir jābūt pienācīgi sagatavotiem.

Logopēds: Lai stundā visu uzmanīgi dzirdētu, cītīgi jāmasē ausis.

Mēs pasmaidījām.

Viņi paņēma mūsu ausis

Mēs pievelkam līdz galvas augšai,(Pavelciet ar rādītāju un īkšķi

Mēs tos cītīgi velkam,pirkstiet ar ausu augšējām malām uz augšu)

Klausīsimies uzmanīgi.

Mēs velkam, mēs velkam ausis,

Bet tas vairs nav līdz augšai,(Pavelciet ausu sānu malas uz sāniem)

Mēs pievelkam ausis uz sāniem,

Lai atcerētos visu lielisko.

Mēs atkal pievelkam ausis,(Ausu ļipiņas uz leju)

Mēs skaidri izrunājam katru vārdu.

Elpošanas vingrinājumi.

Vārdu veidošana teikumā.

Logopēds: Kāds tagad ir gada laiks? Tieši tā, vasara!(Bērni aiz logopēda atkārto dziļu elpu caur degunu un izelpojot izrunā šādas frāzes)

Vasara.

Vasarā ir karsts.

Vasaras dienas ir karstas.

Vasaras dienas var būt karstas.

Saulainās vasaras dienās var būt karsts.

Saulainās vasaras dienās var būt ļoti karsts.

Logopēds: Puiši, šodien mums ir neparasta nodarbība. Pie mums ciemos ieradās Maša no pasakas (tiek parādīta objekta bilde ar viņas attēlu).

Maša ir varonis no kādas pasakas?

Kopā ar viņu dosimies pastaigā pa pasaku mežu (izstādīta meža bilde). Mēs stāvam aplī, uzmanīgi klausāmies un visas darbības veicam cītīgi.

Fiziskās audzināšanas stunda “Mēs ar tevi ejam mežā”

Mēs ieejam mežā kopā ar jums (Bērni soļo vietā.)

Šeit ir tik daudz brīnumu! (Viņi bija pārsteigti un pacēla rokas.)

Cik zaļu Ziemassvētku eglīšu?

Izdarīsim tik daudz līkumu (viens, divi, trīs.)

Cik rotaļlietu mums šeit ir?

Mēs izdarīsim tik daudz lēcienu. (Viens, divi, trīs...)

Priekšā no aiz krūma

Viltīgā lapsa skatās.

Mēs pārspēsim mežu,

Mēs aizbēgsim uz kāju pirkstiem. (Skrien uz pirkstiem.)

Mēs esam apskatījuši visu, kas ir mums apkārt

Un visi klusi apsēdās.

Logopēds: Tā nu esam nonākuši mežā, klausīsimies meža skaņās (atskan meža skaņu audio ieraksts).

Lai gan vēl nevienu neesam satikuši, dzirdam, ka mežs ir dzīvs. Kādas skaņas jūs dzirdējāt?

šalkoņa, putnu dziesmas, sprakšķēšana, lapu šalkoņa...

Logopēds: Skatieties, viņi nāk mūs sveicināt meža radības. Sasveicināsim arī ar viņiem, bet jāsasveicinās nevis tā, kā esam pieraduši, bet gan dzīvnieciski. Mēs skatāmies uz attēlu, es parādu, kā zvērs mūs sveicina, un jūs atkārtojat.

Bērni veic artikulācijas vingrošanu.

Artikulācijas vingrošana

Ezītis - šņāc (mēs izstiepjam lūpas)

Lapsa - smaidot, smaidot izstiepjot lūpas, vienlaikus turot lūpas aizvērtas

Vilks - smaidot, rādot visus zobus.

Lūsis - plaši atver muti

Mazais zaķis ir gļēvulis - salocīja ausis un nobijās. Viņi plaši atvēra muti, aizķēra mēli uz apakšējiem zobiem, tāpēc viņš klausījās, vai tuvumā nav plēsēji, un pacēla ausis uz augšu. Arī mute ir plaši atvērta, platā mēle ir pacelta uz augšējiem priekšzobiem.

Čūska jau mūs sveicina, mute plaši vaļā, asa mēle šurpu turpu izspraucās.

Alnis iznāca un noklikšķināja

Tur vāvere lēca un ieraudzīja liela sēne- "Vāvere savāc sēnes." Sēnes ar īsiem un gariem kātiem. – atveriet un aizveriet muti, nenolaižot mēli.

Lācis ar saldo zobu laiza medu. Laizīt tikai vispirms augšlūpa(mēles “kauss”), tad laizi augšējo un apakšējo lūpu.

Lācis klīst pa mežu.

Viņš staigā no ozola uz ozolu.

Atrod medu dobumos

Un viņš to ieliek mutē.

Laiza ķepu

Saldā zoba greizā pēda,

Un bites lido iekšā,

Lācis tiek padzīts.

Koncentrējieties uz bitēm

Logopēds: Lieliski, dzīvnieki saprata, ka mēs nevēlamies viņiem kaitēt, un ļauj mums staigāt pa mežu.

Runas leksiskā un gramatiskā aspekta attīstība

"Kam? Kuru? Kuru?"

Logopēds: Mēs ar Mašenku devāmies tālāk, un mēs iegājām pašā meža dziļumā. Mēs paskatījāmies apkārt un ieraudzījām kaut ko neparastu, it kā kāds būtu paslēpies ap mums, aiz koka izlīda aste, un tur bija auss. Es domāju, ka es to uzminēju, šie dzīvnieki nolēma spēlēt paslēpes ar mums un viņi iznāks tikai tad, kad mēs uzzināsim, kurš un kur slēpjas. Spēlēsim? Puiši, bet jums nebūs tikai jānosauc, kurš kur slēpās. Mums jārunā skaisti un pareizi. Ave. Lapsa paslēpās aiz koka, jo es redzēju lapsas mugurkaulu...

Logopēds: Labi darīts, viņi atrada visus dzīvniekus. Nu, ejam tālāk?

Fiziskās audzināšanas minūte

"Lācis klīst pa mežu"

Lācis klīst pa mežu.

Viņš staigā no ozola uz ozolu. (Vilināties, nedaudz saliekts, "grābt" ar nedaudz saliektām rokām.)

Atrod medu dobumos

Un viņš to ieliek mutē. (Attēlojiet, kā viņš izņem un ēd medu.)

Laiza ķepu

Saldā zoba greizā pēda,

Un bites slīgst iekšā, (“Swing away the bites.”)

Lācis tiek padzīts.

Un bites iedzeļ lāci: (Pavirziet roku uz priekšu un pārmaiņus pieskarieties degunam un vaigiem.)

Neēd mūsu medu, zagli! (Mēs ar acīm sekojam pirksta kustībai, cenšoties nepagriezt galvu.)

Ejot pa meža ceļu

Lācis dodas uz savu midzeni. (Pastaiga ar bristām.)

Apguļas, aizmieg (Apgulies, rokas zem vaiga.)

Un viņš atceras bites.

(I. Lopuhina)

Logopēds: Mums bija lieliska pastaiga, bet tagad mums ir jauns uzdevums, ko vilki mums ir sagatavojuši. Darīsim to un trenēsim atmiņu.

Vizuālās atmiņas attīstība.

"Kurš pazudis?"

Logopēds: Vilki jums ir sagatavojuši sarežģītu uzdevumu, puiši ar vislabāko atmiņu var izpildīt šo uzdevumu. Bet esmu pārliecināts, ka visiem mūsu puišiem ir lieliska atmiņa, tāpēc sāksim.

Bērniem tiek piedāvātas vairākas kartītes un dots uzdevums tās atcerēties, tad viens no spēlētājiem aizver acis, un logopēds noņem vienu attēlu. Bērns atver acis un nosauc attēlu, kas ir pazudis. (Trūkst apmēram divu zaķu utt.)

Logopēds: Mēs lieliski tikām galā ar uzdevumu, un vilki ļāva mums tikt tālāk.

Runas leksiskās un gramatiskās puses attīstība.

Spēle "Cubs"

Logopēds: Mēs ar Mašu izgājām izcirtumā, un tur pulcējās visi meža dzīvnieki, daži gaudoja, daži ņurdēja, daži brēca, visi bija satraukti. Viņu mazuļi kļuva savvaļā un paslēpās mežā. Vecāki ir ļoti noraizējušies, jo nevar viņus atrast. Palīdzēsim viņiem kopā ar Sarkangalvīti, lai mazuļi iznāk ārā un vajag pareizi nosaukt vārdus. Gatavs.

Teiksim pilns teikums:

Lapsai ir viens mazulis.

Zaķim ir viens zaķis utt.

Logopēds: Jūs paveicāt lielisku darbu. Bet nu mūsu mežā ir pienācis vakars un laiks visiem dzīvniekiem un viņu mazuļiem doties mājās, palīdzēsim. Jums jānosauc, kur un kas dzīvo. Esiet uzmanīgi un rūpīgi veiciet vingrinājumus.

Runas leksisko un gramatisko aspektu attīstība

"Kas kur dzīvo?"

Kur savvaļas dzīvnieki veido savas “mājas”?

Lapsa dzīvo (kur?) - bedrē. Ezītis dzīvo bedrē.

Vāvere atrodas ieplakā.

Vilks ir migā.

Lācis bedrē.

Logopēds: Tātad mūsu dzīvnieki ir devušies uz savām mājām, un mums ir pienācis laiks atgriezties mājās.

KLASES KOPĀ


Korekcijas izglītības mērķi: veidot runas vārddarināšanas funkciju, pamatojoties uz bērnu vingrinājumiem audzināšanā un īpašumtiesību vārdu praktisko lietošanu; iemācīt bērniem saskaņot īpašības vārdus ar lietvārdiem; nostiprināt bērnu prasmes saistītu vārdu veidošanā; nostiprināt skaņu zilbju analīzes un vārdu sintēzes prasmes.

Koriģējošie un attīstības mērķi: attīstīt bērnu vizuālo un dzirdes uzmanību un atmiņu, garīgās spējas bērniem.

Korekcijas un izglītības mērķi: audzināt bērnos neatlaidību, laipnību un cieņu pret dabu un dzīvniekiem.

Priekšdarbs: vārdu skaņu zilbju analīze par tēmu “Savvaļas dzīvnieki”; apgūstot dramatizēšanas spēli “Kur ir mana māja?”; mīklu apgūšana par savvaļas dzīvniekiem; savvaļas dzīvnieku figūru trafareti.

Aprīkojums: priekšmetu attēli, kuros attēloti savvaļas dzīvnieki un to mazuļi, lasīšanas kartītes, kartītes ar vārdu skaņu rakstiem, kartītes ar dzīvnieku siluetiem, melnbalts sižeta attēls, lāča galvas kartītes, mākslinieces Čeburaškas portrets, aploksne, lelle Pinokio, maskas - galvas lentes savvaļas dzīvnieku, CD ar skaņām pavasara mežs, dēļu salikšanas lupatiņa, rādītājs.

Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments (bērni kartītēs lasa savvaļas dzīvnieku vārdus)

Kā jūs domājat, par ko mēs šodien runāsim? Tieši tā, par mūsu mežu savvaļas dzīvniekiem
Spēle “Vārdu ķēdes” (Savvaļas dzīvnieku mazuļu nosaukšana)

2. Iepriekš pētītā atkārtošana.

a) bērni izdomā mīklas par savvaļas dzīvniekiem
b) logopēde lasa dzejoli pavasara meža skaņās (L. Ag Racheva. AU!)
Pavasaris jautri nāca no meža.
Lācis viņai atbildēja, murrādams no miega.
Zaķi auļoja viņai pretī, pie viņas uzlidoja bānis.
Ezītis ripoja viņam pakaļ kā dzeloņaina bumba.
Vāvere bija satraukta, skatoties no dobuma,
Pūkainais gaida gaismu un siltumu!
Gaišais mežs stāvēja lepni,
Uz brūnajiem zariem skanēja putnu koris.
Viss caurspīdīgais mežs priecīgi smaidīja.
Un sals aiz kokiem, kurnējot, pazuda!

Kāds gada laiks ir mežā? - Tieši tā, pavasari. Un tad kādā pavasara rītā dzīvnieki pamodās savās mājās.
Piem. "Kur dzīvnieki pamodās?" (Bērnu atbildes: Lācis pamodās bedrē. Vilks pamodās bedrē. Utt.)

Dzīvnieki pamodās savās mājās un izklīda pa pavasara mežu...

Spēle "Paslēpes" (es atklāju melnbalts attēls ar pavasara meža attēlu un dažādām dzīvnieka ķermeņa daļām, kas redzamas starp zariem) Kuru jūs redzējāt? Kurš te slēpjas?

3. Jauna materiāla apguve.

Attēlā redzējāt tikai dzīvnieku ķermeņa daļas.
a) Spēle "Nosauciet savādāk" (lāča seja - lāča seja, lapsas ausis - lapsas ausis, brieža ragi -, eža muguriņas -, aļņa ragi -, āpša seja -, vilka galva -, vāveres ķepas -, zaķa ausis - utt. .)

b) Spēle “Izvēlies saistītos vārdus”

Pastāsti man, kā sauc vārdus, kas pēc skaņas un nozīmes ir līdzīgi viens otram? Piemēram: vāvere, vāveres, vāvere... Tieši tā, saistīti vārdi. Buratino ieradās pie mums. Skolas vietā viņš nokļuva leļļu teātrī un tāpēc nemācījās. Tā viņš vārdam LĀCIS paņēma saistītus vārdus. Paņemiet lāča siluetu (uz katra galda) un paceliet to, ja dzirdat ar vārdu LĀCI saistītus vārdus. (medaļa, lācis, medūza, pirmās palīdzības punkts, medus, lācis, lācis, zāles, lācis, plaušu zāle, lācis). Redzi, Pinokio, tu ne visai pareizi izvēlējies saistītos vārdus. Palieciet kopā ar mums un paskatieties, kā klājas mūsu puišiem. (Bērni savos attēlos izvēlas saistītus vārdus savvaļas dzīvnieku nosaukumiem).



4. Fiziskās audzināšanas minūte.

Mums ir jauka stāja, esam saveduši kopā lāpstiņas.
Mēs ejam uz pirkstiem un pēc tam uz papēžiem.
Ejam maigi, kā mazas lapsas, un kā neveikls lācis.
Un kā mazs zaķis gļēvulis, un kā pelēks vilks.
Ezītis saritinājās kamolā, jo viņam bija auksti.
Stars pieskārās ezim. Ezītis saldi stiepās.
(Bērni staigā pa apli, atdarinot dzīvnieku paradumus.)

5. Jauna materiāla konsolidācija.

Paskatieties, puiši, mums šeit ir aploksne. Kas viņu sūtīja? Šeit ir Čeburaškas portrets un daži zīmējumi. Čeburaška uzauga Āfrikā, un viņš ne pārāk labi pazīst mūsu mežu savvaļas dzīvniekus. Tā viņš tos uzzīmēja.

a) spēle "Apjukums"
Bērni: nepareizi. Vilkam ir zaķa ausis. Kuilim ir lapsas aste. Vāverei ir briežu ragi. utt.

b) spēle “Ziņkārīgs”
– Čeburaška mums sūtīja arī jautājumus par savvaļas dzīvniekiem. Atbildēsim uz tiem.
– Kura gaudošana naktī dzirdama mežā? (vilks)
– Kura rezerves ir ieplakā?
– Kuram ir ieradums baudīt medu?
-Kam garākas ausis?
– Kuram ragi lauž krūma zarus?
– Kura kājas klusi staigā? (lūsis)
-Kam seja ar ilkņiem? (kuilis)
-Kam ausis ir ar pušķiem?
-Kam miega laikā acis neaizveras? (zaķis)
– Kura rēkšana biedē putnus un dzīvniekus mežā?
- Kura viltīgā sejiņa lūr ārā aiz krūma?
– Kuram kažociņš vasarā ir sarkans un ziemā pelēks?
-Kam bedre ir visdziļākā? (āpsis)

c) Spēle "Kurš kuru meklē?"
-Pavasarī savvaļas dzīvniekiem piedzimst mazuļi. Viņi var pazust pasaulē, kas viņiem nav pazīstama. Un tad viņu vecāki meklē.
Bērni: Šis ir ezis. Ezītis un ezis viņu meklē. (arī par citiem dzīvniekiem).

G) Dramatizācijas spēle"Kur ir mana māja?"
(rokasgrāmatā V.V.Konovaļenko, S.V.Konovaļenko. Frontālās logopēdijas nodarbības g. sagatavošanas grupa bērniem ar FFN. Maskava 1998, 152.-153. lpp.)
- Kādu dienu maza lapsa apmaldījās mežā. Šodien mēs saviem viesiem parādīsim pasaku "Kur ir mana māja?" (Bērni uzvelk savvaļas dzīvnieku maskas-galvassegas un atrod savas “mājas”, ko norāda skaņu zilbju raksti.).

6. Nodarbības kopsavilkums.

Jūs, puiši, esat īsti mākslinieki, un jūs šodien paveicāt lielisku darbu. Ko jaunu esi iemācījies? Kuras spēles un uzdevumi tev patika vislabāk? Paldies! Labi darīts!

Kazakova Yu.V., skolotājs-logopēds GBOU d/s Nr.586 “Parastais brīnums”, Maskava.

Mērķi: 1. Papildināt vārdnīcu par tēmu: “Mūsu mežu savvaļas dzīvnieki un to mazuļi”.

2. Praktisko iemaņu nostiprināšana lietvārdu locīšanā vienskaitļa datīvu un instrumentālo gadījumu gadījumos.

3. Praktisko iemaņu veidošana īpašību īpašības vārdu ar galotnēm vārddarināšanā -jā,-jā,-jā.

4. Dialogiskās runas attīstība.

5. Uzmanības, vizuālās uztveres, domāšanas, atmiņas attīstība.

6. Vispārējo un smalko motoriku attīstīšana.

7. Izglītība uzmanīga attieksme uz dabu.

Aprīkojums:

Telpa, kurā notiks nodarbība, ir veidota kā “meža izcirtums”;

Improvizētā izcirtumā izvietoti krēsli ar kārtīm (vilku midzenis, lapsu bedre, vāveres dobe, lāču bedre);

Rotaļlieta "Lesovichok";

Priekšmeta bildes (zaķis, lapsa, vilks, alnis, vāvere, lācis, zaķis, lapsa, vilks, alnis, vāvere, lācis);

Soma ar mazām rotaļlietām (burkāns, muca, zaķis, pele);

Kartes ar trokšņainiem dzīvnieku attēliem;

Cepures (lapsa, lapsa, zaķis, lācis, vilks, vāvere).

Nodarbības gaita.

1. Organizatoriskais moments.

Logopēds: “Puiši, šodien es saņēmu vēstuli. Interesanti, no kurienes tas nāca?"

Bērnu minējumi par to, no kurienes vēstule varētu būt nākusi.

Logopēds, apskatot aploksni ar vēstuli: “Vēstule nāca no maģiska meža, un to sūtīja vecs meža vīrs. Lasīsim to"

Vēstules teksts.

Dārgie puiši! Manā pasaku mežs Notika nepatīkams stāsts, meža iemītnieki pazuda, palīdziet man viņus atrast. Nosūtu mīklu fotogrāfijas. Jūs uzminēsit mīklas un uzzināsiet, kurš ir pazudis.

2. Mīklu minēšana.

Jūs un es atpazīsim dzīvnieku

Saskaņā ar divām šādām zīmēm:

Viņš ziemā valkā baltu kažoku,

Un vasarā pelēkā kažokā (zaķis).

Es atzīstu, ka esmu vainīgs

Esmu viltīgs un viltīgs.

Vakarā iešu uz vistu kūti

Es bieži skrienu slepenībā (lapsa).

No filiāles uz filiāli

Ātrs kā bumba

Lēkšana pa mežu

Sarkanmataina cirka māksliniece.

Tāpēc lidojumā viņš izvēlējās čiekuru,

Viņš uzlēca uz stumbra un ieskrēja dobumā (vāvere).

Viņš izskatās pēc gans

Kas nav zobs, tas ir ass nazis.

Viņš skrien ar atplēstu muti,

Vilks ir gatavs uzbrukt aitām.

Zem zaļās priedes

Meža trompetists pūta savu trompeti,

Nolaida ragus zemē

Un pazuda rudens tumsā (alnis).

Bērni min mīklas, un logopēds uz tāfeles liek savvaļas dzīvnieku attēlus.

3. Spēle “Paslēpes”.

Logopēds: "Mēs uzzinājām, kā izskatās savvaļas dzīvnieki, un tagad mums tie būs jāatrod mežā."

Logopēde bērniem izdala papīra lapas ar trokšņainiem savvaļas dzīvnieku attēliem.

Logopēds: "Atrodiet attēlos savvaļas dzīvniekus un iezīmējiet tos ar flomāsteru."

4. Spēle “Atrodi mazuli”.

Logopēds bērniem sniedz dzīvnieku attēlus. Uz tāfeles ir attēli ar šo dzīvnieku mazuļiem.

Logopēds: “Katram dzīvniekam ir mazulis. Palīdzēsim mātēm atrast savus bērnus.

Logopēds lūdz katru no bērniem nosaukt pazudušo mazuli un nofotografēt atbilstošo attēlu.

Logopēds: “Ko lapsa atrada? Atbildi pilnā teikumā” utt.

5. Spēle “Burvju soma”.

Logopēds: “Puiši, te kaut kas slēpjas aiz celma. Ak, šī ir vecā mežsarga burvju soma. Viņš droši vien atstāja kādu gardumu saviem meža iemītniekiem.

Logopēds: “Puiši, tagad mēs pieskaramies, neieskatoties somā,

Uzminēsim, kam un ko mežsargs sagatavojis.”

Logopēds: “Ko jūs atradāt somā? Kuru ārstēsi? Atbildi pilnā teikumā” utt.

6. Fiziskās audzināšanas minūte.

Logopēds: “Puiši, stāvēsim aplī. Apgriezieties sev apkārt un pārvērtieties par lāci."

No Irinas Lopuhinas grāmatas “Logoterapija - runa, ritms, kustība” (Sanktpēterburga: Delta, 1997) 76.-78.lpp.

Lācis klīst pa mežu,

Viņš staigā no ozola uz ozolu.

Bērni nāk

attēlojot lāča gaitu.

Atrod medu dobumos

Un viņš to ieliek mutē.

Tie attēlo, kā lācis izņem un ēd medu.

Laiza ķepu

Saldzobu pēda,

Un bites lido iekšā

Lācis tiek padzīts

"Pavilinot bites."

Un bites iedzeļ lāci

Neēd mūsu medu, zagli!

Viņi saspiež sev degunu, vaigus, lūpas,

Plaukstas, kurās attēlotas dzēlīgas bites.

Ejot pa meža ceļu

Lācis dodas uz savu midzeni.

Bērni nāk

attēlojot lāča gaitu.

Apguļas, aizmieg

Un viņš atceras bites.

Viņi pietupās un

saliktas rokas tiek liktas zem vaiga.

7. Pasakas “Kur ir mana māja?” dramatizējums.

Skolotāji vadīja priekšdarbs, kuras mērķis ir iepazīstināt ar šo pasaku.

Logopēds: “Puiši, pastāstīsim vecajam meža vīram stāstu par lapsu? Un vecais mežsargs to skatīsies burvju TV. Viens, divi, trīs, ar burvju nūjiņu pārvērš mūs par dažādiem dzīvniekiem.

Logopēde aicina bērnus uzvilkt “dzīvnieku cepures” un skriet uz mājām.

Pielāgots teksts “Kur ir mana māja?”

Logopēds: “Kādu dienu viens pats, bez mammas, mazā lapsa devās ceļojumā pa mežu. Viņš skrēja un skrēja un saprata, ka ir apmaldījies. Lapsa zināja, ka viņa māja ir lapsas bedre. Pēkšņi viņš izcirtumā ierauga kāda māju, pie tās pieskrēja lapsa un pieklauvēja.

Mazā Lapsa: "Kam šī ir māja?"

Mazais lācis: "Kam tev vajag?"

Mazā Lapsa: "Es meklēju lapsas caurumu."

Mazais lācis: "Nē, šī nav lapsas bedre, šī ir lāča bedre."

Logopēds: “Mazā lapsa izplūda asarās un nevar atrast savas mājas. Un viņam pretī skrien mazs zaķītis.

Mazais zaķis: "Mazā Lapsa, kāpēc tu raudi?"

Mazā Lapsa: "Es pazaudēju savu māju."
Mazais zaķītis: "Neraudi, lapsa, es tevi aizvedīšu uz lapsas bedres."

Logopēds: "Mazais zaķis atveda lapsu lapsu bedrē un metās prom."

Un mazā lapsa raudāja: "Mammu, mammu, es esmu mājās, man tevis ļoti pietrūkst."

Lapsa: “Esmu tik priecīgs, ka esi atrasts. Nevajag mani tā vairs sarūgtināt un neskrien tālu no lapsu bedres.

8.Nodarbības rezultāts.

Logopēds: “Ko vecais mežsargs mums jautāja savā vēstulē? Vai esam izpildījuši viņa norādījumus?

Jūs palīdzējāt atrast dzīvniekus, un viņš jums iedeva gardumu - aveņu ievārījumu.

Atsauces:

1. I. Lopuhina “Logopēdija - runa, ritms, kustība”, Sanktpēterburga: Delta, 1997.g.

2. V.V.Konovaļenko, S.V.Konovaļenko “Frontālās logopēdiskās nodarbības sagatavošanas grupā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem”, Krasnodara: Eksperimentālais izglītības attīstības centrs, 1994.g.

3,1000 mīklas. Populārs ceļvedis vecākiem un skolotājiem. – Jaroslavļa: Attīstības akadēmija, 1997.

Vārds: Abstrakts logopēdijas sesija vecākajam pirmsskolas vecumam “Mūsu mežu savvaļas dzīvnieki”
Nominācija: Bērnudārzs, Nodarbību piezīmes, GCD, logopēda nodarbības, Senior pirmsskolas vecums

Amats: logopēds skolotājs
Darba vieta: MADOU Nr.96
Atrašanās vieta: Tomska

Logopēdiskās nodarbības kopsavilkums par tēmu “Mūsu mežu savvaļas dzīvnieki”

Pārkāpuma veids: OHP III līmenis

Vecums: vecākais pirmsskolas vecums

Nodarbības veids: apmācība

Mērķi:

Labošanas un audzināšanas:

1. Tēmas vārdu krājuma precizēšana un paplašināšana.

2. Vispārinošā vārda precizēšana.

3.Kompozīcijas vingrinājums vienkārši teikumi ar lietvārdu prievārda gadījumā.

4. Vingrinājums radniecīgu vārdu veidošanā.

5.Attīstīt spēju veidot vienskaitļa un daudzskaitļa lietvārdus.

6. Vingrinājums piederības vārdu veidošanā.

7. Vingrinājums aprakstošu mīklu sastādīšanā.

Koriģējoša un attīstoša

1. Domāšanas, vispārējo un smalko motoriku attīstīšana.

2. Elpošanas attīstība.

Labošanas un audzināšanas:

1. Mīlestības izjūtas pret savvaļas dzīvniekiem un cieņas pret tiem veicināšana.

Aprīkojums: attēli - savvaļas dzīvnieki (lācis, vilks, lapsa, zaķis, ezis), attēls, kurā attēlotas dzīvnieku “mājas”, dzīvnieku mazuļu attēli, dzīvnieku balsu audio ieraksts, meža skaņas, izgriezta dzīvnieka bilde un pie drēbju šķipsnas pielīmēta aste.

Nodarbības gaita:

1.Motivācijas lauka izveide.

Bērni stāv aplī.

Logopēds. Katru dienu, vienmēr, visur,

Klasē, spēlē,

Mēs runājam skaidri, skaidri,

Mēs nekad nesteidzamies.

2. Zināšanu atjaunošana

Logopēds. Bērni, aizveriet acis un klausieties klusumu.

(Logopēde klusi atskaņo audio ierakstu - meža skaņas. Bērni klausās un nosauc, kādas skaņas dzirdējuši)

Logopēds. Kur mēs esam nonākuši? Kādas skaņas jūs dzirdējāt?

Elpošanas vingrinājumi

Pa mežu ejam klusāk, klusāk.

Un elposim viegli, viegli.

Logopēds. Uzminiet, kurš dzīvo mežā?

Spēle "Uzmini, kas tas ir?"

Mērķis: saskaņot lietvārdus ar īpašības vārdiem.

Logopēds nosauc īpašības vārdus, un bērni izvēlas attēlu ar dzīvnieku atbilstoši aprakstam.

Brūns, šaurkājains, neveikls...

Pelēka, zobaina, biedējoša...

Viltīgs, pūkains, sarkans...

Maza, garausu, bailīga...

Mazs, pelēks, dzeloņains...

Logopēds. Kā vienā vārdā nosaukt šos dzīvniekus? Kāpēc?

Logopēds. Mēs ar jums dzīvojam mājās, bet kur dzīvo dzīvnieki?

Logopēds iesaka spēle "Palīdzi dzīvniekiem atrast savas mājas."

Mērķis: Vingrinājums vienkāršu teikumu sastādīšanā ar lietvārdu priekšvārda gadījumā.

Logopēde parāda attēlu, kurā dzīvnieki atrodas svešās mājās. Piemērs: lapsa ieplakā, vāvere bedrē, lācis bedrē utt.

Logopēds. Dzīvnieki ir sajaucuši savas mājas. Palīdziet viņiem atrast savu māju. Kur lācis dzīvo?

Bērna atbilde. Lācis dzīvo midzenī. Tādējādi mēs veidojam teikumus par lapsu, vāveri, ezi, zaķi.

Logopēds. Vai jums ir ģimene?

Logopēds. Dzīvniekiem ir arī ģimene: māte, tēvs un pats mazulis.

Spēle "Kas ir ar ko?"

Mērķis: vingrinājums radniecīgu vārdu veidošanai.

Bērni skatās attēlus un izšķir, kurš ar kuru iet. Pēc tam tiek nosaukti visi ģimenes locekļi.

Logopēds. Paskaties, visi dzīvnieki ir sajaukti. Palīdziet viņiem atrast vienam otru.

Logopēds. Tagad nosauksim katru dzīvnieku ģimenes locekli.

Logopēds. Klausieties un pastāstiet man, kurš tā balsis?

Bērni. Ezītis pūš un šņāc.

Fiziskās audzināšanas minūte

Logopēds. Vai jums patīk lēkt?

Lecam kopā ar vāveri un zaķi.

Esmu kā vāvere ritenī, lec uz vietas.

Lai būtu jautrāk, brauksim kopā.

1,2,3,4,5 – zaķis sāka lēkt.

Mazajam pelēkajam labi padodas lekt, viņš lēca desmit reizes.

Spēle "Kam aste?"

Mērķis: vingrināties piederības vārdu veidošanā.

Logopēds aicina bērnus salikt izgrieztu attēlu (dzīvnieks un aste)

Logopēds. Dzīvnieki spēlējās un zaudēja astes. Vai palīdzēt dzīvniekiem atrast savu asti?

Bērni atrod nepieciešamās astes un viņi pasaka, kam tā ir aste.

Bērni. Šī ir lapsas aste. Šī ir vilka aste. Šī ir vāveres aste. utt.

Uzdodiet mīklu pats, pastāstiet to draugiem.

Logopēds attēlus sadala tā, lai bērni tos neredzētu viens no otra. Viņš lūdz jums izdomāt mīklu aptuveni saskaņā ar šādu plānu.

Plāns:

Kāda izmēra ir zvērs?

Kāda veida kažoks viņam ir?

Kāds raksturs?

Ko tas ēd?

Kā sauc šī zvēra māju?

Logopēds. Mūsu ceļojums pa mežu ir beidzies. Aizveriet acis un klausieties klusumu. Kādas skaņas jūs dzirdējāt? Kur tu atgriezies?