Vārdi ar divām saknēm (saliktie vārdi) ar atdalošo e, o. Vārdu saraksts
Nodarbības tēma: Grūti vārdi.
Nodarbības mērķis: attīstīt prasmi pareizi rakstīt sarežģītus vārdus, izmantojot savienojošos burtus o, e; noteikt sarežģīta vārda celmus; pielietot ortogrammu pareizrakstības noteikumus sarežģīta vārda saknēs.
Uzdevumi:
Izglītības:
Attīstīt spēju rakstīt sarežģītus vārdus, pamatojoties uz algoritmu;
Aktivizējiet un paplašiniet vārdu krājums studentos.
Izglītības:
Veicināt attīstību kognitīvā interese skolēnos loģiskās vispārizglītojošās prasmes, prāta operācijas, iztēli, dažādi veidi atmiņa;
Izveidot visu veidu informācijas uztveres kanālu attīstībai.
Izglītības:
Turpināt attīstīt pozitīvas personiskās īpašības (atbildība, savstarpējas palīdzības sajūta, laba griba);
Attīstīt pašregulācijas prasmes (spēju dzirdēt un klausīties);
Ieaudziniet cieņu pret darbu un darba produktiem.
Nodarbības progress
Organizatoriskais brīdis(sveicieni).
Orientatīvais-motivācijas posms.
Kaligrāfija.
Bērni tiek aicināti uzminēt mīklu.
"To ir viegli un ātri uzminēt: mīksts, sulīgs un smaržīgs,Tas ir melns, tas ir balts un dažreiz tas ir sadedzināts.(Maize)
Izvēlieties vārdus ar tādu pašu sakni vārdam “maize”.
Ieraksts: maize, maize, maize. Saknes izolācija.
Atcerieties sakāmvārdus par maizi.
Sakāmvārdu nozīmes izzināšana.
Sakāmvārdu lasīšana no tāfeles. To nozīmes noskaidrošana. Ierakstiet vienu no tiem pēc izvēles.
3. Sagatavojieties jaunas tēmas izpētei.
Kur tiek cepta maize? (maizes ceptuvē)
Ar mums sazinās maiznīcas direktora palīgs. Viņam tika uzdots izgatavot zīmi. Palīdzēsim viņam. Maize? rūpnīca. - problēma (uzraksts uz tāfeles)
Kas ir interesants vārda rakstīšanā? (Divas saknes).
Kā jūs varat nosaukt vārdus, kas var sastāvēt no vairākiem celmiem?
Ko jūs saucat par patskaņu, kas savieno divas saknes saliktenē?
Kāda ir nodarbības tēma (Atveriet stundas tēmu uz tāfeles)
Piedāvājuma ierakstīšana un tā analīze.
Maize...rūpnīcas strādnieki skolēniem rādīja savus darbus.
Individuāla karte.
In...ter, m...bel, dzīvoklis, istaba...ta, m...gasin, r...bota, p...tiesa, st...kan, l...pata, m...bel, students, sah...r.
4. Valodas faktu novērošana. Jēdziena strukturālo un semantisko iezīmju vispārināšana .
1) Maiznīcas darbinieki ir sagatavojuši jums jautājumu.
Kad savienojošais patskanis o ir rakstīts sarežģītos vārdos, un kad tas ir e?
Ievērojiet un izdariet secinājumus:(uz tāfeles)
Maize...maizes ceptuve Sviests...fabrika
Putnošana...ķeršana Staigā...staigāšana
Sems...izgāza Vezdu...pārvietojies
Putekļi...sos Sam...var
House...sed Skin...red
Grupas atskaite. Noteikumu lasīšana mācību grāmatā.
2)
Uzmini mīklu, pieraksti atbildi un sakārto to pēc tās sastāva. (atbildes pierakstām piezīmju grāmatiņā)
Automašīna, kas pati lido... (LIDMAŠĪNA)
Viņš stāvēja mežā
Neviens viņu nepaņēma
Modīgā sarkanā cepurē,
Nav labi. – (FLASHOMORS)
Pie Foka diždeguna
Pastāvīgi rokas uz gurniem.
Foka uzvāra ūdeni
Un tas spīd kā spogulis. - (SAMOVAR)
Straujš strauts tek lejup no kalna,
Ūdens strauji krīt.
Jūs redzēsiet šo skaistumu -
Jūs nekad neaizmirsīsit. - (ŪDENSKRITIENS)
Kā sauc pašu pirmo velosipēdu? (SKOTERIS)
Fiziskās audzināšanas minūte.
Jēdzienu un noteikumu pielietojums.
Izpildi 122. vingrinājumu, 50. lpp
Izlasiet atskaņu 2 reizes, pēc tam uzrakstiet vārdus no atmiņas.
(strādāt grupās)
vecmodīgs
ātri,
siena pīšana,
daudzzvaigžņu,
daudzslāņu,
zemes bīdītājs,
tievkājains,
stāvragains,
vairāku sēdvietu,
maz mežains
gājējs,
valsts.
Individuāla karte.
Savienojiet sarežģītu vārdu daļas.
zemes kustība
pērkons sek
gaļas krāns
siena pasākumi
augu visur
koka miets
ledus pļāvējs
Nodarbības kopsavilkums.
Vai jums patika nodarbība?
Vai es to uzzināju?
es varu?
Vērtējumi:
Mājas darbs
Pašvaldības izglītības iestāde 40.vidusskola
KRIEVU VALODAS STUNDA
NODARBĪBAS TĒMA: “GRŪTI VĀRDI”
Sagatavoja: skolotājs sākumskolas
Ščerbakova L.N.
Saranska 2014.-2015
Krievu valodas stunda.
Nodarbības tēma: “Sarežģīti vārdi”.
Mērķis : radīt apstākļus jēdziena “viltus vārdi” veidošanai un ieviešanai zināšanu sistēmā.
Uzdevumi:
1.Iepazīstināt skolēnus ar sarežģītu vārdu veidošanu.
2. Attīstīt pareizrakstības modrību, attīstīt pētnieciskās prasmes, attīstīt spēju starp citiem vārdiem atrast sarežģītus vārdus, attīstīt garīgās darbības un skolēnu runu.
3.Izaudzināt interesi par valodu un vārdiem.
Nodarbības veids : nodarbība jauna materiāla apguvē.
Nodarbības veids : nodarbība - izpēte.
Mācību metodes:
Problēma
Pētījumi
Informācija un komunikācija
Aprīkojums : Poļakova mācību grāmata “Krievu valoda” 3. klase, emocijzīmes sava darba vērtēšanai.
U U D veidošanās:
Kognitīvs : kognitīvā mērķa veidošana, informācijas meklēšana un atlase, pašrade problēmas, radoša un izzinoša rakstura problēmu risināšanas veidi.
Komunikācijas:sadarbības prasmes.
Normatīvie akti: secības un starpmērķu noteikšana, ņemot vērā gala rezultātu, salīdzināšana ar standartu; skolēnu asimilācijas kvalitātes un līmeņa izcelšana un izpratne; paškontrole, savstarpēja kontrole.
Personīgi: motivācija apgūt jaunas lietas.
Nodarbības gaita.
1. Organizatoriskais moments. Emocionāls noskaņojums nodarbībai. Motivācija uz izglītojošas aktivitātes.
Pārbaudiet visu, kas nepieciešams nodarbībai. Pasmaidiet viens otram un pasmaidiet mums. novēlu tev labs garastāvoklis, veiksmi, savstarpēju sapratni.
Minūte rakstīšanas prasmes.Mēs atveram piezīmju grāmatiņas. Pierakstiet numuru un lielisks darbs. Paskaties uz dēli. Turpiniet paraugu ak eo
Izlasi sakāmvārdu. Izskaidrojiet tā nozīmi.
Maza lieta ir labāka par lielu dīkstāvi.
Zināšanu atjaunināšana.
Šodien nodarbībā turpināsim pētīt tēmu “Vārdu veidošana” un paplašināsim zināšanas šajā jomā. Pastāsti man, ko pēta vārdu veidošana?
Problēmas paziņojums.
Burtnieki izklaidējās
Un parādījās kļūdas.
Jūs varat tos visus ātri atrast
Pareizi pierakstiet vārdus.
Frontālais darbs.
Atrodi kļūdas vārdos. Pierakstiet to pareizi. Izvēlieties sakni.
(Skolotājs rāda kartītes ar vārdiem. Balodis. Lapsa. Trova. Biguts. Flak.)
Salīdzinošā pārskatīšana. Pārbaudiet viens ar otru.
Kāda bija vārdu rakstība?
Puiši, lūdzu, uzminiet mīklu.
Ceļā, laukā, mežā
Zvaigznes nāca no debesīm.
Es tos savācu, puiši
Visu dienu ar lielu lāpstu.
Kas tas ir?
Pierakstiet vārdu -sniegputenis- un iezīmējiet sakni.
Paziņojums par problemātisku jautājumu.
Es redzēju, ka jūs dažādi definējāt vārda sniegs sakni.
Vārds atveras - sniegputenis
Rodas jautājums: cik sakņu ir vārdam sniegputenis?
Problēmas risināšana.
Kad viņi to saka? Vai sācis snigt? (Kad sniegs nokrīt no debesīm uz zemi.)
Uzrakstiet uz tāfeles (krīt sniegs).
Kāda ir vārda sniegs sakne? Izvēlieties vārdus ar vienu sakni.
Kāda ir vārda sakne? Izvēlieties vārdus ar vienu un to pašu sakni.
Vai vārdam sniegputeni ir saknes -sniegs un -kritums?
Tātad, cik daudz sakņu ir vārdam sniegputenis?
Vai jūs zināt vēl kādus vārdus ar divām saknēm?
Kā var nosaukt šos vārdus?
Norādiet nodarbības tēmu un mērķi.
Mēģiniet formulēt šodienas nodarbības tēmu.
Un šodien klasē mēs veiksim pētījumu, kas mums palīdzēs mācīties jauna tēma. Un jūs būsiet pētnieki.
Puiši, vai jūs zināt, kas ir pētnieki? Paskatīsimies, kā tas ir teikts Ožegova skaidrojošajā vārdnīcā.
Pierakstīsim teikumu un pasvītrosim galvenos terminus.
Meklēsim pareizrakstības.
Naktī uz visām takām un takām klājās putenis.
Analizēsim vārdu - es to uzskaitīju pēc tā sastāva.
Kādas vārda daļas tiek izmantotas vārdu veidošanai?
(Prefikss, sakne, sufikss).
Kuru vārda daļu mēs aizmirsām? (Bāze).
Ir arī citi veidi, kā veidot vārdus. Un mēs par to uzzināsim šodien klasē. Sastādām izpētes plānu. Kas ir pirmais, kas mums būtu jāzina? Piedāvāju jums šo pētījumu plānu. Vai esat apmierināts ar manu plānu? (Es to atveru uz tāfeles)
Pētījuma plāns
Lai mūsu pētījumi būtu veiksmīgi, kādiem mums vajadzētu būt klasē?
Jauna materiāla apgūšana
Kāds ir mūsu plāna pirmais punkts (kā tiek veidoti sarežģīti vārdi)
Kādi vārdi, jūsuprāt, tie ir – sarežģīti?
Kuram vārdam matemātikā ir tāda pati sakne kā vārdam komplekss? Ko jūs varat pievienot krievu valodas stundā - padomājiet par to? (skaņas pārvērš zilbēs, zilbes vārdos, vārdus teikumos, teikumus tekstā, vārdu daļas vārdos)
Paskaties uz tāfeles - kas tas ir (vārdu saknes, pamati)
Uz tāfeles: tvaiks, insults; pats, var; ledus, kustēties; deguns, rags.
Kādu uzdevumu jūs varat piedāvāt? (Iesaku izdomāt vārdus un pierakstīt tos piezīmju grāmatiņā)
Salieciet pamatnes, izceliet sakni
Pārbaude. Kas šiem vārdiem ir kopīgs? (komplekss)
Kā jūs ieguvāt saliktos vārdus? (pievienotas divas saknes, divas pamatnes)
Kādu secinājumu var izdarīt?
Kā veidojas salikti vārdi?
2. pētījums
Kuras nākamais punkts mūsu plāns
Atvērts 92. lpp. Nr. 171. Darbs no mācību grāmatas ar komentāriem.
Lasīsim noteikumus 92. lpp
Kādi ir savienojošie burti saliktos vārdos? Saki to pārliecinoši.
Fiziskās audzināšanas minūte.
Mēs esam pūkainas sniegpārslas
Mēs esam maģiskas pūkas,
Saģērbt balto gaismu
Viņi uzmeta baltu segu.
Mēs sadraudzējāmies viens ar otru
Rota baltā dejā,
Un viņi klusi nogrima zemē.
3. pētījums
Izlasiet mūsu plāna nākamo rindkopu
Atgriezīsimies pie vārda, ar kuru mums bija grūtības – sniegputenis.
Kā labāk teikt – sniegs? Vai arī uzkrīt sniegs lielos daudzumos? (sniegputenis)
Kāpēc? (šis ir īsāks, ērtāks un skaistāks)
Katrs no mums sniegputeni uztver savādāk
Kā tu redzi sniegputeni?
Rakstīt īss stāsts. Piešķiriet tam nosaukumu. Strādāsim pa pāriem
Apgūtā nostiprināšana(bērni grupās izdomā stāstus)
Kas jāatceras, strādājot grupās? (pieklājīgi uzrunājiet viens otru, esiet uzmanīgi, netraucēti uzklausiet ikviena viedokli, ja protat to izdarīt paši, māciet citus)
Pārbaude
Vispārināšana.
- Kā veidojas salikti vārdi?
- Kā saliktajos vārdos ir saistītas saknes?
- Kādu lomu saliktajiem vārdiem spēlē runā?
Mājas darbs:93.lpp. Nr.172, ja vēlaties, saceriet pasaku par sarežģītiem vārdiem.
Atspulgs
Pabeidz teikumus
Uz tāfeles
Šodien klasē es uzzināju……….
Tas bija grūti …………
Bija interesanti…………
Man patika…………..
Parādiet, kādā noskaņojumā jūs pametīsit nodarbību (bērni rāda emocijzīmes (jautrs, jautrs))
Nodarbība ir beigusies. Paldies
- veidot priekšstatu par sarežģītiem vārdiem, to veidošanas metodēm un pareizrakstības noteikumiem;
- audzināt labo gribu, spēju sniegt cilvēkiem siltumu un rūpes;
- ieviest universālas cilvēciskās vērtības; 4) attīstīt sakarīgu mutvārdu un rakstveida runu.
Nodarbības gaita.
I. Organizatoriskais moments.
Tievi pavedieni riņķoja ap zemi,
Paralēļu pavedieni un zaļas upes,
Izstiep roku, izstiep roku,
Katram cilvēkam jātic laimei.
Sasildi ar vārdu, samīļo ar skatienu,
Galu galā pat sniegs kūst no laipna vārda.
Ir tik brīnišķīgi būt kopā ar jums
Drūms cilvēks kļūs laipns un dzīvespriecīgs.
Puiši, kāpēc cilvēks var būt drūms? (Kad viņš ir aizvainots, viņš jūtas slikti un bēdīgs).
Kādas īpašības piemīt cilvēkiem, kuri vēlas palīdzēt grūtībās nonākušajiem? (Laipnība, jūtīgums).
Šodien mēs aplūkosim veidu, kā veidot dažus vārdus, kas raksturo šādas īpašības.
II. Pamatzināšanu atjaunināšana.
1. Uzmini mīklu:
Pāri upēm, pāri kalniem
Mēs dzirdam mūziku un sarunas.
Palīdzēja mums tos sadzirdēt
Šī brīnumlāde.
Tieši tā, tas ir radio. Kā radās šis vārds? (Tas ir sarežģīts vārds; tas ir veidots no diviem celmiem).
2. Stāsta lasīšana.
Reiz pa radio dzirdēju Ju Ermolajeva stāstu “Labākais draugs”. Lasīsim to tagad.
“Koļa atstāja savu motorolleri pagalmā un devās pusdienās. Pirms paēst viņš ieraudzīja Vovku Čulkovu braucam ar savu motorolleru. Koļa sadusmojās un ieskrēja pagalmā.
"Tagad," viņš domā, "es došu Vovkam sitienu, lai viņš nepaņemtu citu cilvēku lietas, neprasot."
Viņš dusmīgs pielēca viņam klāt un pat sažņaudza dūres. Un Vovka viņu ieraudzīja un sacīja zēnam, kas stāvēja viņam blakus:
Iepazīstieties ar Igoreku, šis ir mans labākais draugs Koļa. Koļa samulsa, saspieda dūres un negaidīti sev sacīja:
Kāpēc gan nebraukt ar motorolleru..."
Vai tekstā ir kāds grūts vārds? (Skūteris).
Kāpēc Koļa bija apmulsusi? (Man bija kauns par savu alkatību).
Vai jūs domājat, ka Koļa tagad atdos savu skrejriteni bērniem? (Noteikti).
Kā vajadzētu izturēties pret cilvēkiem, lai nebūtu par sevi kauns? (Tā, kā jūs vēlaties, lai pret jums izturas).
Pierakstiet vārdu un veiciet tā morfēmisko analīzi: skrejritenis.
Kādu salikto vārdu veidošanas shēmu var konstruēt? (Sakne + savienojošais patskanis + sakne).
III. Sarežģītu vārdu pazīmju novērošana.
1. Vārdu atlase ar vienu sakni.
Kā jūs saprotat vārdu "laipnība"?
S. I. Ožegova vārdnīcā ir sniegta šāda interpretācija: "Atsaucība, emocionāla attieksme pret cilvēkiem, vēlme darīt labu citiem."
Izvēlieties vārdam “laipnība” radniecīgu īpašības vārdu. (Laips).
Strādāsim grupās. Lūdzu, pierakstiet sarežģītus vārdus - īpašības vārdus, kuriem ir tāda pati sakne kā vārdam “laipni”.
Pārbaudīsim katras grupas vārdus.
Uz tāfeles lasiet: tikumīgs, labsirdīgs, labestīgs, labsirdīgs, cienījams, labsirdīgs, apzinīgs, labs kaimiņš.
Pievienojiet piezīmju grāmatiņām vārdus, kuru jums nav. Atlasiet tajos sakni.
Kas kopīgs šo vārdu rakstībā? (Savienojošais patskaņis “o”).
2. Sinonīmu atlase.
S.I. Ožegovs vārdu “laipns” interpretē šādi: “Rādot rūpes, sirsnīgas jūtas pret visām dzīvajām būtnēm, nesot labu un vienmēr gatavu palīdzēt.”
Lūdzu, atlasiet sinonīmus. Katra grupa uzrakstīs savus vārdus uz papīra lapām.
Katras grupas vārdu pārbaude.
Piezīmju grāmatiņās ierakstiet: pašapmierināts, žēlsirdīgs. Pabeidz tos morfēmu parsēšana.
Ko jūs pamanījāt? (Abi vārdi ir sarežģīti, veidoti no diviem celmiem).
Izrakstīt no skaidrojošā vārdnīca vārda "žēlsirdīgs" nozīme. (Žēlsirdīgs – gatavs kādam palīdzēt aiz līdzjūtības, filantropijas).
Ko jūs atradāt vārda interpretācijā? (Arī vārds “filantropija” ir veidots no diviem pamatiem).
3. Saruna pēc teksta.
Vai puišus no M. Vodopjanova stāsta “Viens par visiem, visi par vienu” var saukt par žēlsirdīgiem?
“Izcilais matemātiķis Ļevs Semenovičs Pontrjagins kļuva akls, kad viņš vēl bija sākumskolas skolnieks. Viņam sāpēja acis, tas bija izdarīts neveiksmīga operācija, un zēns uz visiem laikiem ienira piķa tumsā. Zēns bija nomākts par katastrofu, kas viņu bija pārņēmusi.
Kādu dienu Levija biedri ieradās mājās un stingri paziņoja, ka palīdzēs viņam kā klasei.
Un viņi palīdzēja. Katru vakaru kāds ieradās Levā, lai mācītos kopā ar viņu, lasītu viņam mācību grāmatas un grāmatas. Stundu laikā viņa galda biedrs viņam pusbalsī stāstīja, kas rakstīts uz tāfeles, kādu pieredzi skolotājs rāda. Mani biedri gāja ar Levu uz slidotavu, uz teātri, uz koncertiem un lekcijām.
Ar savu patieso draugu palīdzību Ļevs Pontrjagins ar izcilību absolvēja skolu un iestājās Maskavas universitātē. Un šeit mēs atradām labus biedrus. Skolēni jaunietim labprāt palīdzēja. Pontrjagins izrādījās talantīgs matemātiķis un 23 gadu vecumā kļuva par Zinātņu akadēmijas profesoru un korespondenciālo locekli.
Kā jūs viens otram palīdzat? Vai par mūsu klasi var teikt: “Viens par visiem, visi par vienu”?
IV. Parsēšana problēmsituācijas grupās.
Katra grupa saņem aploksni, kurā aprakstīta morālā situācija. Bērni pārrunā situāciju, un katra grupa izsaka savu viedokli par dzirdēto.
- Jūsu draugs to nedarīja mājasdarbs un lūdz piezīmju grāmatiņu, lai to nokopētu.
- Jūsu draugs saņem sliktas atzīmes par ceturksni, un jums ir aizliegts ar viņu draudzēties.
- Jūsu draugs lieto sliktus vārdus un izteicienus.
- Jūsu draugs neprot spēlēt volejbolu un pieviļ komandu.
- Tavs draugs izdarīja kaut ko sliktu, bet tu tiki sodīts.
Ko darīt žēlsirdīgam cilvēkam?
V. Vingrinājums sarežģītu vārdu rakstīšanā.
1. Darbs pie vārdu leksiskās nozīmes.
Izlasi vārdus un paskaidro, no kuriem diviem vārdiem katrs no tiem veidojas. Kāds patskanis atrodas starp diviem celmiem?
Labvēlīgs, labestīgs, labi audzināts, cēls, labdarīgs, izdevīgs.
Ko jūs pamanījāt? (Tā pati pirmā bāze).
Kā jūs saprotat vārdu "labs"? (Labs; tas, kas sniedz bagātību, apmierina vajadzības).
Kā Tatarstānas Republikā tika pasludināts 2007. gads? (Labdarības gads).
Kā saprast šī vārda nozīmi?
"Labdarība ir bezmaksas darbība, kuras mērķis ir sniegt materiālu palīdzību trūcīgajiem vai sabiedrības labā."
2. Daudzlīmeņu darbs.
Izvēlieties kādu no uzdevumiem atbilstoši saviem spēkiem.
I līmenis: pierakstiet šos vārdus un veiciet to morfēmisko analīzi: labvēlīgs, labestīgs, labi audzināts, cēls, labdarīgs, labvēlīgs.
II līmenis: no šiem vārdiem izveidojiet trīs frāzes (labvēlīgs, labestīgs, labi audzināts, cēls, labdarīgs, labvēlīgs) viņiem. adj. lietvārds
III līmenis: sastādiet un pierakstiet trīs teikumus, kuru nozīme ir saskaņota, izmantojot šos vārdus: labvēlīgs, labestīgs, labi audzināts, cēls, labdarīgs, labvēlīgs.
Klausīsimies, ko jūs izdomājāt.
VI. Radošs darbs.
Nāciet un pierakstiet tekstu "Lai blakus esošais cilvēks kļūst laimīgs."
VII. Nodarbības kopsavilkums.
1. Atspulgs.
- Ko jūs iemācījāties nodarbībā?
- Kādus vārdus sauc par saliktajiem vārdiem?
- Kādi patskaņi var pievienoties celmiem?
- Kā sauc šos patskaņus?
- Par kādu jaunu vārdu veidošanas veidu jūs šodien uzzinājāt? (Divu bāzu pievienošana).
- Sniedziet sarežģītu vārdu piemērus.
- Kādas sajūtas jūs piedzīvojāt nodarbības laikā? Ar ko tas ir saistīts?
Kādus secinājumus izdarījāt paši?
2. Mājas darbs.
\ \ Jūs pametīsiet skolu kā pieaugušie un izvēlēsities savu nākotnes ceļu. Bet, lai arī par ko katrs no jums kļūtu nākotnē – zinātnieks, mākslinieks, inženieris vai ārsts –, pirmkārt, esi Cilvēks. Un mums tas ir jāiemācās tagad. Un iesaku mājās padomāt, ko īsti katrs atsevišķi un visa klase kopā var izdarīt, lai vismaz viens cilvēks blakus kļūtu laimīgs. Domāju, ka vērīgi bērni, klausoties televīzijas raidījumus un lasot vietējās avīzes, uzreiz sajutīs kāda cita sāpes un noteiks, kam nepieciešama mūsu palīdzība.Pamatskolas skolotājiem Izmantojot materiālus no šīs vietnes -
un banera izvietošana OBLIGĀTA!!!
Nodarbības izstrāde sākumskolai par tēmu: “Sarežģīti vārdi” Sitņikova Natālija Valerievna, Permas reģions, Gubakha, Ugleuralsky pilsēta, pašvaldības izglītības iestāde "15. vidusskola" e-pasts: [aizsargāts ar e-pastu]
Nodarbības mērķis. Sarežģītu vārdu veidošana.
Uzdevumi:
- Atkārtojiet nozīmīgas vārda daļas.
- Ieviest jēdzienu “grūti vārdi”
- Attīstīt radošā domāšana, mutiska un rakstiska runa, uzmanība, atmiņa.
- Audzināt uzmanīga attieksme uz dabu, rūpējoties par putniem
Aprīkojums: mediju projektors, dators, ekrāns, prezentācija, mācību grāmata “Krievu valoda. 3. klase" (autors Zeļeņins), kartiņas skolotājiem un skolēniem, enciklopēdija par putniem, cepure, papagailis.
Nodarbības gaita.
1. Organizatoriskais moments.
(Skolotājs ienāk klasē ģērbies kā grāmatu mīļotājs)
Skolotājs:
Tagad es biju bibliotēkā. Ir tik daudz interesantas grāmatas! Es ļoti mīlu grāmatas. Es tos lasu ar prieku. Kā mēs varam saukt cilvēku, kuram ļoti patīk lasīt grāmatas? (bibliofils)
Man ir daudz grāmatu, bet visvairāk man patīk lasīt šo grāmatu. Tajā ir daudz neparastu vārdu, ar kuriem mēs šodien iepazīsimies.
2. Tēmas “Vārdu salikums” atkārtošana. Jauna materiāla apgūšana.
Uz tāfeles e:
Uz krāsainām papīra loksnēm uz galdiem ir vārdi:
1. rinda: strazds, papildbarība, mušķērājs
2. rinda: balodis, kopšana, mušķērājs
3. rinda: lazdu rubeņi, lidojums, mušķērājs
Tabula piezīmju grāmatiņās:
Darbs pāros.
Skolotājs:
Atveriet savu piezīmju grāmatiņu. Pierakstiet numuru, klases darbu (skolotājs pats raksta uz tāfeles) Pievērsiet uzmanību tabulai. Paņemiet to no rakstāmgalda krāsu karte. Kādu uzdevumu, jūsuprāt, mēs veiksim? (izdaliet vārdus tabulā atkarībā no to sastāva). Sāciet strādāt pāros un pirms rakstīšanas pārrunājiet kopā.
U.-Tagad pārbaudīsim.
Kādus vārdus jūs ierakstījāt pirmajā slejā?
D. birdhouse balodis lazdu rubeņi (vārdus pievienojam pie tāfeles)
U.- Nosauc sakni. Prefikss. Kā šie vārdi veidojas?
D.– Izmantojot piedēkli.
Otrajā ailē?
papildbarošana - aprūpe - lidojums
Tātad, darbs ir pabeigts. Vai esam pierakstījuši visus vārdus?
D.- Vārds mušķērājs nekur neiederas.
U.-Kas ir mušķērājs? (tiek uzklausītas bērnu atbildes)
2. slaids
Kas tas ir?
Kāpēc viņu tā sauca?
D.- Ēd mušas.
U.- Kurā slejā tas jāieraksta?
D.- Trešajā.
U.- Parsējiet vārdu atbilstoši tā sastāvam.
Ar ko šis vārds ir īpašs?
D.– Tam ir divas saknes.
U.- Pasvītrojiet burtu, kas atrodas starp saknēm.
Kādu lomu pilda šī vēstule?
Ja šo burtu izmanto, lai savienotu divas saknes, kā to var saukt? D. -Savienojošs.
U.- Kādus putnus jūs vēl pazīstat? (tiek uzklausītas bērnu atbildes)
Dabā ir daudz putnu...
3. slaids
1. Mežā čivināšanas, zvana un svilpošanas pavadībā
Meža telefonists pieklauvē
"Lieliski, draugs melnie!"
Un zīmes...... (Dzenis)
2. Mazs slaids putniņš. Savu nosaukumu tas ieguvis no apspalvojuma uz tā galvas. (Černogolovka)
3. U. – Par kādu putnu mēs runājam?
4.–5. slaids
D.- Čūsku ēdājs.
U. - Kāpēc viņu tā sauca?
D.- Barojas ar indīgām čūskām.
4. U.- Kas tas par putnu?
6. slaids
D.- Magpie.
U.- Kuri no šiem četriem vārdiem ir veidoti tāpat kā vārds mušķērājs? (melngalvis, čūskas ērglis). Pierakstiet to. Pierādiet to.
Kā jūs varat nosaukt šos vārdus?
D. -Divsakņu, komplekss.
U.- Kāpēc?
D.- No 2 saknēm.
Šī ir tēma mūsu nodarbībā “Sarežģīti vārdi”
Mēģināsim secināt, kurus vārdus sauc par sarežģītiem?
Paskatīsimies, kā tas rakstīts mācību grāmatā 39. lpp.. Iepazīsti sevi, tagad lasi...
3. Fiziskie vingrinājumi.
(atskan audio mūzika)
Mācāmies, strādājām
Ir pienācis laiks atpūsties
Mēs visi pārvērtāmies par putniem
Atdarināsim putnus.
Mēs lecam kā zvirbuļi
Mēs stāvam uz vienas kājas kā gārnis
Un tagad mazās zīlītes lido no koka uz koku.
Tagad parādīsim lielo spārnu plētumu, ātros ērgļus, kas lido mākoņos.
Neviens nevar panākt strausu, kurš ir pieradis bēgt no briesmām.
Un tagad viņi izskatās pēc pingvīniem, viņi ir kā bļodiņas un arī mēs.
Nu ir pienācis laiks atgriezties
Jūs atkal esat studenti, turpināsim mācīties.
4. Primārā konsolidācija.
U.– Putnus vēro īpašas profesijas cilvēki – ornitologi. Lai noskaidrotu viņu dzīves īpatnības, jānoķer vairāki putni un tie jāapgredzeno. Kā sauc cilvēku, kurš ķer putnus?
D.- Putnu ķērējs.
U.- Pieraksti vārdu. Pie tāfeles... Sakiet, vai tas ir grūts vārds? (pierādīt)
Vai jūs domājat, ka mūsu runā ir citi sarežģīti vārdi, kas nav saistīti ar putnu nosaukumiem? Sniedziet piemērus. Nākamajā nodarbībā jūs uzzināsit vēl vairāk vārdu.
Palīdziet man izdomāt sarežģītus vārdus. (skolotājs rāda kartītes, bērni patstāvīgi pieraksta vārdus)
audzē bites
makšķerēšana
stāda ziedus
Izceliet saknes un savienojošo patskaņu.
Par kuru neparasti vārdi vai mēs šodien runājām? Kā tos var nosaukt vienā vārdā?
D.- Komplekss.
5. Atspulgs.
U.- Piecelies, lūdzu. Paceliet roku, ja jums bija grūti saprast, kas ir grūts vārds. Neesiet sarūgtināts. Turpmākajās nodarbībās jūs uzzināsiet daudz sarežģītu vārdu un to veidošanu. Paldies. Tagad paceliet abas rokas, ja saprotat, kā tiek veidoti sarežģīti vārdi. Uzdāviniet sev aplausus! Labi darīts!
Bet tagad mēs pārbaudīsim... Apsēdieties.
Paņemiet baltas lapas. Sāciet savus uzdevumus.
Vai atceries, kā tu mani sauci stundas sākumā? (bibliofils)
Vai šo vārdu var saukt par sarežģītu? Kāpēc? (bērni paskaidro mutiski). Jūs paveicāt lielisku darbu klasē. Labi darīts! (rotaļlietu papagailis atkārto vārdu “labi darīts”.
Mēs jums sniedzam nelielus atgādinājumus par putniem (papagailis atkārto, un skolotājs izdala)
Izglītības un izglītības komplekss "Krievijas skola"
Temats: Grūti vārdi
Nodarbības veids: nodarbība jaunu zināšanu apguvē
Nodarbības mērķis: iepazīšanās ar sarežģītiem vārdiem un attīstot spēju sarežģītos vārdos atrast sakni.
Nodarbības mērķi:
Izglītības:
Veidot skolēnos izpratni par sarežģītiem vārdiem, spēju pareizi rakstīt savienojošos patskaņus šādos vārdos;
Iepazīstināt ar sarežģītu vārdu veidošanas veidiem;
Paplašināt zināšanas par vārdu sastāvu.
Izglītības:
Izaudziniet interesi par savas dzimtās valodas apguvi.
Izglītības:
Skolēnu runas, uzmanības, novērošanas, domāšanas attīstīšana un pareizrakstības modrība.
Plānotie rezultāti:
Temats:
Nodarbības laikā skolēni iegūs zināšanas par sarežģītiem vārdiem;
Iemācīties atrast sarežģītu vārdu saknes;
Iemācieties veidot sarežģītus vārdus.
Metasubjekts:
Pieņemt un saglabāt mācību uzdevumu;
Plānot savu rīcību atbilstoši uzdevumam;
Veikt salīdzināšanu un klasifikāciju pēc noteiktiem kritērijiem;
Veiciet vārdu analīzi ar izcelšanu būtiskas iezīmes.
Personīgi:
Izmantot adekvātu pašnovērtējumu, pamatojoties uz panākumu kritēriju izglītojošās darbībās;
Veidot studenta iekšējo pozīciju līmenī pozitīva attieksme uz skolu.
Nodarbības progress
1. Organizatoriskais moments.
Laba pēcpusdiena
Bērni, vai jums ir silti? (Jā!)
Vai klasē ir gaišs? (Jā!)
Vai zvans jau ir noskanējis? (Jā!)
Vai nodarbība jau ir beigusies? (Nē!)
Vai stunda ir tikko sākusies? (Jā!)
Vai vēlaties mācīties? (Jā!)
Tātad visi var apsēsties!
Sāksim krievu valodas stundu.
Pastāstiet vārda noslēpumus
Es vienmēr esmu gatavs jums.
Bet esiet gatavi klasē
Atklāj vārdu noslēpumus pats.
Puiši, vai esat gatavi veikt jaunus atklājumus? Tad ķersimies pie darba.
2. Kaligrāfija.
1) Iesildieties rokām.
Izstiepsim pirkstus un sagatavosim tos darbam (iesildīšanās)
Mūsu pirksti cieši saspiedās kopā.
Kas noticis? Interesanti!
Acīmredzot viņiem bija auksti.
Mēs tos pārklājam ar segu.
(Bērni masē rokas)
Pirksti veic vingrinājumus
Lai būtu mazāk noguris.
Un tad tie ir piezīmju grāmatiņā
Viņi rakstīs vēstules.
(Bērni savelk un atlaiž dūres)
2) Burtu un savienojumu rakstīšana (Kk; Nn; na; bet; ko; en; ki; kl; nm; nya; ku; kya; new)
Aprakstiet skaņas; kurās zilbēs līdzskaņi ir mīksti un cieti.
3. Zināšanu atjaunošana.
Rakstiet vārdus ar tādu pašu sakni -krāsa-;
Kas ir saknes vārds? Kā uzrakstīt sakni vārdos ar tādu pašu sakni?
4. Nodarbības mērķa izvirzīšana.
Lasīsim E. Izmailova dzejoli.
Lasiet smieklīgus dzejoļus
Kam tie paredzēti?
Reiz bija PAR,
Viņš izskatījās sirms un vecs,
Bet ar verdošu ūdeni
Viņš dejoja kā jauns vīrietis.
Tas tecēja no tējkannām,
Tas virpuļoja pār katliem,
Nav noderīgu lietu, ko darīt
Es to nemaz nevarēju.
Reiz bija vārds MODE
Vārdā EXIT, vārdā INPUT,
Pieklauvēja vārds KHODIKI,
Un pārgājienā tas aizgāja tālumā.
Tā dzīvoja STEAM un HOD.
Viņi dzīvoja šķirti, bet
Viņi bija savienoti kopā -
Viņi peldēja pa ūdeni.
Prāmis kursē ar tvaika KUĢI,
PAIR un ROAD iet pa pāriem.
– Kuri vārdi dzīvoja atsevišķi?
– Kādos vārdos izdzīvoja vārds kustēties? (Izeja, ieeja, gājēji, pārgājiens.)
Uzdevums: pierakstiet šos vārdus un sakārtojiet tos pēc to sastāva. (Viens students komentē vārdu pierakstīšanu un to analīzi atbilstoši to sastāvam.)
– Kā sauc šos vārdus? (Tās pašas saknes).
– Kas notika ar vārdiem PAIR un MOVE? (Tie bija savienoti.)
- Kādu vārdu tu dabūji? (Tvaikonis.)
– Ierakstiet šo vārdu savā piezīmju grāmatiņā un mēģiniet to izdomāt atbilstoši tā sastāvam. (Bērnu iespējas tiek uzklausītas.)
- Cik sakņu ir šim vārdam? (Divi). Kuru?
- Cik celmu ir šajā vārdā? (Divi.)
– Kāds burts savieno šīs divas saknes (celmus)? (Paskaņs — O).
– Kā var nosaukt šo patskaņi, ja tas savieno saknes? (Savienojošs).
– Paskaidrojiet šī vārda nozīmi. (Nosūtiet ar tvaika dzinēju.)
– Tādus vārdus kā tvaikonis sauc par salikteņiem. Kā jūs domājat, ko mēs šodien pētīsim?
5. Darbs pie nodarbības tēmas.
Darbs pēc mācību grāmatas:
Piem. 138 (77. lpp.)
Izlasiet vārdus, izskaidrojiet katra vārda leksisko nozīmi.
Cik daudz sakņu ir šiem vārdiem? Kāpēc?
Kādi patskaņi savieno saknes saliktos vārdos?
Piem. 139 (78. lpp.)
Izlasi tekstu. Atrodiet tajā sarežģītu vārdu, paskaidrojiet, kāpēc autors to izmantoja.
Izpildi rakstisko uzdevumu uzdevumam (Skolēni pārbauda vārdu pareizrakstību ar pareizrakstību).
6. Fiziskās audzināšanas minūte.
1. Saule mūs paceļ vingrošanai,
Mēs paceļam rokas uz komandas “viens”.
Un virs mums jautri čaukst lapotne.
Mēs nolaižam rokas uz komandas "divi!"
2. Mēs ieliekam rokas izklājumā:
Parādījās lidmašīna.
vicināt spārnu uz priekšu un atpakaļ,
Dariet "vienu" un dariet "divus".
Viens un divi, viens un divi!
Noliec rokas
Un visi apsēdieties!
7. Izpētītā materiāla konsolidācija.
Piem. 140 (78. lpp.) (Strādājiet pa pāriem.)
Nosauciet papildu vārdu katrā grupā. Pamatojiet savu izvēli.
(1. Šoferis; 2. Mežzinis; 3. Viesulis. Atlikušajiem vārdiem ir sakne -vējš-;
Vēja mērītājs ir grūts vārds)
8. Nodarbības rezumēšana.
Uzmini mīklas, pieraksti atbildes. Izceliet vārdu saknes.
1) uz grīdas ir ziloņa mazulis,
Tas ir uz riteņiem
Glāstīja paklāju ar stumbru,
Glāstīs līdz
Līdz tiek iesūkti visi putekļi
Un grīda nebūs tīra. (Putekļu sūcējs).
2) viņa darbs-
Dzīlē pašā apakšā.
Viņa darbs ir
Tumsā un klusumā.
Bet kas viņš ir?
Atbildēt uz jautājumu? (nirējs)
3) Viņš pūš kā tvaika lokomotīve,
Ir svarīgi turēt degunu augšā.
Radi troksni, nomierinies -
Uzaicini kaiju iedzert. (samovārs)
4) Es kliedzu, murrāšu,
Es lidošu zem debesīm. (helikopters)
Ko jaunu jūs uzzinājāt nodarbībā?
Kā sauc vārdus, kuriem ir divas saknes?
9. Atspulgs
Mūsu nodarbība ir beigusies, apkoposim
Pabeidziet jebkuru no izteicieniem:
man patika...
Klasē uzzināju, ka...
Biju pārsteigts...
es gribētu...
10. Mājas darbs: Piem. 141 (78. lpp.)