Nodarbības mīkstā zīme pēc šņākšanas. Nodarbības kopsavilkums "Mīkstā zīme (b) lietvārdu beigās pēc sibilantiem"

26.02.2017 14:02

Nodarbības mērķis

Uzdevumi: . Atklājiet mīkstās zīmes gramatisko funkciju lietvārdu beigās pēc sibilantiem kā indikatoru sievišķīgs autors pētnieciskais darbs studenti. . Attīstīt atmiņu, domāšanu, uzmanību. . Veicināt neatkarību un radošo darbību.

Skatīt dokumenta saturu
"rakstīts. ь pēc šņākšanas 3. klasē (uz vietni)"

Pašvaldības budžeta izglītības iestādes filiāle

"Lauksaimniecības tehnikas pamatskola" - Novo-Usadskas pamatskola

Atvērts nodarbības kopsavilkums

Krievu valoda 3. klasē par tēmu

"Mīksta zīme lietvārdu beigās pēc sibilantiem"

Kopsavilkumu sastādīja:

skolotājs sākumskolas 1 kvalifikācijas kategorija

Sangalova T.V.

2015. gads

Nodarbības tēma : "Mīksta zīme lietvārdu beigās pēc sibilantiem"

Nodarbības veids : jaunu zināšanu atklāšana

Nodarbības mērķis : iepazīstināt skolēnus ar mīkstās zīmes rakstību lietvārdu beigās pēc sibilantiem.

Radīt apstākļus, lai attīstītu spēju rakstīt vārdus ar jaunu pareizrakstību.

Uzdevumi:
Izmantojot studentu pētījumu, nosakiet mīkstās zīmes gramatisko funkciju lietvārdu beigās pēc sibilantiem kā sieviešu dzimtes indikatoru.
Attīstīt atmiņu, domāšanu, uzmanību.
Veicināt neatkarību un radošo darbību.


Plānotie rezultāti:

Temats:

Prast atpazīt lietvārdus pēc dzimuma;

Prast rakstīt vārdus ar jaunu rakstību.

Metasubjekts:

Normatīvais UUD: Spēt noteikt un formulēt stundas tēmu un mērķi ar skolotāja palīdzību; plānot savu rīcību atbilstoši uzdevumam; veikt nepieciešamās darbības korekcijas pēc tās pabeigšanas, pamatojoties uz savu novērtējumu un ņemot vērā pieļauto kļūdu raksturu.

Komunikatīvais UUD: jāprot klausīties un saprast citu runu; izteikt savas domas mutiski, strādāt grupā

Kognitīvā UUD: jāspēj orientēties savā zināšanu sistēmā; analizēt objektus; pārveidot informāciju no vienas formas citā: sastādīt atbildes uz jautājumiem; strādāt saskaņā ar algoritmu

Personīgi:

Spēja adekvāti novērtēt savu darbu;

Toleranta attieksme vienam pret otru, cieņa pret citu viedokli.

Resursi : dators, projektors, multimediju prezentācija; Krievu valodas mācību grāmata V.P. Kanakina, V.G. Goretskis. Maskavas "Apgaismība", 2013; mācību grāmatas elektroniskais pielikums, darba burtnīca, kartītes pāru, grupu un patstāvīgajam darbam.

Apmācības tehnoloģijas: mācīšanās sadarbībā, problēmu dialoga mācīšanās tehnoloģija, veselību taupoša tehnoloģija.

Tehnoloģiskā karte nodarbība

Nodarbības posms

Skolotāju aktivitātes

Studentu aktivitātes

Izveidojās UUD

1. Motivācija uz izglītojošas aktivitātes.

Motivācija mācību aktivitātēm.
- Labdien, puiši! Pasmaidīsim viens otram, dāvāsim viens otram labu garastāvokli. Lai šodienas nodarbība mums visiem sagādā saskarsmes prieku.
Šodien stundā tev būs daudz jādara svarīgs atklājums. Lai to izdarītu, jums rūpīgi jāieklausās, rūpīgi jāstrādā, jo mēs strādāsim pie ļoti interesanta un svarīga tēma.

Jūs strādāsit grupās.

Iesaku katrā nodarbības posmā novērtēt savu un savas grupas darbu un atzīmēt to uz skalas (skolēniem uz galda ir lapas ar pašnovērtējuma skalu).

Sveicina skolēnus un rada emocionālu atmosfēru.

Gatavojamies darbam.

Personīgi: izteikt pozitīva attieksme uz izziņas procesu, vēlmi apgūt jaunas lietas.

Regulējošais: mērķtiecīga uz veiksmīgām aktivitātēm.

2.Atjaunināšana priekšzināšanas


1) Minūte rakstīšanas prasmes

2) Grūtības novēršana. Radīšana problemātiska situācija(ar grūtībām).

Zhzh Shhh Shchshch
– Ko jūs varat teikt par šīm vēstulēm? Kurš no tiem ir nepāra?

Ierakstiet šos burtus savā piezīmju grāmatiņā pirmajā rindā, mainot tos.

Kādu lomu vārdos spēlē mīkstā zīme?

1. slaids

Mīksta zīme - viltīga zīme.
To nevar pateikt nekādi.
Tas nav izteikts
Bet vārdu bieži jautā.

Otrā rinda:

Nakts apmetņa peles grīda
- Ko jūs varat teikt par šiem vārdiem?

(šis ir lietvārds, vienskaitlis, kas beidzas ar svilpošām skaņām)

- Sniedziet šīs definīcijas vienā vārdā
- Futbola sacensības (mačs)
-Pulksten divpadsmitos naktī (pusnakts)
- mednieka loms (spēle)

Kādas grūtības jums bija vārdu rakstīšanā?

(Kur rakstīt b un kur ne.)

Kāds jautājums rodas?

(Kāpēc dažos vārdos pēc šņākšanas vārdiem raksta ь, bet citos neraksta).

Kurš uzminēja, kāda ir šodienas nodarbības tēma?


2. slaids

Kādu mērķi mēs sev noteiksim nodarbībā?



Organizē dialogu ar studentiem, rada apstākļus iepriekš apgūtā materiāla atkārtošanai.

Iekļauj skolēnus problemātiska jautājuma apspriešanā, atved skolotāju. līdz secinājumam par jauna loma mīkstā zīme krievu valodā.

Organizē studentu nodarbības tēmas formulējumu un tās mērķus.

Piedalīties problēmas apspriešanā, formulēt pašu viedoklis un strīdēties par to.

Nosauciet tēmu: Pareizrakstība ir lietvārdu beigās aiz sibilantiem.

Nosauciet mērķi: Uzziniet, kad rakstīt un kad nerakstīt

Kognitīvā:

Spēja veikt salīdzinājumus, pamatojoties uz noteiktiem kritērijiem.

Komunikācijas:

Spēt izteikt domas mutiski.

Normatīvie akti:

Prast formulēt nodarbības tēmu un mērķi.

3. Darbības metodes izstrāde.

Algoritma konstruēšana pareizrakstības problēmas risināšanai

3. slaids

Kādās divās grupās šos vārdus var iedalīt?
- Vienā kolonnā ierakstiet vārdus ar mīksto zīmi beigās un bez mīkstās zīmes otrā.
-Kas vieno pirmās grupas vārdus? (lietvārds, vienība h., w.r.)

Un otrais? (lietvārds, vienskaitlis, m.p.)

4. slaids

Kā pirmās grupas vārdi atšķiras no otrās?

Kādā dzimumā ir rakstīta mīkstā zīme un kurā tā nav rakstīta?

5. slaids

Kādu secinājumu var izdarīt?

(Sieviešu dzimtas lietvārdiem beigās raksta mīksto zīmi; vīriešu dzimtes lietvārdiem tā netiek rakstīta.)

Šī ir jūsu hipotēze, vai tā ir pareiza?

Mācību grāmatas lappuses palīdzēs atbildēt uz šo jautājumu.
Izlasiet noteikumu, salīdzināsim to ar mūsu izdarīto secinājumu.

Vai tie sakrīt? (Jā)
Sieviešu dzimtas lietvārdu beigās aiz sibilantiem raksta maigu zīmi. Šī ir pareizrakstība.


-Tagad strādāsim pa pāriem un mēģināsim izveidot algoritmu mīkstās zīmes rakstīšanai vārda nakts.

Pārbaude
6. slaids

Tiek sastādīts šāds algoritms:
1. Nosakiet runas daļu.
2. Nosakiet ģints.
3. Ja lietvārds ir sievišķīgs, raksta mīksto zīmi.
4. Ja lietvārds ir vīriešu dzimtes, mīkstā zīme netiek rakstīta.


- Atgriezīsimies pie vārdiem, kas tika uzrakstīti rakstīšanas minūtē, pārbaudīsim mūsu hipotēzes pareizību.

Vingrošana acīm.

7. slaids

– Pārbaudīsim, vai, veicot šādu uzdevumu, nenokļūsit lamatās?
Plīts..– plīts..ka, nakts..- nakts..ka.

Kas par slazdu?
(Šeit ir cita pareizrakstība).

8. slaids

Organizē praktisko meklēšanas darbu, nodrošina kontroli pār uzdevuma izpildi.

Kontrolē algoritma sastādīšanas procesu un virza skolēnus uz pareizo risinājumu ceļu.

Pārbauda izpratni par darbības metodi.

Vienā vārdā izsakiet savus pieņēmumus par mīkstās zīmes pareizrakstību

Bērni strādā grupās

Izveidojiet algoritmu

Pārbaudiet un salīdziniet

Personīgi:

Izteikt pozitīvu attieksmi pret mācību procesu, izrādīt vēlmi apgūt jaunas lietas

Normatīvie akti:

Novērtējiet savu darbību rezultātus un salīdziniet tos ar standartu.

Komunikācijas:

Esiet aktīvs, veidojiet kompetentus runas paziņojumus, ievērojiet komunikācijas noteikumus un veiciet savstarpēju kontroli.

4. Iekļaušana zināšanu sistēmā.Primārā konsolidācija.

    Šodien mēs esam apkopojuši algoritmu pareiza pareizrakstība mīkstā zīme lietvārdu beigās aiz sibilantiem. Un priekš kam?

    Kad jums būs nepieciešams šis algoritms?

Darbs ar kartēm.

Un, lai pārbaudītu, vai esat visu labi sapratis, strādāsim paši.
- Uzdevumu patstāvīgam darbam atradīsiet uz kartītēm, kas atrodas uz jūsu galdiem.
- Šajos vārdos jūs vai nu rakstāt mīkstu zīmi, vai nerakstiet. Pierādiet savas izvēles pareizību.

Dakter..., brekši..., plīts..., lieta..., nakts..., pele..., bagāža..., sviestmaize..., sīkums..., ievārījums..., balle..., klusu...
(savstarpēja pārbaude)

Tātad, kad mīkstā zīme tiek rakstīta lietvārdu beigās aiz sibilantiem un kad tā nav rakstīta?

Divi studenti strādā pie simulatora (elektroniskais pielikums mācību grāmatai)

Regulējošais

Plānojiet mācību problēmas risinājumu, izveidojiet darbību algoritmu.

Kognitīvā:

Reproducēt informāciju, kas nepieciešama mācību uzdevuma risināšanai; pamatojiet savu izvēli.

Personīgi:

Piemērot biznesa sadarbības noteikumus.

Komunikācijas:

Esiet aktīvs mijiedarbībā.

5. Fiziskā sagatavotība

Lietvārds -
Ļoti pārsteidzoši:

Mīksta zīme, kad rakstīt

Tev man jāpasaka!

Es nosaukšu vīriešu un sieviešu dzimtes lietvārdus ar sibilantu beigās. Ja es nosaucu lietvārdu f. r., kurā rakstīta mīksta zīme - sitiet plaukstas, m.r. bez mīkstas zīmes - sasit kājas:
ērce, lieta, drebuļi, mazulis, būda, ķieģelis, penss, pele, biedrs, bumba, krāsns.

Organizē atpūtu, kas veicina materiāla asimilāciju

Veiciet vingrinājumus.

Kognitīvā:

Klasificējiet objektus.

Komunikācijas:

Esiet aktīvs kolektīvās aktivitātēs.

Normatīvie akti:

Plānojiet mācību uzdevuma risinājumu.

6. Darbs grupās (pāros) Sekundārā konsolidācija.

Tagad jūs strādāsit pats. Izvēlieties grūtības pakāpi.

Spēle "Noskaidro lietvārdus"

Darbs ar kartēm.

Autors dotais vārdsīpašības vārdam noskaidro lietvārdu. Beigās vajadzētu būt šņākšanai.

Ātrā palīdzība (palīdzība), tumša (……..), mīļā (…….), saulaina (……), dzeloņaina (……..), krāsaina (……..).

Pārbaude.

9. slaids

Kādos vārdos pēc šņācošiem vārdiem mēs rakstām mīksto zīmi? Kāpēc?

Kādi ir lietvārdi, kuru beigās ir sibilants bez mīkstās zīmes?

Darbs ar kartēm.

Palīdzēsim mīkstajai zīmei izvēlēties pareizo vietu šajos lietvārdos.

Pusnaktī* uz arēnu iznāca cirka izpildītājs* un viņa meita*. Viņš bija ģērbies apmetnī*. Viņš turēja rokās bumbu*. Vijolnieks* spēlēja maršu*. Šeit valzirgs* noķēra bumbu*. Zālē iestājās klusums*.

Pārbaude.

10. slaids

Krustvārdu mīkla (1g.)

    Augsts purva augs.

    Kādam pavasara putnam patīk sekot arklam un barot?

3) Rūķis pakustināja savu bārdu

Un saimnieks iegāja mājā.

    Es esmu vārda smiekli antonīms

Ne aiz prieka, mierinājuma.

Man notiek netīšām

No nelaimes un no sāpēm.

No aizvainojuma, neveiksmēm

Vai jūs to uzminējāt? Šis…

5) Tad es iespīdīšu tavā acī gaismu.

Tad es apgaismošu ceļu.

Es esmu saules jaunākais brālis.

Esmu gaišs un laimīgs ar visiem.

Spēle "Četri riteņi" (2 gr.)


Zīmulis... apmetnis...
pele ...būda...
Ķieģelis… sīkums... nakts... meita...
Pieskarieties...
atslēga… .lietas…. cept….
Rooks….
palīdzēt... . bende….kalach….

(Savstarpēja pārbaude. )

Pārbaude. Krustvārdu mīkla (1g.)

Ja krustvārdu aizpildījāt pareizi, izceltajās vertikālajās šūnās varat izlasīt vārdu tam pašam noteikumam (kalach).

11. slaids

Kāpēc visos šajos vārdos nav ierakstīta mīkstā zīme?

Normatīvie akti:

Izvēlieties darbību atbilstoši uzdevumam. Vingrojiet paškontroli.

Kognitīvā:

Attīstīt domāšanas operācijas.

Komunikācijas:

Esiet aktīvs aktivitātēs.

7. Darbs pie runas attīstības.

Vai jūs zināt, kas ir kalach?

Kādas frazeoloģiskās vienības jūs zināt ar vārdu kalach un ko tās nozīmē?

No kurienes radās izteicieni? “rīvēts rullis”, “sasniedza rokturi”?

Kur mēs varam atrast šo informāciju?

Organizē informācijas meklēšanu un darbu ar dažādiem avotiem

Bērni strādā grupās ar vārdnīcām.

(Liels skaidrojošā vārdnīca,

Frazeoloģisko vienību vārdnīca)

1 skolēns atrod internetā)

Portāls diploms Ru

Frazeoloģijas rokasgrāmata

Kognitīvā:

meklēt nepieciešamo informāciju dažādos avotos.

8. Rezumējot.

Pastāsti man, par kādu tēmu mēs šodien nodarbībā strādājām?

Kāds bija tavs mērķis?

Vai esam sasnieguši šo mērķi?

Ko jaunu jūs šodien uzzinājāt par zīmi?

Organizē sarunu, darba rezultātus savienojot ar izglītojamo uzdevumu.

Apkopojiet skolotāja vadībā

Nācās noskaidrot, kāpēc mīkstā zīme dažos gadījumos tiek rakstīta lietvārdos aiz sibilantiem, bet citos nav rakstīta.

9. Mājas darbs

Atkārtojiet noteikumu 31. lpp.

(pēc izvēles)

1. 51. vingrinājums 25. lappusē (in darba burtnīca)
2. Izrakstiet no vārdnīcas 3 lietvārdus, kas beidzas ar šņākšanu.

Izveidojiet teikumu ar katru no tiem.

    Nāc klajā ar pasaku par b.

10. Mācību aktivitāšu refleksija stundā.

Pašcieņa.

(Vērtējuma skala)

Turpiniet frāzes:
-Pirms šīs nodarbības es nezināju...
-Tagad es zinu...
- Var…
-Mana darba rezultāts nodarbībā ir......
- Klasē Es strādāju...
- Mans garastāvoklis...

Es ļoti priecājos, ka šī nodarbība jums bija interesanta un noderīga un ka jums bija viegli nodarboties. Paldies par darbu!

Personīgi: Pašcieņas spēja.

Normatīvie akti:

Novērtējiet darbības rezultātus un veidojiet atbilstošu pašcieņu.

Skatīt prezentācijas saturu
"atvērtā nodarbība"

Krievu valodas stunda 3. klasē Izglītības un izglītības komplekss "Krievijas skola"

Sākumskolas skolotāja

Sangalova T.V.


Apzīmē maigumu

līdzskaņus

Sadalīšana




Jaunatne


Lietvārds, vienskaitlis, m.r.

Lietvārds, vienskaitlis, w.r.

Jaunatne


Lietvārds, vienskaitlis, m.r.

Lietvārds, vienskaitlis, w.r.

Peča b

Rožs b

Meita b

Jaunatne b


Algoritms

1. Nosakiet runas daļu.

2. Nosakiet ģints.

3. Ja lietvārds ir sievišķīgs, raksta mīksto zīmi.

4. Ja lietvārds ir vīriešu dzimtes, mīkstā zīme netiek rakstīta.


plīts.. – plīts..ka nakts.. – nakts..ka


krāsns - nē chk A nakts - bet chk A


Ātrā palīdzība,

tumša nakts,

dzimtā runa,

saules stars,

dzeloņains ezis,

krāsains zīmulis









Pirms šīs nodarbības es nezināju...

Tagad es zinu...

Klases darba rezultātā es...

Nodarbības laikā strādāju...

Varu uzslavēt sevi un klasesbiedrus par...

Krievu valodas stundas metodiskā izstrāde 3. klasē par tēmu “Mīkstā zīme (ь) lietvārdu beigās pēc šņākšanas”

Šī nodarbība tika izstrādāta saskaņā ar federālā valsts izglītības standarta jaunajiem standartiem saskaņā ar programmu “Perspektīva”. Saskaņā ar federālo valsts izglītības standartu nodarbībā tiek veidoti 4 izglītības aktivitāšu veidi: personiskā, regulējošā, kognitīvā, komunikatīvā.

Nodarbības tēma: “Mīkstā zīme lietvārdu beigās pēc šņākšanas”

Nodarbības mērķis: iepazīstināt skolēnus ar mīkstās zīmes pareizrakstību lietvārdu beigās aiz sibilantiem.

Uzdevumi:

Ieviest noteikumu par mīkstās zīmes rakstīšanu lietvārdu beigās aiz sibilantiem;

Iemācieties plānot un novērtēt savu darbu

Attīstīt atmiņu, domāšanu, uzmanību.

Izkopt skolēnos tolerantu attieksmi vienam pret otru, spēju uzklausīt citu viedokli un paust savu viedokli;

Veicināt neatkarību un radošo darbību.

Didaktiskie materiāli: izdales materiāls(kartes)

Nodarbības gaita.

1. Motivācija izglītojošai darbībai.

- Labdien, puiši! Šodien es vēlētos sākt mūsu nodarbību ar sakāmvārdu: “Katra diena mums pievieno kādu gudrību”

- Kā tu to saproti?

— Mūsu zināšanas ir bagātība, ko ieliekam lādē, un, kad nepieciešams, izņemam šīs zināšanas un izmantojam.

- Pasmaidīsim viens otram, dāvāsim viens otram labu garastāvokli. Lai šodienas nodarbība mums visiem sagādā saskarsmes prieku.

Šodien klasē, puiši, jums ir daudz darāmā. interesanti uzdevumi, veiciet ļoti svarīgu atklājumu, un jūsu palīgi tajā būs: uzmanība, attapība, jūsu zināšanas.

2. Pamatzināšanu atjaunināšana un grūtību novēršana

1) Minūte rakstīšanas prasmes

Zhzh Shhh Shchshch

Ko jūs varat teikt par šīm vēstulēm? Kurš no tiem ir nepāra?

Ierakstiet šos burtus savā piezīmju grāmatiņā pirmajā rindā, mainot tos.

Otrā rinda: niedres, plīts, rudzi, bumba, meita, mazulis, raudāšana, jaunība

- Ko jūs varat teikt par šiem vārdiem? (šis ir lietvārds, vienskaitlis, kas beidzas ar svilpošām skaņām)

2) Grūtības novēršana.

- Sniedziet šīs definīcijas vienā vārdā:

Futbola sacensības (mačs)

Pulksten divpadsmitos naktī. (Pusnakts.)

mazs bērns(Mazulis)

Mednieka loms (spēle)

Kādas grūtības jums bija vārdu rakstīšanā? (Kur rakstīt b un kur ne.)

- Kāds jautājums rodas? (Kāpēc dažos vārdos pēc šņācošiem vārdiem raksta ь, bet citos neraksta).

Kurš uzminēja, kāda ir šodienas nodarbības tēma? (Pareizrakstība ь lietvārdu beigās pēc sibilantiem).

Kādu mērķi mēs sev noteiksim nodarbībā? (Uzziniet, kad tas ir rakstīts un kad tas nav rakstīts)

3. Darbības metodes praktizēšana. Algoritma konstruēšana pareizrakstības problēmas risināšanai

mačs, pusnakts, drupatas, spēle

Vienā kolonnā ierakstiet vārdus ar mīksto zīmi beigās un bez mīkstās zīmes otrā.

Kas vieno pirmās grupas vārdus? (lietvārds, vienība h., w.r.) Un otrais? (lietvārds, vienskaitlis, m.p.) Kā pirmās grupas vārdi atšķiras no otrās? Kādā dzimumā ir rakstīta mīkstā zīme un kurā tā nav rakstīta?

Kādu secinājumu var izdarīt? (sieviešu dzimtas lietvārdiem beigās raksta mīksto zīmi, vīriešu dzimtes lietvārdiem neraksta)

Šī ir jūsu hipotēze, vai tā ir pareiza? Mācību grāmatas lappuses palīdzēs atbildēt uz šo jautājumu.

Izlasiet noteikumu, salīdzināsim to ar mūsu izdarīto secinājumu. Vai tie sakrīt? (Jā)

Sieviešu dzimtas lietvārdu beigās aiz sibilantiem raksta maigu zīmi. Šī ir pareizrakstība.

Tagad strādāsim pa pāriem un mēģināsim izveidot algoritmu mīkstās zīmes rakstīšanai vārdā nakts (bērni strādā grupās neatkarīgi)

Tiek sastādīts šāds algoritms:

1. Nosakiet runas daļu.

2. Nosakiet ģints.

3. Ja lietvārds ir sievišķīgs, raksta mīksto zīmi.

4. Ja lietvārds ir vīriešu dzimtes, mīkstā zīme netiek rakstīta..

(Pārbaudiet un salīdziniet)

Atgriezīsimies pie vārdiem, kas tika uzrakstīti rakstīšanas minūtē, pārbaudiet mūsu hipotēzes pareizību.

Ļaujiet mums pārbaudīt, vai, veicot šādu uzdevumu, jūs neiekritīsit slazdā?

Nakts.. – nakts..ka meita..- meita..ka

-Kas par slazdu?

(Šī ir pavisam cita pareizrakstība).

4. Iekļaušana zināšanu sistēmā un atkārtošana.

1) - Šodien mēs esam izveidojuši algoritmu, kā pareizi ierakstīt mīksto zīmi sieviešu un vīriešu dzimtes lietvārdu beigās. Un priekš kam? Kad šis algoritms jums noderēs? (Kad mēs rakstām diktātu, izpildiet uzdevumus, lai rakstītu pareizi).

- Un, lai pārbaudītu, vai esat visu labi apguvis, strādāsim paši.

- Uzdevumu patstāvīgam darbam atradīsiet uz kartītēm, kas atrodas uz jūsu galdiem.

- Vārdos, kas norādīti uz kartītēm, jūs vai nu ierakstāt mīksto zīmi, vai nerakstiet. Pierādiet savas izvēles pareizību.

Atslēga..., brekši..., plīts..., lieta..., nakts..., pele..., zīmulis..., bagāža..., zīmulis..., sīkums... , ievārījums..., bumba..., klusums...

- Apmainiet kartes un pārbaudiet, vai jūsu kaimiņš uz galda pareizi izpildīja uzdevumu (savstarpēja pārbaude).

5. Fiziskā sagatavotība

Mēs izpildījām uzdevumus

Un mazliet noguris.

Un tagad ir pienācis laiks

Ļaujiet mums visiem atpūsties, draugi.

Es nosaukšu lietvārdus, un tu, ja vārdā ir rakstīta mīksta zīme, tupiet, ja nav rakstīts, jūs aplaudējat: nakts, ērce, lieta, trīce, mazulis, būda, ķieģelis, penss, pele, biedrs, bumba, krāsns.

6. Patstāvīgs darbs

1) Pierakstiet frāzes, ievietojiet pareizie vārdi ar svilpojošu skaņu beigās.

Zīmulis..., auksts..., polārs..., smaržīgs..., ātrā palīdzība..., skanīgs...

2) spēle "Ceturtais ritenis"

Zīmulis... apmetnis... pele... būda...

Ķieģelis... sīkums... nakts... meita...

Pieskarieties...taustiņiem...lietām... cept….

Rook….palīdzība…. bende….kalach….

7. Mācību aktivitāšu refleksija stundā.

— Sakiet, par kādu tēmu mēs šodien nodarbībā strādājām? Kāds bija tavs mērķis?

Turpiniet frāzes:

Pirms šīs nodarbības es nezināju...

Tagad es zinu...

Var…

Klases darba rezultātā es......

Nodarbības laikā strādāju...

Mans garastāvoklis...

Es ļoti priecājos, ka šī nodarbība jums bija interesanta un noderīga un ka jums bija viegli nodarboties. Paldies par darbu!

Priekšmets: “Mīkstā zīme (b) lietvārdu beigās pēc sibilantiem”

Mērķis: iepazīstināt skolēnus ar mīkstās zīmes rakstību lietvārdu beigās aiz sibilantiem.

Uzdevumi:

Izglītojoši:

- Mīkstās zīmes gramatiskās funkcijas kā sieviešu dzimuma indikatora identificēšana ar

studentu pētnieciskais darbs;

Attīstīt spēju atšķirt vīriešu un sieviešu dzimtes vārdus;

- strādāt pie skolēnu runas pareizības, skaidrības un pierādījumiem.

Izglītojoši:

Attīstīt uzmanību, atmiņu, loģiskā domāšana;

Pilnveidot spēju uzmanīgi klausīties vienam otrā, komunikācijas prasmes;

Izglītojoši:

- Izkopt skolēnos tolerantu attieksmi vienam pret otru, cieņu pret citu viedokli, spēju uzklausīt un paust savu viedokli;
- Veicināt neatkarību un radošo darbību.

Nodarbības veids: jaunu zināšanu nodarbība.

Metodes: verbāla, vizuāla, daļēji meklēšana, praktiska.

NODARBĪBAS PLĀNS

1. Organizatoriskais brīdis 1 min

2. Motivējoša attieksme 2 min

3. Zināšanu par lietvārdu atkārtošana. Pārbaude. 4 min

Individuālais darbs, izmantojot kartes.

4. Kaligrāfija 3 min

5. Darbs ar sakāmvārdiem 3 minūtes.

6. Problēmas izklāsts 5 minūtes.

7. Uzdevuma risināšana 5 min

8. Algoritma sastādīšana 5 min

9. Darbs pie noteikumu apgūšanas par lomu

mīksta zīme pēc 4 minūtēm.

10. Deju ritmiskā fiziskā audzināšana 1 minūte.

11. Strādājiet pa pāriem 4 minūtes.

12. Patstāvīgais darbs 5 min

Uzdevumi gudriem cilvēkiem un gudrām meitenēm

13. Kopsavilkums. Atspulgs. 3 min

Nodarbības progress:

    Org moments

    Motivācija

- Tas sākas ar nelielu veiksmi lieliski panākumi!

Kā jūs saprotat šos vārdus? (Veiksme, kad viss izdodas)

Kādi ir jūsu panākumi? (Labās mācībās iemācieties kaut ko jaunu un pielietojiet to)

Nosauciet labu mācību kritērijus (vēlme mācīties, būt strādīgam, censties).

Kurš vēlas būt veiksmīgs students?

Novēlam visiem panākumus!

3. Lietvārdu zināšanu pārbaude.

a) PĀRBAUDE "Vai nu nē, vai jā, ja nezināt, tā ir problēma!"

    Vai lietvārds apzīmē objektu?

    Lietvārds atbild uz jautājumiem ko? Kuru? Kuru?

    Animētie lietvārdi atbild uz jautājumu ko.

    Lietvārdi mainās atkarībā no skaita.

    Lietvārdiem ir 3 dzimumi.

    Īpašvārdi tiek rakstīti ar mazu burtu.

Savstarpēja pārbaude + - - + +- . Kam viss ir pareizi?

b) Darbs ar vājajiem

Karte Nr.1
r…ga – gl…for –

šis...zhi – r...ka –

pch...la - b...jā -

Kā pārbaudīt neuzsvērtu patskaņi saknē?

Karte Nr.2 Vārdnīcas vārdi

R..bota, d...revn, m..l..ko, p..tiesa, k..rzina, k..rtina, s..p..gi, p..lto, n.. ro.

Pārskatījām zināšanas par lietvārdiem.
4 Minūte rakstītprasmes

F, W, L, H, Sh

Kura burta trūkst? Kāpēc?

Kas kopīgs pārējiem burtiem?

Kuri no tiem ir savienoti pārī?

Kāda rakstība ir saistīta ar šiem burtiem?

Kas jākontrolē, rakstot vēstules? Reģistrēties.

Kas ir burts b?

Kādu darbu viņš dara?

Maigums Atdala līdzskaņu no patskaņa

5. Darbs ar sakāmvārdiem.

Laba runa, laba klausīšanās.

Kā jūs tos saprotat?

Kas šiem sakāmvārdiem ir kopīgs? (Ir vārdi ar ь, un ir svilpoši vārdi.)

Par ko viņi runā? (Par studijām)

Kāda veida burts “b” ir tas, kas apzīmē kādu skaņu?

Kāpēc tad tas ir vajadzīgs krievu valodā (Apzīmē līdzskaņas skaņas maigumu, atdala patskaņu un līdzskaņu.)

Atrodiet vārdus sakāmvārdos, kur tas norāda uz līdzskaņa maigumu (Klausieties, tumsa).

Atrodiet vārdus sakāmvārdos, kur viņš atdala patskaņu no līdzskaņa (mācīšanās, nezināšana).

6. Problēmas izklāsts. (7 min.)

Kurā grupā rakstīsi vārdu runa? Kāpēc?

Kāpēc tajā ir ierakstīta zīme? Vārda ievērošana.

Ar kādu skaņu vārds beidzas? (Mīksts, nesapārots).

Ja es aizveru zīmi, vārds tiks izrunāts tāpat kā ar zīmi (Jā).

Vai ir nepieciešama zīme, lai norādītu līdzskaņa [h’] maigumu? (Nē).

Tas nozīmē, ka mēs šo vārdu neiekļausim ne 1. grupā, ne arī otrajā.

Tātad tas ir sava veida jauns darbs b zīme.

Vērosim arī vārdus – lietvārdus ar šņākšanu beigās un uzzināsim, kādu darbu vēl vārdos dara mīkstā zīme.

7. Problēmas risināšana.

Kā vārdi ir līdzīgi? Kā viņi atšķiras?

Sadaliet vārdus 2 grupās.

Runa, vīrs, atslēga, meita, mazulis, sargs, nakts, lieta

meitas atslēga

nakts mazulis

lietu sargs

Kāpēc entītijām ar 1 kolonnu beigās ir rakstīts b, bet entītijām ar 2 kolonnām nav?

Kādu darbu dara b? (Norāda, ka entītija ir J.r.)

Vai tā ir taisnība? Izlasīsim noteikumu 165. lpp

8 Noteikumu lasīšana.

Kādu darbu b veic lietvārdu beigās aiz sibilantiem?

Aizpildiet algoritmu

    Nosakiet runas daļu

    Ja tas ir lietvārds, kura beigās ir sibilants, jums ir jānosaka dzimums

    Ja entītija ir J.r - b, ja entītija ir M.r. - X

- Noteiksim, kurai vārdu grupai pieder vārds runa?

9 Konsolidācija

A) Aizstāt vienu vārdu. Pierakstiet vārdus ar skaidrojumu

Melnais putns, gaidāmā pavasara vēstnesis. (rooks)

Mazs bērns (toddler)

To nēsā lietū (lietusmētelis)

Mednieka loms (spēle)

Persona, kas ārstē slimus cilvēkus (ārsts)

Nelielas izmaiņas (izmaiņas)

Futbola sacensības (mačs)

b) Ceturtais ritenis

Pele, stars, spēle, jaunība

Siskin, bumba, atslēga, nakts

Krāsns, rudzi, ezis, pusnakts

Ko tu zini par ezīti?

Kāda dzimuma lietvārdi beidzas ar b?

B) Fiziskās audzināšanas minūte (2 min.) “Ezītis”

10 Strādājiet pie kārtīm pa pāriem, strādājiet ar stiprajiem

Pēc kartēm

Būdas, garāžas, lietusmēteļi, peles, lietas, bumbas.

    Atrodiet vārdus bez patskaņiem un atlasiet pārbaudes vārdus

NAKTS DZĪVE, lietusmēteļa audums, straujš lidojums, trīcoši pirksti.

    Stiprajiem. Izsaki priekšlikumu.

Uzticīgs, nāk, biedr..., palīdzi..., vienmēr.

Paskaidrojiet pareizrakstību.

Vai piekrītat šim apgalvojumam?

Vai tas nozīmē, ka biedrs nāk palīgā, kad tiek lūgts?

Kādus sakāmvārdus par draudzību jūs zināt?

11 Patstāvīgais darbs ar pašpārbaudi

Pārbaudiet to. Ja pareizi, tad ielieciet +

Ja esat pieļāvis kļūdu, izlabojiet to. Mēģiniet saprast, kāpēc jūs pieļāvāt kļūdu.

Kuram nav kļūdu? Kam ir kļūdas?

Vai jums patika nodarbība?

Ko jaunu uzzināji?

Kādu darbu b dara vārdu sakot? Par ko tas liecina?

Kādus uzdevumus tev patika darīt?

Vai bija kādi uzdevumi, kurus jums bija grūti izpildīt?

13.Atspulgs

Mācīšanās ir gaisma, nevis mācīšanās ir tumsa.

Nobeigumā es vēlos jums pateikt, lai mācības jums nebūtu nakts, tumsa un zināšanu gaisma apgaismo jūsu ceļu, izmantosim zvaigznes, kas atrodas jūsu aploksnēs (tās dažādas krāsas). Izvēlieties atbilstošo zvaigznīti:

1. Ja stunda bija interesanta un viegla, ņem dzelteno (spilgtāko).

2. Ja reizēm bija grūtības, šaubas - sarkans

3. Ja nesaproti tēmu – zils.

Tēma: “Mīkstā zīme (b) lietvārdu beigās pēc sibilantiem”

Mērķis:

1. Iepazīstiniet skolēnus ar mīkstās zīmes pareizrakstību lietvārdu beigās pēc sibilantiem.ar pētniecisko darbu identificēt mīkstās zīmes gramatisko funkciju kā sieviešu dzimuma indikatoru;
2.
Attīstīt atmiņu, uzmanību, spēju analizēt, izdarīt secinājumus, spēju strādāt grupā, spēju rīkoties pēc algoritma;

3. Audzināt skolēnos cieņu pret valodu, spēju strādāt individuāli un kolektīvi, prasmi ieklausīties un paust savu viedokli;

Nodarbības veids: jaunu zināšanu nodarbība.

Metodes: verbāls, vizuāls, daļēji meklējošs, praktisks.

Aprīkojums : mācību grāmatas, piezīmju grāmatiņas;dators, projektors, prezentācija “b after sizzling”, individuālauzdevumu kartes dažādi līmeņi, krustvārdu mīkla;

uzdevumi kartēs ar diferencētu pieeju,kartītes ar vēstuļu rakstīšanas paraugiem; uzziņu kartītes ar zīmes darba definīciju dažādos vārdos; uzziņu kartes ar vārdiem; atsauces tabula ar algoritmu.

Anotācija: Stundas laikā skolēni iepazīstas ar mīkstās zīmes pareizrakstības likumu lietvārdu beigās aiz sibilantiem. Izpētes un apzināšanas rezultātā kopīgu un atšķirīgās iezīmes No lietvārdiem skolēniem jānonāk pie secinājuma par mīkstās zīmes lietošanas īpatnībām lietvārdos aiz sibilējošiem burtiem. Bērniem ir jāsaprot, ka līdzās galvenajām funkcijām b var norādīt arī tā formu - tas ir sieviešu dzimtes lietvārds.

Nodarbības progress

es . Organizatoriskais posms.

Sveiki puiši!

Atskanēja jautrs zvans,

Viņš aicināja tevi uz klasi

Tev laiks mācīties

Nodarbība... /krievu valoda / (bērni)1. slaids

Apsēdies. Iepazīsimies. Šodien es pasniegšu krievu valodas stundu. Mani sauc Gulnara Rafailovna

Tātad, puiši, mēs dodamies ceļā.

Labs garastāvoklisŅemsim to palīgā.

Šodien jūs un es būsim pētnieki, atklājēji, mums būs jāpārlapo Zinību grāmata(2. slaids ), un tam ir jāievēro noteikti norādījumi. Klausieties pirmo instruktāžu. Atveriet pirmo lapu(3. slaids).

Esiet uzmanīgs, klausieties un dariet visu, ko viņa jums saka.

II . Minūte rakstītprasmes.

Nolikšu piezīmju grāmatiņu leņķī.

Es pareizi turu pildspalvu.

Es uzmanīšu nosēšanos.

Esmu draugos ar tīrību.

Es to uzrakstīšu kā "izcili".

Tie, kas klausījās uzmanīgi, atbildēs, kura līdzskaņu skaņu grupa šajā dzejolī sastopama biežāk nekā citas. (Skaņas līdzskaņas skaņas).

Kurus līdzskaņus sauc par sibilantiem un kāpēc? (Kad tie tiek izrunāti, gaiss izplūst ar šņākšanu).

Nosauciet šņākšanas skaņas. [H'], [Sh], [Sh'], [F].

Aprakstiet šīs skaņas.

Bērni, ar kādiem burtiem viņi tiek apzīmēti? (CHE, SHA, SHA, ZHE). (4. slaids)

- Uzrakstiet šodienas datumu.

Mēs trenēsimies rakstīt šīs vēstules.

Paskaties uz dēli. Es jums piedāvāju šo ķēdi. (izrāde).

Mēs rakstām skaisti, kaligrāfiski pareizi un attēlojam katru elementu.

Pierakstiet sakāmvārdu:

Labu runu ir labi klausīties.

III . Zināšanu vispārināšana par mīksto zīmi.

Uzrakstīts uzmanīgi

Un nemaz nav noguris.

Mēs turpinām savu nodarbību,

Izlasi vēl vienu sakāmvārdu no Zināšanu grāmatas: (5. slaids )

Mācīšanās ir gaismas stars, un neziņa ir tumsa.

Kas šiem sakāmvārdiem ir kopīgs? (Par mācībām. Abos ir šņācoši. Abos sakāmvārdos ir vārdi ar mīkstu zīmi ).

Kas tas par burtu “b zīme”? Vai tas atspoguļo kādu skaņu? ( ).

Kāpēc tad tas ir vajadzīgs krievu valodā? Varbūt viņa ir bezdarbniece?

Kā tu domā,ko mēs darīsim šodienas nodarbībā? ? ( Šodien mēs atkārtosim, kam šī zīme ir paredzēta, ko mēs zinām par tās darbību un, iespējams, uzzināsim par to kaut ko jaunu) .

1. uzdevums. Apskatīsim sakāmvārdos vārdus ar b

Kāda ir ь loma vārdos:tumsa, mācīšanās, klausieties (kartes uz tāfeles)

Norādiet gramatiskās nozīmes.

Studenti paskaidro, kā zīme darbojas. Blakus katram vārdam ir pievienota kartīte, uz kuras norādīts zīmes darbs.

tumsa – b ir līdzskaņa maiguma rādītājs.

pētījums – ь – dalīšana.

klausies – ь – vārda gramatiskās formas rādītājs.

Kopsavilkums: b zīme var izpildīt vārdos3 darbi :

Norādiet iepriekšējā līdzskaņa maigumu;

Brīdināt par skaņas [th’] parādīšanos pēc līdzskaņas skaņas pirms patskaņa;

Veiciet gramatikas darbu (norāda nenoteikta forma darbības vārdi).

es V. Problēmas izklāsts.

Situācijas radīšana, kas noved pie mācību uzdevuma formulēšanas.

Kurā grupā jūs rakstīsit vārdu?runa ? Kāpēc tajā ir ierakstīta zīme? Vai darbības vārdos b norāda tikai gramatisko iezīmi? Noskaidrosim no Zināšanu grāmatas(6. slaids)

Koncentrējieties uz ekrānu.

Izlasi vārdus:

ZOBENS

RUDZI

DUŠA

ZIRGA aste

RUNA

SPĒKS

NAZIS

LUKSUS

Leksiskā nozīme, kādus vārdus jūs nesaprotat?

(Iespējamās grūtības: greznība - bagātība, "spožums"; kosa - zālaugu augs; spēks - spēks, spēks.)

Pajautāsim Zinību grāmatai, kas ir kosa utt.)(slaidi )

Kāda runas daļa ir šie vārdi? (tie ir lietvārdi )

Pierādiet, ka tie ir lietvārdi.

Kā viņi ir līdzīgi? Kas vēl viņiem kopīgs? (lietvārdi cipari ar svilpienu beigās).

Puiši, ievērosim vārdusZOBENS UN RUNA (kartes)

Saki vārduruna ).

Saki vārduzobens . Iezīmējiet pēdējo skaņu. Aprakstiet pēdējo skaņu. (Skaņa – līdzskaņa, blāvi, nepāra, šņācoša, maiga ).

Tieši tā, skaņa [CH"] vienmēr ir maiga. Vai b ir nepieciešams, lai norādītu līdzskaņa [CH"] maigumu?

Bet kāpēc tad b ir rakstīts vienā vārdā, bet ne citā?

- Šodien mēs centīsimies atbildēt uz šo jautājumu.

Lasīsim, kā mācību grāmatas autori formulē šo tēmu (Atvērt tēmu, izlasiet sadaļas nosaukumu 109. lpp.).

(7.–8. slaids)

Kas tev šodien jāmācās? (Mums jāiemācās atpazīt un atšķirt vārdus, kuros pēc šņākošā vārda ir rakstīts b. ).

Protams, mācību grāmata palīdzēs atbildēt uz šo jautājumu, bet man šķiet, ka mēs to varam izdarīt paši, jo esam pētnieki...

V. Bērnu jaunu zināšanu atklāšana.

Tātad vēlreiz aplūkosim šos vārdus.(9. slaids)

Mēs esam noteikuši, ka šie vārdi ir lietvārdi, vienskaitlī tie beidzas ar svilpošu skaņu.

Kādi ir šie lietvārdi? (m.r. un f. r .). Kā pareizi noteikt lietvārda lomu?

Sakārtojiet lietvārdus divās kolonnās:

sievišķīga pirmajā kolonnā,

vīrišķais - otrajā kolonnā.

Kurš vēlas strādāt valdē? (2 bērni strādā pie tāfeles, pārējie raksta vārdus burtnīcās).

Pierādi savu izvēli.

Rakstītajos vārdos pasvītrojiet burtus, kas apzīmē šņākšanas skaņas, ar divām rindiņām, b - ar vienu rindiņu. (Izcēlums).

Šādi tiek apzīmēta šī pareizrakstība.

Lūdzu, ņemiet vērā, kādi lietvārdi b ir rakstīti aiz sibilanta?

Secinājums : Mīksto zīmi pēc šņākošiem lietvārdiem beigās raksta tikai sieviešu dzimtes lietvārdos vienskaitlī. h., vīriešu dzimtes lietvārdos ar šņākošu “b” beigās zīmi neraksta. Šī ir pareizrakstība.

Pārbaudīsim, vai mūsu secinājumi ir pareizi? Atveriet 174. uzdevumu, pievienojiet vārdus iesāktajām kolonnām. (izskaidro vārdu "plīša" un "tuksnesis" nozīmi)(10. slaids) Plīša pāļu audums. To izmanto apģērbu šūšanai un apdarei, mēbeļu mīkstināšanai, gultas pārklāju, aizkaru u.c.

Tuksnesis , -es, sieviete Neapstrādāts ar zālājiem un nelieliem krūmiem aizaudzis zemes gabals.

Apvienojot savus secinājumus, formulējiet noteikumu: kad tas tiek rakstīts pēc sibilantiem lietvārdos?

Salīdzināsim to ar definīciju mācību grāmatā. (lasīt sev un skaļi11. slaids )

Tas nozīmē, ka b ir arī lietvārdu sieviešu dzimtes rādītājs.

VI. Fiziskās audzināšanas minūte (12. slaids)

Mēs smagi strādājām - atpūtāmies,

Tas ir nepieciešams, bez šaubām.

Kopā mēs ātri piecelamies,

Iesim cauri kustībām.

(mūzikas skaņas).

VII . Darbs pie noteikumu teksta. Darbības metodes praktizēšana.

Algoritma konstruēšana pareizrakstības problēmas risināšanai.

1 . - Mēs atbildēsim uz jautājumiem:(13. slaids)

1. Ar kādu jaunu pareizrakstību esat saskāries??

2. Kā atrast šīs rakstības vietu vārdā? (Vārda beigās vai lietvārda beigās tiek dzirdama svilpojoša skaņa, rakstīts burts ch, sch, zh, sh. Tas nozīmē, ka aiz tā ir pareizrakstība. )

3. Kas ir galvenais rakstīšanas izvēlē? (Lietvārda dzimums .)

4. Kurš no trim gadījumiem, jūsuprāt, ir piemērots, lai izskaidrotu, kāpēc b ir rakstīts lietvārdos? ( Izrādās, ka ne tikai darbības vārdos b norāda uz gramatisko pazīmi, bet arī lietvārdos; tas norāda dzimumu)

Praktiskais darbs (175. uzdevums mutiski)

Tagad ir pienācis laiks likt lietā savas zināšanas par b darbu. Atrodi 175. uzdevumā vārdus, kas veic pirmo (2, 3) darbu b. Nosauciet tos.

Kas jādara?

Kāda ir b loma vārdos?

Secinājums:

Lai gan b neapzīmē skaņu, tas ir ļoti svarīgs un strādīgs burts.

2 . Algoritma sastādīšana.

Kā rīkoties, lai noteiktu, vai lietvārda beigās pēc sibilantiem vajadzētu vai nevajadzētu rakstīt burtu b? Izveidosim darbību algoritmu.

Kur, ar kādu jautājumu sāksim strādāt? (Vai vārda beigās dzirdu šņākšanu? Vai tas ir lietvārds?) (Jā vai nē.)

Ja atbilde ir nē, kādu secinājumu mēs izdarām? (Šīs pareizrakstības šeit nav .)

Ja atbilde ir jā, ko mēs nosakām tālāk? utt.

Tiek apkopots algoritms.(14. slaids )

Tas pats algoritms ir uz katra galda.

VII I. Apgūtā nostiprināšana.

Darbs atkal pulcējas,

Netērē savu laiku,

Zināšanu grāmata piedāvā

“Piespraust lapu” mums.(15. slaids)

1. Darbs grupās.

Spēle "Atrast draugus" . Darbs ar signālu kartēm.

Ja vārds ir draudzīgs ar b, mēs paceļam signāla karti, un ja nē, tad mēs parādām otru pusi. Un, lai padarītu šo darbu dzīvīgāku, mēs darīsim tā: ja redzat sievišķo vārdu, tad meitenes pieceļas, un, ja vīrišķīgs vārds, tad zēni. (Bērni skaidro lietvārdu rakstību).Slaidi .

Uzmanība pret ekrānu (bumba_, maijpuķīte_, plīts_, atslēga_, sīkums_, daudz mākoņu_ - daudzskaitlis, sieviete)

(puiši, kuri uzrādīja nepareizo karti pierāda savu izvēli).

Labi, labi darīts! Jūs visi paveicāt uzdevumu!

Secinājums: tiek ietekmēta b rakstība pēc sibilantiem lietvārdu beigāsģints Unnumuru.

2. Darbs pie kartēm ar daudzlīmeņu uzdevumiem (skolēnu izvēle).

- Vai visi saprata nodarbības tēmu?

Atbildiet ar dažiem vārdiem

No jūsu dažādu krāsu kartēm.

Galvenais ir atcerēties likumu!

(slaids)

    Ja uzskatāt, ka esat ļoti labi sapratis tēmu, ņemiet sarkano kartīti (šeit nepieciešamas zināšanas arī par citām tēmām).

Vingrinājums - atlasiet lietvārdus ar sibilantu beigās, kas pēc nozīmes ir tuvu vārdiem, izcelt pareizrakstību un norādīt dzimumu.

Karte Nr.2 (augsts līmenis).

Uzdevums: Izvēlieties lietvārdus ar sibilantiem, kas pēc nozīmes ir tuvi vārdiem

beigās. Atzīmējiet pētītās pareizrakstības un nosakiet dzimumu.

Ārsts, draugs, tumsa, sargs, varonis.

Ja domājat, ka saprotat tēmu, bet joprojām nedaudz šaubāties par sevi, izmantojiet zaļo karti.

Vingrinājums - no šiem vārdiem veidojiet vienskaitļa lietvārdus, izceliet pareizrakstību un norādiet dzimumu.

Karte Nr.3 (vidējais līmenis).

Uzdevums: no šiem vārdiem izveidojiet vienskaitļa lietvārdus.

Atzīmējiet pētītās pareizrakstības un nosakiet dzimumu.

Dziedināt, draudzīgs, nakts, sargs, spēcīgs.

    Bet, ja domājat, ka vēl neesat pilnībā sapratis, ņemiet zilo karti.

Vingrinājums - rakstiet vienskaitļa lietvārdus. Izvēlieties pētīto pareizrakstību un nosakiet dzimumu.

Karte Nr.1 ​​(zems līmenis).

Uzdevums: uzrakstiet šos lietvārdus vienskaitļa formā. Atzīmējiet to, ko esat studējis

pareizrakstību, nosakiet dzimumu

Ārsti, biedri, naktis, sargi, stipri vīri.

Padomā un paņem kartiņu ar uzdevumu, ar kuru noteikti vari tikt galā.

(Aizpildiet piezīmju grāmatiņā un pārbaudiet darbu).(slaidi)

Mēs tajā pašā laikā pārbaudīsim. Lai gan veicāt dažādus uzdevumus, atbildēm jābūt vienādām.

Kāds bija pirmais lietvārds, ko uzrakstījāt? Paceliet rokas, ja jūtaties tāpat. Pajautāsim Zinību grāmatai.

Kā tu uzrakstīji šo vārdu? Ko mums pateiks Zināšanu grāmata?

(Pareizās atbildes:ārsts, biedrs, nakts, sargs, spēkavīrs ).

Kurš paveica uzdevumu bez kļūdām? Labi darīts!

IX . Vispārināšana.

Laiks veikt inventarizāciju

Vai bērniem nodarbība bija noderīga?

- Cienījamie pētnieki! Kādu atklājumu tu šodien izdarīji? (Noteikums mīkstas zīmes rakstīšanai pēc šņākšanas.)

Tātad, kad b ir rakstīts lietvārdu beigās aiz sibilantiem?

X . Mājas darbs. Atzīmju veidošana.

(slaids)

Krustvārdu mīkla ar uzdevumu - mājas spēle,

Tajā jums palīdzēs vairākas mīklas,

Izvēlieties vārdus, kas saistīti ar galveno —

Jūsu piezīmju grāmatiņas būs kārtībā.

Mājās iesaku atrisināt krustvārdu mīklu ar uzdevumu.

Mīklas.

Ja tas ir labi uzasināts,

Viņš visu sagriež ļoti viegli. (Nazis).

Pīle jūrā, aste uz žoga. (Kausiņš).

Ziemā ēd malku un vasarā guļ. (Cept).

Slēpjas zem grīdas, baidās no kaķiem. (Pele).

Uzdevums: saskaņot ar atslēgvārds vārdus ar vienu sakni, izveidojiet ar to teikumu.

Izpildot mājasdarbs tev lieliska palīdzība sniegs noteikumu – algoritmu.

Šodien nodarbībā aktīvākie bija...... Pareizi atbildēja un saņēma atzīmes “5”.

XI . Atspulgs.

Šodien es redzēju tavās acīs zinātkāres un zinātkāres dzirksti. Es vēlētos novēlēt, lai šī gaisma nepazūd gadu gaitā un atklājumi, ko jūs katru dienu veicat kopā ar skolotājiem, palīdzētu jums pārvarēt visas mācību grūtības.

(slaids)

Lai mācības tev nekļūtu par tumsu un zināšanu gaisma izgaismo tavu ceļu, izmantosim zvaigznes, kas gulstas uz taviem galdiem. Tās ir dažādas krāsas. Izvēlieties atbilstošo zvaigznīti:

Ja nodarbība bija interesanta un viegla, ņemiet dzelteno (spilgtāko).

Ja reizēm bija grūtības, šaubas – rozā.

Ja nesaproti tēmu - zils.

(Bērni rāda zvaigznes.)(slaids)

Paskaties. Cik dzelteno zvaigžņu ir?

Es ļoti priecājos, ka šī nodarbība jums bija interesanta un izzinoša.

Paldies visiem par jūsu darbu! Es novēlu jums veiksmi!

Vārdu krājums un loģiskie vingrinājumi:
-Aizstāt ar vienu vārdu, rakstīt vārdus saskaņā ar pareizrakstības likumu b, noteikt dzimumu, pasvītrot b.
Melnais putns, gaidāmā pavasara vēstnesis (Rook)
Futbola sacensības (mačs)
Priekšmets, ar kuru Emelya jāja (plīts)
Jūs nevarat atvērt slēdzeni bez tās (atslēga)
To nēsā lietū (apmetnis)
Mazs bērns (mazulis)
Mednieka upuris. (Spēle)
Nakts vidus. (Pusnakts)
Visas preces zirgu iejūgšanai. (Iekabes)
Kluss, bezvēja laiks. (Klusums)
Maza nauda. (Sīkums)

\ \ Pamatskolas skolotājiem

Izmantojot materiālus no šīs vietnes - un banera izvietošana OBLIGĀTA!!!

Krievu valodas stundas izstrāde 3. klasē par tēmu: "Mīksta zīme lietvārdu beigās pēc šņākšanas."

Nodarbību izstrādāja: Gaļina Vasiļjevna Basova, sākumskolas skolotāja, Oktjabrskas vidusskola, Manturovskas rajons, Kostromas apgabals

Nodarbība #16

Temats: Mīksta zīme lietvārdu beigās aiz sibilantiem.

Nodarbības mērķi:

  • Padziļināt skolēnu zināšanas par mīkstās zīmes kā lietvārdu sieviešu dzimtes indikatora funkcijām;
  • Radīt organizatoriskos un saturiskos apstākļus kritiskās domāšanas attīstībai bērnos.

Aprīkojums: kartītes ar tekstu.

Apskatiet nodarbības epigrāfu.

Lūdz patiesas zināšanas Mīksta zīme pēc čaukstošajiem.

Par ko būs nodarbība? (mīkstās zīmes pareizrakstība pēc sibilantiem)

Nodarbības tēmu uzrakstīšu uz tāfeles.

Mīkstas zīmes pareizrakstība pēc šņākšanas...

Es to nepabeidzu, jūs varat to izdarīt pats.

Minūte rakstītprasmes.

Uz tāfeles ir uzrakstīti vārdi: klade, mētelis, slidas, kartupeļi, zvirbuļi.

Izlasi šos vārdus. Atrodiet līdzības starp tām. (Šo vārdu krājuma vārdi. Visos vārdos ir mīksta zīme. Visi vārdi ir lietvārdi.)

Kāda ir atšķirība starp šiem vārdiem? (Šeit lietvārdi ir vienskaitlī un daudzskaitlī. Mīkstā zīme ir vārda vidū un beigās.)

Jūs pats izveidosit rakstzīmju ķēdi. Šim nolūkam izmantojiet lietvārdu pirmos burtus. daudzskaitlis un mīksta zīme, kurai jāparādās aiz katra līdzskaņa. Kādu ķēdi tu dabūji?

Ak, o, o, o

Es.Zvanu.

1.Individuālie uzdevumi.

Padomājiet par to, ko zināt par mīkstās zīmes pareizrakstību.

2. Pāru darbības.

Apmainīties ar informāciju, apspriesties.

3. Pierakstīsim uz tāfeles tabulā visu, ko zināt par tēmu.

II.Izpratne.

Pamatojoties uz visu jūsu informāciju, mēs jums sastādīsim diagrammu:

Fizik. tikai minūti.

III Pārdomas.

Problemātisks jautājums.

Vai visi ir pareizrakstības gadījumi b vai mēs to pierakstījām?

"Lasīšana ar piezīmēm."

Katram no jums ir kartīte ar tekstu. Teksts būs jums jaunu informāciju. Jūs varat veikt piezīmes virs vārdiem ar b. Pazīstams "v" - jau pazīstams, "+" - tas man ir jaunums

Pēdējie ziedi. Kārtējā salna nakts. No rīta es redzēju jaunu ziloņu grupu. Uz vienas no tām uzsēdās kamene. Es izvēlējos zvanu. Kamene palika sēžot. Es nokratīju kameni. Viņš nokrita. Es to noliku zem karsta stara, tas atdzīvojās un lidoja. Un sarkanā spāre pa nakti kļuva nejūtīga uz vēža kakla. Un sienāži iekšā milzīgs skaits sāka izkrist no manām kājām. Un viņus atdzīvināja saules stars.

  • - Kādus vārdus tu izteici v?
  • – Kas tev bija jauns?
  • – Jūs uzzinājāt, ka ir vēl viena vārdu grupa, kuras beigās ir rakstīta mīksta zīme.
  • - Par ko tu gribi zināt? Ierakstīsim šos vārdus tabulas ailē "X".
  • - Kur mēs par to varam uzzināt?

Klausieties dzejoli:

Lai zinātu, kā rakstīt, jums ir jānosaka dzimums. Ja dzimums ir sievišķīgs, tad jāizmanto zīme Mīksts. Un tad mēs rakstām rudzus, peli, cepeškrāsni, sausumu un jaunību. Ja vārdam ir vīrišķā dzimte, nav nekādas zīmes! Un tad rakstiet: kalach, doctor, baby, garage and rook!

Ko mēs varam secināt?

Secinājumi nāk.

Mēs izlasām noteikumu 170.-171. lpp. un izpildām vingrinājumu mutiski. 450.

Pievienojam nodarbības tēmu.

Atgriezīsimies pie sava galda. Kur likt sieviešu dzimtes lietvārdus ar sibilantiem beigās?

IV Pārdomas.

Aizstāt frāzes ar vienu vārdu. Pierakstiet tos savā piezīmju grāmatiņā (skolotājs lasa).

  • 1. tuvs draugs, draugs
  • 2. persona, kas ārstē slimus cilvēkus
  • 3.maza nauda
  • 4. daļa dienas no vakara līdz rītam
  • 5.jaunieši
  • 6.ūdensizturīgs, viegls apģērbs pret lietu

Pārbaude: nosauciet lietvārdus ar b. kāpēc tu to uzrakstīji?

V. Mājas darbs: pēc izvēles - vingrinājumi 452, 453, 454. Apgūstiet noteikumu.

Šodien klasē iemācījos...

Pats interesantākais bija...