Dzejoļi par dzimteni un Rostovas apgabalu. Klases stunda sākumskolai "Mana klusā dzimtene" Zied mana dzimtā zeme

Nodarbības kopsavilkums par runas attīstību vecākajā grupā.

Sastādījusi skolotāja Vorobjova I.A.

Priekšmets. Mūsu dzimtene ir Krievija.

Mērķis. Sniedziet bērniem priekšstatu par viņu dzimteni - Krieviju, tās galvaspilsētu; attīstīt spēju orientēties kartē. Iepazīstināt ar valsts simboliem. Veicināt mīlestību, lepnumu un cieņu pret Dzimteni.

Materiāli. Krievijas karte, Krievijas ģerboņa un karoga attēli; Dziesmas “Kur sākas Dzimtene?” audio ieraksts. mūzika V. Baspera, lirika. M. Matusovskis un Krievijas himna.

Nodarbības gaita.

Kā sauc mūsu valsti?

Krievija.

Paskatieties uz mūsu valsts karti.

Kāda tā ir, mūsu Krievija?

Bērni. Liels, milzīgs, spēcīgs, mīļots, skaists, bagāts.

Tā ir mūsu Dzimtene. Dzimtene ir valsts, kurā cilvēks ir dzimis un dzīvo.

Skolotāja lasa stāstu no grāmatas N.F. Vinogradova "Kas ir dzimtene?"

Par Krieviju mēs uzzinām ne tikai no stāstiem. Klausieties fragmentu no dziesmas “Kur sākas dzimtene?”

Kas ir Dzimtene? Kur tas sākas? (no jūsu mājām, ielas, parka, pilsētas, mūsu valsts galvaspilsētas utt. - tas viss ir Dzimtene.

Klausieties, kā (bērna vārds) runā par Dzimteni. (Bērns lasa M. Lisjanska dzejoli “Mana dzimtene”).

Audzinātāja. Kā krievi mīļi sauc Krieviju? (Māte Krievija). Kāpēc? (Viņa mums ir kā māte. Un visi mīl mammu. Viņa mūs pabaro, dod ūdeni, sargā mūs, sargā no ienaidniekiem).

Ko vēl var saukt par Krieviju? Kāda viņa ir? (Mīļais, mīļais, vienīgais, mīļais...).

Audzinātāja. Cilvēki izdomāja daudz sakāmvārdu par Dzimteni. Klausieties un atcerieties tos."Cilvēkam ir viena māte, un viņam ir viena dzimtene."

"Mīļotā dzimtene - mīļā māte."

Kā jūs saprotat šīs frāzes nozīmi? (Mēs izturamies pret Dzimteni kā pret savu māti. Rūpējamies par savu māti, mīlam, žēlojam. Un tāpat izturamies pret Dzimteni).

- “Pasaulē nav nekā skaistāka par mūsu dzimteni” (bērni skaidro nozīmi).

Audzinātāja. Mūsu dzimteni bieži sauc par krāšņo. Kā to saprast?

Krievijas simboli.

Audzinātāja. Katrai valstij ir savi simboli. Savs ģerbonis, karogs, himna.

Skolotāja rāda plakātu ar Krievijas ģerboņa attēlu.

Bērns deklamē V. Stepanova dzejoli “Krievijas ģerbonis”.

Audzinātāja. Krievijas ģerbonis ir tumši sarkans vairogs, kas attēlo divgalvainu ērgli. Uz ērgļa krūtīm ir uzlikts Maskavas ģerbonis. Tas nozīmē, ka Maskava ir varenās Krievijas valsts galvaspilsēta. Ģerboņa forma atgādina vairogu. Uz ērgļa krūtīm ir arī attēlots vairogs. Vairogs ir seno karavīru ierocis apaļas vai taisnstūra plaknes formā (izgatavots no koka, metāla, ādas), lai aizsargātu pret sitieniem un bultām.

Audzinātāja. Es domāju, ka jūs visi esat pazīstami ar Krievijas karogu. Paskaties uz viņu. Un bērns par viņu pastāstīs.

(Bērns lasa V. Stepanova dzejoli “Krievijas karogs” un stāsta par Krievijas karoga iezīmēm).

Audzinātāja. Katrai valstij ir sava himna. (bērns) jums par to pastāstīs.

Un tagad es ierosinu klausīties Krievijas Federācijas himnu.

Mums ir paveicies dzīvot brīnišķīgā valstī, pasaulē nav nekā cita. Nav nejaušība, ka par viņu ir sarakstīti daudzi dzejoļi. Klausieties N. Zabilas dzejoli “Mūsu dzimtene”.

Mēs šodien daudz runājām par Krieviju, par mūsu dzimteni.

- Kā jāizturas pret dzimteni?

Saglabājiet sava mājas pavarda uguni

Un neiekārojiet citu cilvēku ugunis -

Mūsu senči dzīvoja saskaņā ar šo likumu

Un viņi gadsimtiem ilgi mums novēlēja:

Saglabā savas mājas uguni!

O. Fokina

Nodarbība ir beigusies. Labi darīts! Jūs paveicāt ļoti labu darbu. Skan dziesmas “Kur sākas dzimtene?” mūzika.

Priekšdarbs.

Jakovvļeva “Vārda “Dzimtene” lasīšana

“Mūsu dzimtene” S. Soloveičika.

“Rus” S. Romanovskis

Dzeja. K. Simonova “Dzimtene”.

“Dzimtene” M. Pļatskovskis

D\i “Dod man vārdu” (dzimtene, tēvzeme, tēvzeme).

Ievads sakāmvārdos.

Cilvēks bez dzimtenes ir lakstīgala bez dziesmas.

Rūpējieties par savu dzimto zemi kā savu mīļoto māti.

Dzīvot un kalpot Dzimtenei.

Literatūra.

  1. T.I. Podrezova. Nodarbību plānošana un piezīmes par bērnu runas attīstību pirmsskolas izglītības iestādēs, 55. lpp.
  2. O.F. Gorbatenko. Kompleksās nodarbības ar vidējā un vecākā pirmsskolas vecuma bērniem, 73. lpp.
  3. N.G. Zeļenova “Mēs dzīvojam Krievijā”, 70.lpp.

Literārs materiāls nodarbībai.

"Mana dzimtene". M. Lisjanskis.

Lieliska zeme

Mīļotā zeme

Kur mēs esam dzimuši un dzīvojam

Mēs esam gaišā dzimtene,

Mēs esam dārgā dzimtene,

Mēs to saucam par savu Dzimteni.

Krievijas ģerbonis. V. Stepanovs.

Krievijai ir majestātisms

Ģerbonī ir divgalvains ērglis,

Tā ka uz rietumiem, uz austrumiem

Viņš varēja uzreiz paskatīties.

Viņš ir stiprs, gudrs un lepns.

Viņš ir Krievijas brīvais gars.

Krievijas karogs. V. Stepanovs

Balta krāsa - bērzs,

Zila ir debesu krāsa.

Sarkana svītra -

Saulaina rītausma.

Mūsu Dzimtene. N. guva vārtus.

Cik liela ir mana zeme

Cik plašas ir telpas!

Ezeri, upes un lauki,

Meži, stepes un kalni!

Mana valsts ir izplatījusies

No ziemeļiem uz dienvidiem

Kad vienā reģionā ir pavasaris,

Otrā ir sniegs un putenis.

Un vilciens cauri manai valstij

Uz robežu no robežas

Ne mazāk kā desmit dienas -

Un knapi tiks mājās.

Kas ir Dzimtene? N.F. Vinogradova.

Katrs, dzirdot vārdu “dzimtene”, iztēlojas kaut ko savu, visdārgāko un tuvāko. Dzimtene vieno visus vienā valstī dzīvojošos: viņi runā vienā valodā, ar vienādām pasēm, strādā, svin kopīgus svētkus un, ja nepieciešams, aizstāv savu Dzimteni no ienaidniekiem.


Jeļena Gavrilova
Nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupai “Cik liela mana zeme, cik plašas telpas!”

Nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupai

"Kā mana zeme ir lieliska, Kā atklātās vietas ir plašas

Nostiprināt bērnu zināšanas par valsts nosaukumu un tās dabu. Iepazīstināt ar ģeogrāfisko karti, iemācīt "lasīt" viņu. Sniegt bērniem zināšanas par Krievijas bagātībām, audzināt vēlmi tās aizsargāt un vairot. Ieaudzināt bērnos lepnumu par savu valsti.

Vizuālais materiāls.

Krievijas fiziskā karte. Ilustrācijas, kurās attēloti meži, upes, jūras, kalni; dažādi dzīvnieki, kas apdzīvo mežus.

Nodarbības gaita.

Skolotājs uz tāfeles piekar fizisku Krievijas karti. Puiši, vai kāds no jums zina, kas tas ir? (Bērnu ieteikumi.)Šī ir karte. Mūsu grupa karājas Maskavas karti. Un šodien es jums atnesu mūsu valsts karti. Kā sauc valsti, kurā mēs dzīvojam? (Krievija.) Izmēri kartē ir samazināti simtiem tūkstošu reižu. Karte var daudz pastāstīt par dažādām valstīm. Šajā kartē redzama ne tikai Krievija, bet arī citas valstis. Kā jūs varat uzzināt, kura valsts ir kura? (Bērnu ieteikumi.) Jūs varat izlasīt nosaukumu un atrast robežu. Starp visām valstīm vienmēr ir robeža. Es tagad vilkšu rādītāju gar Krievijas robežu, un jūs redzēsiet, kādu teritoriju aizņem mūsu valsts. (Viņš ar rādītāju iezīmē Krievijas robežu un pēc tam aicina divus vai trīs bērnus to darīt.) Vai mūsu valsts aizņem lielu teritoriju? Es iezīmēšu citu valstu robežas, kas atrodas blakus Krievijai, un jūs redzēsiet, cik daudz mazākas ir citu valstu teritorijas nekā Krievijai. (Iezīmē Polijas, Rumānijas, Čehoslovākijas u.c. robežas.)

Tātad karte mums vēstīja, ka mūsu valsts ir ļoti liela, varētu pat teikt, milzīga. Ko vēl karte var pastāstīt? – Paskaties, ko nozīmē šie apļi? (Bērnu pieņēmumi.) Tās ir pilsētas. Paskaties, cik pilsētu ir Krievijā. Nosauciet pilsētas, kuras zināt, un mēs centīsimies tās atrast kartē. (Bērni nosauc pilsētas, un skolotājs tās parāda kartē.) Kopā nolasīsim vēl vairāku pilsētu nosaukumus. (Rāda un nolasa dažādu Krievijas pilsētu nosaukumus. Stendā parāda ilustrācijas, kurās attēloti dažādu Krievijas pilsētu skati.) Karte vēstīja, ka Krievijā ir ļoti daudz pilsētu.

Ko vēl karte var pateikt? Ko jūs redzat kartē? Kas ir šīs zilās viļņotās līnijas, kuru ir daudz? (Bērnu pieņēmumi.) Tās ir upes. Krievijā ir arī daudz upju. Kādas upes jūs zināt? (Maskavas upe, Neglinka utt.) Kartē ierakstīti arī upju nosaukumi. (Nolasa slavenāko upju nosaukumus un parāda tos kartē, palaiž rādītāju no iztekas līdz grīvai, upēm - Volga, Ļena, Jeņisejs u.c. Stendā parāda ilustrācijas, kas attēlo upes.)

Ko nozīmē zilie plankumi? (Rāda jūras.) Jā, tās ir jūras un ezeri. Parādi man, kur tu redzi jūras? (Sazvana vairākus bērnus, aicina parādīt jūras un kopā ar mums lasa jūru nosaukumus. Vērš bērnu uzmanību uz to, ka ir arī okeāni, tie ir lielāki par jūrām. Stendā izliek ilustrācijas, kurās attēlota jūra. )

Kādu citu krāsu jūs redzat kartē. Vai tās ir daudz? (Zaļš.) Ko tavuprāt nozīmē zaļā krāsa? (Bērnu pieņēmumi.) Jā, zaļie ziedi ir mežs. Paskatieties, cik daudz mežu ir Krievijā. (Izstāda ilustrācijas, kurās attēlots mežs.) Krievijā lielākais taiga zeme. Ko dod meži? (Bērnu atbildes.) Mežs ir koks, no kura tiek izgatavots milzīgs skaits dažādu priekšmetu; papīrs, uz kura tiek drukātas grāmatas, izgatavotas piezīmju grāmatiņas, albumi un daudz kas cits. Mežā aug ogas un sēnes, dzīvo dažādi dzīvnieki. Atcerieties, ka mēs teicām, ka maize ir Krievijas bagātība. Bet maize ir bagātība, ko cilvēks ražo ar savām rokām. Un mežs ir dabas bagātība, to ir ļoti daudz, bet pret to ir jāizturas ļoti uzmanīgi.

Kādu krāsu jūs redzat kartē? (Brūni.) Ko tas nozīmē? Jā, tie ir kalni, kalniem ir arī nosaukumi, palasīsim dažus no tiem. (Aicina vienu no bērniem parādīt kalnus un nolasa nosaukumus: Urālu kalni, Kaukāza kalni utt.) Kalnos tiek iegūti derīgie izrakteņi. Ikonas kartē norāda, kur tiek iegūti minerāli. Kas ir minerāli? Bērnu pieņēmumi.) Tas ir tas, kas ir iekšā zeme un kas cilvēkam ir vajadzīgs, lai dzīvotu. Piemēram: ogles, dažādas rūdas, kas mums nepieciešamas metālu ražošanai; zelts, dimanti, kas veido valsts bagātību.

Un kartē redzat tumši dzeltenu un dzeltenu. Tās ir stepes un tuksneši. Stepē veģetācija ir ļoti nabadzīga - zāle un zemi augoši krūmi, un tuksnesī ir tikai smiltis. (Izstāda ilustrācijas, kas attēlo stepi.)Šeit esam apskatījuši mūsu valsts karti. Ko viņa tev stāstīja par Krieviju, ko mēs lasījām kartē?

Fiziskās audzināšanas brīdis

Mēģinājām, mācījāmies

Un mēs mazliet nogurām.

Kas mums tagad jādara

Vingrinājums mugurai.

(Pagrieziet korpusu pa labi un pa kreisi.)

Mēs strādājam ar rokām

Mēs lidojam zem mākoņiem.

Rokas uz leju un rokas uz augšu.

Kurš lido visātrāk?

(Bērni atdarina savu spārnu kustības.)

Lai kājas nesāp,

Viens - apsēdies, divi - apsēdies,

Trīs, četri, pieci un seši

Septiņi un astoņi, deviņi, desmit.

(Pietupieni.)

Mēs ejam blakus rakstāmgaldam,

(Ejiet vietā.)

Un tad apsēžamies.

(Bērni sēž pie saviem galdiem.)

Mūsu valsts Krievija ir ļoti liela. Krievijā ir daudz pilsētu. Krievijas daba ir ļoti daudzveidīga - daudzas upes, jūras, meži. Ir kalni un stepes. Krievijā iegūst daudz dažādu minerālu.

Rakstnieks S. Baruzdins uzrakstīja grāmatu ar nosaukumu "Valsts, kurā mēs dzīvojam". Tagad es jums nolasīšu vienu nodaļu no šīs grāmatas. Tajā stāstīts, kā puika Dima kopā ar rakstnieku Baruzdinu lidojis lidmašīnā virs Krievijas. Viņi lidoja pāri Sibīrijai un Tālajiem Austrumiem. Tas ir tepat. (Kartē tiek rādīta Sibīrija un Tālie Austrumi.) nodaļa sauca: Lielākais, bagātākais. – Sibīrija un Tālie Austrumi ir lielākās un bagātākās mūsu valstī Zeme, vairāk nekā visa Amerika,” es paskaidroju. Mēs daudzas stundas lidojām pāri Sibīrijai un Tālajiem Austrumiem. Un viņi redzēja tādas lietas, kuras Dimam bija tikai laiks pajautāt jautājumiem: - Kas šī par upi? Man bija jānosauc visas upes, pār kurām mēs lidot garām: Ob, un Irtišs, un Angara, un Jeņisejs un Ļena.

Sibīrijā un Tālajos Austrumos ir daudz pilsētu. Ir daudz vecu, un daudz jauns: Bratska, Angarska, Amūra, Solņečnijs, Mirnijs, Nahodka. Aizvien vairāk pilsētu un rūpnīcu aug attālajā taigā. Uz lielākajām Sibīrijas upēm tiek būvētas jaudīgas elektrostacijas. Pa upēm kuģo tvaikoņi. Velkoņi velk plostus ar kokmateriāliem.

Baikāla ezerā, kas nav mazāks par jūru, cilvēki ķer brīnišķīgas zivis - omul, un uz bezgalīgas zemes Sibīrijā kombaini novāc bagātīgu ražu, bet ziemeļos tiek iegūti dimanti. Mūsu dzimtene ir plaša, skaista un bagāta. (Bērni lasa dzejoļus par Krieviju.)

Publikācijas par šo tēmu:

Visaptverošas nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā “Kā Jurijs Dolgorukijs nodibināja Maskavu” Programmas saturs: 1. Iepazīstināt bērnus ar Maskavas vēsturi. Pastāstiet par princi Juriju Dolgoruki kā zemes savācēju.

Atklātās matemātikas stundas kopsavilkums sagatavošanas skolas grupā “Kā palīdzēt Pinokio?” Atklātās matemātikas stundas kopsavilkums sagatavošanas skolas grupā “Kā palīdzēt Pinokio?” Mērķi un uzdevumi: 1. Nostiprināt bērnu zināšanas.

Tematiskās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā Tēma: “Kā maize nonāca pie galda” Mērķis: veidot bērnos priekšstatus par pieaugušo darbu; parādīt darba rezultātus un tā sociālo nozīmi, iemācīt būt uzmanīgiem.

Nodarbības kopsavilkums par pieteikšanos sagatavošanas grupā “Kā viņi dzīvo ciematā? Labas būdas." Mērķis: iemācīt bērniem veidot būdiņas aplikācijas tēlu, izmantojot simetriskas griešanas un lauztas aplikācijas prasmes. Uzdevumi: - konsolidēt.

Nodarbības par kognitīvo attīstību sagatavošanas grupā “Kā dzīvoja pirmie cilvēki” kopsavilkums Mērķis: Sniegt bērniem zināšanas par to, kā pirmie cilvēki dzīvoja uz Zemes, kur viņi dzīvoja, ko ēda, kā taisīja uguni, ēdienu, kādas drēbes valkāja.

* * * Cik liela ir mana valsts, cik plaši tās plašumi! Ezeri, upes un lauki, meži un stepes un kalni... Mana valsts stiepjas no ziemeļiem uz dienvidiem. Kad vienā reģionā ir pavasaris, citā ir sniegs un putenis. Maskavā viņi tagad iet gulēt, Mēness skatās pa logu Tālie Austrumi tajā pašā stundā, kad sveicina sauli. Natālija Zabila


Dzimtene! Īpaši šis vārds izklausās dziļas nozīmes pilns. Mūsu valsts ir plaša un daudzveidīga. Upes, kas šķērso tās telpas, ir neizsmeļamas un pilnas ar ūdeni. Plaši meži. Kalni ir augsti, spožās saules gaisma atspīd to sniegotajās virsotnēs. Tveicīgās stepes ir plašas. Attālā taiga stiepjas pāri okeānam.


Pilsētas, kas izkaisītas visā valstī, ir pārpildītas un daudz. Cilvēki, kas dzīvo mūsu dzimtenē, runā daudzās valodās. Dzimtene ir gan ceļš ar brasli pāri strautam, gan 1/6 zemes pasaules kartē. Šī ir gan mūsu galvaspilsēta Maskava, gan mazs ciemats. Un mūsu stāsts. Krievija esam jūs un es ar saviem priekiem un raizēm, problēmām un panākumiem. Jēdziens “Dzimtene” katram ir atšķirīgs. Uzdevums: Uzdevums: Ieraksti savā piezīmju grāmatiņā dažus vārdus un frāzes, kas, Tavuprāt, raksturo mūsdienu Krieviju.




Krievu ģeogrāfijas kursa saturs (8.-9. klase) KRIEVIJAS ĢEOGRĀFIJA KRIEVIJA DABA IEDZĪVOTĀJI EKONOMISKIE ĢEOGRĀFISKIE REĢIONI SAVĀ REĢIONA ĢEOGRĀFIJA Darba uzdevums: Uzdevums: Iepazīties ar mācību grāmatas saturu 8. klasei, izcelt mācību grāmatas galveno tēmu. Kāpēc viņi tiek pētīti šādā secībā?


Ģeogrāfijas nozīme valsts problēmu risināšanā Uzdevums: Uzdevums: Pēc mācību grāmatas teksta izlasīšanas (Ievads) sastādīt sakarīgu stāstu par ģeogrāfijas lomu dažādu problēmu risināšanā un valsts problēmu risināšanā. Izmantojiet atslēgas vārdus un frāzes, lai pastāstītu stāstu: Daba ir materiālu ražošanas un dzīvotnes avots. Dabas resursi. Norēķinu un saimniecisko objektu izvietošanas pamatojums. Dabas resursu racionāla izmantošana. Vides, sociālās, dabas un fiziskās problēmas.


Ģeogrāfiskās informācijas avoti 1. Kartes un atlanti. 2.Uzziņu grāmatas. 3. Interneta resursi. 4. Kosmosa un aerofotogrāfijas. 5. Ģeogrāfiskās grāmatas un žurnāli (populāri un zinātniski). 6. Dokumentālās filmas par dabu un iedzīvotājiem. 7. Tūrisma kartes, diagrammas un katalogi. 8. Informācija par aktuālām problēmām valstī (televīzija, radio, avīzes). 9. Fotoalbumi. 10. Laika prognozes. 11. Notikumu aculiecinieku un ceļotāju stāsti. 12. Personīgie iespaidi. 13. Un vēl daudz vairāk...


Ģeogrāfiskās izpētes metodes Tradicionālā jaunā statistika. Kartogrāfisks. Vēsturisks. Kosmoss. Modelēšanas metode. Pētījuma eksperiments. Ģeogrāfiskā prognoze. "Ikviens, kam ir ideja, var spriest, cik lielu labumu ģeogrāfija sniedz cilvēcei," rakstīja Mihails Vasiļjevičs Lomonosovs. Vai piekrītat šim apgalvojumam?


Krievijas dabiskā unikalitāte Krievija Krievija ir lielākā valsts pasaulē pēc platības (17,1 milj. km 2). Visvairāk kaimiņvalstu (16) un tās krastus apskalo jūru (13). Zemākā gaisa temperatūra ziemeļu puslodē tika reģistrēta Oimjakonas ciemā Jakutijā (-71 ° C). Sahalīnas sala Sahalīnas sala ir lielākā sala Krievijā, kas atrodas Okhotskas jūrā un Japānas jūrā. Platība 76,4 km 2).


Krievijas dabas unikalitāte Baikāls - Baikāls ir dziļākais saldūdens ezers pasaulē. To sauc par "Sibīrijas pērli". Astotais lielākais ezers pasaulē pēc platības, Baikāla ezers atrodas Austrumsibīrijā, kalnu ieskauts. Šeit ir koncentrēti 20% no visām saldūdens rezervēm uz zemeslodes. Baikāla garums ir km, vidējais platums 48 km, maks. dziļums m Vidējā ūdens temperatūra jūlijā ir 13 ˚С. Volga - šī upe Volga - šo upi var uzskatīt par Krievijas Eiropas daļas centrālo upi. Krievi viņu sauc par "māti". Tā ir arī garākā upe Eiropā (3530 km). Volga ietek Kaspijas jūrā.


Krievijas dabiskā unikalitāte Azovas jūra Azovas jūra ir seklākā jūra pasaulē un mazākā platība pie Krievijas krastiem, faktiski Melnās jūras līcis. Azovas jūrā ieplūst divas lielas upes - Dona un Kubana. Azovas jūra bija ļoti svarīga Krievijai 19. gadsimtā, kad Krievijas tirdzniecības flote Azovas jūrā sasniedza milzīgus apmērus. Taganroga ir liela osta ostā, kuru pēc Azovas ieņemšanas dibināja Pēteris I un kas celta pirmajai regulārajai flotei Krievijas vēsturē. Kaspijas jūra Kaspijas jūra ir lielākais ezers pasaulē, kas apskalo Krievijas, Kazahstānas, Turkmenistānas, Irānas un Azerbaidžānas krastus. Ezerā tiek iegūta nafta, gāze un sāls, kas pastāvīgi pasliktina vides stāvokli šajā reģionā.


Krievijas Lielā Kaukāza dabas unikalitāte. Lielais Kaukāzs. Kaukāza grēda stiepjas no ziemeļrietumiem uz dienvidaustrumiem starp Melno un Kaspijas jūru uz robežas ar Gruziju un Azerbaidžānu. Tā garums pārsniedz 1100 km. Šeit ir aptuveni 2000 ledāju. Kaukāzs ir viena no lielākajām kūrorta zonām un alpīnisma centrs Krievijā. Elbrusa kalns Kaukāzā Elbrusa kalns Kaukāzā ir augstākais Krievijā. Tā augstums ir m Tas ir izolēts divgalvu kalns, izdzisuša vulkāna konuss. Urālu kalni Urālu kalni ir dabiska robeža starp Eiropu un Āziju, garākā kalnu sistēma Krievijā. Senie, stipri erodēti kalni, kas stiepjas 2100 km garumā no ziemeļiem uz dienvidiem, no Ziemeļu Ledus okeāna līdz robežai ar Kazahstānu. Vidējais augstums nepārsniedz 600 m Augstākais kalns ir Narodnaya (1895 m).


Krievijas dabas unikalitāte Kamčatkas grēda Kamčatkas pussalā stiepjas Kamčatkas grēda ar aktīviem vulkāniem. Kļučevskaja Sopka Šeit atrodas Tālo Austrumu augstākā virsotne - aktīvais vulkāns Kļučevskaja Sopka (4750 m) un daudzi minerālie un termiskie avoti un geizeri. Fumarolnoye Šeit ir karstākais ezers Krievijā - Fumarolnoye (vidējā ūdens temperatūra + 50 ° C).


Krievijas dabas unikalitāte Rietumsibīrijas līdzenums Rietumsibīrijas līdzenums ir lielākais līdzenums Krievijā (platība ap 3 milj. km 2). Beringa jūra Beringa jūra ir lielākā un dziļākā jūra pie Krievijas krastiem (platība 2315 tūkst. km 2, vidējais dziļums - 1640 m, maksimālais dziļums - 5500 m). Čukču jūra Čukču jūra ir tīrākā jūra Krievijā.

Saruna: cik liela ir mana zeme, cik plaši tās plašumi.

Mērķis: nostiprināt bērnu zināšanas par valsts nosaukumu, tās dabu; dot bērniem izpratni par Krievijas bagātībām, audzināt vēlmi tās aizsargāt un vairot; attīstīt lepnuma sajūtu par savu valsti.

Aprīkojums un materiāli: Krievijas fiziskā karte, ilustrācijas, kurās attēloti meži, upes, kalni; krievu tautasdziesmas “Berjozonka” ieraksts.

Nodarbības gaita

Kā sauc valsti, kurā dzīvojam? (Krievija.)

Izmēri kartē ir samazināti simtiem tūkstošu reižu. Karte var daudz pastāstīt par dažādām valstīm. Šajā kartē redzama ne tikai Krievija, bet arī citas valstis.

Kā jūs varat uzzināt, kura valsts ir kura?

Vai mūsu valsts aizņem lielu teritoriju? Es iezīmēšu citu valstu robežas, kas atrodas blakus Krievijai, un jūs redzēsiet, cik daudz mazākas ir citu valstu teritorijas nekā Krievijai.

Ko vēl karte var pastāstīt? Paskaties, ko nozīmē šie apļi?

Tās ir pilsētas. Paskatieties, cik daudz pilsētu ir Krievijā. Nosauciet, kuras pilsētas jūs zināt, un mēs centīsimies tās atrast kartē.

Ko vēl karte var pateikt? Ko jūs redzat kartē? Kas ir šīs zilās viļņotās līnijas, kuru ir daudz?

Tās ir upes. Krievijā ir arī daudz upju.

Kādas upes jūs zināt? (Volga, Ob, Amūra, Jeņisejs, Ļena, Angara utt.)

Kartē ierakstīti arī upju nosaukumi.

Ko nozīmē zilie plankumi?

Jā, tās ir jūras un ezeri.

Kādu citu krāsu jūs redzat kartē. Vai tās ir daudz?

Ko tavuprāt nozīmē zaļā krāsa?

Jā, zaļš ir mežs. Paskatieties, cik daudz mežu ir Krievijā. Taiga aizņem lielu platību. (Ievietojiet ilustrācijas, kas attēlo mežu.)

Ko dod meži? (Bērnu atbildes.)

Mežs ir koks, no tā tiek izgatavots ļoti daudz dažādu priekšmetu: papīrs, uz kura tiek drukātas grāmatas; piezīmju grāmatiņas, albumi un daudz kas cits. Mežā aug ogas un sēnes, dzīvo dažādi dzīvnieki. Mežs ir dabas bagātība, to ir daudz, bet pret tādu bagātību jāizturas ļoti uzmanīgi.

Kādu citu krāsu jūs redzat kartē? (Brūni.)

Ko tas nozīmē? (Bērnu atbildes.)

Jā, tie ir kalni. Arī kalniem ir nosaukumi, palasīsim dažus no tiem.

Minerāli tiek iegūti kalnos. Ikonas kartē parāda, kur un kādi minerāli tiek iegūti.

Kas ir minerāli? (Bērnu minējums.)

Tas ir tas, kas ir zemē un cilvēkam ir jādzīvo. Piemēram, ogles, dažādas rūdas, tās ir nepieciešamas metālu ražošanai; zelts, dimanti, kas veido valsts bagātību.

Kartē ir arī tumši dzeltenas un dzeltenas krāsas. Tās ir stepes un tuksneši. Stepē veģetācija ir ļoti nabadzīga - zāle un zemi augoši krūmi, un tuksnesī ir tikai smiltis. (Rādīt ilustrācijas.)

Tā nu mēs apskatījām savas valsts karti. Ko viņa tev stāstīja par Krieviju, ko mēs lasījām kartē?

Mūsu valsts Krievija ir ļoti liela. Krievijā ir daudz pilsētu. Daba šeit ir ļoti daudzveidīga: daudzas upes, jūras, meži. Ir kalni un stepes. Krievijā tiek iegūti dažādi minerāli.

Mūsu dzimtene ir plaša, skaista un bagāta. (Bērni lasa dzejoļus par Krieviju.)

2. “Šajās dienās godība klusēs”

Mērķi: paplašināt bērnu zināšanas par to, kā krievi aizstāvēja savu dzimteni Lielā Tēvijas kara laikā; pievērsiet uzmanību tam, kā mūsdienās dzīvojošie godina varonīgo cīnītāju piemiņu; izkopt cieņas sajūtu pret Lielā Tēvijas kara veterāniem, vēlmi par viņiem rūpēties.

Aprīkojums un materiāli: ilustrācijas, kurās attēloti pieminekļi Tēvijas aizstāvjiem Lielajā Tēvijas karā, piemineklis G. K. Žukovam, G. K. Žukova portrets; ilustrācijas, kurās attēlotas Lielā Tēvijas kara cīņas, Reihstāga ēka ar virs tās lidojošu Uzvaras karogu; G.K.Žukovs, rīko Uzvaras parādi; kara veterānu sanāksmes.

Nodarbības gaita

Skan dziesma “Uzvaras diena”, D. Tuhmanova mūzika, slava V. Haritonovam.

Šodien ir nozīmīga diena. Visa valsts svin 9. maiju – Uzvaras dienu.

Kurš atceras, kāda bija šī uzvara? Pār kuru? (Bērnu atbildes.)

Jā, tas bija ļoti šausmīgs karš. Nacisti gribēja pārņemt mūsu valsti un pārvērst mūsu cilvēkus par vergiem. Bet viņiem tas neizdevās!

Visa tauta sacēlās, lai cīnītos pret fašistiem. (Skan militāras dziesmas fragments.)

Mēs visi atceramies tos, kas aizstāvēja mūsu valsti. (Nosauc Lielā Tēvijas kara varoņu vārdus.)

Daudziem varoņiem visā valstī tika uzcelti pieminekļi.

Kādus pieminekļus jūs zināt mūsu pilsētā Lielā Tēvijas kara varoņiem? (Bērnu atbildes.)

Mūsu armija sakāva nacistus. Dažādās frontēs armiju vadīja virspavēlnieki, kas vadīja kaujas. Lielā Tēvijas kara laikā viens no talantīgākajiem virspavēlniekiem bija Georgijs Konstantinovičs Žukovs. (Rāda Žukova portretu.)

Tajā briesmīgajā karā bija daudz kauju, daudz kauju. Nacistiem izdevās pietuvoties Maskavai, viņi bombardēja un gandrīz pilnībā iznīcināja Staļingradas pilsētu, un netālu no Kurskas notika ļoti sarežģīta kauja. (Rāda ilustrācijas, kurās attēlotas cīņas un iznīcinātas pilsētas.)

Ļeņingradas pilsētas (mūsdienu Sanktpēterburga) iedzīvotājiem bija jāiztur smaga blokāde.

Pēdējo cīņu ar nacistiem par Vācijas galvaspilsētu Berlīni vadīja G. K. Žukovs.

Skan dziesma “Pēdējā kauja” (M. Nožkina vārdi un mūzika).

Mūsu karavīri pacēla Krievijas karogu virs Berlīnes galvenās ēkas – Reihstāga. (Rādīt ilustrācijas.)

Cilvēki atceras G.K. Maskavā viņa vārdā nosaukta avēnija. Sarkanajā laukumā viņam ir piemineklis. (Rāda pieminekļa ilustrāciju.)

Tēlnieks Žukovu attēloja zirgā. Kāpēc, jūsuprāt, tas bija uz zirga? Galu galā, šajos gados bija automašīnas, tanki, artilērija, aviācija? (Bērnu minējums.)

Fakts ir tāds, ka G.K. Žukovs piedalījās Uzvaras parādē Sarkanajā laukumā zirga mugurā. (Rādīt ilustrāciju.)

Kara laikā krievu tautai bija grūti. Daži kauju dalībnieki ir izdzīvojuši līdz mūsdienām. Tagad viņi jau ir ļoti veci.

Tik tālu kara dalībniekus sauc par veterāniem. Uzvaras dienā viņi uzliek savas militārās medaļas un pulcējas kopā, lai atcerētos kara gadus. (Rādīt ilustrācijas.)

Ja 9. maijā redzat cilvēku ar pavēlēm, nāciet klāt un apsveiciet viņu svētkos, sakiet viņam paldies, ka aizstāvat mūsu dzimteni no ienaidniekiem. Veterāni būs priecīgi, ka mēs viņus atceramies.

Bērni lasa dzejoļus par militāru tēmu.

Donas reģions

Cik liela ir mana zeme
Cik platas ir telpas?
Ezeri, upes un lauki,
Meži, pļavas un kalni...
Ceļojot tūkstošiem ceļu
Un simtiem jūdžu ceļojums
Kļuva man mīļāks un mīļāks
Donas stepes plašums.
Debeszilo ziedu smarža
Un timiāna garšaugi
Viņi mani apreibina, apdullina manas asinis,
Bažas rada spalvu zāle.
No Donas lauku skaistuma
Es nevaru atraut acis
Skaistāks par zemi un dārgāks
Es nevaru atrast!
Mateeva V.V.

Dzimtā puse

Man vislabāk patīk
Don zeme,
Tās stepes ir bezgalīgas,
Pļavas un lauki,
Un pusdienas karstums
Un lietus vēsums,
Migla pirms rītausmas
Lakstīgala trīnē naktī,
Un Epifānijas sals,
Un niedres pie upes,
Lauku saimniecības un ciemi,
Kur dzīvo kazaki?
Un arī maizes smarža,
Ko izauga zeme...
Šī ir mana dzimtā zeme,
Šeit ir mana Krievija!
Boicsova Valentīna

Uzzied mana dzimtā zeme


Mana tēva māja un mana saimniecība gar Gašunas upi.
Mani uzcēla zelta rītausmas,
Avoti tika baroti ar avota ūdeni.


Donas svētajā krievu pusē.




Mana lauku zeme, mans stūrītis ir Donščina.


Tu man esi mīļš!
Uzzied mans Donas apgabals!
Ermolova Ļuba

Mana dzimtene

Plašās Krievijas dzīlēs

Manas mazās dzimtenes vieta.
Donas apgabala stepju zonā
Reiz cilvēki apmetās uz dzīvi
Nodibinājis nelielu fermu,
Sauc Hutorskoy.
Dienas lidoja un gadi ritēja,
Jaunu gadsimtu nomainīja gadsimts,
Un iesakņojās šajā zemē
Krievu strādnieks ir cilvēks.

Šeit tagad viss ir mainījies.

Dieva aizmirstas vietas

Kur arī es piedzimu.

Pagalms, Gašunas upe, papeles
Un ceriņu krūms pie mājas,
Un dārgais sols netālu.


Un, plīvojot kā gulbju bars,
No papelēm lidos baltas pūkas.


Un es domāju: “Mana mīļā zeme,
Nav neviena mīļāka vai mīļāka par tevi!”
Un lai kur liktenis tevi aizvestu,
Ar sirdi centīšos šeit ierasties.
Ir tikai viena dzimtene.
Rubcova Anna

ZIEMAS MĀJAS

Šī ir mūsu tēvu dzimtene,
Šī ir dzimtā, tēvu zeme:
Kāda saimniecība Gorobcovs,
Kāda Vasiļevska saimniecība,
Kāda saimniecība Krasny Kut,
Kučmana saimniecība un strādnieks...
Šie vārdi dzīvo
Un šodien, starp citu.

Zimovniku stacija.
Tā kļuva par viņu saikni ar pasauli.
Kā, kad - neviens nezināja -
Viņiem būs jākļūst radniecīgiem.
Pa takām - tirgus - stacija -
Klīnika - policija.
Zem tilta iztecējis daudz ūdens.
Saimniecības apvienojās ciemā -
Nebija robežu.
Tikai tēvu piemiņai
Ir saglabāti šādi nosaukumi:
Tā ir Gorobcova ferma...
Un sākās atmiņas...
Pomešenko A.

Aizsargājamās vietas

Aizsargātas vietas,
Arkla neskartā stepe,
Un aiz viņiem Elista,
Astrahaņas draugs.
Spalvu zāle kā niedres -
Ir kur bēgt,
Ne ēka, ne dvēsele,
Nekādas kustības vispār.
Ejam taisni, nē Jūlija,
Cik ilgi tas var ilgt?
Tikai debesis un zeme
Tas ir kā redzēt skaistu sapni.
Es neesmu pieradis pie kosmosa
Es nosmaku no kosmosa.
Un man ir kalmiku šoferis
Dziedina runājot.
Paskaidro, kur un kā
Klejoja kopā ar ganāmpulkiem,
Un kāpēc Rogul-saiga
Ar ragiem godina zemi.
Atceras sniegu
Vētras ir melnas, brīvi plūstošas,
Nomelnējušas siena kaudzes
Jā, dadzis ir dzeloņains.
Un kalmiku runa plūst,
Kā vilnis, melodiski, stingri,
Es tikai gribu apgulties:
Ceļš mani iemidināja.
Pomešenko A.

Donas reģions

Cik liela ir mana zeme
Cik platas ir telpas?
Ezeri, upes un lauki,
Meži, pļavas un kalni...
Ceļojot tūkstošiem ceļu
Un simtiem jūdžu ceļojums
Kļuva man mīļāks un mīļāks
Donas stepes plašums.
Debeszilo ziedu smarža
Un timiāna garšaugi
Viņi mani apreibina, apdullina manas asinis,
Bažas rada spalvu zāle.
No Donas lauku skaistuma
Es nevaru atraut acis
Skaistāks par zemi un dārgāks
Es nevaru atrast!
Mateeva V.V.
Dzimtā puse

Man vislabāk patīk
Don zeme,
Tās stepes ir bezgalīgas,
Pļavas un lauki,
Un pusdienas karstums
Un lietus vēsums,
Migla pirms rītausmas
Lakstīgala trīnē naktī,
Un Epifānijas sals,
Un niedres pie upes,
Lauku saimniecības un ciemi,
Kur dzīvo kazaki?
Un arī maizes smarža,
Ko izauga zeme...
Šī ir mana dzimtā zeme,
Šeit ir mana Krievija!
Boicsova Valentīna
Uzzied mana dzimtā zeme
Mana dzimtā zeme, zili plašumi
Mana tēva māja un mana saimniecība gar Gašunas upi.

Mani uzcēla zelta rītausmas,
Avoti tika baroti ar avota ūdeni.
Manos sapņos un domās par juteklību
Es izkausēju mīlestību dvēseles dziļumos.
Esmu pateicīga Dievam – esmu piedzimusi
Donas svētajā krievu pusē.

Šeit viss ir mans: gan upe, gan izcirtums,
Mana māja un dārzs, un krāšņais dārgais
Savos sapņos un patiesībā es priecājos,
Ka manā dzīvē tas viss ir.
Mana lauku zeme, mans stūrītis ir Donščina.

Manā dvēselē tu esi mūžīgi ar mani:
Lauki un debesis un zelta stepes.
Tu man esi mīļš!

Uzzied mans Donas apgabals!
Ermolova Ļuba
Mana dzimtene
Plašās Krievijas dzīlēs
Starp nebeidzamajiem stepju plašumiem
Ir viens neuzkrītošs ciems -
Manas mazās dzimtenes vieta.
Donas apgabala stepju zonā
Reiz cilvēki apmetās uz dzīvi
Nodibinājis nelielu fermu,
Sauc Hutorskoy.
Dienas lidoja un gadi ritēja,
Jaunu gadsimtu nomainīja gadsimts,
Un iesakņojās šajā zemē
Krievu strādnieks ir cilvēks.
Kopš tā laika ir pagājuši daudzi gadi,
Šeit tagad viss ir mainījies.
Kam tas ir tikai "aizmugure",
Dieva aizmirstas vietas
Man šī ir manu senču zeme,
Kur arī es piedzimu.
Šeit viss ir sāpīgi pazīstams no bērnības:
Pagalms, Gašunas upe, papeles
Un ceriņu krūms pie mājas,
Un dārgais sols netālu.
Karstā vasaras dienā,
Brīvais vējš pēkšņi smaržo no laukiem,
Un, plīvojot kā gulbju bars,
No papelēm lidos baltas pūkas.
Tiklīdz es ieelpoju šo vērmeles gaisu,
Tūlīt tava sirds pukstīsies straujāk,
Un es domāju: “Mana mīļā zeme,
Nav neviena mīļāka vai mīļāka par tevi!”
Un lai kur liktenis tevi aizvestu,
Ar sirdi centīšos šeit ierasties.
Pasaulē ir daudz skaistu vietu,
Ir tikai viena dzimtene.
Rubcova Anna
ZIEMAS MĀJAS
Šī ir mūsu tēvu dzimtene,
Šī ir dzimtā, tēvu zeme:
Kāda saimniecība Gorobcovs,
Kāda Vasiļevska saimniecība,
Kāda saimniecība Krasny Kut,
Kučmana saimniecība un strādnieks...
Šie vārdi dzīvo
Un šodien, starp citu.
Mēs iestrēgām gar Kuberles upi... un tā tālāk līdz Sal.
Zimovniku stacija.
Tā kļuva par viņu saikni ar pasauli.
Kā, kad - neviens nezināja -
Viņiem būs jākļūst radniecīgiem.
Pa takām - tirgus - stacija -
Klīnika - policija.
Cik gadi ir pagājuši kopš tā laika?
Zem tilta iztecējis daudz ūdens.
Saimniecības apvienojās ciemā -
Nebija robežu.
Tikai tēvu piemiņai
Ir saglabāti šādi nosaukumi:
Tā ir Gorobcova ferma...
Un sākās atmiņas...
Pomešenko A.
Aizsargājamās vietas

Aizsargātas vietas,
Arkla neskartā stepe,
Un aiz viņiem Elista,
Astrahaņas draugs.
Spalvu zāle kā niedres -
Ir kur bēgt,
Ne ēka, ne dvēsele,
Nekādas kustības vispār.
Ejam taisni, nē Jūlija,
Cik ilgi tas var ilgt?
Tikai debesis un zeme
Tas ir kā redzēt skaistu sapni.
Es neesmu pieradis pie kosmosa
Es nosmaku no kosmosa.
Un man ir kalmiku šoferis
Dziedina runājot.
Paskaidro, kur un kā
Klejoja kopā ar ganāmpulkiem,
Un kāpēc Rogul-saiga
Ar ragiem godina zemi.
Atceras sniegu
Vētras ir melnas, brīvi plūstošas,
Nomelnējušas siena kaudzes
Jā, dadzis ir dzeloņains.
Un kalmiku runa plūst,
Kā vilnis, melodiski, stingri,
Es tikai gribu apgulties:
Ceļš mani iemidināja.
Pomešenko A.