Pedagoģiskais projekts vidējā grupā: “Manas mājas ir mana pilsēta. Nodarbības izklāsts (vidējā grupa) par tēmu: Nodarbības izklāsts "Manas mājas"

Mērķis: emocionāli pozitīvas attieksmes veidošana pret krievu cilvēka mājām.

Uzdevumi:

- veidot diferencētu priekšstatu par būdiņas mērķi, mājokļa būvniecībā izmantoto materiālu īpašībām;

- atbalstīt izpausmes nepieciešamībai iegūt informāciju par personas mājokli;

- mācīt veidus praktisks pielietojums zināšanas spēļu, runas, vizuālās, komunikatīvās aktivitātēs.

Aprīkojums: didaktiskā spēle “Teremok” ar izgrieztiem attēliem, lāča rotaļlieta, bērnu zīmējumi par tēmu “Mana māja”, gofrētā kartona torņa makets, ilustrācijas, kas attēlo būdas celšanas secību, izkapts, audio krievu tautas dziesmas “Dārzā, sakņu dārzā” ieraksts, audio atskaņotājs.

Skolotāja iepazīstina ar spēli ar izgrieztiem attēliem “Teremok”.

Audzinātāja. Puiši, es gribēju to uzdāvināt bērniem junioru grupa spēle "Teremok", bet nez kāpēc visas bildes ir sajauktas, lūdzu palīdziet man tās pareizi sakārtot, lai uztaisītu teremoku.

Bērni vāc torņus.

Puiši, kas dzīvoja tornī?

Bērni. Dzīvnieki.

Audzinātāja. Kāpēc Teremok mājā ieradās tik daudz dzīvnieku?

Bērni. Viņiem viņš patika.

Audzinātāja. Kāds tornis tas bija?

Bērni. Skaisti, krāsoti, pasakaini.

Audzinātāja. No kā celts tornis?

Bērni. Izgatavots no koka.

Audzinātāja. Ar ko tornis bija dekorēts?

Bērni. Platjoslas, žalūzijas, skaista veranda ar savītiem pīlāriem.

Audzinātāja. Puiši, vai jūs vēlētos dzīvot šādā savrupmājā?

Bērni. Jā.

Audzinātāja. Kā ir iekārtotas mājas, kurās dzīvojat?

Skolotāja uzklausa 2 - 3 bērnu atbildes, kuru stāstus pavada zīmējumu demonstrēšana par tēmu “Manas mājas”. Pie durvīm klauvē.

Kurš tur klauvē?

Parādās Miška.

Lācis. Sveiki, puiši, es esmu Mishka no pasakas “Teremok”, es nācu pie jums pēc palīdzības. Es nolēmu būvēt jauns teremok, bet dzīvnieki nevēlas tur dzīvot un nenāk ciemos, bet es tik ļoti centos.

Audzinātāja. Miša, kā tu uzcēli torni? Pastāstiet mums.

Lācis stāsta stāstu, izmantojot attēlus.

Lācis. Sagatavoti koki: nozāģēts, nozāģēts zari, piegādāti baļķi; salocītas sienas; ieklāts: grīda, griesti, jumts; Ar cirvi izgriezu logus. Es nokļuvu šajā mazajā savrupmājā.

Mishka izņem no gofrētā kartona izgatavotu torņa modeli.

Bet viesi nenāk, un dzīvnieki nevēlas šeit dzīvot. Viņi saka, ka mana māja neizskatās pēc torņa. Puiši, palīdziet man to pārvērst par savrupmāju.

Audzinātāja. Neuztraucies, Mishka. Tagad mēs ar puišiem uzcelsim savrupmāju un iekārtosim to, un jūs kā īpašnieks aicināsit viesus.

Skan krievu tautas dziesma “Dārzā, sakņu dārzā”.

Krievu Izbas muzejā ienāk bērni un skolotāja. Viņus sagaida Kuzja ar izkapti rokā.

Bērni. Labdien, Kuzja!

Bērni paklanās.

Kuzja. Sveiki puiši!

Audzinātāja. Kuzja, kur tu dosies?

Kuzja. Bet problēma ir tā, ka malka ir beigusies, un sievietes un vectēva nav mājā. Es ieiešu mežā, nozāģēšu malku un uzsildīšu krāsni.

Audzinātāja. Kuzja, vai ir iespējams pļaut kokus ar izkapti?

Kuzja. Redzēju, ka mans vectēvs vasarā pļauj zāli. Arī es šūpoju ar izkapti un nocirstu daudz koku uzreiz.

Audzinātāja. Puiši, vai ir iespējams pļaut kokus ar izkapti? Kam domāta bize?

Bērni. Pļauj zāli.

Kuzja. Ar ko tad pļaut kokus?

Audzinātāja. Kuzja, koki nav pļauti. Ko puiši dara, lai sagatavotu malku?

Bērni. Nozāģē kokus, zāģē baļķus.

Kuzja. Ko viņi izmanto koku zāģēšanai un zāģēšanai?

Bērni. Viņi kapā ar cirvi un zāģē ar zāģi.

Bērnu atbildes ir papildinātas ar ilustrācijām.

Kuzja. Atcerējos, ka vectēvam pagalmā bija zāģis un cirvis.

Audzinātāja. Puiši, palīdzēsim Kuzam sagatavot malku! Kurš zāģē un zāģē koku mežā: vīrieši vai sievietes?

Bērni. Vīrieši, viņi ir spēcīgi.

Audzinātāja. Mūsu zēni ir topošie vīrieši, viņi ir spēcīgi un palīdzēs Kuzam malku sagatavot.

Fiziskā izglītība zēniem

Zēni stāv aplī.

Mēs ejam, ejam, ejam visas dienas garumā, Bērni staigā pa apli.

Parādiet rokas.

Viņi apgriežas sev apkārt.

Gatavs! Viņi paceļ labo roku.

Viņi zāģēja, zāģēja, Atdarināt kustības pa pāriem.

dzēra visu dienu

Un jūsu rokas un kājas, vai tās ir nogurušas? Parādiet rokas.

Vai esat gatavs atgriezties darbā? Viņi apgriežas sev apkārt.

Gatavs! Viņi paceļ labo roku.

Viņi durstīja, durstīja, durstīja visu dienu, Tie imitē malkas smalcināšanu.

Un jūsu rokas un kājas, vai tās ir nogurušas? Parādiet rokas.

Vai esat gatavs atgriezties darbā? Viņi apgriežas sev apkārt.

Audzinātāja. Labi, puiši, jūs smagi strādājāt, un tagad varat atpūsties.

Kuzja. Paldies, puiši, tagad mūsu būdā visu ziemu būs silti! Mēs sildīsim krāsni ar malku, kuru jūs man palīdzējāt sagatavot, un krāsns sildīs būdu. Es ziemā nenosalšu! Un, lai es ziemā nenosaltu laukā, vecmāmiņa man adīja jaunus dūraiņus.

Sarkanais kucēns nozaga dūraiņu.

Lai viņš aizmirstu savu slikto ieradumu,

Uzreiz nolēmu skriet pēc kucēna

Un atņem dūraiņu.

Es skrēju cik ātri vien varēju

Bet mans sarkanais kucēns aizbēg.

Un viņš tur zobos dūraiņu,

Lai viņa steigā nepazūd.

Ilgi skrējām, bijām pat noguruši.

Un dūrainis tika saplēsts gabalos.

Ak, un mana vecmāmiņa būs dusmīga.

Bet cimdu saplēsa kucēns, nevis es.

Puiši, kas man jādara, kas man jādara, kā man vajadzētu salabot dūraiņu?

Bērni atbild.

Audzinātāja. Puiši, no kāda materiāla ir izgatavots Ķuzi dūrainis?

Bērni. Tas ir adīts no vilnas.

Audzinātāja. Kur var dabūt vilnu? Kas mums dod vilnu?

Bērni. Aitas.

Bērnu atbildes tiek papildinātas ar aitu ilustrāciju rādīšanu.

Audzinātāja. Kurš atcerēsies dzejoli par mazo jēriņu?

Bērni

Mazais jērs

Mums ir cirtas maisiņš

Uzdāvināts ziemai.

Mans brālis ieguva kažoku,

Mammai iznāca svārki

Un zeķes man.

Audzinātāja. Bērni, kas parasti ada vilnas lietas?

Bērni. Mammas, vecmāmiņas, vecākās māsas.

Audzinātāja. Tiesa, tas ir sieviešu darbs, tas prasa precizitāti, pacietību un rūpību. Mūsdienās cilvēki apģērbu iegādājas veikalos, bet agrāk tos darināja paši. Lai iegūtu vilnas priekšmetus, bija nepieciešams izgriezt no dzīvnieka vilnu, izgriezt to un adīt.

Skolotājas stāstu papildina ilustrāciju skate.

Mūsu meitenes ir topošās māmiņas, un viņas parūpēsies par savu ģimeni, bērniem un arī Kuzu.

Fiziskā izglītība meitenēm

Meitenes stāv aplī. Tiek izvēlēts vadītājs (skolotājs), kurš parāda kustības, un bērni tās atkārto.

Audzinātāja. Kas ir ar mums, kas ir ar mums, lai grieztu mezglu?

Bērni. Mēs esam ar jums, mēs griežam mezglu ar jums.

Audzinātāja. Kas ir ar mums, kas ir ar mums, lai kratītu bumbiņas?

Bērni. Mēs esam ar jums, mēs kratām bumbiņas ar jums.

Audzinātāja. Kas ir ar mums, kas ir ar mums, lai adīt dūraiņus?

Bērni. Mēs esam ar jums, mēs ar jums adām dūraiņus.

Audzinātāja. Labi darīts, dūraiņi sanāca lieliski.

Skolotāja iedod Kuzam jaunus dūraiņus.

Kuzja. Paldies, meitenes, par jaunajiem dūraiņiem.

Audzinātāja. Un, lai darbu varētu paveikt labi un ātri, cilvēki izdomāja daudz darbarīku: cirta kokus ar cirvi, zāģēja baļķus ar zāģi, pļāva zāli ar izkapti un vērpa ar vērpšanas riteni un vārpstu. Lai tu, Kuzenka, par to neaizmirstu, mēs tev piedāvājam spēli “Krievu cilvēku darbs”, un puiši iemācīs to spēlēt.

Bērni ar skolotāju un Kuzju spēlē didaktisko spēli un dod viņam to.

Kuzja. Paldies puiši! Uz redzēšanos!

Mērķi:

Iepazīstināt bērnus ar tiesībām uz mājokli un to neaizskaramību. Izkopt cieņu pret tuvumā dzīvojošiem cilvēkiem, iemācīt ievērot pamatnoteikumi higiēna.

Vārdnīca:

Neaizskaramība, mājoklis, kārtība, nekārtība, mājas.

Aprīkojums:

Kartītes ar putnu, dzīvnieku un viņu mājokļu attēliem, pētāmā likuma simbolu, flaneļgrāfu; tēlu figūras un dekorācijas pasakai “Trīs sivēntiņi”; Dziesmu par mājām audio ierakstīšana; " celtniecības materiāls"(kubi, papīra mājiņas utt.), krāsainie zīmuļi, marķieri.

Nodarbības gaita:

Puiši, kā jūs saprotat izteicienu “Manas mājas ir mana pils? (Bērnu argumentācija). Paskaties uz flaneļgrāfu un atceries pasaku “Trīs sivēntiņi”. Kāpēc jūs domājat, ka sivēni sodīja vilku? (Bērnu atbildes).

Nevienam nav atļauts ielauzties svešā mājā. Katram no mums ir jājūtas droši savās mājās. Vai jums ir sava māja, savs dzīvoklis? ar ko tu dzīvo kopā?

Konvencija nosaka, ka ikvienam bērnam ir tiesības uz mājokli un tā drošību. Bērni, kā jūs saprotat, kas ir imunitāte? Nevienam nav tiesību atņemt jums māju un nevienam nav tiesību iekļūt jūsu mājā bez jūsu atļaujas. (Iesakām apsvērt pētāmā likuma simbolu.) Un kurā pasakā vilks pārspēja mazos bērnus? Mamma atnāca, bet viņu nebija (Vilks un septiņi bērni).

Padomājiet, kādas vēl tiesības šeit ir pārkāptas? (tiesības uz dzīvību.) Bērni, kā jūs uzvedaties, kad esat atstāti mājās vieni? Ko jūs darāt, kad vecāki aizbrauc? Ko jūs stingri nedrīkstat darīt? (pieskarieties elektroierīcēm, paņemiet sērkociņus, pagrieziet krānus...) Ko jūs darāt, ja esat viens un zvana pie durvīm? (bez pieaugušajiem durvis neatvērsim, piezvanīsim kaimiņiem...)

Puiši, kurā pilsētā mēs dzīvojam? Veidosim apkārtni, kurā dzīvojam. Kā to sauc? Bērni būvē pilsētiņu no gatavām papīra mājām vai kubiņiem.

Kas dzīvo šajā mājā? (bērns saka vārdu un uzvārdu).

Pastāsti man, vai tu zini savu mājas adresi? Labi darīts, varbūt zini arī savu telefona numuru? Jūs visi dzīvojat dažādās ielās, dažādās mājās, un katram no jums ir sava adrese (katrs bērns norāda savu adresi).

Bumbu spēle "Pasaki savu adresi"

Bērniem viens otram jānodod bumba un jānosauc māju, dzīvokļu numuri un ielu nosaukumi, kur viņi dzīvo. Skolotāja iedrošina bērnus, kuri labi zina savas adreses.

Kāpēc, jūsuprāt, jums jāzina sava adrese, tālruņa numurs, vārds, uzvārds? (Bērnu atbildes).

Spēle "Kam ir tiesības dzīvot šajā mājā"

Bērni saņem kartītes ar dzīvnieku mājokļu attēliem, skolotājs jautā bērniem:
-Kam ir tiesības dzīvot šajā mājā? Kāpēc?

Kādas tiesības jums jau ir zināmas? Vai jums ir pienākumi mājās un kādi? (bērnu atbildes.)
Jā, bērni var:
- Palīdziet mīļajiem un radiniekiem uzturēt kārtībā viņu māju.
- Sakopiet savu istabu, nolieciet rotaļlietas.
- Satīriet savu gultu, netīros traukus utt.

Bērni, lai katram no jums ir siltas, gaišas mājas. Tu mīli savu māju un rūpējies par to, vai ne? Kas mums jādara, lai ikviens varētu labi dzīvot mājā? Galu galā mājā bez jums dzīvo daudzi citi cilvēki, pret viņiem jāizturas ar cieņu un jāievēro mājas dzīves kultūras noteikumi. Kas ir viena lieta, ko jūs nekad nedarītu savās mājās un ko jūs nevēlētos, lai citi darītu? (bērnu atbildes.)
- Nemetiet atkritumus uz kāpnēm, nezīmējiet un nezīmējiet uz sienām. Bet mēs vienmēr noslaucīsim kājas pirms ienākšanas mājā.

Mēs atceramies, ka spēlēties ar draugiem uz kāpnēm ir nepieklājīgi. Ko darīt, ja kāds no kaimiņiem ir slims, vai atvaļinājumā, vai varbūt kāds strādā, un jebkurš troksnis traucē šiem cilvēkiem. Tāpēc ērtāk un pieklājīgāk ir spēlēties pagalmā.

Spēle "Uzaicinājums apmeklēt"

Puiši, māja vienmēr nedaudz atgādina tās īpašnieku. Ja saimnieks būs veikls, tad viņa mājā būs kārtība. Ja īpašnieks ir slampis, tad viņa mājā visticamāk būs nekārtība. (Bērni fantazē par to, kādas mājas šiem cilvēkiem varētu būt).

Pēc tam skolotāja aicina bērnus pastāstīt par savām mājām, istabu, mīļākajām rotaļlietām, grāmatām. Bērni stāsta viens otram par ģimenes brīvdienas, tradīcijas, noteikumi. Katra bērna uzdevums ir pārliecināt pēc iespējas vairāk draugu apmeklēt viņa māju.

Nodarbība beidzas, klausoties dziesmas par mājām.

Nākamajā zīmēšanas stundā aiciniet bērnus uzzīmēt savu “Sapņu māju”.

Par visu pasaulē:

1930. gadā Amerikā tika izlaista filma “The Rogue Song” par meitenes nolaupīšanu Kaukāza kalnos. Aktieri Stens Laurels, Lorenss Tibets un Olivers Hārdijs šajā filmā atveidoja vietējos blēžus. Pārsteidzoši, šie aktieri ir ļoti līdzīgi varoņiem...

Sekciju materiāli

Nodarbības jaunākajai grupai:

Nodarbības vidējai grupai.

Programmatūras uzdevumi:

Izglītības joma “Izziņa”: paplašiniet bērnu priekšstatus par apkārtējo pasauli, par mājām, ģimeni, mīļajiem, kas dzīvo kopā.

Izglītības joma “Komunikācija”: Attīstīt dialogisku runu, iekļaut aktīvajā vārdu krājumā jēdzienus: “mājas, ģimene, radi un draugi”.

Izglītības joma "Veselība": Attīstīt smalkās motorikas rokas, nodrošināt fizisko un psiholoģiskā veselība bērniem.

Izglītības joma "Socializācija": Izglītot laba sajūta, lepnums par savu ģimeni, vēlme mijiedarboties kopīgās rotaļās, rosināt bērnu radošo darbību.

Izglītības zona « Mākslinieciskā jaunrade» Attīstīt spēju projektēt no ģeometriskās formas.

Izglītības virziens “Mūzika” Emocionāli pozitīva fona veidošana būvniecības laikā.

Materiāli un aprīkojums: Video prezentācija par tēmu “Dzīvnieki un viņu mājas”, plakanie Dieneša kluči, dziesmas “Māja, kur tu dzīvo” audio ieraksts

Priekšdarbi:

Skatos uz sienas paklāja ģimenes fotogrāfijas un vecāku zīmējumus “Mans mazulis”. Lasot dzejoļus par ģimeni, lomu spēles“Mātes un meitas”, “Ģimenes nepatikšanas”. Sarunas par tēmām “Es un manas mājas”, “Tētis, mamma, es - draudzīga ģimene", "Kā es palīdzu mājās."

Progress:

Skolotājs aicina bērnus pie sevis.

- Visi bērni sapulcējās aplī,

Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs.

Cieši turēsim rokas

Un pasmaidīsim viens otram.

Bērni sadodas rokās un smaida viens otram.

Pedagogs:

Tagad uzsmaidiet mūsu viesiem un pasveiciniet viņus.

Bērni saka sveiki.

Pedagogs:

Un es jums, puiši, pateikšu:

- Sveiki, dārgie bērni!

Tu esi skaistākā pasaulē!

Aicinu tik labus un izskatīgus cilvēkus spēlēt. Vai jūs to vēlaties? Tad nāc iekšā.

Bērni iet garām, sēž uz krēsliem,

Pedagogs:

Šodien spēlēsim spēli "Kas kur dzīvo?"

Zvirbulis dzīvo zem jumta,

Siltā bedrē ir peles māja.

Vardei ir māja dīķī,

Tauriņu māja dārzā.

Apskatiet attēlu, kas tas ir, nosauciet to.

Kur putns dzīvo? Ligzdā.

- no kā tas ir izgatavots? No zariem, zāles stiebriem, pūkām.

Kas uzcēla ligzdu? Pats putns

Kur dzīvo vāvere? Dobumā

Kas uzcēla vāveres ligzdu? Es pats to atradu vecā kokā

Kur lācis dzīvo? Midrā

Kas uzcēla savu midzeni? Pats atradu bedri, ievilku zaros, zālē, lapās

Kur dzīvo lapsa? Caurumā

Kas viņai uzcēla caurumu? Es pats to izraku ar savām ķepām.

Mēs visus dzīvniekus izmitinājām mājās.

Kāpēc putniem, lapsām, lāčiem un vāverēm ir vajadzīgas mājas? Lai paslēptos no ienaidniekiem, glabājiet krājumus, atpūtieties, guliet, paslēpieties no aukstuma.

Labi, ka visiem dzīvniekiem ir savas mājas.

Vai jums ir sava māja?

No kā ir tava māja? izgatavots no akmens un ķieģeļiem

Kādas ir tavas mājas? Liels, mazs, garš.

Es gribu jums pastāstīt par savu māju

Kur mēs ar mammu un tēti dzīvojam kopā.

(pārbaudi māju: sienas, jumts, balkoni, logi ar aizkariem). Slaidrāde.

Pedagogs:

- Es pieklauvēšu pie mājas,

kura ģimene šeit dzīvo?

Jautājumi par ģimeni (skolotāja intervē vairākus bērnus):

Kas tas ir?

Kā tevi sauc?

ar ko tu dzīvo kopā?

Kurš ko dara?

Kā sauc tavu vecmāmiņu, vectēvu, māsu, brāli?

Kā jūs mīļi saucat savu vecmāmiņu, vectēvu, tēvu, mammu, māsu, brāli?

Kā vecvecāki sauc mammu, tēti? (Meita, dēls).

Ko mamma un tētis sauc par vectētiņu un vecmāmiņu? (Mamma, tētis).

– Tie visi ir mūsu visdārgākie cilvēki pasaulē – ģimene un draugi. Atkārtosim visi kopā šos skaistos vārdus – ģimene un draugi.

Fizminutka

MĀJAS CELTNIECĪBA

Viens, divi, trīs, četri, pieci. Bērni lēkā uz vietas

Būvēsim un spēlēsim.

Mēs būvējam lielu, augstu māju. Parādiet ar rokām logu, jumtu - salieciet rokas virs galvas

Uzliekam logus un jumta segumus.

Tas ir kas skaista māja! Viņi izstiepj rokas uz priekšu ar rādītāja žestu.

Mēs tajā dzīvosim kopā. Viņi tupus.

- Tas ir tik labi, ka jums ir mīļas mājas, draudzīgas un stipra ģimene kas tajā dzīvo, kur viens otru mīl un palīdz it visā.

Vai vēlaties būvēt savu māju?

Spēle "Uzcel savu māju"

Dodieties pie galdiem un salieciet māju no ģeometriskām formām (klusi skan dziesma "Paskaties, cik labā mājā tu dzīvo").

Cik jums ir skaista iela un cik daudz es zinu, ka te dzīvo!

Pieklauvēšu pie mājas

Kura ģimene šeit dzīvo?

kā tevi sauc?

ar ko tu dzīvo kopā?

– Tagad paspēlēsimies ar pirkstiem.

Skolotājs un bērni pavada kopā pirkstu spēle"Draudzīga ģimene"

Šis pirksts ir vectēvs

Šis pirksts ir vecmāmiņa

Šis pirksts ir tētis

Šis pirksts ir mamma

Šis pirksts esmu es

Kopā - draudzīga ģimene.

(Spēles tekstu izspēlē un runā bērni.)

Gaisma iedegsies katrā mājā,

Mamma tur mums gatavo pusdienas.

Un tētis viņai dāvina ziedus.

Tu un es dzīvojam tajā mājā.

Es visus cieši apskauju,

Paskaties: šeit dzīvo draudzīga ģimene!

Labākas mājas neatradīsiet

Māja, kurā tu dzīvo!

GCD kopsavilkums vidējā grupā par tēmu: “Manas mājas”

Galvenā izglītības joma:"Izziņa"

Integrētās izglītības jomas:“Socializācija”, “Komunikācija”, “Lasīšana” daiļliteratūra", mūzika"

Mērķis: Nostiprināt bērnu zināšanas par jēdzienu “mājas”.

Uzdevumi:

Izglītojoši: Izkopt mīlestību, pieķeršanās sajūtu pret mājās, pilsēta.

Attīstošs: Attīstiet sakarīgu runu, sniedzot pilnīgas atbildes uz jautājumiem.

Attīstīt iztēles domāšanu un atmiņu. Attīstīt uzmanību, iztēli, radošumu.

Izglītojoši: Turpināt iepazīstināt bērnus ar mājokļu vēsturi un māju veidiem citās valstīs. Paplašiniet bērnu zināšanas par savu “mazo dzimteni”, ielām, dzīvojamām ēkām, sabiedriskām ēkām un to mērķi. Nostipriniet spēju pateikt savu adresi. Atkārtojiet dzīvnieku mājas.

Plānotais rezultāts: Attīstīt bērnu zināšanas par māju veidiem un to rašanās vēsturi; stiprināt spēju nosaukt savu mājas adresi.

Metodes un tehnikas:

Vizuāli: rāda, pārbauda.

Verbāls: skaidrojums, jautājumi, pārbaude, saruna, salīdzinājums, māksliniecisks vārds, norāde.

Praktiski: pasakas “Zajuškina būda” fragmenta dramatizējums, spēle “Kam māja”

Vizuālie mācību līdzekļi:

demonstrācijas materiāls “Kādas tur mājas”, didaktiskā spēle “Kam māja”, mājas, lapsas un zaķa tērpi.

Individuālais darbs: pasakas “Zajuškina būda” dramatizējums, dzejoļa iegaumēšana.

Vārdu krājuma darbs: dzīvojamais, sabiedriskais; jurta, vigvams, telts, iglu.

Priekšdarbi: sarunas, ilustrāciju skatīšanās, daiļliteratūras lasīšana, sakāmvārdu un teicienu iegaumēšana, dziesmas “Sveika, mana dzimtene!” apguve, mūsu apkārtnes apskate, zīmējumu izstāde par tēmu “Manas mājas”, tapšana. didaktiskā spēle"Kāda māja?"

Struktūra

I. Pasakas “Zajuškina būda” fragmenta dramatizācija

II. Spēle "Kam māja"

III. Saruna "Manas mājas"

1. Kam domāta māja, tās vēsture

2. Māju veidi

3. Dzejolis “Mājas ir dažādas”

4. Kas ir adrese

Pedagogs: Puiši, paskatieties, kāda skaista māja. Interesanti, kurš tas ir? Kas te dzīvo? Es domāju, ka es zinu! Un jūs uzminēsit, ja uzminēsit manu mīklu.

Kas tas par meža dzīvnieku?

Piecēlās kā stabs zem priedes,

Un stāv starp zāli -

Vai tavas ausis ir lielākas par galvu?

Pedagogs: Pareizi, tas ir zaķis. Pieklauvēsim un sveicināsim viņu. (Klauvē) Zaķīti, nāc ātri ārā.

No mājas iznāk lapsa.

Lapsa: Sveiki, sveiki! Zaķa te nav! Es te dzīvoju. Šīs ir manas mājas!

Viņš dodas atpakaļ uz māju.

Audzinātāja: Puiši, kas noticis? Kāpēc lapsa dzīvo zaķa mājā? Un kur ir pats zaķis?

Zaķis iznāk un raud

Audzinātāja: Sveiks, zaķīt. Kāpēc tu raudi?

Zaķis: Kā lai neraud? Man bija būda, un lapsai bija ledus būda, viņa lūdza nakšņot, un viņa mani izsvieda! Es paliku bez mājas.

Pedagogs: Puiši, vai lapsa rīkojās pareizi, izmetot zaķi no savas mājas?

Bērni atbild.

Audzinātāja: Noteikti. Galu galā šīs ir viņa mājas, un nevienam nav tiesību viņu izmest no viņa paša mājas. Kas mums jādara? Sauksim lapsu.

Bērni klauvē pie mājas.

Lapsa: Tagad, tiklīdz es izlecu, tiklīdz es izlecu, lūžņi aizies pa aizmugurējām ielām!

Audzinātāja: Lapsa, lūdzu nāc ārā. Mēs vēlamies ar jums parunāt.

Liza iznāk ārā.

Pedagogs: Tev neveicās labi. Jums nav tiesību izmest zaķi no viņa mājas.

Lapsa: Kā ar mani? Kur man dzīvot? Vai mana būda ir izkususi?

Audzinātāja: Puiši un es tev palīdzēsim. Tagad mēs atradīsim jums piemērotu māju.

Spēle "Kam māja"

Vienai bērnu grupai tiek doti dzīvnieku attēli, bet citai – dzīvnieku mājvietas, katrs atrod sev pāri.

Audzinātāja: Lūk, lapsa, mēs atradām tavu māju, tavu caurumu. Vai tu esi laimīgs?

Lapsa: Paldies puiši.

Pedagogs: Palieciet mūsu nodarbībā, mūsu puiši jums pastāstīs vēl daudz interesantu un pamācošu lietu.

Varoņi apsēžas.

Audzinātāja: Puiši, no kādas pasakas pie mums atnāca lapsa un zaķis? (atbilde)

Jūs zināt, kur dzīvo dzīvnieki, kā sauc viņu mājas. Kur cilvēki dzīvo? (atbilde)

Audzinātāja: Kāpēc cilvēkiem ir vajadzīgas mājas? Vai jūs zināt, ka senos laikos cilvēki dzīvoja alās. Tikai ar laiku viņi iemācījās būvēt mājas. Sākumā tās bija zemnīcas, pēc tam koka būdiņas un mūra mājas. Tagad tās ir lielas daudzstāvu ķieģeļu un paneļu mājas. Mājas katrā valstī ir atšķirīgas. Kādas mājas jūs zināt? (atbilde)

Pedagogs: Kāpēc, jūsuprāt, pilsētā tiek celtas daudzstāvu ēkas? (atbilde)

Audzinātāja: Kā sauc mājas, kurās dzīvo cilvēki? Kādas sabiedriskās mājas (ēkas) jūs zināt?

Dzejolis "Mājas ir dažādas"

Ir dažādi māju veidi:

Augsts un zems

Zaļa un sarkana

Tālu un tuvu.

Panelis, ķieģelis…

Šķiet, ka tie ir parasti.

Noderīgi, brīnišķīgi -

Mājas ir dažādas.

Pedagogs: Katrai mājai ir savs numurs. Katra māja atrodas uz ielas, katrai ielai ir savs nosaukums. Kāpēc cilvēkiem ir vajadzīga adrese?

(atbilde)

Pedagogs: Puiši, vai jūs zināt savu mājas adresi? Varbūt lapsa un zaķis gribēs atbraukt pie jums ciemos (vārds)

Audzinātāja: Vai esat nosaucis ielas, kurās dzīvojat? (atbilde)

Pedagogs:

Labi darīts, puiši, mūsu mājas ir māja, kurā mēs dzīvojam, šī ir mūsu pagalms, mūsu iela, mūsu dzimtā pilsēta! Mūsu mājas ir mūsu lielā Dzimtene - Krievija!

Pedagogs: Vai jums patika lapsa un zaķis mūsu nodarbībā? Kā ar jums, puiši? Kas bija interesanti? (atbilde)

Pedagogs: Atvadīsimies no ciemiņiem, viņiem laiks atgriezties mājās. Kā saka: "Promumā ir labi, bet mājās ir labāk!"

Anna Fokina
Tēma: “Manas mājas”. Atvērtā nodarbība vidējā grupā

Vecums: 4-5 gadi

Mērķis: norādīt raksturīgās iezīmes bērnu nami, var runāt par savu māju

Uzdevumi:

Izglītojoši:

1. Veicināt mīlestību pret savu māju un rūpīgu attieksmi pret personīgo un sabiedrisko īpašumu

2. Izkopt mīlestību pret saviem ģimenes locekļiem.

Attīstošs:

1. Figurālās atmiņas attīstība

2. Attīstīt prasmi konstruēt apgalvojumu, pamatojoties uz gatavu plānu;

3. Turpiniet iepazīstināt bērnus ar tiesības: mājoklim.

Izglītojoši:

1. Zināt savu mājas adresi, iespējas izskats mājas un pagalms.

2. iemācīt bērniem uzrakstīt stāstu, pamatojoties uz personīgo pieredzi.

3. veicināt detalizēta, saskaņota paziņojuma veidošanu.

Aprīkojums. Lelle, leļļu mēbeļu komplekts, māju, istabu fotogrāfijas.

Nodarbības gaita.

Audzinātāja:

Tur dzīvo mani radinieki,

Es nevaru dzīvot bez viņas ne dienu.

Es tiecos pēc tā vienmēr un visur,

Es neaizmirsīšu ceļu pie viņa.

Es gandrīz nevaru elpot bez viņa,

Manas mājas, mīļā, ir siltas. (Māja)

Šodien tālāk klasē Mēs runāsim par mājām, kurās jūs dzīvojat. Bet vispirms atcerēsimies mūsu pilsētas nosaukumu. (bērnu atbildes)

Kāpēc pilsētā ir tik daudz māju? (bērnu atbildes)

Kā sauc ielu un kāds ir mājas numurs, kurā dzīvojat? Pilsētā ir mājas dažādi: 4, 5, 9 stāvi; ar un bez veikaliem vai citām iestādēm zemāk; ķieģelis un panelis. (Skatos uz gleznu).

Atcerieties, cik stāvu ir jūsu mājā? Kurā stāvā tu dzīvo?

Kādā krāsā ir tava māja?

No kā tas ir izgatavots?

Kas tavā mājā ir skaists?

Kas atrodas mājas pagalmā? (Spēļu aprīkojums, zaļās zonas).

Kā jūs rūpējaties par savu māju? Pagalms? Vai tu mīli savas mājas? Priekš kam?

Spēle tiek spēlēta:

Spēle "Saki pretējo" (ar bumbu)

Mana māja ir augsta un mana māja (īss).

Mana māja ir gaiša un mana māja (tumšs).

Mana māja ir vienstāva, un mana māja (daudzstāvu).

Mana māja ir liela un mana māja (mazs).

Mana māja ir veca un mana māja (jauns).

Mana māja atrodas pa kreisi no ceļa, un mana māja ir (pa labi) no ceļa.

Mana māja atrodas uz plašas ielas, un mana māja ir uz (šaurs) iela.

Daudzi cilvēki smagi strādāja, lai izveidotu māju.

Viņi mēģināja uzcelt māju, kas cilvēkiem patiktu. Apkopējas un iedzīvotāji strādā, lai māja būtu tīra. Par to tīrību un skaistumu ir jārūpējas jums, savas mājas un pagalma saimniekiem. Katrs cilvēks mīl savas mājas, un kļūst skumji, ja viņš ilgu laiku ir prom no mājām.

Fiziskās audzināšanas minūte.

Atnāca trīs gleznotāji,

Renovēta vecā māja:

Viņš bija nobružāts, garlaicīgs, kails -

Viņš kļuva gudrs un jautrs.

Audzinātāja:

Katrā mājā ir daudz dzīvokļu, un tie visi ir atšķirīgi. Cik istabu ir tavā dzīvoklī?

Kādas ir šīs telpas? (kam katrs no tiem paredzēts) Kas uztur tīrību dzīvoklī?

Kas palīdz pieaugušajiem šajā jautājumā?

Kā jūs rūpējaties par lietām savā dzīvoklī?

Puiši, man uz galda ir Natašas leļļu istaba. Viņa vēlas jums pastāstīt par viņu telpa: “Man patīk bērnu istaba. Tur ir tīrs un skaists. Kreisajā pusē pie sienas šajā istabā ir drēbju skapis, labajā pusē ir gulta, istabas vidū ir galds. Šeit es spēlēju, zīmēju, skatos grāmatas. "Es vienmēr iztīru visas rotaļlietas pats."

Katram ir savas mājas, kur ir silti un mājīgi un vienmēr esam laipni gaidīti. Par šādu māju mēs šodien runāsim.

Nofotografējiet savas mājas un pastāstiet par tām viņiem:

Jautājumi:

Kurā ielā atrodas tava māja?

Aprakstiet savu māju tā, lai citi varētu iedomāties. Cilvēki: cik stāvu tai ir, kurā stāvā tu dzīvo, no kāda materiāla tava māja celta, kāds tev ir dzīvoklis?

Kas atrodas netālu no jūsu mājām? (veikals, parks, ezers utt.)

Kāpēc atgriešanās mājās sagādā prieku ikvienam cilvēkam?

Kuru jūs priecājaties redzēt mājās?

Apakšējā līnija klasēm.

Vai jūs domājat, ka mēs varētu dzīvot bez mājas?

Kāpēc katram cilvēkam ir vajadzīgas savas mājas?

Skatieties, puiši, cik daudz mēs izdomājām! skaisti vārdi. Spēlēsim spēli ar jums "Mana mīļākā māja". Šajā spēlē jums ir jāizdomā pēc iespējas vairāk skaistu vārdu, kas raksturotu māju, kurā dzīvojat.

Piemēram:

Es mīlu savu māju, jo tā ir piecstāvu paneļu...