Nodarbība - pasaka “Rudens parādības dzīvnieku dzīvē? Dzīvnieki rudenī. Kā rudenī mainās dzīvnieku dzīve? Dzīvnieku sagatavošana ziemai

Pašvaldības izglītības iestāde "Amvrosievskaja skola Nr.6"

Doņeckas apgabala Amvrosijevska rajona padome

Temats: Vide

Nodarbība - pasaka

(pamatojoties uz krievu val Tautas pasaka"dūriņš")

Rudens parādības dzīvnieku dzīvē? Dzīvnieki rudenī. Kā rudenī mainās dzīvnieku dzīve? Dzīvnieku sagatavošana ziemai.

Temats:Dzīvnieki rudenī. Kā rudenī mainās dzīvnieku dzīve?

Dzīvnieku sagatavošana ziemai

Nodarbības mērķis: Apkopot un nostiprināt skolēnu zināšanas, prasmes un iemaņas; noteikt zināšanu apjomu un kvalitāti par sagatavošanos ziemas periods savvaļas dzīvnieki un putni. Uzlabot skolēnu spēju izdarīt loģiskus secinājumus. Parādiet saikni starp izmaiņām dzīvnieku dzīvē rudenī un izmaiņām dzīvē nedzīvā daba un augu pasaulē. Attīstīt jaunāko skolēnu domāšanu, mutvārdu, atmiņu un uzmanību. Audzināt uzmanīga attieksme uz dabu

Nodarbības veids: apvienots

Aprīkojums: Ilustrācijas, sižeta attēli, varene (izbāzts dzīvnieks), pīlādžu augļi, sēklas, čiekuri, pasaku teksts.

Nodarbību laikā

Laika organizēšana.

Zvans jau ir noskanējis.

Mēs sākam nodarbību.

Man tikai jāatgādina

Ka mēs strādājam kopā.

Vai jūs, puiši, piekrītat?

Nu sēdies, viss kārtībā.

Sveicieni. Pievērsīsimies viens otram. Pasmaidīsim, pamirkšķināsim: kā iet? Kā tev iet? Kā tu esi nerātns? Kā tu draud? Kā tev iet?

Pozitīvas emocionālas atmosfēras radīšana. Gatavojamies šodienas nodarbībai. Manā pasaulē viss ir kārtībā. Es esmu cilvēks, daļa no dabas. Es mīlu dabisko pasauli: augus, dzīvniekus, putnus un visu, kas mani ieskauj. Es dzīvoju harmonijā ar šo pasauli. Mēs visi esam viens. Mēs visi kopā jūtamies labi.

Atjaunināt priekšzināšanas un prasmes un to korekcija

Saruna

Kāds tagad ir gada laiks?

Cik ziemas mēnešu ir?

Kādus ziemas mēnešus jūs zināt?

Kurš tagad ir mēnesis? Atcerēsimies sakāmvārdus par ziemas mēnešiem.

Janvāris ir gada sākums, ziema ir vidus.

Februāris ir nikns mēnesis: viņš jautā, kā ir ar apaviem.

Decembris ir gada beigas un ziemas sākums.

(piezīme par laikapstākļiem šodien, burtnīcās).

kalendārs - kas tas ir?

Kalendārs - saules grafiks visam gadam. Decembris ir gada aste. Janvāris ir gada gals.

Motivācija mācībām un izziņas aktivitātēm.

Cerības. Mēs rakstīsim paši savu pasaku. Tas nebūs viegli, bet pamācoši. Uzzināsim daudz jauna par putnu un dzīvnieku sagatavošanu ziemai, un tajā mums palīdzēs ukraiņu tautas pasakas “Rukavička” varoņi. Galu galā pasaka ir interesanta, aizraujoša un izglītojoša. Un tā mēs dodamies ceļojumā.

Norādiet nodarbības tēmu un mērķi.

Zem zilām debesīm

Lieliski paklāji,

Mirdzot saulē, sniegs guļ;

Caurspīdīgais mežs vien kļūst melns,

Un egle kļūst zaļa caur salu,

Un upe mirdz zem ledus. (A. S. Puškina "Ziemas rīts")

Parādiet signālus. Kādā noskaņojumā jūs dodaties šajā ceļojumā?

Iepazīšanās saruna.

Kalendāra ziema ir pienākusi. Un laika apstākļi mūs priecē. Sniegs un sals.

Šodien mēs runāsim par to, kā dzīvnieki un putni gatavojās ziemai. Mums ir daudz darba.

Un šim nolūkam mēs jau dosimies ekskursijā uz sniegots mežs. Decembris uz zemes atnāca balts un dzirkstošs.

(I. I. Šiškina gleznas “Ziema mežā” reprodukcija, 1877).

Un viens meža iedzīvotājs mums palīdzēs visu noskaidrot. Viņa zina visu, kas notiek mežā. Kas viņa ir?

Noslēpums:

Satraukums ir raibs,

Garais putns,

Runīgs putns

Pļāpīgākais. (Varne)

Magpie:

Vai esat bijis mežā ziemā?

Ja nē, sekojiet man ātri!

Ziemas mežs zina daudz

Un noslēpumi un brīnumi...

Magpie, protams, ļoti mīl vasaru. Vasarā viņai ir daudz runīgu draudzeņu – kaimiņienes.

Varene sūdzas, ka šodien mežā neredzēsim daudz kaimiņu putnu.

Kāpēc? Kuri aizlidoja pirmie?

Kāpēc? Kuri no viņiem aizlidoja pēdējie?

Kāpēc? Kā jūs saucat putnus, kas aizlido uz ziemu un pēc tam atgriežas?

Kur mēs par to lasījām? Kā sauc šo pasaku?

Vai visi putni aizlido? siltāki klimati? Kā sauc putnus, kas paliek? Kas ar viņiem notiek?

Atsauce: No 10 zīlītēm tikai 2 satiekas ar pavasari (Aprakstiet zīlīti).

Magpie ir laba mājsaimniece un ļoti mīl sveicināt viesus.

Kas tie par ciemiņiem? No kurienes viņi lido pie mums?

Tas ir tas, ko varene viņiem glabāja: pīlādžu ogas, sēklas, čiekurus, saulespuķu sēklas.

Kādi putni šeit audzē savus cāļus? Kāpēc?


Atsauce:

Vēršus redzam tikai sniegotā laikā. Līdz ar pirmo sniegu pie mums atlido vērši. Un pavasarī viņi lido uz ziemeļiem, uz savām dzimtajām zemēm. (Aprakstiet vēršu).

Kā mēs varam un vajadzētu palīdzēt putniem?

Fiziskās audzināšanas pārtraukums.

Kā sniegs zem kalna, sniegs,

Un kalnā snieg, snieg,

Un uz koka ir sniegs, sniegs,

Un lācis guļ zem sniega.

Klusi! Klusi! Esi kluss!

Turpinājums.

Mūsu varene nez kāpēc uztraucās. Ak, tas ir viss! Vectēvs staigā pa mežu ne viens, bet ar savu uzticīgo suni. Varene lidos un ziņos visam mežam. Vectēvs nometa dūraiņu un devās tālāk.

Kāda pasaka? Kā sauc?

Mēģināsim izstāstīt pasaku.

Mazā pele skrien.

Noslēpums: Mazie dzīvnieciņi, pelēki kažoki.

Mazas melnas acis, asi zobi.

(Pele)

Kā šis dzīvnieks gatavojas ziemai? Kādi citi mazie dzīvnieki pārziemo? Pastāstiet mums par tiem.

Kurš skrēja nākamais?

Aiz viņas ir atlecošs zaķis.

Noslēpums: Ziemā balts, vasarā pelēks

Veikli lec un mīl burkānus.

Uzmini, kāda cepure?

Vesela roka kažokādas.

Cepure skrien mežā,

Un stumbri grauž mizu.

(zaķis)

Vai viņam ir sava māja? Kā zaķis gatavojās ziemai? Kādi citi dzīvnieki maina kažokādas krāsu? Kāpēc zaķa kājas viņu glābj, bet papēži atdod? Kad ir izšķīlušies zaķi?

Kurš skrēja nākamais?

Mazā lapsu māsa skrien.

Noslēpums: Sarkanmatainā saimniece

Nāca no meža

Es saskaitīju visas vistas

Viņa to paņēma līdzi.

(Lapsa)

Ko tu par viņu zini? Ko nozīmē “lapsa peles”? Kas tas ir?

Kurš skrēja nākamais?

Brālis vilks skrien.

Noslēpums: Pelēcīgi, zobaini ložņā pa lauku

Meklē teļus un jērus.

(Vilks)

Kas tas par dzīvnieku? Ko viņš ēd? Kā mēs to saucam?

Kurš skrēja nākamais?

Lāča tēvs nāk.

Noslēpums: Meža īpašnieks

Pamostas pavasarī

Un ziemā zem puteņiem gaudot

Viņš guļ sniega būdā.

Viņš ir pūkains zvērs ar nūju

Viņš iesūc ķepu bedrē.

(Lācis)

Ko lācis dara ziemā? Kāpēc viņš sūkā ķepu? Kad piedzimst mazuļi?

Kuru vēl jūs vēlētos uzaicināt dūraiņā? Klausieties vēstuli, ko saņēmām. Un jūs uzzināsiet, kāda veida dzīvnieks tas ir. (Izlasot vēstuli).

Vēstule:

"Pastāsti man, ko tu ēd, un es tev pateikšu, kas tu esi."

Uzminiet, kas es esmu? Es ēdu blaktis un skudras!

Nodomāju un stingri teicu: Dzenis!

Es uzminēju nepareizi! Ēdu arī lapsenes un kamenes.

Jā! Tu esi medus žagarputns!

Nav žagars! Ēdu arī kāpurus un kāpurus!

Strazdu putns.

Un es neesmu rubenis! Es arī apgraužu aļņa nomestos ragus.

Tad tev jābūt meža pelei.

Un es nemaz neesmu pele. Dažreiz es pats ēdu peles!

Peles? Tad, protams, tu esi kaķis.

Vai nu pele vai kaķis! Un es nemaz neuzminēju.

Parādīt sevi!

Es parādīšu sevi, ja atzīsi sakāvi!

Dažreiz es ēdu ķirzaku. Un reizēm zivis.

Varbūt tu esi gārnis?

Nav gārnis. Es ķeru cāļus un zagu olas no putnu ligzdām.

Izskatās, ka tu esi cauna.

Nestāsti man par caunu. Cauna ir mans vecais ienaidnieks. Ēdu arī nieres, riekstus, egļu un priežu sēklas, ogas un sēnes.

Visticamāk tu esi cūka! Tu ēd visu. Tu esi mežonīga cūka, kas muļķīgi uzkāpa uz Ziemassvētku eglītes!

Vai tu padodies?!

Lai jums būtu vieglāk atpazīt šo dzīvnieku, uzmini mīklu.

MEŽA DZĪVNIEKI RUDENĪ
(saruna)

UZDEVUMI: veicināt priekšstatu padziļināšanu par mežu: dzīvo dažādi dzīvnieki (dzīvnieki, putni, kukaiņi); cēloņu un seku attiecību nodibināšana, pamatojoties uz izpratni par dzīvo būtņu dzīves aktivitātes atkarību no to dzīvotnes apstākļiem; audzināt bērnos interesi par meža dzīvi rudenī, izpratni par nepieciešamību saglabāt tā viengabalainību; mācīt prasmes uzvesties mežā.

P r e d u r i t e l n a y a r a b o t a.

– Sarunas ar bērniem.

– Ilustrāciju un grāmatu par meža dzīvniekiem apskate.

– Darbs ekoloģiskajā telpā (mežā).

- Mīklu minēšana.

– Darbs ar modeļiem (dzīvnieki, putni, kukaiņi) u.c.

– Vides un aizlieguma zīmju izgatavošana.

Nodarbības gaita

1. LASĪT DABISKO DARBĪBU “Rudens mākslinieks”:

Rudenī adīts krāsains priekšauts

Un viņa paņēma spaiņus ar krāsām.

Agri no rīta, ejot pa mežu,

Lapas apvelku ar zeltu.

2. Saruna.

– Kādus dzīvniekus mežā var atrast rudenī?

– Kurš iet gulēt visu ziemu?

– Kurš maina kažoku pret ziemu?

– Kurš ražo krājumus ziemai?

– Kurš ziemo zem lapām, spraugās, koku mizā?

Bērni atbild uz jautājumiem un atrod viņu nosaukto dzīvnieku attēlus.

3. Skolotājas stāsts par dzīvnieku sagatavošanu ziemai.

Satikt barga ziema, meža dzīvnieki Sagatavošanās sākas rudens sākumā. Viņi veido sev caurumus un krāj krājumus. Vāveres un zaķi sāk izkausēt un mainīt kažoku no vasaras uz ziemu. Ziemas mēteļiem ir biezāka, pilnīgāka kažokāda, un krāsa ir vairāk piemērota ziemas dabai.

Lācis klīst pa mežu, ēd nobriedušas ogas, riekstus, zīles un nobarojas ziemai.

Kurmji un peles krāj vārpiņas. Āpsis savāc saknes un sēnes. Viņš tos žāvē pie savas bedres, izliekot uz koku stumbriem.

Vāvere glabājas ieplakās, mizas spraugās un zem koku saknēm. Vilks un lapsa neguļ ziemā un negatavo krājumus rudenī;

Vēlā rudenī mežs ir kluss un pamests. Kāpēc? Nav dzirdamas zvanošu putnu balsis. Meža iemītnieki slēpās bedrēs un ieplakās.

4. Stāsta apspriešana.

- Ko lācis dara? (Uzkāpa bedrē.)

- Kurš paslēpās bedrēs? (Ezītis, āpsis, lauka pele.)

- Ko dara vāvere? (Viņai nepatīk aukstums, lietains laiks, tāpēc viņa paslēpās, sēž savā dobumā un grauž priežu čiekurus un riekstus.)

– Vai zaķim baltā kažokā ir ērti, kad sniegs vēl nav uzsnidzis? Kāpēc?

5. O f t g a d y v a n i e s a g a d o k.

Kurš veikli lec pa Ziemassvētku eglītēm?

Un uzlido ozolos?

Kas slēpj riekstus dobumā,

Žāvēt sēnes ziemai? (Vāvere.)

Dega kā uguns

Uz pīlādža ir otas,

Bumba ripo pretī

No rudens lapām.

Vai jūs viņu neatpazīstat?

Paskaties tuvāk! Šis… (ezis).

Kurš iet gulēt rudenī un ceļas pavasarī? (Lācis.)

Kurš ir izsalcis mežā,

Vai meklējat zaķi zem krūma? (Vilks.)

Kāda maza balta bumbiņa

Vai tu gulēji zemē zem krūma? (Zaķis.)

Pirmais sniegs gulēja uz jumtiem,

Viņš piepildīja dārzu ar kažokādām.

Mājputnu meitene sarkanā kažokā

6. Pasakas salikums - mīkla par iemīļotu vai iemīļotu meža dzīvnieku. Pārējie bērni uzminē.

Sveiki, mūsu mīļās mammas un tēti! Turpinām rudens tēmu un šodien bērniem stāstīsim par dzīvnieku dzīvi rudenī.

Rudenī dzīvnieki gatavojas skarbākajam gada laikam – ziemai. Pūkaino, spalvaino un citu mežu, tīrumu, pilsētas parku un skvēru iemītnieku dzīve ir atkarīga no tā, kā norit šī sagatavošanās.

Kukaiņi ir vieni no pirmajiem, kas reaģē uz laika apstākļu izmaiņām.

Lielākā daļa no viņiem meklē mājīgas pajumtes, kurās var gulēt visu ziemu. Viņi atrod šīs patversmes zem nokritušām lapām, zem mizas, kas nokritusi no koka stumbra, māju spraugās.

Bet tauriņi pārvēršas par kucēniem un tādējādi gaida auksto ziemu.

Uz ziemu steidz doties arī ķirzakas, čūskas, vardes, krupji. Brūnā zāle un zaļās vardes rudenī uzturas tuvu ūdenstilpēm, kuru dibenā viņi pārziemo. Krupji meklē patvērumu uz zemes: zem koku saknēm, mazo grauzēju urvās.

Rudenī ķirzakas ielīst dziļāk savās urvās, zem sūnām, nokritušajās lapās, zem koku saknēm, sapuvušos celmos.

Kad uznāk aukstums un pazūd kukaiņi, gājputni- bezdelīgas, sviras, mušķērāji - sāk gatavoties ceļojumiem uz siltajām zemēm.

Arī meža dzīvnieki sāk gatavoties ziemai. Daži no viņiem sāk ēst daudz, lai zem ādas veidojas tauki, kas labi sasildīs dzīvnieku ziemas aukstumā. Piemēram, lāči un āpši. Daudzi meža iemītnieki gādā ziemai (vāveres, peles, kurmji) un gatavo mājvietu ziemai.

Rudenī daudzi dzīvnieki sāk izdalīties – tiem izaug silta pavilna, un kažokāda maina krāsu.

Baltajam zaķim viss kažoks kļūst balts, un tikai ausu galiņi ir melni, savukārt brūnā zaķa kažoks kļūst gaišāks tikai sānos.

Līdz ziemai vāvere kļūst pelēka, nomainot savu spilgti ugunīgi sarkano kažoku pret neuzkrītošāku ziemā.

Kad parādās sniegs un laiks kļūst vēsāks, daži dzīvnieki nonāk ziemas miegā. Pie šādiem dzīvniekiem pieder eži un lāči, kas ziemā nevar pabarot.

Tas šodienai viss. Drīzumā Yasny Solnyshok parādīsies prezentācija par tēmu “Dzīvnieku dzīve rudenī”.

Turklāt jūs varat saņemt manu bezmaksas grāmatu.

Ar cieņu.
Jeļena Medvedeva.

Vēls rudens. Savvaļas dzīvnieki gatavojas ziemai.

Bērniem jāzina:

Savvaļas dzīvnieku nosaukumi mūsu mežos: lācis, vilks, alnis, mežacūka, āpsis, bebrs, lapsa, zaķis, vāvere, ezis, lūsis;
- lai savvaļas dzīvnieki paši dabūtu barību, celtu savas mājas;
- kā sauc lāča (den), vilka (den), lapsas (dobes), vāveres (dobuma) mājvietu;
- kādi citi dzīvnieki mīt ūdeļās (zaķi, kurmji, peles, goferi, kāmji);
- kurš no dzīvniekiem maina kažoka krāsu (zaķis, vāvere), ragus (alnis, stirna);
- atšķirt dzīvnieku un cilvēku ķermeņa daļu nosaukumus.

Pagarinājums vārdu krājums bērni:

Lietvārdi: lācis, vilks, lapsa, zaķis, ezis, alnis, briedis, mežacūka, āpsis, lūsis, vāvere, midzenis, laiva, bedre, dobums, vilna, āda, plēsēji;

Īpašības vārdi: pinkains, pinkains, pūkains, stiprs, viltīgs, dzeloņains, ātrs, veikls, brūns, zobains, neveikls, nūjiņains, bailīgs, garausu;

Darbības vārdi: medī, ložņā, gaudo, nobīstas, lec, vāļājas, viltīgi, izseko, glabā, rok, guļ, guļ, ziemo.

Saruna "Kā savvaļas dzīvnieki"Mēs gatavojamies ziemai."

Drīz pienāks ziema. Visgrūtāk klājas meža dzīvniekiem. Viņi gatavojas ziemai. Daži dzīvnieki mierīgi gulēs savās mājās visu ziemu. Kas tas ir? Lācis un ezis. Trīs mēneši ir ļoti ilgs laiks, tāpēc tagad šiem dzīvniekiem labi jāēd un jāuzkrāj daudz tauku, lai nenosaltu un nepaliktu izsalkuši līdz pavasarim. Viņi izolē savas mājas.

Kur ezis paslēpsies? Caurumā.

Kur gulēs lācis? Midrā.

Bet ir dzīvnieki, kuriem nav mājas un viņi visu ziemu skraidīs pa mežu, meklēdami barību.

Zaķis nomaina savu vasaras kažoku pret ziemas. Tas ir ne tikai siltāks, bet arī citā krāsā.

Kurš? - Kāpēc balts?
– No kā zaķi glābj viņa garās kājas un baltais kažoks? No lapsas un vilka.

Šis plēsīgie zvēri. Ja viņi noķers zaķi, tas viņam nenāks par labu. Lapsai ir mājvieta – bedre, kur paslēpties no ziemas aukstuma, bet vilkam ir vilku midzenis.

Vai lapsām un vilkiem jāmaina kažoki pret jauniem ziemas? Protams, ka vajag.
Galu galā vasarā mēs ar jums valkājam vieglas drēbes, lai nebūtu karsti, un ziemā uzvelkam siltākas, tāpēc arī dzīvniekiem ir jāpārģērbjas.
Tas nenozīmē, ka viņi novelk ādas un uzvelk jaunas, viņiem vienkārši izaudzē citu, siltāku kažokādu. Šo periodu dzīvnieku dzīvē sauc par molting.

Kārtējais mazais pūkains meža iemītnieks, kurš maina kažoka krāsu pret ziemu.
Vāvere visu vasaru bija sarkana, bet uz ziemu kļūst pelēka.

Kur dzīvo vāvere? Dobumā.
-Kā viņa gatavojās ziemai?
Visu vasaru un rudeni viņa vāca sēnes un ogas un slēpa tās iekšā dažādas vietas. Ziemā viņa meklē savas rezerves, bet diemžēl ne vienmēr tās atrod. Bet vietā, kur tika paslēpti čiekuri vai rieksti, pavasarī var parādīties neliels asns un pēc dažiem gadiem šeit izaugs jauns koks vai krūms.

Bet šis izskatīgais meža vīrs galvā nēsā skaistu rotājumu.
- Kas tas ir? Alnis.
- Ko ēd alnis? Augi.
-Vai ziemā mežā ir daudz augu?
Mežā ir daudz koku un krūmu. Šis lielais zvērs ēd to mizu. Vai viņam daudz vajag pārtikai? Daudz. Tāpēc mežsargi baro šos skaistos dzīvniekus, lai tie varētu pārdzīvot ziemu. Mežsargs ir cilvēks, kas uzrauga meža drošību.

Didaktiskais vingrinājums "Viens-daudzi" (izglītība daudzskaitlis lietvārdi):

Lapsa ir lapsa.
Ezītis - ezis.
Vāvere ir olbaltumviela.
Zaķis - zaķi.
Vilks - vilki.
Alnis - alnis.
Kuilis - kuiļi.

Didaktiskais vingrinājums “Sauc to mīļi” (lietvārdu veidošana ar deminutīviem sufiksiem vienskaitlī un daudzskaitlī):

Vāvere ir vāvere.
Lapsa ir lapsa.
Zaķis - zaķis, mazais zaķis.
Vāvere ir vāveres mazulis.
Lācis ir lāču mazulis.
Vilks ir vilku mazulis.

Didaktiskais vingrinājums "Skatīt līdz pieciem"(lietvārdu saskaņošana ar cipariem):

Viens trusis, divi putni, trīs putni, četri putni, pieci putni.
Viena lapsa, ..., piecas lapsas.
Viens vilks, ..., pieci vilki.
Viens lācis, ..., pieci lāči.
Viena vāvere, ..., piecas vāveres.

Didaktiskā spēle "Kam? Kuram? Kuram? Kuram?"

Lapsas aste - lapsas aste.
Lāča ķepa - lāča ķepa.
Vilka zobi - vilka zobi.
Ezīšu adatas - ežu adatas.

Kura pēda - lapsa, vilks, lācis, zaķis, vāvere.
Kura ausis - lapsa, vilks, lācis, zaķis, vāvere.
Kura galva - lapsa, vilks, lācis, zaķis, vāvere.

Didaktiskais vingrinājums "Atlasīt definīcijas" :

Vilks (kas?) - pelēks, zobains, biedējošs, ...
Lācis (kāds?) – brūns, nūjapēds, neveikls, ...
Lapsa (kāda veida?) - viltīga, pūkaina, sarkana, ...
Ezītis (kas?) – dzeloņains, mazs, ...
Zaķis (kurš?) - garausu, bailīgs, gļēvs, mazs,

Didaktiskā spēle "Kas kur dzīvo?" (lietojiet nominatīvais gadījums lietvārds-x):

Midrā dzīvo (kurš?) lācis.
Dzīvo bedrē (kurš?) ir lapsa.
Lairā dzīvo (kurš?) vilks.
Dzīvo bedrē (kurš?) ir ezis.
Dobumā dzīvo (kurš?) vāvere.

Didaktiskais vingrinājums "Salīdzināt dzīvniekus ar cilvēkiem."

Cilvēkam ir mute, un dzīvniekiem ir mute.
Cilvēkam ir seja, un dzīvniekiem ir purns.
Cilvēkiem ir zobi, un dzīvniekiem ir ilkņi.
Cilvēkam ir vēders, un dzīvniekiem ir vēders.
Cilvēkiem ir nagi, un dzīvniekiem ir nagi.
Cilvēkiem ir rokas, un dzīvniekiem ir ķepas.

Didaktiskā spēle “Nosauc ģimeni” (vārdu veidošanas vingrinājums):

Tētis ir lācis, mamma ir lācis, mazulis(i) ir lācis(i).

Tēvs ir vilks, māte ir vilks, mazulis(i) ir vilku mazulis(i).

Tēvs ir lapsa, māte ir lapsa, mazulis(-i) ir lapsas mazulis.

Tētis ir zaķis, māte ir zaķis, mazulis(-i) ir zaķis(i).

Lapsa rej.
Lācis rūc.
Vilks gaudo.
Ezītis - šņāc utt.

Didaktiskais vingrinājums "Kas ir papildus un kāpēc?"

Vāvere, lapsa, govs, vilks (govs, jo pārējie ir savvaļas dzīvnieki).
Ezis, lācis, zaķis, suns (suns, jo pārējie ir savvaļas dzīvnieki).
Zaķis, suns, govs, kaķis (zaķis, jo pārējie ir mājdzīvnieki).
Lapsa, kaķis, zaķis, vilks (kaķis, jo pārējie ir savvaļas dzīvnieki).
Zirgs, lācis, kaza, suns (lācis, jo pārējie ir mājdzīvnieki).

Spēle "Kam mēs ko dosim?"

Gaļa vilkam.
Malina -...
Mīļā -...
Burkāns -...
Ābols -...
Rieksti -...
Sēnes - ... utt.

Spēle "Kam ir kas?"

Lācim ir mazuļi.
Lapsai ir...
Vilkam ir...
Zaķim ir...
Ezītim ir...
Vāverei ir ... utt.

Kā dzīvnieki gatavojas ziemai. 2. daļa.

Kā dzīvnieki gatavojas ziemai. 2. daļa:vāvere, āpsis, bebri, lapsa, vilks, pele. Runas vingrinājumi un pirkstu teātris par to, kā dzīvnieki gatavojas ziemai.

Kā dzīvnieki gatavojas ziemai: 2. daļa

Stāsti attēlos par tēmu “Kā dzīvnieki gatavojas ziemai”

Šodien turpinām tēmu par to, kā dzīvnieki gatavojas ziemai. mēs ar jums apspriedām:

  • Eksperimenti bērniem"Kāpēc zaķis vasarā ir pelēks un ziemā balts?", "Kurš kažoks ir siltāks?"
  • zaķis gatavojies ziemai?
  • lācis gatavojies ziemai?
  • ezis gatavojies ziemai?
  • Prezentācija lai skatītos bērnu attēlus.
  • Dzejoļi, stāsti, uzdevumi bērniem.
  1. vāvere gatavojies ziemai?
  2. bebrs gatavojies ziemai?
  3. āpsis gatavojies ziemai?
  4. pele gatavojies ziemai?
  5. lapsa un vilks gatavojies ziemai?
  6. 4 runas vingrinājumi bērniem.
  7. Spēles ir dramatizējumi.
  8. Kā to pagatavot ātri un vienkārši pirkstu teātris priekšnesumiem meža sarunas un dialogi?
  9. Dzejoļi, attēli, stāsti bērniem par dzīvniekiem

Vēlēšanās lai jums interesants ceļojums dzīvnieku pasaulē un jauniem atklājumiem!

Vāvere


Gandrīz visi bērni zina, kā vāvere gatavo ēdienu ziemai, jo visās multfilmās ir redzams, kā tā karina sēnes uz koku zariem un žāvē uz celmiem. Viņa arī vāc riekstus, ozolzīles un čiekurus. Kur vāvere tos slēpj? Zem celmiem, zem koku saknēm, ieplakās, sūnās.

Arī vāveres gatavo savas mājas ziemai. Vāveres māju sauc par "dobi". Bet, ja nav dobuma, tad vāvere taisa sev ligzdu. Šī ir zaru un mizas gabalu bumba ar vienu ieeju. Ligzdā vāvere ieliek sūnas un putnu spalvas, lai būtu siltāk. Viņa aizbāž spraugas ar sūnām un zāli. Vāvere savu ligzdu būvē ļoti augstu kokā, lai neviens tajā nevarētu uzkāpt.

Vāveres ziemas kažoks ir sudrabains, līdzīgs sniegam. Un vasarā - sarkans. Jau lasījāt mūsu sarunas pirmajā daļā par rudeni, kā veikt vienkāršu un interesantu eksperimentu bērniem, parādot bērnam, kāpēc vāvere nomaina sarkano kažoku pret sudrabainu. Vai jūsu bērnam patika minēšana?

Belkina žāvētava. V. Bjanki

Vāvere glabāšanai paņēma vienu no savām apaļajām ligzdām kokos. Viņai tur ir sakrauti lazdu rieksti un čiekuri.

Turklāt vāvere vāca sēnes – baravikas un bērzu sēnes. Viņa tos iestādīja uz nolauztiem priežu zariem un žāvēja turpmākai lietošanai. Ziemā tas klīst pa zariem un barosies ar kaltētām sēnēm.

G. Skrebitskis

Lūk vēls rudens cauri mežam starp kailiem, bezlapu kokiem. Paskaties, vienai uz zariem kaut kas satumst; Tas izskatās kā žāvētas lapas.
Nē, tās nav lapas, bet kaltētas sēnes.
Kas viņus uzcēla kokā? Tas ir aizņemta vāveres darbs. Vasaras beigās un rudenī viņa vāc sēnes - gatavo ēdienu ziemai.

Rudens laikā sēnes uz zariem nokalst un nokalst, un tās paliks karājoties līdz vienai dienai. ziemas dienas vāvere tos neatradīs un neēdīs.
Papildus sēnēm vāvere gatavo citu barību ziemai. Viņa iebāž riekstus un zīles dobumos un koka plaisās. Tas viss viņai noderēs ziemas barības trūkuma laikā.
Līdz ziemai vāveres ne tikai uzglabā pārtiku, bet arī rūpējas par savu māju izolāciju. Iestājoties rudenim, rosīgie dzīvnieki ligzdās esošās spraugas aizbāž ar nokaltušu zāli un sūnām. Katrs caurums ir aizbāzts. Nu ko, tagad viss gatavs, varam sagaidīt ziemu.

Vāveres, burunduki, kāmji un daudzi citi dzīvnieki krāj barību ziemai.

Bebrs

Bebri.A. L. Barto
Es staigāju kopš rīta,
Es jautāju visiem:
– Kāds kažoks ir bebram?
Kāda veida kažokādas, pastāstiet man?

Vai tā ir taisnība, ka bebri
Pilskalnu cietokšņu celšana
Un vai viņi tur slēpj bebrus?

Un tas, ko viņi saka, ir patiesība,
Kāpēc viņiem tur ir paklāji?
No smaržīgiem augiem un mizas?

Es jautāju savai mātei par bebru,
Bet viņai ir laiks doties uz darbu.

Tālumā redzu sētnieku
Viņš slauka pagalmu.

Jūs man varētu pateikt:
Kur bebrs dzīvo? -
Un sētnieks man teica: - Nestāvi putekļos,
Liksim sarunu malā.

Neskatoties no spēles,
Spēlējot domino
Kaimiņš smejas: - Kur bebri?!
Sen nebiju viņus redzējis.

Pastāsti man, vai tu būtu tik laipns un
Pastāsti man, kur dzīvo bebri?

Uzdevums bērniem: Vai jūs zināt, kur dzīvo bebri? Kā jūs atbildētu uz šī zēna jautājumiem?

Bebrs ir brīnišķīgs dzīvnieks! Viņu pat sauc par “grauzēju karali”! Bebram ir lāpstiņas aste, asiem zobiem. Bebrs var pat ar zobiem košļāt caur koku! Bebri prot peldēt, un tiem ir īpašs kažoks - tas ūdenī nesamirkst! Bebri kopj savu kažoku un rūpīgi to kopj. Viņi to skrāpē ar priekšējām ķepām, zobiem un pakaļējo ķepu nagiem. Bet citi bebri palīdz viņiem ķemmēt muguru, jo viņi paši nevar aizsniegt muguru! Tāpat kā jūs, jūsu mamma, iespējams, palīdz jums berzēt muguru ar mazgāšanas lupatiņu, kad mazgājaties!

Bebru māju sauc par "būdiņu". Bebri būvē māju no zariem un zariem. Bebru māja ir ļoti spēcīga, jo visus zarus satur kopā ar māliem un dūņām. Būdā var iekļūt tikai zem ūdens.

Bebri dzīvo ģimenēs. Rudenī viņiem ir daudz darāmā - jāsagatavo dambis ziemai, jāsalabo, jāsagatavo daudz zaru un jāsakrauj pie savas mājas - “būdas”. Tas ir viņu "ēdiens" ziemai. Viņi uzglabā “pārtiku” zem ūdens netālu no mājām. Un viņiem ziemā vajadzēs daudz barības! Galu galā, bebri ziemā neguļ, un viņiem vajag ēst! Ziemā bebri peld zem ūdens un ēd ūdensaugu saknes un to rudens barības krājumus – uzkrātos zarus.

āpsis

Zem bērza kalnā... Timofejs Belozerovs
Zem bērza kalnā
Āpsis guļ savā bedrē.
Un āpša bedre
Dziļi, dziļi.

Āpsis ir silts un sauss,
Glāstiet savu ausi visas dienas garumā
Bērzu zaru troksnis
Jā, bērnu šņaukšana:

Viņi mierīgi guļ uz gultas
Zēni ar ūsām
Un viņi šņauc no sāta
Slapji deguni...

Zars vai zars čīkst -
Āpsis nedaudz atvērs aci.
Viņš vadīs jūs ar jutīgu ausi,
Viņš pasmaida un aizmieg:

Galu galā āpsim ir caurums
Dziļi...

Arī āpsis gatavo savas mājas ziemai. Āpša mājvieta ir bedre. Rudenī āpsis remontē māju, atnes sausu zāli, sūnas, lapas un sagatavo siltu un mīkstu gultni ziemai. Tāpat kā mūsu gultā ir matracis un spilvens, lai tā būtu mīksta un ērta gulēšanai, tāpat āpsis vēlas savu gultu padarīt mīkstu un ērtu.

Āpsis arī krāj barību ziemai, žāvē un paslēpj bedrē. Tas uzglabā ozolzīles, sēklas un augu saknes.

Ziemā āpsis savā bedrē aizmieg.

Āpši. I. Sokolovs-Mikitovs
Kādreiz mūsu Krievijas mežos bija daudz āpšu. Viņi parasti apmetās nomaļās vietās, netālu no purviem, upēm un strautiem. Āpši savām urām izvēlējās augstas, sausas, smilšainas vietas, kuras nebija applūdušas. avota ūdeņi. Āpši izraka dziļas bedres. Virs viņu caurumi auga augsti koki. No caurumiem bija vairākas izejas un ieejas. Āpši ir ļoti veikli un inteliģenti dzīvnieki. Ziemā tie, tāpat kā eži un lāči, pārziemo un no bedres izkļūst tikai pavasarī.

Atceros, kad biju bērns, tēvs mani aizveda apskatīt āpšu bedres. Vakarā paslēpāmies aiz koku stumbriem, un varējām vērot, kā vecie īskājainie āpši izgāja medīt, kā mazie āpši spēlējās un rosījās pie savām bedrēm.

Mežā no rītiem bieži esmu sastapies ar āpšiem. Vēroju, kā pie koku stumbriem uzmanīgi izbrauc āpsis, šņaucot zemi, meklējot kukaiņus, peles, ķirzakas, tārpus un citu gaļas un augu barību. Āpši nebaidās indīgas čūskas, noķer tos un apēd. Āpši tālu no bedres netiek. Viņi ganās un medī netālu no saviem pazemes mājokļiem, nepaļaujoties uz savām īsajām kājām. Āpsis klusi staigā pa zemi, un ne vienmēr ir iespējams dzirdēt viņa soļus.

Āpsis ir nekaitīgs un ļoti noderīgs dzīvnieks. Diemžēl šobrīd mūsu mežos āpšu tikpat kā nav. Reti kad dziļā mežā paliek apdzīvotas āpšu bedres. Āpsis ir gudrs meža dzīvnieks. Viņš nevienam nekaitē. Āpsim ir grūti pierast pie nebrīves, un zooloģiskajos dārzos pa dienu āpši parasti guļ savās tumšajās būdās.

Ir ļoti interesanti, atrodot bedres, sekot līdzi to iemītnieku dzīvei.

Nekad neesmu medījis miermīlīgos āpšus, bet reizēm esmu atradis viņu meža mājas. Reti varēja redzēt dzīvus āpšus. Mēdz būt, ka tu ej no medņu straumes, un pār mežu uzlēca saule. Jūs apstājaties, lai apsēstos uz koka celma un klausītos un uzmanīgi paskatītos. Jūs redzēsiet, kā āpsis uzmanīgi iziet pie koku stumbriem un šņauc katru zemes collu. Āpša ķepas izskatās kā mazas, spēcīgas lāpstas. Briesmu gadījumā āpsis var ātri aprakt sevi zemē. Kad āpši izrok bedrītes, tie ar priekšējām kājām izber zemi un ar aizmugurējām kājām izstumj to ārā. Viņi ātri rok caurumus, piemēram, mašīnas.

Ja mežā atrodat dzīvas āpšu bedres, neaiztieciet tās, neiznīciniet tās un nenogaliniet noderīgus un labsirdīgus dzīvniekus. Āpsis mūsu mežos ir kļuvis par ļoti retu dzīvnieku. Pilnībā iznīcināt šo zvēru nav grūti.

Pele

Pele sagatavoja savu pieliekamo ziemai un piepildīja to ar graudiem. Dažreiz peles izveido pašas savu pieliekamo tieši uz lauka un katru vakaru nes tajā graudus. Peles caurumam ir vairākas ieejas, un tajā ir "guļamistaba" un vairākas "noliktavas telpas". Ziemā pele guļ tikai aukstā laikā, un pārējās dienās tai vajag ēst, tāpēc tā uzglabā tik daudz barības! Lūk, kā par to raksta Vitālijs Bjanki:

Gatavojamies ziemai. V. Bjanki.
Sals nav liels, bet žāvāties neliek: uzsitot, tas uzreiz sasaldē zemi un ūdeni ar ledu. Kur tad tu ņemsi sev pārtiku? Kur tu paslēpsi?
Mežā katrs gatavojas ziemai savā veidā.

Tie, kuriem vajadzētu lidot prom no bada un aukstuma spārnos. Palikušie steidz piepildīt savus pieliekamos, gatavojot pārtikas krājumus turpmākai lietošanai. Īpaši cītīgi to nēsā īsastes lauka peles. Daudzi no viņiem ir izrakuši sev ziemas bedres tieši skursteņos un zem graudu kaudzēm un katru vakaru zog labību.
Pieci vai seši celiņi ved uz caurumu, katrs ceļš ved uz savu ieeju. Pazemē atrodas guļamistaba un vairākas noliktavas telpas.

Ziemā pīles iet gulēt tikai vissmagākajā salnā. Tāpēc viņi uzkrāj lielu daudzumu maizes. Dažās bedrēs jau savākti četri līdz pieci kilogrami izlases graudu.
Mazie grauzēji aplaupa labības laukus. Mums ir jāaizsargā raža no tiem.

Lapsa un vilks

Rudenī lapsa jau ir izaudzinājusi savus mazuļus, tāpēc viņa nesēž bedrē. Bet, ja draud briesmas, lapsa skrien uz savu māju un paslēpjas. Lapsai meža malā kalnā ir bedre, lai lapsa varētu redzēt mežu no visām pusēm. Lapsa ir ļoti gudra, viņa nekad neskrien taisni uz bedres, vispirms izveido cilpu, lai sajauktu pēdas, un tad paslēpjas bedrē.

Lapsa ir plēsējs, tā ziemā neguļ un neuzkrāj barību ziemai, tāpat kā vilks.

Bet gan lapsa, gan vilks gatavo kažoku ziemai. Viņu kažoks, tāpat kā visiem dzīvniekiem, aug un kļūst ļoti silts un pūkains, lai ziemā nebūtu auksts.

Runas vingrinājumi par tēmu “Kā dzīvnieki gatavojas ziemai?” Spēlēšanās ar vārdiem

Spēle "Kur ir kura māja?" Uzminiet, kā turpināt

  • Dzīvo midzenī...
  • Var dzīvot bedrē...
  • Dzīvo būdā...
  • Dzīvo ieplakā...
  • Dzīvo zem krūma...

Ja mazulis kļūdās, tad varat spēlēt spēli ar nosaukumu "Palīdziet bērniem atrast māju." Mazie dzīvnieciņi apmaldījās un zaudēja savas mājas. Kur viņus gaida mammas? Kur man ņemt vāveres mazuli? Kur ir zaķis? Kur lāča mamma gaida savu mazuli? Kur bebra tētis gaida bebra mazuli? Kur jāiet mazajam āpsim? Kur ir ezis? Spēlē mazulis ātri atcerēsies, kurš kur dzīvo. Spēlēšanai varat izmantot rotaļlietas vai attēlus.

"Turpiniet teikumu"

  • IN ziemas mežs tu nekad nesatiksies...
  • Ziemas mežā var atrast...
  • Rudenī viņi maina kažokus...
  • Rudenī ezis...

"Nosauciet dzīvniekus mīļi."

  • Vāvere - vāvere,
  • lapsa - ... (gailene),
  • lācis - (lācis, lācis),
  • zaķis - ... (zaķis, zaķis, zaķis),
  • ezis - ... (ezis).

Spēle “Būvēsim tiltu. Garākais teikums par rudeni"

Paņem čipsus. Jebkuri mazi priekšmeti var darboties kā mikroshēmas: zīmuļi, čiekuri, pogas, čaumalas, oļi, bloki celtniecības materiāls vai dizaineru daļas. No bieza krāsaina kartona var izgriezt kvadrātus. Viens čips ir viens vārds. Jūs izklājat vienu mikroshēmu un sakāt vienu vārdu. Piemēram, "ezis". Bērns izliek otro mikroshēmu un pasaka otro vārdu, pievienojot to pirmajam: “Skrien”. — Ezītis skrien. Jūs ievietojat trešo mikroshēmu un sakāt trešo vārdu. Var nosaukt divus vārdus, ja lieto prievārdu: “Caur mežu. Pa mežu skraida ezītis." Bet katrs vārds ir viens triks! Pajautājiet bērnam: “Kas tas par vārdu? Šis ir vārds "ar". Un šis vārds ir "mežs". Kopā mēs to paveicām: cauri mežam. Tālāk bērns pievieno savu vārdu. Piemēram, "Rudens". Rezultāts ir šāds teikums: “Pa rudens mežu skraida ezītis”, un tev ir izliktas 5 skaidas. Turpiniet paplašināt šo piedāvājumu, cik vien iespējams. Piemēram, jūsu galarezultāts varētu izskatīties šādi: “Smails, dzīvespriecīgs ezis skraida zeltainajam rudens mežam un nes mugurā sausas lapas.” Noteikums ir tāds, ka viens vārds tiek lietots tikai vienu reizi teikumā, lai tas neizrādītos "sviesta eļļa" :)

Es parasti izmantoju šī vingrinājuma spēles versiju. Mēs ar bērniem “ceļam tiltu” no viena upes krasta uz otru, izmantojot mūsu mikroshēmas.

  • Uz vecām tapetēm mēs uzzīmējam divas bankas, kurām pāri mums jābūvē tilts. Uz linoleja var uzzīmēt “krastus” ar krītu vai izlikt auklas.
  • Apspriežam, kāpēc šis tilts ir vajadzīgs. Piemēram, mazulis ir apmaldījies, viņam jādodas mājās, bet viņš nevar pārpeldēt upi. Ja mēs uzbūvēsim vārdu tiltu, viņš to šķērsos. Bet mums ir vajadzīgs garš tilts, tāpēc mums vajag daudz vārdu!
  • Mēs veidojam tiltu no vārdiem, tas ir, veidojam teikumu. Un tajā pašā laikā mēs iepazīstamies ar terminu “teikums”, mācāmies izvēlēties skaistus tēlainus izteicienus un būvēt sarežģīti teikumi tavā runā!
  • Kad tilts ir gatavs, mūsu varonis laimīgi skrien tam pāri pie savas mātes.
  • Var veidot teikumus - tiltus ar jebkuriem vārdiem un jebkurā spēles situācijā: mašīnai jābrauc uz otru pusi, Aibolītim pie slimā lāča utt. Var būvēt nevis tiltu, bet ceļu.

Dialogi ir dramatizējumi par tēmu “Kā dzīvnieki gatavojas ziemai”. Meža saruna

Kā veidot dialogu starp dzīvniekiem rudens mežā - dramatizējums ar bērnu

Dzīvnieki sapulcējās meža izcirtumā un sāka viens otram stāstīt par savām lietām. "Es ziemu pavadīšu ieplakā," sacīja vāvere. - "Un ziemai krāju sev pārtiku - kaltētas sēnes, savācu riekstus un zīles."

"Un es gulēšu bedrē," lācis teica dziļā balsī. "Tagad man ir jāēd daudz ēdiena, lai es varētu mierīgi gulēt visu ziemu." Ziemā man nevajag pārtiku. Sagatavoju sev midzeni. Ziemā es tajā gulēšu.

Izpildiet šo sarunu ar savu bērnu un turpiniet to dažādu dzīvnieku vārdā. Vari iepazīstināt ar citiem tēliem – putniem un kukaiņiem. Ļaujiet putniem pastāstīt, kā viņi lidos uz tālām zemēm, un kukaiņi stāsta, kā viņi slēpjas plaisās un zem mizas no aukstuma un sala. Katrs varonis stāsta par sevi, par savām rudens lietām, par to, kā viņš gatavojās ziemai.

Dialogiem varat izmantot rotaļlietas - zaķi, lapsu, lāci, peli, vāveri. Jūs varat izgriezt dzīvnieku siluetus vai izmantot attēlus. Spēlējot dzīvnieku dialogu, bērns interesantā un aizraujošā veidā nostiprina iegūtās zināšanas par dabas pasauli. Un vēl svarīgi, lai bērns apgūtās zināšanas iemācās pielietot dzīvē! Tas ir daudz labāk un efektīvāk nekā “mocīt” bērnu ar jautājumiem: “Kā zaķis gatavojās ziemai? Atcerieties, kā āpsis gatavojās ziemai? Atcerieties..." Bērns atcerēsies, un pēc dažām dienām... viņš aizmirsīs! Bet viņš nekad neaizmirsīs informāciju, ko bērns izmantoja spēlē! Galu galā viņš to dzīvoja un juta, tas bija interesanti un emocionāli, tas bija tik spilgti un aizraujoši! Spēlējiet un attīstiet savu mazuli spēlē! Un veiksme būs garantēta!

Bērniem patīk izspēlēt šādus dzīvnieku dialogus, izmantojot pirkstu teātri. Jums nav jāpērk, jāšuj vai jāada pirkstu teātris. Jūs varat to ātri pagatavot no katrā mājā pieejamajiem metāllūžņiem.

Cik viegli ir izveidot pirkstu teātri par tēmu “Kā dzīvnieki gatavojas ziemai”

  • Uzzīmējiet dzīvniekus pats vai izdrukājiet gatavus attēlus un pielīmējiet katru uz plānas bieza kartona sloksnes. Sloksnes platums ir aptuveni 1 cm. Garums 7-8 cm Bildes var izkrāsot, vai arī atstāt tādas, kādas tās ir – melnbaltas. Bērnam ļoti noder attēlu krāsošana ar krāsainiem zīmuļiem. Tas attīstās smalkās motorikas, lai jūs varētu iesaistīt savu mazuli šajā jautājumā. Galu galā rotaļlietu sagatavošana nākotnes spēlei bērnam vienmēr ir interesanta!
  • Paņemiet 3–4 cm platu un apmēram 8–10 cm garu kartona sloksni, izmantojot lenti, pielīmējiet to “gredzenā”. Precīzs detaļas izmērs ir atkarīgs no bērna pirksta izmēra - “gredzens” ir jāuzvelk un jānoņem brīvi, bet nedrīkst nokrist no pirksta.
  • “Gredzenā” ievietojiet gatavo kartona sloksni ar pielīmētu dzīvnieka attēlu un uzlieciet to uz pirksta. Varat mainīt rakstzīmes, ievietojot tās “gredzenā” un izvelkot tās. Tas izrādās pirkstu teātris.
  • Šajā pirkstu teātrī viens bērns var spēlēt viena dzīvnieka lomu vai spēlēt vairākas lomas. Katrs dzīvnieks stāsta par to, kā tas gatavojās ziemai.
  • Lai vadītu dialogu, mazulim būs nepieciešama jūsu palīdzība. Uzņemieties kādu no lomām, uzdodiet jautājumus, iesakiet jaunus stāstus un diskusijas tēmas!


Spēles sižeti - dramatizējumi ar bērniem par tēmu

"Kā dzīvnieki gatavojas ziemai"

Par pamatu šādai bērnu dialoga dramatizēšanai starp dzīvniekiem varat ņemt tautasdziesmu.

Ēna-ēna-ēna,

Virs pilsētas ir žogs,

Dzīvnieki sēdēja uz žoga,

Mēs lepojāmies visu dienu.

Vecākiem bērniem vecumā no 5 līdz 7 gadiem par pamatu dzīvnieku dialoga dramatizēšanai varat izmantot Nikolaja Sladkova stāstu. Lai krauklis uzdod jautājumus dzīvniekiem, un tie viņam atbild. Sākumā māmiņa var iejusties kraukļa lomā un uzdot dzīvniekiem jautājumus par to, kā tie gatavojas ziemai. Pēc tam mainiet lomas. Katru reizi mainiet dzīvnieku sastāvu, atbildot uz Ravena jautājumu.

Nikolaja Sladkova pasaka bērniem par rudeni

- Meža iemītnieki! - kādu rītu kliedza gudrais Krauklis. — Rudens ir pie meža sliekšņa, vai visi ir gatavi tā atnākšanai?
Kā atbalss no meža atskanēja balsis:
- Gatavs, gatavs, gatavs...
- Bet tagad mēs to pārbaudīsim! - Krauklis ķērka. – Pirmkārt, rudens ielaidīs mežā aukstumu – ko darīsi?

Dzīvnieki atbildēja:
- Mēs, vāveres, zaķi, lapsas, pārģērbsimies ziemas kažokos!
- Mēs, āpši, jenoti, slēpsimies siltās bedrēs!
- Mēs, eži, sikspārņi Iegrimsim dziļā miegā!

Putni atbildēja:
– Mēs, migrējošie, aizlidosim uz siltajām zemēm!
- Mēs, mazkustīgi cilvēki, uzvilksim dūnu jakas!

"Otrkārt," krauklis kliedz, "rudens sāks plēst lapas no kokiem!"
- Ļaujiet viņam to noplēst! - putni atbildēja. – Ogas būs redzamākas!
- Ļaujiet viņam to noplēst! - dzīvnieki atbildēja. – Mežā būs klusāk!
"Trešā lieta," turpina Krauklis, "rudens noklikšķinās uz pēdējiem kukaiņiem ar salnu!"

Putni atbildēja:
– Un mēs, pīlādži, uzkritīsim!
– Un mēs, dzeņi, sāksim mizot čiekurus!
- Un mēs, zelta žubītes, tiksim līdz nezālēm!

Dzīvnieki atbildēja:
- Un mēs gulēsim mierīgāk bez odu mušām!
"Ceturtā lieta," krauklis dārd, "rudens kļūs garlaicīgs!" Viņš sasniegs tumšus mākoņus, nolaidīs garlaicīgus lietus un izraisīs drūmus vējus. Diena saīsināsies, saule paslēpsies tavā krūtī!
– Ļaujiet viņam sevi mocīt! - putni un dzīvnieki atbildēja unisonā. - Tu mums nebūs garlaicīgi! Ko mums rūp lietus un vējš, kad esam iekšā kažoki un dūnu polsterētas jakas! Būsim labi paēduši – mums nebūs garlaicīgi!

Gudrais Krauklis gribēja vēl ko jautāt, bet viņš pamāja ar spārnu un pacēlās.
Viņš lido, un zem viņa ir mežs, daudzkrāsains, raibs - rudens.
Rudens jau ir pārkāpis slieksni. Bet tas nevienu nebiedēja.

Dramatizēšanai var izmantot arī G. A. Skrebitska pasaku par to, kā dzīvnieki gatavojas ziemai “Katrs savā veidā” (mīklas, uzdevumi bērniem, tautas tradīcijas, video)