GCD kopsavilkums vecāko zīmēšanas grupā “Dymkovskaya Sloboda (ciems)” (Kolektīva kompozīcija). Nodarbības par vizuālo mākslu vecākās grupas “Dymkovo rotaļlieta” kopsavilkums

Pašvaldības valsts pirmsskola izglītības iestāde « Bērnudārzs Nr. 17"

Abstrakts

(Kolektīvs sastāvs)

Mākslinieciskā un estētiskā attīstība + kognitīvā attīstība+ sabiedrisks un komunikabls

Mērķis: Attīstīt bērnos interesi par zirgaudzētāja profesiju.

Uzdevumi:

Izglītojoši: Iepazīstināt bērnus ar zirgaudzētāja profesiju un viņa darba aktivitātēm.

Nostiprināt bērnu zināšanas par Dymkovo rotaļlietām un Dymkovo glezniecību.

Attīstošs: Attīstīt estētisko uztveri, tēlainas idejas, krāsu un kompozīcijas izjūtu.

Izglītojoši: Izkopt precizitāti darbā ar akvareļiem, estētisko gaumi, mīlestību pret tautas lietišķo mākslu.

Materiāls un aprīkojums: ilustrācijas, kas attēlo Dimkovas zirgu , zirga papīra silueti, galdi, kuros attēloti Dymkovo glezniecības elementi, liela papīra lapa kompozīcijas attēlošanai. Zīmējumi - rakstu varianti uz rotaļlietām, guašas krāsām, otām, kulbām, salvetēm, ūdens burciņām.

Priekšdarbs: sarunas par Dymkovo rotaļlietu, par raksta iezīmēm, kompozīciju, krāsu salikumu, dekoratīvās un lietišķās mākslas priekšmetu apskati, Dymkovo gleznas zīmēšanas elementiem. Dzejoļu apgūšana par tēmu.

Vārdu krājuma darbs: Zirgaudzētājs, stallis, apmetne, krāsošana.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Pašvaldības valsts pirmsskolas izglītības iestāde "17.bērnudārzs"

Abstrakts

Tiešās izglītības aktivitātes vecākā grupa

Tēma: Zīmējums “Dimkovas apmetne (ciems)”

(Kolektīvs sastāvs)

Izglītības joma: integrācija izglītības jomās Mākslinieciskā un estētiskā attīstība + kognitīvā attīstība + sociālā un komunikatīvā

Mērķis: Attīstīt bērnos interesi par zirgkopja profesiju.

Uzdevumi:

Izglītojoši: Iepazīstināt bērnus ar zirgaudzētāja profesiju un viņa darba aktivitātēm.

Nostiprināt bērnu zināšanas par Dymkovo rotaļlietām un Dymkovo glezniecību.

Attīstošs : Attīstīt estētisko uztveri, tēlainas idejas, krāsu un kompozīcijas izjūtu.

Izglītojoši : Izkopt precizitāti darbā ar akvareļiem, estētisko gaumi, mīlestību pret tautas lietišķo mākslu.

Materiāls un aprīkojums: ilustrācijas, kas attēlo Dimkovas zirgu, zirga papīra silueti, galdi, kuros attēloti Dymkovo glezniecības elementi, liela papīra lapa kompozīcijas attēlošanai. Zīmējumi – rakstu variācijas uz rotaļlietām, guašas krāsām, otām, ķekatām, salvetēm, ūdens burciņām.

Priekšdarbs: sarunas par Dymkovo rotaļlietu, par raksta iezīmēm, kompozīciju, krāsu salikumu, dekoratīvās un lietišķās mākslas priekšmetu apskati, Dymkovo gleznas zīmēšanas elementiem. Dzejoļu apgūšana par tēmu.

Vārdu krājuma darbs:Zirgaudzētājs, stallis, apmetne, krāsošana.

MEZGLA PĀRSKEDĪBA:

1. Organizatoriskais moments.

Mīklas lasīšana

Kurš skrien ātrāk par vēju?

Putekļi virpuļo no nagiem,

Zīda krēpes cirtas,

Vai ir skaļš kaimiņš?

(zirgs)

2. Ievaddaļa.

Skolotājs uz tāfeles parāda ilustrācijas, kurās attēloti zirgi:

Tas nav skaidrs. Es jau ilgu laiku mēģināju rast atbildi uz vienu jautājumu. Skatos šīs bildes un neko nesaprotu. Kā šie dzīvnieki, neskatoties uz viņu smago darbu, var palikt tik skaisti un kopti? Puiši, vai jūs zināt, kā viņi to dara? Paskaties uz viņiem. Varbūt jūs varat kaut ko saprast? (Bērni skatās zirgu ilustrācijas.)

3. Galvenā daļa.

Pedagogs: Mēs nācām ar tevi uz zirgu pagalmu. Tieši šeit mums vajadzētu atrast atbildi uz mūsu jautājumu, kurš palīdz zirgam izskatīties tik skaisti. Šeit mēs redzam ne tikai skaistus dzīvniekus, bet arī tos, kas par tiem rūpējas, kā cilvēki strādā, lai dzīvnieki neslimotu. Viņi strādā zirgu pagalmā zirgaudzētāji. Viņi ir tie, kas rūpējas par dzīvniekiem ar mīlestību un rūpēm. Zirgi tiek pabaroti, laicīgi izvesti pastaigās, iztīrīti staļļi. Pēc pastaigas viņi uzmanīgi noņem zirgam iejūgu, notīra un izķemmē kažokādas un krēpes, kā arī dzirdina zirgus. Viņi aizved viņu uz dīķi, lai viņu nomazgātu. Zirgkopis zinakā pareizi ķemmēt un tīrīt zirgu, kad to barot un laistīt.

Kādus produktus zirgaudzētājs izmanto dzīvnieku kopšanai?

Ļaujiet mums kā dāvanu zirgaudzētājiem par viņu smago darbu skaisti uzzīmēt izgrieztu papīra zirga figūriņu, kā viņi to dara Dymkovo ciemā, un pēc tam izveidosim vispārēju attēlu "Dymkovskaya Sloboda" (ciemats, ciems kur audzē zirgus). Paskatieties uzmanīgi un pastāstiet man, lūdzu, kādus elementus Dymkovo mākslinieki izmanto, lai krāsotu savas rotaļlietas? (Bērnu atbildes)

Fiziskās audzināšanas minūte.

Zirgs mani gaida uz ceļa

Nagi pie vārtiem, (sit pa grīdu)

Krēpes spēlē vējā

Sulīgs, pasakaini skaists. (Pagriež galvu pa kreisi un pa labi)

Es ātri uzkāpšu seglos.

Es neiešu, es lidošu. (lēkšana)

Tur aiz tālās upes

Es pamīšu visiem. (Pavicinot rokas)

Apskatīsim Dymkovo glezniecības elementus. Ar kādiem elementiem zirgs ir dekorēts? (apļi un punkti). Kā elementi atrodas uz zirga (gar ķermeni, horizontālās rindās). Kādā krāsā ir nokrāsotas krēpes?

Pedagogs: Kurš man uz tāfeles parādīs, kā mēs pielietojam glezniecības elementus?

Un kurš rādīs otru elementu?

Tagad visi kopā paņemsim pareizās otas un parādīsim šos elementus gaisā.

Pedagogs: Tagad visi kopā sāksim izrotāt savu zirgu. Vispirms krāsojam krēpes, nagus, asti un daļu purna. Kādā krāsā man vajadzētu krāsot? (melns). Ko tad mēs darīsim? (piemērot modeļus)

Pedagogs: Tagad mēs esam pabeiguši izrotāt zirgus. Tagad apskatiet savus zīmējumus. Kura zīmējums tavuprāt ir visskaistākais? Zirgaudzētājiem patiks mūsu zirgi.

Kad izstrādājumi ir gatavi, bērni kopā ar skolotāju izliek figūriņas liela lapa papīrs, veidojot kopējo kompozīciju.

4. Noslēguma daļa

Nodarbības beigās kopā apbrīnojiet kopējo kompozīciju. Pastāstiet to bērniem brīvais laiks attēlu var papildināt, ja viņiem ir interesanti priekšlikumi.


Rotaļlieta Dymkovo ir viena no vecākajām mākslinieciskajām amatniecībām Krievijā. Tā pastāv jau vairāk nekā 400 gadus un joprojām nav zaudējusi savu popularitāti. Gluži pretēji, tas gūst nepārtrauktus panākumus gan mūsu valstī, gan tālu aiz tās robežām. Zvejas dzimtene ir Kirovas pilsēta (agrāk Vjatka un Khlynov), vai drīzāk Dymkovskaya Sloboda, kas tagad ir daļa no pilsētas.

Leģenda

Ir leģenda, ka zvejniecības izcelsme ir saistīta ar seno laiku notikumiem. Kādu nakti divi draudzīgi karaspēki satikās netālu no pilsētas un, tumsā viens otru neatpazinuši, stājās kaujā. Šajā nejaušajā cīņā gāja bojā daudzi cilvēki. Kopš tā laika tradīcija katru pavasari sāka svinēt mirušo bēru svētkus. Laika gaitā šis stāsts tika aizmirsts. Svētki, zaudējuši savu traģisko nozīmi, izvērtās par masu tautas svētki- svilpošanas jeb svilpošanas svētki, kuros bija paredzēts svilpot un mest krāsotas māla bumbiņas.

Zvejas rašanās

Dimkovas apmetnes likteni noteica ikgadējais pieprasījums pēc māla svilpieniem un krāsotām bumbiņām, kā arī paša keramikai piemērota māla atradnes. Pamazām attīstījās īpašas tēlniecības un gleznošanas tehnikas, kas vietējās rotaļlietas padarīja atpazīstamas un pieprasītas.

15.-16. gadsimtā, kad parādījās tautas rotaļlieta Dymkovo, slāvu pagāniskās idejas zaudēja lielu daļu no savas nozīmes. Rotaļlietas vairāk agrīnais periods bija ārkārtīgi vienkāršas formas, jo tika ņemts vērā to noteicošais faktors svēta nozīme. Līdz ar pirmskristiešu rituālu un rituālu atmešanu rotaļlietu formas sāka mainīties, iegūstot izsmalcinātību un skaistumu.

Mūsdienās pazīstamā Dymkovo rotaļlieta atspoguļo krievu valodu dzīve XIX gadsimtā. Vēlāk parādījās attēli ar dāmām un kungiem, kas vicinās ar grezniem tērpiem. Neskatoties uz to, meistari rūpīgi saglabā tradīcijas un tehnikas, kas attīstījās šīs mākslas dzimšanas laikā.

20. gadsimta sākumā Dymkovo zvejniecība tika praktiski zaudēta. Palika tikai viena iedzimta amatniece, kas turēja rotaļlietu izgatavošanas un apgleznošanas tradīcijas - A. A. Mezriņa. Pateicoties viņai un māksliniekam A. I. Denipinam, pirmajam Dymkovo mākslas pētniekam, amatniecība tika atjaunota 30. gadu sākumā. Ap Denipinu un Mezrinu koncentrējās entuziastu grupa, no kuriem lielākā daļa bija saistīti ģimenes saites. Ar viņu pūlēm Dymkovo rotaļlieta atguva savu agrāko slavu.

Amatniecība dzīvo ne tikai tradīciju saglabāšanas, bet arī jaunu stāstu rašanās dēļ. To sauc par dabisko attīstību. 20. gadsimta 20.–30. gadu amatnieces ievērojami bagātināja Dymkovo rotaļlietu attēlu komplektu.

A. A. Mezriņa diezgan stingri ievēroja tradicionālos tēlniecības un gleznošanas noteikumus. E. A. Koškina padarīja populārus grupu skaņdarbus. Īpaši slavens ir viņas darbs “Dymkovo Rotaļlietu tirdzniecība”, kas tapis starptautiskajai izstādei Parīzē 1937. gadā. E. I. Penkina pievērsa uzmanību ikdienas prozas priekšmetu attēlošanai, un O. I. Konovalova (amatnieces Mezrinas meita) ir pazīstama ar mīlestību attēlot dzīvniekus.

Attēli un stāsti

Neskatoties uz ārējo vienkāršību, Dymkovo rotaļlieta ir ļoti tēlaina un izteiksmīga. Vēsture glabā attēlus no pirmajiem Dymkovo amatnieču izstrādājumiem, kas bija vairāk tradicionāli nekā dekoratīvi. Mūsdienu rotaļlietas ir daudzveidīgākas un mākslinieciskākas. Amata piekritējiem patīk atkārtot, ka nav divu vienādu figūriņu. Tomēr visu to sugu daudzveidību var iedalīt piecās galvenajās grupās:

TipsSavienojumsApraksts
Sieviešu attēliDāmas, medmāsas, modesistas, ūdensnesēji, auklītes ar mazuļiem uz rokām.Figūras ir statiskas, ar lielām galvām, kas dekorētas ar kokoshnikiem vai modernām cepurēm. Viss izskats pauž cieņu un varenību.
Vīriešu attēliKavalieri.Tie ir mazāki pēc izmēra un pieticīgāki pēc izskata izskats nekā sieviešu tēli. Kā likums, tie ir attēloti jāšanas dzīvnieki.
DzīvniekiSākotnēji rotaļlietām bija totēma dzīvnieku forma: lācis, auns, brieži, kaza. Taču ar laiku sortimentā parādījās arī mājdzīvnieki.Visiem dzīvniekiem ir paceltas galvas un īsas, plaši izvietotas, stabilas kājas. Tie bieži tiek attēloti ironiskā formā: košos kostīmos un ar mūzikas instrumentiem.
PutniPīles, tītari, gaiļi.Tītari un gaiļi ir attēloti ar cirtainām, spilgti krāsotām astēm, pīles attēlotas volānos, sulīgos apmetņos.
KompozīcijasVairāku figūru grupas, kurās ir gan cilvēki, gan dzīvnieki.Daudzfigūru kompozīcijas ir ļoti daudzveidīgas, tajās attēlota Krievijas pilsētu un ciemu dzīve. Ir laivu braucieni, svētku svinības, dzīres un daudz kas cits.

Formas iezīmes

Visas Dymkovo rotaļlietas ir monolītas un pat monumentālas. Tie vienmēr paplašinās uz leju: dāmām ir pilni svārki, kungi vienmēr ir zirga mugurā, dzīvniekiem ir īsas un stabilas kājas. Šādas formas nosaka ražošanas tehnoloģija. Ir gandrīz neiespējami veidot figūras uz plānām garām kājām, jo ​​ir jānodrošina, lai tās žūšanas laikā nenoslīktu zem ķermeņa svara.

Dymkovo rotaļlietas izgatavošanas posmi

Ražošanas tehnoloģija ir diezgan vienkārša. Dymkovo rotaļlieta tiek izgatavota pakāpeniski. Galvenie posmi: modelēšana, žāvēšana un apdedzināšana, balināšana un krāsošana. Apskatīsim katru no tiem sīkāk.

Dymkovo rotaļlietu modelēšana

Dymkovo rotaļlietas ir veidotas pa daļām. Vispirms no mazgātiem taukainiem māliem, kas atšķaidīti ar smiltīm, tiek velmētas bumbiņas. dažādi izmēri. Pēc tam tos saplacina, lai iegūtu plakanas kūkas, no kurām izgatavots rotaļlietas korpuss. Vairāk nekā mazas detaļas(rokas, galvas, astes). Detaļu stiprinājuma vietas bagātīgi samitrina ar ūdeni, pēc tam šuves izlīdzina ar mitru drānu. Izlīdziniet figūru ar mitriem pirkstiem.

Piemēram, dāmas veidošana sākas ar konusa formas svārku modelēšanu. Tam piestiprināts rumpis ar nedaudz iegarenu kaklu. Bumbiņa, kas attēlo galvu, ir piestiprināta pie kakla. Nedaudz zemāk atrodas desa, no kuras ar uzmanīgām kustībām tiek izgatavotas jostasvietā saliktas rokas. Pēc tam ir pienācis laiks saģērbt rotaļlietu. Viņai tiek uzdāvināta no savītiem pušķiem veidota frizūra, cepure vai kokošņiks, pār pleciem tiek uzmesta rakstaina šalle vai uztaisīta jaka ar pufīgu apkakli un piedurknēm. Un visbeidzot sievietei tiek iedota rokassomiņa, suns vai bērns.

Dymkovo zirga rotaļlieta sastāv no sekojošās daļas: cilindrisks korpuss, četras īsas konusveida kājas, izliekts kakls, pārvēršas iegarenā purnā. Pēc tam, kad rotaļlietas pamatne ir gatava, to papildina ar krēpēm, asti un mazām ausīm.

Žāvēšana un apdedzināšana

Pirms apdedzināšanas katrai Dymkovo rotaļlietai ir jāiziet žāvēšanas posms, kura ilgums ir atkarīgs no figūriņas izmēra, kā arī no telpas īpašībām (mitrums, gaisa temperatūra utt.). Vidēji šis posms ilgst no 2-3 dienām līdz 2-3 nedēļām.

Pēc tam ir pienācis laiks šaušanai. Iepriekš tas tika ražots krievu krāsnī uz dzelzs cepešpannas, kas novietota tieši virs malkas. Rotaļlietas tika uzkarsētas un pēc tam atstātas krāsnī atdzist. Tagad apdedzināšanai tiek izmantotas speciālas elektroiekārtas, kas šo procesu padarījis mazāk darbietilpīgu un bīstamu.

Balināšana

Pēc apdedzināšanas cepeškrāsnī rotaļlieta kļūst sarkanbrūna, tāpēc pirms rakstu uzklāšanas tā tiek izbalināta. Šim nolūkam no krīta pulvera un piena sagatavo īpašu šķīdumu. Kad piens saskābst, šis šķīdums sacietē, veidojot vienmērīgu kazeīna slāni uz rotaļlietas virsmas.

Daudzi mēģinājumi mainīt balināšanas sastāvu un uzklāšanas metodi nedeva pozitīvus rezultātus. Tonis izrādījās dzeltenīgs, un tekstūra bija nevienmērīga, tāpēc balināšana joprojām tiek veikta tāpat kā pirms vairākiem gadsimtiem. No šīs tehnoloģijas atsakās tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, bērnu radošumā, kad amatniecību veido junioru grupa. Šajā gadījumā Dymkovo rotaļlieta ir krāsota ar parasto guašu.

gleznošana

Pēc tam, kad balināšana nožūst, sākas krāsošanas posms - vienkāršu modeļu uzklāšana spilgtas krāsas. Krāsu izvēle ir maza: zila, oranža, zaļa, brūna, dzeltena, sārtināta. Papildu krāsas var iegūt, atšķaidot galvenās ar krītu. Tātad, izceltā zilā un aveņu krāsa dod attiecīgi zilu un rozā krāsu.

Tā vietā, lai vecās dienās viņi izmantoja otas koka irbulīši ar lina atloku aptinumu. Tāpēc rotājums bija ārkārtīgi vienkāršs: taisnas vai viļņotas līnijas, apļi, dimanti utt. Pašlaik amatnieces izmanto otas, kas izgatavotas no kolinska vai seska.

Starp citu, tie pievieno krāsu jēla ola. Tas padara krāsas piesātinātākas un piešķir figūrai spīdumu. Visbeidzot, rotaļlieta ir dekorēta ar zelta lapu. No tā izgrieztas ģeometriskas formas tiek pielīmētas uz dāmu cepurēm un apkaklēm, dzīvnieku ausīm vai ragiem. Tas padara Dymkovo rotaļlietu īpaši svinīgu. Fotogrāfijas ne vienmēr var atspoguļot to krāšņumu.

Glezniecība, kā likums, tiek pielietota saskaņā ar noteiktu modeli. Cilvēku sejas izskatās diezgan vienmuļas. Vaigi un mute ir apzīmēti ar tumšsarkanu krāsu, uzacu arkas un apaļas acis ir uzzīmētas ar melnu krāsu. Mati galvenokārt ir krāsoti tumša krāsa: melns vai brūns. Krekli un cepures ir izgatavoti vienkrāsaini, un dāmu svārki un dzīvnieku ādas ir pārklātas ar ornamentiem virs balta.

Ornaments

Visas rotaļlietas ir dekorētas ar stingriem ornamentiem, kas izgatavoti no ģeometriskās formas: apļi, svītras, šūnas, dimanti un zigzagi. Amatnieces iepriekš nedomā paraugu. Tas dzimst krāsošanas procesā, atkarībā no figūras formas un izmēra. Tāpēc ir vispāratzīts, ka savienojums starp dekoru un pamatni ir nesaraujams, un nav iespējams atrast divas identiskas rotaļlietas.

Neskatoties uz apzināto ornamenta vienkāršību, tas ir ļoti simbolisks un attēlo krievu tautai svarīgus jēdzienus. Tādējādi viļņota līnija ir saistīta ar upi vai ūdeni plašā nozīmē, šūnas, kuras veido krustojošās līnijas, atgādina mājas vai akas karkasu, bet aplis ar punktu centrā ir saules un citu debesu simbols. ķermeņi.

Mākslas stundās apgūt “dūmu”.

Mūsdienās visās Krievijas skolās un bērnudārzos, bērnu radošuma studijās tiek pētīta Dymkovo rotaļlieta. Šīs zvejniecības vēsture ir cieši saistīta ar mūsu valsts vēsturi. Pašas figūras un tās aptverošās gleznas atspoguļo krievu tautas dzīvi un uzskatus. Turklāt rotaļlietu izgatavošanas un dekorēšanas process ir pietiekami vienkāršs, lai pat mazi bērni to varētu apgūt, protams, daudz vienkāršotā veidā. Dymkovo rotaļlieta pirmsskolas vecuma bērniem, pirmkārt, ir tradicionālo ornamentu izpēte. Cītīgi zīmējot dimantus, līnijas un apļus, bērni veido interesantus zīmējumus un iepazīst savas dzimtenes kultūru.

Dymkovo rotaļlietas zīmēšana (bērniem) vai figūru veidošana Dymkovo stilā (vecākiem bērniem) ir aizraujoša nodarbe, ko bērni aizrauj ar lielu entuziasmu.

Pašreizējais zvejniecības stāvoklis

Dymkovo zvejniecībā joprojām nav masveida ražošanas. Katra rotaļlieta ir roku darbs, kas veikta saskaņā ar visiem kanoniem, kas attīstījušies gadsimtu gaitā. Katrai amatniecei ir savs atpazīstams stils, katrs izstrādājums ir unikāls un neatkārtojams. Pateicoties tam, zvejniecība nezaudē savu popularitāti.

Pandemonium svētki nav svinēti ilgu laiku, tāpēc Dymkovo rotaļlietas ir zaudējušas savu rituālo nozīmi. Tagad tie kalpo kā spilgti suvenīri un atgādinājumi par bagāta vēsture un krievu tautas kultūra.

Mūsdienās par zivsaimniecības saglabāšanu un attīstību iestājas ne tikai atsevišķi entuziasti, bet arī veselas organizācijas – komerciālas, valdības un sabiedriskās. Tā 2010. gadā Kirovas (agrāk Vjatkas) centrā, piedaloties uzņēmumam Megafon, tika uzcelts piemineklis rotaļlietai Dymkovo. Tas attēlo skulpturālu grupu ar nosaukumu “Ģimene”, kurā ietilpst dāma ar mazuli rokās, kungs, kurš spēlē ermoņiku, bērns un mājdzīvnieki.

2014. gadā Olimpiādes atklāšanā Sočos, starp citiem Krievijas mākslas dārgumiem, tika prezentēta rotaļlieta Dymkovo. Foto no ceremonijas mums atgādina, cik iespaidīga un dinamiska bija šī izrāde.

Dymkovo rotaļlietas - kopā ar citiem mākslas amatniecības veidiem - runā par krievu kultūras bagātību un oriģinalitāti.

GCD kopsavilkums par māksliniecisko un estētisko
attīstība vecākajā grupā par tēmu “Dymkovo
apmetne (ciems)"
(komandas darbs)
Izglītības jomu integrācija: kognitīvā, mākslinieciskā
estētiskā, fiziskā attīstība.
Sagatavošanas darbs: saruna par Dymkovo rotaļlietām, eksāmens
krāsošanas elementi; skatoties multivides prezentāciju par folku
zvejniecība "Dymkovskaya Sloboda". Dymkovo rakstu zīmēšana, gleznošana
papīra silueti. Dzejoļu lasīšana, mīklas par tautas amatniecību.
Mācīties no sirds bērnu dzejoļus par Dymkovo rotaļlietām.
Programmas saturs: attīstīt estētisko uztveri, pārskats
prezentācija, krāsu izjūta un kompozīcija. Stiprināt bērnu zināšanas
par Dymkovo rotaļlietām, par Dymkovo gleznošanu. Emocionāli nostiprināties
pozitīva attieksme tautai dekoratīvā māksla. Attīstīt
skaistuma izjūta, radošums un estētiskā gaume.
Veicināt cieņu un interesi par tautas amatniecību. Turpināt
attīstīt komandas darba prasmes.
Nodarbības vadīšanas metodika: parādiet bērniem dažādus Dymkovo
rotaļlietas (jaunkundze, zirgs, kaza, pīle utt.). Pajautājiet, kā tos sauc
šie skaistie produkti. Klausieties dzejoļus par Dymkovskaya Sloboda, iesakiet
tikpat skaisti nokrāso no papīra izgrieztu figūriņu un tad taisi
“Dymkovskaya Sloboda” vispārīgs attēls (ciemats, ciems, kur viņi rada
māla rotaļlietas). Piedāvājiet bērniem sarežģītākas rotaļlietas krāsošanai,
kuriem labi padodas Dymkovo gleznošana (2-3 mājas, 34 jaunas dāmas un
mazāki skaitļi).
Bērni sāk zīmēt. Skolotājs tuvojas katram bērnam,
atgādina padomāt par raksta elementu izkārtojumu, par
izmantot dažādi elementi, dažādas krāsas.
Kad produkti ir gatavi, bērni kopā ar skolotāju izklāj
figūras uz lielas papīra lapas, veidojot attēlu.
Nodarbības beigās kopā apbrīnojiet kopējo kompozīciju. Sakiet
bērniem, ka brīvajā laikā attēlu var pabeigt, ja viņiem ir
interesanti piedāvājumi.
Materiāli. Dymkovo rotaļlietu, māla Dymkovo rotaļlietu silueti
rotaļlietas, Dymkovo rotaļlietas, kas izgrieztas no balta papīra, guašas krāsas,

dažāda biezuma otas, statīvi, paletes, ūdens burkas, salvete (uz
katram bērnam). Liela papīra lapa attēla dekorēšanai. Boombox,
krievu tautas melodiju audioieraksts.
Saiknes ar citām aktivitātēm un aktivitātēm. Paplašināt skatus
bērniem par Dymkovo krāsotiem izstrādājumiem. Skatīt albumus
dekoratīvā māksla.
Nodarbības gaita:
Bērni pievienojas grupai, klausoties krievu tautas mūziku un stāv puslokā.
Vosp: Sveiki, puiši! Paskaties, cik daudz skaistu rotaļlietu tur ir
šodien ciemos pie mums! Tik interesantas rotaļlietas! Vai jūs viņus atpazināt? Kas tas ir
rotaļlietas?
Bērni: tās ir pīles, zirgi, tās ir Dymkovo rotaļlietas.
Vosp: Tieši tā, puiši, ko mēs zinām par šo košo krievu eleganto
rotaļlieta.
(bērnu priekšā ir attēls ar skatu uz Dymkovskaya Sloboda)
(uz multivides projektora)
Paskatieties uz attēlu. Kas tas par ciemu dūmakā?
(bērni lasa dzejoļus par Dymkovo zvejniecību un apmetni)
1. Un ciems pamatiedzīvotāji Viņi to sauca par "Dymkovo".
Viņiem tur patika dziesmas un dejas.
Tajā ciemā dzima pasakas.
Ziemā vakari ir gari, un viņi tur veido no māla.
2. Visas rotaļlietas nav vienkāršas,
Un maģiski – uzgleznoti
Sniegbalti kā bērzi,
Apļi, kvadrāti, svītras.
3. Par viņu runā visur.
Mēs paklanīsimies šim pārsteidzošajam brīnumam vairāk nekā vienu reizi!
Un par Dymkovo rotaļlietu
Mēs tagad stāstām stāstu.
Vosp: Labi darīts, puiši!

Vosp: Un tagad es iesaku jums doties uz darbnīcu un
izrotājiet jēru, zirgu, jaunkundžu, pīļu modeļus ar Dymkovo rakstu
ko esmu jums sagatavojis.
Bet kas tas ir - darbnīca slēgta!
Lai iekļūtu darbnīcā, jāatbild uz 2 jautājumiem:
1. Kāpēc tas tautas amatniecība sauc Dymkovo?
2. Kur tagad ir darbnīcas, kurās tiek izgatavota Dymkovo rotaļlieta?
Vosp: Darbnīca ir atvērta - ejam cauri un ķersimies pie darba.
Izstiepsim pirkstus un pārbaudīsim savu stāju.
Pirkstu vingrošana:
Mūsu pirksti pateiks
Ikviens to var, visi to parādīs
Pieci no tiem uz manas rokas
Viņi var visu
Vienmēr palīdziet
Viņi var zīmēt
Nūjas, apļi
Daudzkrāsaini ovāli
Gredzeni vai punktiņi
Mēs ķersimies pie lietas
Eh, darbs rit pilnā sparā!
(bērni rotā no papīra grieztu rotaļlietu modeļus ar rakstiem (in
tautas mūzika skan zīmējot), pabeidzot darbu, darīt
“Dymkovskaya Sloboda” vispārīgs attēls (ciemats, ciems, kur viņi rada
māla rotaļlietas).
Vosp: Ak jā, mums Dymkovskaya Sloboda izdevās! Īsta
- Dymkovo rotaļlietas!
Bērnu darbu analīze:
Vosp: Jā, puiši, jūsu izlīgums izvērtās jautrs un draudzīgs!

Vjatkas upes krastā atrodas ciems - Dymkovskaya Sloboda. Dymkovo rotaļlieta ir oriģināls māla izstrādājums, kas radies un tika saglabāts tikai un vienīgi teritorijā Kirovas apgabals, Dymkovo apmetnē, kur jau sen ir apmetušies krāsniņu taisītāji un podnieki.

6. bilde no prezentācijas “Dymkovo rotaļlietas gleznošana” mākslas nodarbībām par tēmu “Rotaļlieta”

Izmēri: 400 x 320 pikseļi, formāts: jpg.

Lai lejupielādētu bezmaksas attēlu mākslas nodarbībai, ar peles labo pogu noklikšķiniet uz attēla un noklikšķiniet uz “Saglabāt attēlu kā...”.

Lai nodarbībā parādītu attēlus, varat arī bez maksas lejupielādēt prezentāciju “Painting the Dymkovo toy.ppt” kopumā ar visiem attēliem zip arhīvā. Arhīva lielums ir 2999 KB.

Lejupielādēt prezentāciju Rotaļlieta“Filimonovskas tautas rotaļlieta” - Savu nosaukumu tā ieguvusi no Filimonovo ciema, kur pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados dzīvoja pēdējās amatnieces, kas atdzīvināja aizmirsto arodu. Rotaļlieta Filimonovskaya - krievu valoda mākslas amatniecība, kas izveidota Odojevskas rajonā

Tulas reģions

. Vecākais tautas mākslas amats Krievijā. Fiļimonovskas rotaļlieta. “Dymkovo rotaļlietas izgatavošana” - izmērcēts sarkanais māls, pievienots upes smiltis, kārtīgi samaisīts. Gaiss žāvē ēnā. Viņi to krāsoja ar spilgtām krāsām. Rotaļlietu ražošanas tehnoloģija. Dekoratīvā un lietišķā māksla. No šejienes cēlies nosaukums “Dymkovo rotaļlieta”. Izvēlieties, kādus materiālus izmantosiet rotaļlietas Dymkovo izgatavošanai., siltumu un auglību.

“Dymkovo rotaļlietas glezna” - glezniecības iezīmes. Dymkovo tītars ir labs. Košas, tautas rotaļlietas. Dymkovo rotaļlietu izgatavošana šodien. Vjatkā ir apmetne. Dymkovo rotaļlietas. Vjatkas upes krastā atrodas ciems - Dymkovskaya Sloboda. Elementu un kompozīciju komplekts priekš vidējā grupa. Ir saules saules zīmes. Kabatlakatiņu dekorēšana.

“Krievijas tautas rotaļlietas” - Fiļimonovskas rotaļlieta. Koksnes apstrādes metode. Ceļojums rotaļlietu pasaulē. Kalta rotaļlieta. Vai ir iespējams dzīvot bez spēlēšanas? Lielākā tautas rotaļlietu kolekcija. Salmu lelle. Japāņu vecis. Lupatu lelle. Sūnu skrejlapas. Semjonovskaja matrjoška. Meistaru darbi. Tirgotājs. Māla rotaļlieta. Meistars. Smieklīga rotaļlieta.

“Dymkovo rotaļlieta bērniem” - Abaševska rotaļlieta. Rotājumi. Dimkovo. Krāsas un ornamenti. Kargopol rotaļlietas. Kādi rotājumi tiek izmantoti rotaļlietu dekorēšanai? Abaševska meistari. Krāsojums spilgti eļļas krāsas. Fiļimonovskas rotaļlieta. Kargopol rotaļlieta. Polkāna tēls. Kargopoles meistari. Dymkovo rotaļlietas. Abaševo figūriņas forma. Iegarena forma.

Kopumā ir 30 prezentācijas

(kolektīvs sastāvs)

Nodarbības mērķi: radīt interesi par Dymkovo meistaru izstrādājumiem, papildināt bērnu zināšanas par Dymkovo rotaļlietām, turpināt veidot izpratni par Dymkovo glezniecības manieri un tehniku, tās raksturīgās iezīmes, izkopt pozitīvu attieksmi pret tautas mākslu, attīstīt komandas darba prasmes.

Materiāli un aprīkojums nodarbībai: interaktīva tāfele fotogrāfiju attēlošanai ar attēliem Dymkovo ciems, elektroniskie mediji ar tautasdziesmu audioierakstu (pēc skolotāja izvēles), Dymkovo rotaļlietas, izgrieztas no papīra Dymkovo kazu figūriņas, jaunkundzes, brieži, otas, krāsas (guaša), ūdens krūzes, atsevišķas salvetes.

Sagatavošanas darbs: saruna par Dymkovo rotaļlietām, lielas papīra lapas sagatavošana (zīmēšana pēc tēmas, tonēšana) komandas darbam.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: - Puiši, šodien mēs atgriezīsimies pagātnē un apskatīsim pāri upes apmetni Dymkovo, kas atrodas netālu no Vjatkas pilsētas. (un šodien to sauc par Kirovas pilsētu).

Uz ekrāna (interaktīvā tāfele) bērniem tiek rādīta fotogrāfiju izlase, kurā attēlota Dimkovas apmetne un Dimkovas rotaļlietas. Katra fotogrāfija ir pievienota īss stāsts skolotājs par tēmu: par Dymkovo amatniecības rašanās vēsturi, par rotaļlietu izgatavošanas no māla tradīcijas nepārtrauktību caur sieviešu līniju, par krāsošanas procesu, par gadatirgu "Svilpo un svilpo" , par vecākajām amatniecēm un viņu audzēkņiem. Mums vajadzētu sīkāk pakavēties pie Dymkovo rotaļlietu izveides tehnikas mūsu laikā. Kopā ar bērniem izdariet secinājumu par šī krievu tautas mākslas fenomena unikalitāti un lielo kultūras nozīmi.

Labi darīts! Vai jūs interesēja ieskatīšanās pagātnē? Jūs bijāt ļoti uzmanīgs un uzzinājāt daudz jauna. Tagad ir laiks nedaudz atpūsties.

Fiziskās audzināšanas minūte: "Zīmēšana ar pirkstiem"

Mēs rakstām uz plaukstas ar rādītājpirkstu, tad vidējo pirkstu, tad zeltnesi, tad mazo pirkstiņu.

Ar pirkstu uzzīmējiet apli
Un tad ovāls.
Burts A un burts B
Pirksts zīmēja.

Vai tu vari zīmēt,
Varbūt skaitlis 5.
Nekad nenogurs
Pirkstu vilkšana.

(Uļjeva E.A. " Pirkstu spēles bērniem vecumā no 4-7 gadiem)

Pedagogs: Puiši! Vai vēlaties darboties kā amatnieki un mēģināt izveidot šādu Dymkovo ciematu ar rotaļlietām ar savām rokām? Iepriekš esam sagatavojuši lielu papīra lapu, uz kuras katrs noliks savu rotaļlietu.

Skanot tautasdziesmām, bērni sāk gleznot no papīra izgrieztas Dymkovo rotaļlietu figūriņas. Bērniem jāatgādina par dažādību krāsu diapazons Un dažādi elementi modelis, krāsojot figūras.

Pēc žāvēšanas visi kopā piedalās figūriņu izkārtošanā uz lielas papīra lapas. Piedāvājiet apbrīnot iegūto kolektīvo sastāvu.